hipervitaminoza D

Options hipervitaminoza D
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Friday, April 21, 2006 10:12 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Dupa cum va tot povesteam, Briana refuza papa....si am tot cautat-o de una de alta, si in final am ajuns sa-i fac si analize ...si a iesit o hipervitaminoza D, care s-ar parea ca se manifesta si prin aceasta anorexie .A mai patit cineva asa ceva ? Doctora mi-a spus sa-i intrerup Vigantolul, dupa ce initial imi spusese sa-i maresc doza de la 2 pic/zi la 3 pic / zi .Mi-a mai spus sa revin la o noua analiza dupa o luna de la intreruperea Vigantolului si daca nu s-a modificat valoarea care arata hipervitaminoza D, o sa-i dea niste Prednison pentru a combate aceasta .Sincer mie imi este tare teama de acest Prednison, deoarece stiu ca poate avea tot felul de reactii, chiar imi amintesc ca atunci cand faceam practica la diabetici , era un baietel care fusese tratat de reumatism cu prednison si acum avea diabet .uff
Kiki
Postat: Friday, April 21, 2006 10:16 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Tina wrote:
Dupa cum va tot povesteam, Briana refuza papa....si am tot cautat-o de una de alta, si in final am ajuns sa-i fac si analize ...si a iesit o hipervitaminoza D, care s-ar parea ca se manifesta si prin aceasta anorexie .A mai patit cineva asa ceva ? Doctora mi-a spus sa-i intrerup Vigantolul, dupa ce initial imi spusese sa-i maresc doza de la 2 pic/zi la 3 pic / zi .Mi-a mai spus sa revin la o noua analiza dupa o luna de la intreruperea Vigantolului si daca nu s-a modificat valoarea care arata hipervitaminoza D, o sa-i dea niste Prednison pentru a combate aceasta .Sincer mie imi este tare teama de acest Prednison, deoarece stiu ca poate avea tot felul de reactii, chiar imi amintesc ca atunci cand faceam practica la diabetici , era un baietel care fusese tratat de reumatism cu prednison si acum avea diabet .uff

offf, mititica.plans poate se rezolva prin a nu-i mai da Vigantol si nu ajungeti la Prednison. uff
Miri
Postat: Friday, April 21, 2006 10:29 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina,iti doresc sa scapati cit mai repede din aceasta problemapupici
Si MAI JOS,cite ceva despre hipervitaminoza D:
"Este important sa vorbim si de hipervitaminoza D , consecinta de cele mai multe ori a administrarii unor doze prea mari de vitamina D in scop profilactic sau prin tratarea unor rahitisme inexistente datorita unor diagnostice insuficient documentate. Poate sa apara si in conditiile unei profilaxii corecte la sugari care au o predispozitie individuala spre hipervitaminoza in conditiile administrarii uzuale de vitamina D. Clinic apare inapetenta severa, constipatie, hipotonie, paloare, poliurie, ingestie crescuta de lichide. In timp pot apare calcificari in organe. Calcemia e foarte crescuta. Tratamentul consta in oprirea oricarui aport de vitamina D, scaderea calciului din alimentatie, administrarea de substante care scad absorbtia calciului si a viatminei D (corticoizi)."
taki
Postat: Monday, April 24, 2006 3:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Hipervitaminoza D este o afectiune severa care poate fi insotita de tulburari neurologice variate: hemiplegie, convulsii, coma, etc…. si sa antreneze leziuni renale ireversibile.
Tratamentul consta in incetarea oricarui aport exogen de vitamina D si de calciu, ca si intr-o prescriptie de corticoide care diminueaza absorbtia intestinala de calciu.

- vigantol, adica vit D, se recomanda copilasilor pana la 2 ani pentru profilaxia rahitismului, o boala cu un procent ridicat la noi in tara.
- fixarea dozelor zilnice depinde de organismul sugarului, de eventualele semne de rahitism si de recomandarile din prospectele firmei producatoare si ale forurilor stiintifice internationale. Ca exemplu: in Franta se folosesc 3 pic/ zi reprezentand 1200 u.i; in Elvetia 1pic/zi=400 u.i.; in SUA 400 u.i. La noi 2 pic/zi=1000 u.i.
- o doza mai mare (3pic / zi) se da prematurilor
- intoxicarea sau doze excesive de vit D poate determina efecte adverse ca tulburari gastrointestinale, poliurie polidipsie, deshidratare, tulburari de somn, indispozitie, oboseala, calcificari in tesuturi(rar).
- calciu suplimentar si fier nu se recomanda, de regula, copilasilor crescuti cu lapte praf, deja imbogatit cu astfel de substante.
- calciu se da in lunile reci

http://www.lalecheleague.org/NB/NBJulAug04p124.html
Tina
Postat: Monday, April 24, 2006 8:22 AM

Sper din tot sufletul sa se elimine din organism fara sa fie necear sa mai facem tratament pe baza de corticoizi .Deocamdata nu vad cine stie ce imbunatatiri in alimentatie dar au trecut decat 4 zile de la incetarea administrarii de vigantol , asa ca inca trag sperante .uff ...asa ciuda imi este ca mergea fata asa bine , fara fite si figuri la papa, lua asa bine in greutate...sper sa isi revina sa continuam in acelasi fel.Va multumesc pentru informatiile adunate.
Miri
Postat: Monday, April 24, 2006 9:05 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Tina,lasa ca o sa treceti cu bine si peste etapa asta,ai sa vezi!flowers
Pupici si bebe mingacios(iar)iti dorim!pupici Sa ne tii la curent cu noutatile!
Tina
Postat: Monday, April 24, 2006 9:07 AM

Multumnesc Miri !
taki
Postat: Monday, April 24, 2006 9:56 AM

Sanatate multa pentru papushika ta si sa auzim numai de bine!!! pupici

taki attached the following image(s):
multa sanatate.gif

Elia
Postat: Monday, April 24, 2006 2:20 PM

Tina, multa sanatate Brianei si tie rabdare si nervi de otel pupici
Maria & Mario
Postat: Monday, April 24, 2006 3:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Briana , hai pui , fa-te sanatoasa repede sa fie si mami linistita. Arata-i tu ce voinikutza flamangioasa si sanatoasa are mami ! flowers Sa fie cu rezultate lipsa Vigantolului va dorim ! flowers
Ely
Postat: Wednesday, April 26, 2006 10:59 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Tina cum se mai simte Briana,a inceput sa pape mai bine?vad ca si bebita mea nu prea mai are asa pofta de mancare ca inainte si ma cam ingrijoreaza,am sa merg la doctor pe 6 ca atunci suntem programate.Aici se recomanda doar o picatura de Vigantol pe zi .Pupici de la Karina pentru Brianapupici pupici
danab
Postat: Thursday, April 27, 2006 7:29 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Dupa cele citite m-am speriat pt ca noua ne-a recomandat dct sa-i dam 4 pct/zi de vigantol oare ca i s-a parut ca nu e inchisa bine fontanela. Miruna are acum 5500 g, a luat bine in greutate. Cred ca am sa cer parerea si a altui pediatru, ca nu vreau sa-i provoc alte reactii plans
oana_nicole
Postat: Thursday, April 27, 2006 7:49 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Tina, pe mine m-ai speriat rau de tot, zau asa. Mai ales ca, stii tu, si noi am avut probleme cu papa. plans plans plans Cat manca Briana la o masa inainte de a decide sa ii faci analize?
Tina
Postat: Friday, April 28, 2006 8:20 AM

60 - 70 ml ...cu mare greutate mai reusesc sa-i dau 100 ml Deci imaginati-va ce groaznic este sa vad ca bebela mea ciuguleste, nu mananca.Si acum dupa o saptaman si juma de la stoparea vigantolului nu s-a schimbat nimik, deci daca o tinem tot asa probabil ca voi ajunge si sa-i dau cortizon ca sa scada absorbtia calciului si D-ului din sange ....si sper ca daca tot voi fi nevoita sa-i dau cortizonul ( despre care v-am spus ca sunt foarte refractara in adiministrarea acestuia ) poate isi va reveni...sincer nu vad nici o schimbare dar totusi s-ar putea sa fie prematur
taki
Postat: Friday, April 28, 2006 8:25 AM

De cand ai fost la pediatru si Bri a intrerupt tratamentul cu vigantol, nu s-a produs nici o schimbare in alimentatia fetei? uff oare Adica a inceput sa pape mai bine sau la fel

uff oare ?

Fii optimista, totul se rezolva, incet dar sigur!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed