HFMD - Hand, foot and mouth disease

Options HFMD - Hand, foot and mouth disease
Subiectul anterior · Subiectul urmator
misha
Postat: Monday, June 28, 2010 11:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
De aseara am observat pe manutele si degetelele de la piciorusele fetitei cateva besicute albicioase. Astazi nu a fost intr-o forma prea buna si in plus a si ragusit. Uitandu-ma in gurita ei, am descoperit ca au aparut si pe cerul gurii cateva. Maine dimineata ajungem la doctor, dar cumnata care e educatoare mi-a spus ca a vazut la copilasii de la gradinita lor aceleasi simptome si se pare ca e vorba de boala de mai sus. In principiu se manifesta ca si celelalte boli ale copilariei,cu perioada de incubatie, respectiv eruptie si totul ar trebui sa treaca intr-o saptamana. Nu exista tratament specific in afara de paracetamol sau ibuprofen pentru scaderea febrei in cazul in care apare si aceasta. Virusii care cauzeaza de obicei infectia sunt Coxsackie A 16 si enterovirus. Sunt cazuri rare cand boala se poate manifesta foarte urat si pot aparea complicatii.

Eu nu-mi amintesc sa fi auzit de boala aceasta in Romania si nu prea imi dau seama cum s-ar traduce (adica daca e vreo alta denumire in afara de cea cuvant cu cuvant din engleza).S-a mai confruntat cineva cu ceva de genul acesta?
TeosOf
Postat: Tuesday, June 29, 2010 12:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Multa sanatate, Marieiangel Te asteptam cu vesti de la doctor.computerlove
Nici eu n-am auzit de boala aceasta.
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, June 29, 2010 6:51 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mariuca, saracutza de tine plans , multa sanatate va dorim.
Nu am auzit de asa boala, suna de parca ar fi o ciupercutza, ne pare rau ca treceti prin asa experiente ciudate. Anglia fiind plina de emigranti cred ca este plina si de tot felul de boli ciudate, pacat ca trebuie sa faceti cunostintza cu ele.
Multa sanatate va dorimhearts
monique
Postat: Tuesday, June 29, 2010 7:23 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Of, biata Mariuca... cum trag toate la ea... Imi pare si mie rau ca a contactat aceasta boala, nici eu nu am auzit de ea! O mai duci la medic? Sanatate muuulta!computerlove computerlove computerlove
shirel
Postat: Tuesday, June 29, 2010 8:08 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Eu am auzit de aceasta boala ,este adevarat ea a aparut si chiar este o boala care isi are originea in Anglia si poate aparea si la animale ca vaca ,porc .
Vai imi pare rau de fetitza ta ,in aceste cazuri este interzis sa trimiti copii la gradinitza ,este o boala care apare si cand nu sunt respectate reguliile de igiena ca spalatul pe maini dupa mersul la toaleta sau multe altele.Incearca sa-i dai foarte mult sa bea dar vezi ca avand bubitzele astea in gura care o deranjeaza la inghitit ea nu prea va vrea si de aici este problema .Faci si temperatura ?Tratament ce sa-i dea ceva special stiu ca nu exista doar in caz de complicatii si sper ca la ea sa nu fie cazul.
Iti dorim multa sanatate si sa ne tii la curent!pupici computerlove

shirel attached the following image(s):
hfmd-child.jpg

Lilly of the valley
Postat: Tuesday, June 29, 2010 10:34 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Sanatate multa!angel
misha
Postat: Tuesday, June 29, 2010 10:48 AM

Multumim, dragelor pentru gandurile bune. Se pare ca primul caz ar fi fost inregistrat in Australia prin 1956 (sau ceva de genul acesta). In poza postata de tine Shirel, intr-adevar arata foarte urat. La ea inca nu e asa de grav si sper sa nu ajungem. Oricum, avem programare la medic la 11.30 iar la gradinita nu va merge cel putin saptamana aceasta. Deocamdata mananca bine, slava Domnului. Oricum, va tinem la curent!

Multa sanatate si puiutilor vostri!computerlove
Mela
Postat: Tuesday, June 29, 2010 12:01 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Misha,uf,sper sa nu ajunga si bubitele Mariei ca ale baietetlului din poza.
sanatate multa angel sa treceti repede si usor peste boala asta!
bereea
Postat: Tuesday, June 29, 2010 12:21 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Sanatate multa fetitei, Misha!Sper sa-si revina cat mai repedepupici
Anelise
Postat: Tuesday, June 29, 2010 12:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Misha, sanatate multa fetitei! angel Sa treceti repede, repede peste! computerlove pupici pupici
abiand
Postat: Tuesday, June 29, 2010 1:08 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
http://www.scribd.com/doc/23715641/Familia-Picornaviridae
zaza_
Postat: Tuesday, June 29, 2010 7:28 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Misha, sanatate multa Mariei! Sa treceti repede peste neplacerea asta! computerlove
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, June 29, 2010 9:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Misha, va dorim si noi multa sanatate si sper sa scapati cu o forma foarte usoara!pupici
bulibuli
Postat: Tuesday, June 29, 2010 11:03 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Misha, si in romaneste e cunoscuta sub acelasi nume: boala mana-picior-gura, e o infectie virala si tot ce ai scris mai sus despre ea e valabil, cat si completarea lui Shirel.
Pupici si insanatosire grabnica puiului pupici
misha
Postat: Tuesday, June 29, 2010 11:50 PM

Va multumesc fiecareia in parte pentru urarile de bine! Asa cum ne-am asteptat, doctorul a confirmat diagnosticul si ne-a recomandat sa mai asteptam cateva zile inainte de a o duce la gradinita. Multumesc lui Dumnezeu, in afara de 2-3 besicute pe manute, vreo cateva pe degetelele de la picioruse si cele din gurita pana acum n-am vazut sa mai fi aparut altele. Sper ca ce a fost mai 'greu' a trecut si asteptam vindecarea cat mai repede. Ea e vioaie si nu si-a pierdut deloc apetitul chiar daca mai acuza dureri de dintisori, mai ales la periaj. Ce nu stiu si am uitat sa intreb doctorul e daca odata ce a facut boala o mai poate lua si pe viitor. Sper din toata inima nu!

Va pup cu drag!computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed