Hiperlordoza lombara

Options Hiperlordoza lombara
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, August 14, 2009 1:48 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Hiperlordoza lombara

Lordoza este se pare normala in regiunea cervicala si dorsolombara dar devine anormala atunci cand afecteaza o alta parte a coloanei vertebrale sau atunci cand devine foarte accentuata.

Cine stie mai multe despre aceasta hiperlordoza lombara ?
bulibuli
Postat: Friday, August 14, 2009 3:11 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Hiperlordoza e mai frecventa la femei, datorita tocurilor inalte, sarcinilor, etc. Apare in special atunci cand scade tonusul musculaturii abdominale sau pentru a compensa o alta deformare a coloanei cum ar fi cifoza (datorita unei pozitii vicioase - "cocosat"). In timp, accentuandu-se, poate duce la pensarea spatiilor intervertebrale (=> lombosciatica, hernie de disc) sau chiar poate afecta buna functionare a rinichilor.
Solutia este practicarea sportului pentru un tonus muscular adecvat si daca e cazul fizio/kinetoterapia.
AdrianaC
Postat: Friday, August 14, 2009 9:24 PM

Hmmm, multumesc mult pentru raspuns Bulibuli !

Astazi printre alte investigatii, mi-am facut si o radiografie la coloana, ca de cand l-am nascut pe Andrei ma tot plang de dureri de spate in zona lombara. La inceput am zis ca sunt de la sarcina, apoi ca sunt de la rahianestezie, apoi ... am amanat sa ajung la un medic ... si iata-ma dupa aproape 4 ani la medic, se pare putin cam tarziu.

Diagnosticul la radiografie a fost:

"Mica scolioza la jonctiunea toracolombara deztroconvexa. Hiperlordoza lombara."

Astept acum sa fac si celelalte analize si sa merg cu rezultatele sa vedem verdictul.

Eram curioasa daca mai pot face ceva sa o corectez sau e prea tarziu. Nu de alta, dar nu as vrea sa ma trezesc in cativa ani ca mama mea, cu discopatie lombara, hernie de disc....

Sa inteleg ca daca o sa fac sport si kineto / fizioterapie am sanse sa corectez acest aspect?
bulibuli
Postat: Friday, August 14, 2009 10:58 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Quote:
Sa inteleg ca daca o sa fac sport si kineto / fizioterapie am sanse sa corectez acest aspect?

Cu siguranta!! Chiar daca au trecut 4 ani, deformarea nu e asa importanta incat sa nu poata fi corecatata prin sport si fizioterapie - pentru ca in prima faza modificarile apar datorita contracturilor muschilor paravertebrali (care sunt niste muschi foarte puternici) combinat cu scaderea tonusului muschilor abdominali ( care ar trebui sa ii contracareze pe ceilalti) ceea ce e de asteptat dupa 2 sarcini si cu cezariana ambele (din cate stiu). Odata aparuta durerea intri intr-un cerc vicios - durerea accentueaza contractura musculara, contractura accentueaza curbura..etc. La asta daca mai adaugi si mersul pe tocuri, munca de zi cu zi in casa, ridicat copii... se prea poate sa apara si discopatia in timp. Insa acum te afli in momentul in care doar musculatura e afectata, nu oasele si pentru asta exista solutii la indemana.. te vei deprinde mai tarziu sa faci zilnic anumite exercitii pt coloana lombara, momentan vezi ce-ti recomanda medicul - proceduri, exercitii, daca e cazul un antiinflamator local si un miorelaxant.. Sanatate si multa bafta!! Trece, promit!! pupici pupici
AdrianaC
Postat: Friday, August 14, 2009 11:11 PM

Buli, multumesc din suflet pentru raspuns. M-am simtit asa aiurea azi cand am citit rezultatul... mai ales ca nu am decat 36 de ani !!! MI-a fost ciuda pe mine ca nu m-am dus de prima data cand a inceput sa ma doara spatele, as mai fi castigat timp...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed