Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Saturday, June 20, 2015 7:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
EIleen, ma bucur ca ai apreciat argumentarea mea...este sincera, izvorata din realitatea cu care ma confrunt!
In alta ordine de idei, am fost deosebit de satisfacuta de rezultatele conferintei organizate de Asociatia "Homeschooling in Romania"! Am cunoscut oameni admirabili, care lupta de multa vreme pentru crearea unui cadru legal romanesc, familii frumoase, implicate foarte mult in cresterea si educarea mcilor oameni din caminele lor si, cel mai important, am gasit raspuns la toate intrebarile mele!
Josefina
Postat: Sunday, June 21, 2015 8:12 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Sa ma bata Dumnezeu daca inteleg "curentul" asta!
Pe vremea de trista amintire Ceausestii erau considerati neinvatati,dar ei ridicasera invatatura temeinica si traiul in comun la nivel de lege,acuma cica suntem invatati dar se vrea a sti cat mai putin!Aici e o neconcordanta intre declaratii,scopuri si finalitati!
aurishta
Postat: Sunday, June 21, 2015 10:29 AM

Josefina, fiecare are situatia lui particulara si standarde personale cu privire la educatie si scolarizare! O asemenea decizie nu a fost luata impulsiv, am cantarit indelung toate argumentele, si pro, si contra! Deasemenea, cum am mai spus, hs nu se potriveste tuturor, este doar o alta optiune de scolarizare! Pentru ca eu vad scoala un mijloc , nu un scop! Scoala publica nu este CALEA, ci este cea mai raspandita dintre caile pe care sunt indrumati copiii! Asta nu inseamna, neaparat, ca este optima pentru toti! Nu ma astept ca tu sa intelegi sau sa am aprobarea generala pentru ceea ce intentionez sa fac, ci doar sa fiu o sursa de informare pentru cei care se confrunta cu aceleasi probleme si care nu stiu incotro s-o ia, in cazul in care considera hs o optiune demna de luat in seama!
Josefina
Postat: Sunday, June 21, 2015 12:51 PM

Inteleg bine insa ca tragi deoparte "fenomenul" sa nu il vada cei cu pareri contra!
Parerea mea este ca daca nu are 7 facultati,ce sa invete pe copil un parinte care poate nici el n-a fost stralucit la invatatura?
Parerea mea e ca standardul de inteligenta pentru o natiune sanatoasa trebuie sa fie ridicat,pentru ca o natiune care nu intelege cum merg lucrurile in toate cele e manevrabila si finalitatea este ca se transforma intr-o turma antisociala(mai mult sau mai putin-sau asta se doreste?!? ras ) sau in niste indivizi sedati care se bucura de o sticla colorata ca n-au avut acces la cristaluri.Vorba vine.Sau poate ca sistemul acesta place unora care nu vor sa fie evaluati public si sa vina cu o diploma finala care le da o functie sociala nemeritata cu adevarat,dar care trebuie "respectata"!
Nu stiu,mie imi plac oamenii cu adevarat buni,onesti,destepti,dispusi sa se arate celorlalti,sa invatam unii de la altii.Inclusiv sa recunoastem pe oamenii de le merge mintea brici de cei ce numai gura si vorbe goale de ei!
Hai recunoaste,chiar avem nevoie de asta si daca fiecare ne-am izola si ne-am autoproclama...ne-ar creste cornite! mos
Spui,Aurishta,ca unii nu stiu incotro sa o ia?! De ce? De ce sunt "dezorientati" si de ce scoala clasica e ceva din care trebuie saiesi neaparat(chiar cand nu ai alta alternativa,s-ar parea;vezi bine "dezorientatii" care trebuiesc ...orientati)
Dar,mda,cum sunt facultati pe banda,asa si scoli pentru cei mici.
Cineva ne vrea prosti,clar!
aurishta
Postat: Sunday, June 21, 2015 3:31 PM

Sistemul nostru de invatamant se confrunta cu niste probleme serioase de care chiar si guvernantii nostri sunt constienti! In ceea ce ma priveste, nu-mi permit sa astept pana ce reformele vor deveni functionale deoarece copiii mei cresc si trebuie sa se integreze cat mai bine in societate! Nu stau sa detaliez ce anume a inclinat balanta spre hs, am tot vorbit despre asta si in multe alte postari mai vechi, nici nu afirm ca sistemul public este compromis, fara speranta!
Pentru noi, pentru familia noastra, in special pentru Gabriel, fiul meu de 15 ani , aceasta este cea mai buna solutie gasita ! Si nu este ireversibila...daca se dovedeste a fi nefunctionala, ne putem intoarce. Totusi, cel putin acum, nu cred ca va fi cazul! Vom vedea!
Josefina
Postat: Sunday, June 21, 2015 3:46 PM

Sigur,fiecare hotaraste pentru viata proprie;nu vreau sa intru in polemici inutile,mai ales ca inteleg ca exista cadru legal,de vreme ce spui ca fiul tau e in sistem,deja!Unde-i lege nu-i tocmeala,asa ca mie imi ramane sa sper ca va fi un examen just cate nu va scoate nepriceputi!
Succes deci,fiului dumitale Gavriel!
misha
Postat: Sunday, June 21, 2015 4:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Eu admir sincer pe cei/ cele care au hotarat sa faca homeschooling, care se incumeta si reusesc in a-si educa atat de bine copiii. Personal, nu ma simt in stare sa ma ocup de toate cele ale casei, serviciu si sa mai fac si hs, sa duc copiii la tot felul de activitati in care sunt implicati cei care aleg aceasta cale. Daca mi-as permite profesori in particular, atunci da. Insa asa...

Oricum, succes Aurishta si tuturor celor care aleg aceasta cale!
aurishta
Postat: Sunday, June 21, 2015 5:48 PM

Multumesc computerlove
Foarte utila mi s-a parut existenta unei biblioteci de unde familiile care fac hs pot imprumuta cartile sau manualele necesare gratuit. Cei care o gestioneaza au spus ca au luat aceasta initiativa deoarece majoritate familiilor implicate nu dispun de mari resurse materiale si, pentru ele, este de un real ajutor! Adresa bibliotecii este : http://biblioteca.proiectultyndale.ro/catalog/. Acum ma familiarizez si eu cu titlurile pe care le au disponibile, poate gasesc ceva care sa imi fie de folos!
Josefina
Postat: Sunday, June 21, 2015 9:11 PM

misha wrote:
Eu admir sincer pe cei/ cele care au hotarat sa faca homeschooling, care se incumeta si reusesc in a-si educa atat de bine copiii. Personal, nu ma simt in stare sa ma ocup de toate cele ale casei, serviciu si sa mai fac si hs, sa duc copiii la tot felul de activitati in care sunt implicati cei care aleg aceasta cale. Daca mi-as permite profesori in particular, atunci da. Insa asa...

Oricum, succes Aurishta si tuturor celor care aleg aceasta cale!

Cat de buna e astfel de metoda si cat "atat de bine" sunt educati copiii si cat de "cale" este,Dumnezeu stie!
Oamenii cuprind cu emfaza experientele vietii;in cazul asta,timpul ne va spune cum ar fi fost mai bine.
Tu spui,Misha,de profesori in particular.Cu ce e mai bun sistemul acesta,atunci,care nu garanteaza studiile,decat meditatiile de acum?!Banii platiti sunt tot aia.
Si daca ar fi sa se ocupe parintii,ori se pricep,ori se ocupa de doi franci.Putini sunt parinti care sa isi fi asumat la timpul lor totul cand au avut de invatat in scoala;sunt convinsa ca multi din cei care vor acum hs nici nu au considerat necesar sa isi citeasca tot manualul,dar sa mai fie buni pedagogi acum?!Sunt sceptrica.
Copiii mei isi vor duce copiii la scoala obisnuita(am vorbit despre asta),ca sa pastreze parfum de profesori,parfum de colegi!Vorba vine.

Aurishta,nu se pot folosi si manualele consacrate deja?Ale Ministerului educatiei?
Pina una-alta,profit eu de biblioteca Tyndale,deja am gasit pe ce sa imi arunc ochii in seara asta.Adica iau titlul de aici si caut in bibliotecile normale ce ma intereseaza-sunt in cautari!hohot hohot hohot

aurishta
Postat: Sunday, June 21, 2015 9:28 PM

Josefina wrote:

Aurishta,nu se pot folosi si manualele consacrate deja?Ale Ministerului educatiei?
Pina una-alta,profit eu de biblioteca Tyndale,deja am gasit pe ce sa imi arunc ochii in seara asta!hohot hohot hohot
Pe acelea le pot folosi, desigur, dar pentru evaluarile lor trebuie manuale in lb engleza! Nu ma deranjeaza asta...si la noi in tara sunt destui parinti care opteaza pentru liceul german sau maghiar chiar daca nu apartin respectivei etnii, sau pentru diverse scoli cu predare in limbi straine.
Scoala-umbrela la care vreau sa-l inscriu ofera high-school diploma, ceea ce, pentru mine, este suficient deocamdata! Ce va fi mai departe, depinde de el, la fel ca si in cazul diplomei obisnuite de bac!
misha
Postat: Monday, June 22, 2015 1:02 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Josefina, iti inteleg scepticismul dar hai sa nu aruncam cu pietre in cei care cred, vor si pot face homeschooling! Desi in tara fenomenul nu este foarte cunoscut sau practicat, in afara tarii sunt foarte multe familii care aleg sa faca asta. Cunosc personal o astfel de familie si am toata admiratia pentru mamica respectiva! Este foarte implicata si dedicata educatiei copiilor sai, lucreaza zilnic cu ei pe diferite teme si fac activitati care de care mai creative si mai interesante pentru copiii. Plus activitatile din cadrul organizat, unde se reunesc cei care fac hs!
Te asigur ca mama nu are 7 facultati, dar nici nu este o inculta! Iar copiii respectivi depasesc media de inteligenta, crede-ma!
Cei care aleg hs o fac din diverse motive, unele destul de intemeiate!

Nu toti gandim la fel, avem situatii diferite si daca cei care aleg sa faca hs cu copiii lor considera ca asta e optiunea cea mai buna, de ce nu?

Asa cum am spus, eu nu ma simt in stare sa-mi asum asemenea responsabilitate, plus ca n-am aptitudini pedagogice! Asa ca bravo celor care se incumeta sa o faca, dar bine si de cei care merg pe sistemul traditional! Fiecare optiune are avantajele si dezavantajele ei, ramane la latitudinea fiecaruia sa aleaga ce e mai bine pentru familia sa!
aurishta
Postat: Monday, June 22, 2015 9:53 AM

misha wrote:
Desi in tara fenomenul nu este foarte cunoscut sau practicat, in afara tarii sunt foarte multe familii care aleg sa faca asta. Cunosc personal o astfel de familie si am toata admiratia pentru mamica respectiva! Este foarte implicata si dedicata educatiei copiilor sai, lucreaza zilnic cu ei pe diferite teme si fac activitati care de care mai creative si mai interesante pentru copiii. Plus activitatile din cadrul organizat, unde se reunesc cei care fac hs!
Te asigur ca mama nu are 7 facultati, dar nici nu este o inculta! Iar copiii respectivi depasesc media de inteligenta, crede-ma!
Intr-adevar, la noi in tara nu este prea cunoscut deoarece noi ne-am desprins relativ recent de sistemul centralizat, dar in occident, hs deja are traditie! Personal am cunoscut si eu cateva familii care si-au educat astfel copiii...acum ei sunt adulti si parinti, la randul lor, si tot asa isi educa proprii copii! Aici se afla radacina increderii mele in reusita acestui stil de educatie, in exemplul personal al acelor prieteni!
Chiar adineauri am citit ceva scris de o astfel de mamica...imi permit sa citez aici cele scrise de ea!

Se poate! Doi copii educati acasa integral pana la 20 de ani, respectiv 18. N-au fost niciodata la gradinita, nici la scoala. Au fost doar inscrisi fiecare cate 5 ani la un liceu la distanta ca sa aiba totusi o diploma pentru orice eventualitate. Unul a fost acceptat la o universitate din Londra, cealalta la un conservator in Haga .
Nu mi-a parut niciodata rau ca am educat acasa, ca nici unul nu a trebuit sa dea examene idioate si inutile, ca au putut invata la ritmul lor si au avut posibilitatea sa isi autogestioneze educatia. Niciodata nu m-am gandit sa ii bag in sistemul oficial de educatie bazica obligatorie - nu vorbim de cea superioara, ci doar de cea primara si secundara. Nu am dorit pentru ca era inutil, chiar mi se parea daunator. Asa ca niciodata nu mi-am pus problema sa ii pregatesc pentru vreun salt in liceu sau vreun examen absurd asa zis "obligatoriu". Dimpotriva, m-am bucurat ca au avut aceasta libertate si ca am putut sa impart viata mea cu ei si ne-am insotit reciproc de-a lungul anilor in viata de zi cu zi. Examenele noastre au fost zilnice, dar placute si naturale - examene rezultate din reactiile la probleme, la cautari, la conflicte, la noi provocari... Iar acum ma bucur si mai mult de ceea ce am facut. A meritat si merita din plin din toate punctele de vedere.<br> Sunt mandra de ce am facut, de faptul ca am tinut cu dintii de o optiune care mie mi se pare naturala, sa-ti imparti viata cu proprii tai copii si sa inveti impreuna cu ei si ei cu tine. Si sunt mandra si de ei, desi sigur ei sunt si mai mandri de ei insisi, caci nu imi apartin mie, ci lor insisi . Cam asta e. Am vrut doar sa va spun ca se poate, ca nu e nimic magic sau misterios; e vorba de rabdare, de iubire, de respect si de chef nebun de a fi impreuna cu copiii tai atat cat e nevoie. Sunt tare bucuroasa.

Iar aici : http://homeschooling.urbankid.ro/2013/10/22/de-vorba-cu-sorina-oprean-despre-educatia-acasa/ este un interviu luat acelei mamici!
Josefina
Postat: Monday, June 22, 2015 10:58 AM

Josefina wrote:
Cat de buna e astfel de metoda si cat "atat de bine" sunt educati copiii si cat de "cale" este,Dumnezeu stie!

Nu am aruncat,deci,cu pietre(eu imi fac carare din pietre,pacat de ele sa arunc in altii)!

Insa,sa faci hs poate fi sub nivelul pe care copilul l-ar putea da(in afara de situatia cand ar avea vreun handicap),la fel ca si atunci cand omul,in general,are o aptitudine cu care nu face nimic si se pierde muncind pentru alta.
E posibil ca Dumnezeu sa vada o eroare din asta.
Nu stiu cum vedeti voi lucrurile,dar eu cand vreau sa decid ceva,ma intreb ce ar vrea Dumnezeu sa fac.Daca decizia e proasta,ma strange inima si vad fuga-fuguta inconvenientele.
Ca de exemplu,sistemul social de invatatura zice mamica din exemplu,are examene "idioate".Culmea,mie mi se pare invers! hohot hohot hohot
Si psihologic,cine e in stare sa mai vorbeasca asa despre un fapt parasit 100% pentru o stare 100% minunata traieste,macar putin,pe spinarea sistemului parasit.

Faceti voi ce doriti,fiecare e responsabil de "talantul" lui;eu am intrat pe subiectul acesta ca auzisera copiii de hs si s-au iscat discutii pe tema asta in casa,dar n-am copii de trimis la scoala acum,oricum!
As face hs daca mi-ar fi familia singura,pe undeva,pe vreo insula sau daca sistemul de invatamant ar fi asa de nociv de mi-ar intoxica copilul de l-as trimite acolo(ca educatia sexuala exacerbata-dovada de obsesie maladiva-din tarile de unde ati luat modelul de hs,de exemplu).
t-mihaela
Postat: Monday, June 22, 2015 4:38 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Trebuie sa iei HS ca pe un drept.Oamenii asta vor, sa aiba dreptul sa aleaga daca isi institutionalizeaza copiii sau nu.Nu se pune problema de a trece de la scoala traditionala la HS ,vrei scoala ,du copilul la scoala si basta .Aici nu e topic de pro sau contra ,ci de informare pentru cei ce vor sa treaca copii pe HS.NuStiu
Josefina
Postat: Monday, June 22, 2015 7:27 PM

Dumnezeu stie ce drept o fi.Fiecare raspunde de ce a facut cu talantul,nu?DistanceKiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed