Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Monday, June 22, 2015 8:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
t-mihaela wrote:
Trebuie sa iei HS ca pe un drept.Oamenii asta vor, sa aiba dreptul sa aleaga daca isi institutionalizeaza copiii sau nu.
Exact!Bravoo Bravoo Este un drept pe care oricare parinte trebuie sa-l aiba, dreptul de a alege ce fel de scoala va urma copilul lui! Iar reusita nu este garantata de nici un sistem, ea tine de domeniul personal si de standardul fiecaruia! Cunosc parinti care masoara reusita in diplome, altii in calificari, unii in titulatura scolii sau in apartenenta ei... Nu este dreptul nostru de a le impune celorlalti propriile standarde, ci de a ne gestiona cat putem de bine ograda!
Josefina
Postat: Monday, June 22, 2015 11:03 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Dumnezeu stie ce drept o fi.Fiecare raspunde de ce a facut cu talantul,nu? ras
aurishta
Postat: Tuesday, June 23, 2015 12:22 AM

Daca va amintiti, am pus mai demult un link cu o tabara de hs care s-a organizat saptamana trecuta la Magura Racatau, in Cluj! Din pacate, noi nu ne-am putut duce, dar cei care au fost au postat o poza de grup! Pe multi dintre ei ii cunosc deja, pe altii, poate ca in viitor ras
Josefina
Postat: Tuesday, June 23, 2015 3:00 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Arata bine!dance newclap newclap newclap
aurishta
Postat: Monday, July 6, 2015 9:07 AM

aurishta wrote:
Daca va amintiti, am pus mai demult un link cu o tabara de hs care s-a organizat saptamana trecuta la Magura Racatau, in Cluj!

Am revenit cu o frumoasa descriere, insotita de poze, facuta de cineva care a participat! http://susca.life/tabara-homeschooling-unschooling-apuseni/
t-mihaela
Postat: Wednesday, October 28, 2015 9:17 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Din categoria "niciodata sa nu spui 'niciodata' " ma vad obligata de imprejurari sa scot plodul cel mare din scoala si sa incep HS.De cateva zile fac informare, norocul e ca la noi e legal si suntem sprijiniti.Nu imi e frica pt ca in cazul meu nu poate fi mai rau decat deja este, adolescentul meu e in prag de a renunta total la educatie daca nu intervin cumva,poate HS sa fie salvarea, un dus rece, o schimbare.Recunosc ca sunt disperata, plodul uraste scoala ,de fapt nu o mai uraste ci o ia la misto in bataie de joc,se duce cand are chef.La mine HS e o cale de salvare ,tre sa iau eu haturile i maini pana nu e prea tarziu...posibil sa ma las si de munca pentru urmatorii 2 ani ,om vedea cum evoluam.Va tin la curent si succes celor care deja au inceput.
Aurish tu ce mai zici, pozele arata super, socializare la maxim.Buddy1 Si noi tot asa ,cu catel cu purcel in rulota batem dealurile vara.Vad multa veselie, aer liber, libertate de exploraredance
miriam
Postat: Wednesday, October 28, 2015 9:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4987
Locatia: bh
Succes Mihaela!
t-mihaela
Postat: Thursday, October 29, 2015 4:17 AM

Multumesc.Singura ei problema e ca nu se mai poate duce la banketul de absolvire...problema mea e alta ,ca daca sta in scoala nu o sa absolve nik.
sousourel
Postat: Thursday, October 29, 2015 8:29 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mult succes Mihaela! Cred ca e o treaba complicata, dar daca e cineva sa o poate duce la bun sfarsit, tu esti acel om.pupici
bereea
Postat: Thursday, October 29, 2015 9:31 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22722
Succes, Mihaela!
aurishta
Postat: Thursday, October 29, 2015 9:39 AM

t-mihaela wrote:
....La mine HS e o cale de salvare ,tre sa iau eu haturile in maini pana nu e prea tarziu......
Aurish tu ce mai zici, pozele arata super, socializare la maxim.Buddy1 Si noi tot asa ,cu catel cu purcel in rulota batem dealurile vara.Vad multa veselie, aer liber, libertate de exploraredance

Mihaela, eu chiar cred ca poate fi o cale viabila de scapare! Pe pragul situatiei in care Diana este era si Gabriel...el inca nu facuse pasul, dar era pe prag. Am observat asta la timp si am schimbat macazul.
Ce sa spun...pentru inceput sunt foarte multumita, as putea spune chiar fericita spre extaziataras ras Dar fiindca nu-mi place sa folosesc cuvinte mari, ma rezum la "foarte multumita".sic
Gabriel si-a regasit, usor-usor, bucuria de a invata, a inceput (din nou) sa se mire, copilareste, de lucrurile pe care le descopera facand asta! Deocamdata, prietenii lui sunt barbati adulti(si veseli), adica tatal lui si Liviu, un foarte apropiat prieten de familie care ii este si profesor de sport si de desen! La sala de sport are oportunitatea de a relationa si cu alti tineri! In curand se va lansa si in activitate competitionala cu sportul...mai avem in vedere sa continue la club cursul de coreeana pe care l-a inceput anul trecut...deci sunt perspective promitatoare!
Angelica este inca mica, dar si ea merge foarte bine! Toate materialele scolare folosite sunt croite fix pe masurile ei si, fireste, in acest mod totul ii place si o provoaca! O iau cu mine la toate evenimentele culturale la care merg (apropo, se cunoaste cu ambasadorul Coreei sic sic ), merge si ea la sport, mai nou frecventeaza si un curs privat de cultura muzicala impreuna cu prietenele ei...deci si cu ea stam bine!

kali
Postat: Thursday, October 29, 2015 11:14 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Curajoaselor!! Sa culegeti rezultate pe masura eforturilor voastre!!
Oricum, felicitari pentru implicare si initiativa!!
aurishta
Postat: Thursday, October 29, 2015 1:10 PM

iloveyou Cheek Kiss computerlove
t-mihaela
Postat: Thursday, October 29, 2015 6:39 PM

Nu stiu daca se intampla si la altii dar pe masura ce inaintez in viata ( sa nu zic imbatraneschohot )mi se dau peste cap valorile.Scoala pe care am venerat-o ca pe un D-zeu pierde teren din ce in ce mai mult.Ba incep sa cred ca e o operatiune odioasa de spalare de creiere ( de fapt operatiune comoda,e mult mai simplu sa "educi" mase decat individual,ca omul a devenit ca ce am eu la avatar, cu instinctul de turma aferent).
.Cartile de istorie iti baga in cap istoria care conteaza in epoca respectiva, de masa ,intercalata cu nuante politice pe ici pe colo.Un exemplu e un articol gasit de curand care arata cat suntem de ipocriti in educatia copiilor,cum ii invatam doar ce vrem noi
http://www.filmsforaction.org/news/when_you_kill_ten_million_africans_you_arent_called_hitler/
Africanii, congolezii, iranienii ( fara note subiective , sincer,Kaze nu e acasasic )toti oamenii asta ucisi in genocide cumplite nu conteaza si nu sunt in cartile noastre de istorie oferite chiar si gratuit in Maria-Sa Scoala.Apropo , nu am incredere in nimic ce vine gratuit,inclusiv educatia gratuita din scoli. Educatia costa bani si punct.

Un alt exemplu e iota de idiotii matematice care folosesc fix la zero in viata reala a elevului de liceu ,mutari permutari,bla bla-uri toate menite sa fugareasca tinerii pe coridoarele scolii .Iota de memorizari din clasele primare ,bine ca noi am scapat de ele ,p-acilea nu se practica memorizarea .

Multe de spus...Pacat de copii ,de asta am zis la alt topic "Saracii copii prea sunt chinuiti".Teste , examene, comparati cu altii pana clacheaza mental si trec pe medicatie ca deh, copilul e nebun.As vrea sa aiba toti parintii curajul sa se elibereze,daca nu concret macar psihic sa creada in copilul lor ca fiind unic si de pret chiar cu nota 4 la mate.

Azi nu muncesc de asta am limbarnita aici pe forum ras
aurishta
Postat: Thursday, October 29, 2015 8:01 PM

Total de acord cu tine, Mihaela!Bravoo Bravoo
Acum, daca tot am painea si cutitul in mana, selectez totul cu atentie, avand ca scop principal dobandirea de abilitati cu care sa poata iesi, concret, in societate.
Am fost, recent, la o conferinta despre educatie si mi-a atras atentia una dintre problemele ridicate acolo: " Care este profilul absolventului de liceu?" Aceasta este o intrebare la care scolarizarea publica nu poate oferi un raspuns acceptabil.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed