hipervitaminoza D

Options hipervitaminoza D
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Friday, April 28, 2006 8:37 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu ..tocmai asta spuneam...mananca la fel de putin ...nenica si daca nu are un zvac in ea ..se foieste in continuu e cu ochii peste tot ...scuipa biberonul...e un chin sa-i dau si putinul ala...nu stiu ce baterii i-au pus astia la maternitate dar clar sunt de mare putere hohot
Dupa fiecare masa sunt epuizata, ii tin mainile, capul, picioarele in timp ce papa.....e intr-o alergatura continuua si mai nou, de ieri a descoperit o noua distractie, ca se poate intoarce singura pe burta si sa vezi chinul naibii sa se rostogoleasca; ea si asa de multa vreme tot incearca sa se ridice ( face un soi de abdomene ) va fi fotomodel clar
Kiki
Postat: Friday, April 28, 2006 8:52 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Manca-o-ar mama de fotomodel...
codruta
Postat: Friday, April 28, 2006 9:37 AM

Nivel: Avansat

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
aoleu, si ce mustrari de constiinta am eu ca tot uit sa-i dau vigantolulbanghead Si cand imi amintesc, mereu scap cate 3 picaturi..

Tina, inainte da a-i administra cortizon, repeta-i analizele in cel putin 2-3 locuri.
Multa sanatate si rabdare (tie) iar Brianei pofta de mancareangel
taki
Postat: Friday, April 28, 2006 9:42 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Tina wrote:
Nu ..tocmai asta spuneam...mananca la fel de putin ...nenica si daca nu are un zvac in ea ..se foieste in continuu e cu ochii peste tot ...scuipa biberonul...e un chin sa-i dau si putinul ala...nu stiu ce baterii i-au pus astia la maternitate dar clar sunt de mare putere hohot
Dupa fiecare masa sunt epuizata, ii tin mainile, capul, picioarele in timp ce papa.....e intr-o alergatura continuua si mai nou, de ieri a descoperit o noua distractie, ca se poate intoarce singura pe burta si sa vezi chinul naibii sa se rostogoleasca; ea si asa de multa vreme tot incearca sa se ridice ( face un soi de abdomene ) va fi fotomodel clar

E bine ca e energica, ca daca ar fi ca o leguma ce te-ai face? oare

Daca e sanatoasa si plina de viata este un lucru bun yes , o sa-si revina ea si cu papa, dar acorda-i putin timp ras !

Sanatate va dorim! pupici angel
TatyKS
Postat: Friday, April 28, 2006 10:58 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Si Karina mea de aseara nu a mai papat bine ci cu chinuri mari. povestea s-a repetat si azi dimineata la masa de la 10. Daca a supt 20 de minute si alea intrerupte!
Nu stiu ce are pitica mea si cum spui si tu Tina,are o energie in ea de m-a innebunit, ma chinuiam sa-i tin tata in gura. Aseara s-a terminat si meciul adica era in jur de 12 si ea nu vroia sa adoarma.
Acum ma gandesc si eu ce sa fac cu vigantolul asta! Bai eu deloc nu am incredere in Dr-ii astia!

Sanatate multa scumpica Bria ! Hai papusica papa sa te faci mare!
Miri
Postat: Wednesday, July 12, 2006 10:29 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina, ce mai face "bananuta"?Ati repetat analizele?oare
Ca energie are din plin,nu gluma!sic
Tina
Postat: Thursday, July 13, 2006 3:10 PM

Miri merci de intrebare, saptamana viitoare cand facem vaccinul de 6 lunitze vom repeta si analizele, dar sincer iti spun ca nu cred sa se fi modificat ceva. In plus nu stiu de ce dar luna asta nu a luat un gram in greutate oare .De vioaie ce sa va zic...argint viu putin spus hohot parca are titirobil la funduletz. Plus ca stam in funduletz de vreo 2 saptamani ..he he trai pe noi
Miri
Postat: Thursday, July 13, 2006 4:20 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina, mult succes la vaccin si poate o sa ai o surpriza placuta in privinta rezultatelor analizelor!pupici Sa ne tii la curent!uff
gabyy
Postat: Thursday, March 29, 2007 12:10 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/23/2007
Postari: 231
Locatia: bucuresti
mamici,am si eu o problema...vigantol ii dau de cand am adus-o acasa de la maternitate 4 picaturi.avea fontanela mare.acum are 4 luni si tot 4 picaturi ii dau k dr nu a mai zis nimik de la ultima consultatie.fontanela e tot cam maricika.e normal la atatea picaturi pe zi sa se inchida asa greu?si pe deasupra a inceput sa-i transpire manutele si talpile si capul cand papa.o fi anemica ,o avea lipsa de calciu?oare
Kiki
Postat: Thursday, March 29, 2007 7:32 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
gabyy wrote:
mamici,am si eu o problema...vigantol ii dau de cand am adus-o acasa de la maternitate 4 picaturi.avea fontanela mare.acum are 4 luni si tot 4 picaturi ii dau k dr nu a mai zis nimik de la ultima consultatie.fontanela e tot cam maricika.e normal la atatea picaturi pe zi sa se inchida asa greu?si pe deasupra a inceput sa-i transpire manutele si talpile si capul cand papa.o fi anemica ,o avea lipsa de calciu?oare

Faptul ca transpira cand papa e normal. Toti copilasii transpira cand papa. Si Dav al meu transpira cand papa, asa rau ca ziceai ca a iesit de la dus hohot
MNiko
Postat: Thursday, March 29, 2007 8:10 AM

Gabyy, dar calciu nu ti-a prescris deloc pediatrul? Noua ne-a zis sa-i dam si la 2luni si la 4 si la 6, si avea o fontanela foarte mica, care s-a inchis complet la 7-8 luni. Nu te ingrijora ca se inchide greu fontanela. Din cate stiu eu e mai bine mai tarziu decat mai devreme.
Pt o fontanela deschisa dupa 1 an si jumatate trebuie sa te ingru=ijorezi. Pt linistea ta, suna-l mai bine pe pediatru si intreaba-l tot ce nu esti lamurita.
gabyy
Postat: Thursday, March 29, 2007 12:11 PM

mersi MNiko,nu mi-a prescris nimik niciodata.doar vigantolul si panadol cand a facut vaccinul la 2 luni.cred ca o sa ma mut de la ea.nu prea isi da interesul ,si daca nu o intreb eu ea nu-mi spune nimic.mereu ma duc cu lista de intrebari la ea ca ma grabeste si uit sa mai intreb.cry
Tina
Postat: Thursday, March 29, 2007 1:51 PM

Gabyy, aceasta transpiratie nu traduce o afectiune atata timp cat bebelusii in general transpira destul de mult, si Briana a transpirat asa multa vreme si la cap, palme si talpite. Si un sfat, mare atentie cu acest Vigantol, in mod normal se dau doar 2 pic/zi, doar in situatii speciale se mareste doza, iar in ceea ce o priveste pe pediatra, daca este asa 'DELASATOARE' ar fi bine sa incerci sa gasesti una mai atenta si mai priceputa, nu este normal ca un pediatru sa de rasol cand vine vorba de un copil, cu atat mai mult de un bebelus.
danab
Postat: Thursday, March 29, 2007 2:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Si eu tot sa schimbi pediatrul te sfatuiesc. Si eu am schimbat pediatrul la 3 luni, ca facuse fata anemie si ea tot vigantol imi spunea sa-i dau 4 -5 picaturi. N-a controlat-o niciodata cum e normal, toata, ci doar la fontanela si imi spunea ca e mare, cand de fapt era normala, ca pentru 2 -3 luni. Nici acum nu s-a inchis complet, mai are cat o amprenta de deget, dar nu-mi fac griji.
Anemie face de la lipsa de fier, iar primele simptoame sunt lipsa pofeti de mancare si cearcanele si paliditatea. Daca bebe este alaptat, poti lua tu supliment de Fe.
gabyy
Postat: Thursday, March 29, 2007 2:22 PM

nu o alaptez,ii dau formula lapte praf,si din cate mi-ai explicat de anemie nu mai ma ingrijorez.nu are cearcane,doarme noaptea,papatot200 ml la o masa a cate 4 -5 mese pe zi...m-am linistit,azi i-am dat putin piure de mere si dupa o ora a inceput sa dea afara,un fel de voma.e prima oara cand ii dau.la suc de morcov nu s-a intamplat nik
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed