Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Saturday, July 19, 2014 2:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
De la o vreme ma preocupa acest lucru: vreau sa imi scolarizez copiii acasa! Imi dau seama ca este o provocare complexa, de aceea doresc sa ma informez cat mai bine inainte de a trece la fapte!
Cunoasteti pe cineva in Ro care face HS cu copiii?
Ma puteti ajuta cu un sfat, o parere? Poate sunteti deja in contact cu astfel de familii, gandindu-ma, mai ales, la voi, cele care locuiesc in strainatate!
Lilly of the valley
Postat: Saturday, July 19, 2014 2:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
aura, cred ca ai in vedere ca in Romanaia nu exista homeschooling
aurishta
Postat: Saturday, July 19, 2014 3:29 PM

Ba da, am luat deja legatura cu câtiva parinti, problema este ''slalomul'' prin legislatie, asta ma oboseste.. .vreau sa imi simplific viata si ma tem ca mai mult mi-o complic!
ingerash
Postat: Saturday, July 19, 2014 5:37 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Daca consideri ca este ceva benefic pentru copii tai,incearca. computerlove

Edit: eu i-am inscris la "The Student Support Centre",au lectii pe DVD si teme,plus profesori online care raspund intrebarilor....util pentru ei si pentru noi sa intelegem programa lor,modul de predare...
aurishta
Postat: Saturday, July 19, 2014 10:12 PM

ingerash wrote:
Daca consideri ca este ceva benefic pentru copii tai,incearca. computerlove
Da, vreau sa scap de tot stufarisul inutil si sa pot pune accentul pe esential!
ingerash wrote:

Edit: eu i-am inscris la "The Student Support Centre",au lectii pe DVD si teme,plus profesori online care raspund intrebarilor....util pentru ei si pentru noi sa intelegem programa lor,modul de predare...
Asta este HS sau doar in completare la scoala obisnuita?
ingerash
Postat: Sunday, July 20, 2014 9:25 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
aurishta wrote:
Asta este HS sau doar in completare la scoala obisnuita?

Completare....nu ma incumet cu HS, nu stapanesc limba engleza perfect,nu stiu programa,multe lipsuri...
bereea
Postat: Monday, July 21, 2014 9:22 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22495
Am o prietena, profesoara de matematica si informatica care gandeste cam la fel ca tine, Aurisha. Baiatul ei, olimpic la matematica si fizica, e in ultimul an de liceu, elev de 10, dar ea este nemultumita de sistemul romanesc, de cat este de incarcata programa, cu cate lucruri inutile trebuie sa-si incarce memoria.Vrea sa incerce sa faca HS cu fetita ei , eleva in clasa a III-a
aurishta
Postat: Monday, July 21, 2014 12:53 PM

Ma gandesc si eu sa incep de anul acesta, cu Angelica, asa, experimental, sa vad cum ma descurc! Simona trece cl a XI-a si as fi vrut sa o "extrag" din sistem....ea este pe o panta foarte buna si mersul la liceu doar ii ingreuneaza dezvoltarea! Anul trecut a fost aproape irosit pe drumuri inutile, de multe ori....baza ei este tot studiul individual....as putea spune ca e "trasa inapoi" in loc sa fie propulsata inainte pe baza aptitudinilor ei! Nici situatia actuala nu este prea rea....are doua zile pe saptamana atelier si trei de scoala! Dar faptul ca se apropie de momentul in care va merge la facultate ma face sa ma gandesc de sute de ori, pe toate partile!
mikaela
Postat: Monday, July 21, 2014 8:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Aura, sunt plusuri si minusuri la HS la fel cum sunt si in invatamantul public sau privat. Sistemul e in place si merge in continuare iar 99.99% din copii merg pe acest sistem asa cum el pt ca ruleaza in societate. Ca un copil sa se integreze in societate (ma refer la cea romaneasca) trebuie sa mearga cu sistemul pt ca nu cred ca sunt alte optiuni. Poate gresesc, dar in USA din ce am vazut se alege HS din alte motive si nu din cauza sistemului, pt ca programa si cerintele sunt aceleasi in mare parte, difera doar locul si programul care sunt flexibile. Multi aleg HS aici pe motive de boala, imobilitate, neintegrare, bullying etc dar si parintele trebuie sa fie capabil, e o adevarata mascarada si cu legislatia pe care daca nu o cunosti te poate pune in incurcatura rau de tot. http://www.hslda.org/laws/

Ai vazut blogul asta? http://homeschooling.urbankid.ro/
aurishta
Postat: Tuesday, July 22, 2014 7:54 PM

mikaela wrote:
Aura, sunt plusuri si minusuri la HS la fel cum sunt si in invatamantul public sau privat.
Imi dau seama foarte bine de asta...de aceea nu ma arunc cu capul inainte! Cantarind lucrurile, cred ca HS se potriveste mai bine familiei noastre decat sistemul traditional, si practic, si ideologic, si curricular! Pe mine ma intereseaza mai mult dezvoltarea caracterului si pregatirea practica pentru viata de adult decat performantele academice! Totusi, nu vreau nici sa "le tai aripile"....de-asta caut un cadru legal si acceptat!

mikaela wrote:
Ai vazut blogul asta? http://homeschooling.urbankid.ro/
Foarte interesant, multumesc!computerlove
aurishta
Postat: Thursday, July 24, 2014 11:12 AM

http://ceicunoi.wordpress.com/2014/07/20/prof-florian-colceag-scoala-dreseaza-copilul-astfel-incat-sa-iasa-ce-vrea-sistemul-educatia-reprezinta-un-mod-de-insclavizare-a-populatiei-edu/
Profesorul asta imi canta in struna sic sic
TatyKS
Postat: Thursday, July 24, 2014 1:20 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Asa si ? Toti sunt buni la vorba , criticat ... fapte iocNuStiu ! Sunt satula sa tot citesc , sa ma tot agit si sa le dau dreptate, pentru ca au dreptate ... dar tot acolo ajungem. Nu avem nicio putere!
shirel
Postat: Thursday, July 24, 2014 10:54 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Am avut si eu odata asta in gand dar acum am vazut ca la noi cat de cat sistemul merge mult pe colaborarea profesorilor cu a parintilor si cat de cat dau rezultate bune.Am o prietena care fata ei invatza de acasa fiindca nu a avut o problema cu locurile inchise ceva de genul acesta si care o indeparta de scoala ceva pe baza psihica.Tin sa spun ca toate profesoarele au gasit ceva impotriva ei si cum se spune in Romania"au luat-o de eleva rea "fiindca lipsea mult si nu se supunea tuturor cerintele lor.Vorbind cu ea am inteles ca ea nu putea sa faca parte dintr-un colectiv si a inceput sa mearga numai cand erau examenele .Rezultatele ei le-au uimit pe toti .Fata este foarte inteligenta ,foarte desteapta dar nu se potriveste sistemului de invatamant actual .A luat notele maxime la toate examenele si totul invatand singura acasa .Ce mai m-am bucurat tare vorbind cu ea despre asta gandidu-ma ca voi fii atenta daca unul din copii mei in viitor va avea ceva probleme ca ale ei sa stiu sa fac pasul cel mai important sa-l salvez.
Aurishta eu una te sustin si daca o vei face doamne ajuta incercarea moarte nu are si cum te stiu eu pe tine cred ca vei si reusi .Astept sa vad ce decidere vei lua.

Mihaela,multumesc mult ptr blog ,foarte interesant si am gasit multe materiale si articole care ma interesau.Cheek Kiss

Au uitat sa spun ca aici la noi exista scoli deschise (unele sunt particulare) si c-am fiecare invatza numai ce obiecte vrea el ,binenteles bacalaureatul il dau toti la aceeasi materii dar mediile la care ajung acesti copii nici nu se compara cu ale ceilorlalti care invatza in scoli normale si dupa un anumit sistem de invatamant.Super interesant aceste ideii .M-ai pus pe ganduri in legatura cu Oshry cu care prevad sa am ceva probleme in sistemul nostru.uff
mikaela
Postat: Thursday, July 24, 2014 11:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
aurishta wrote:
http://ceicunoi.wordpress.com/2014/07/20/prof-florian-colceag-scoala-dreseaza-copilul-astfel-incat-sa-iasa-ce-vrea-sistemul-educatia-reprezinta-un-mod-de-insclavizare-a-populatiei-edu/
Profesorul asta imi canta in struna sic sic

Mie mi se pare aberatie ce zice prof-ul asta! Pt ca educatia nu inseamna insclavizare, iar pt educatia in masa trebuie un sistem. Cei needucati devin sclavi, si nu toti au IQ extrem de ridicate pt a deveni inventatori si modele extreme de inteligenta, majoritatea au un IQ mediu si au nevoie de formare si educatie, cei deosebiti se vor tria singuri din sistem si vor aparea pe prima pagina cu nu stiu ce Nobel Prize.
In principiu sistemul educational trebuie sa fie in stransa legatura cu cel al fortei de munca si cel economic, cand unul da gres, restul cad de la sine. Asa a fost in primii ani dupa comunism, se produceau ingineri si mai stiu eu ce in masa iar piata fortei de munca nu mai cerea asa ceva pt ca a intervenit privatizarea. In fine, daca nu ar exista educatie in masa ar exista revolta in masa.....ne intoarcem la ciobaneala, acum sunt atatea optiuni pt cei cu adevarat capabili ca e absolut imposibil sa fie numiti sclavi. angel
Lilly of the valley
Postat: Friday, July 25, 2014 9:14 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Daca urmarim firul discursului si corelam cu faptele pe care le discuta ar rezulta ca pana in anii `90 la scoala am invatat pt a fi "scalvii" "poporului" (tot discursul din acea vreme era directionat catre popor si pt popor) iar acum sunt educati copiii pt a fi sclavii multinationalelor pt ca programa scolara e aceeasi in cea mai mare parte.
Nu stiu cine e domnul in cauza, nici nu ma intereseaza, tine doar un discurs antisistem ca astea sunt la moda si dau bine, aduc audienta (pe blog).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed