Herpes

Options Herpes
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Friday, January 14, 2011 10:08 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22702
Cand m-am imbolnavit doctorul m-a avizat ca in urma radioterapiei voi face herpes.Asa a si fost.Problema este ca-i fac si acum.Cand mi-e lumea mai draga ma trezesc cu unul la gura.Stiu ca de obicei imi iese cand mi-e foarte sete noaptea si nu ma trezesc sa beau apa (stau cam prost si cu glandele salivare) .As vrea sa stiu exista vreun tratament care sa ma ajute sa scap definitiv de herpes?
mikaela
Postat: Sunday, January 16, 2011 6:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Herpesul este cauzat de virusul Herpes Simplex. Exista doua tipuri de virus: unul care determina aparitia leziunilor de la nivelul gurii si unul care produce herpesul genital.

Herpesul de la nivelul buzelor debuteaza cu o basicuta, care se mareste, devine rosiatica si dureroasa, iar dupa 24 de ore da nastere unui mic manunchi de basicute galbui.

Dupa trei zile, aceste basici se sparg si formeaza o crusta, care dispare dupa 10 zile, fara sa lase nici o urma pe piele. Odata contractat, virusul herpetic ramâne în organism si poate da oricând astfel de leziuni.

Alifia de galbenele grabeste vindecarea

Galbenelele sunt recunoscute pentru proprietatile lor cicatrizante, antiseptice si antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumatate. Alifia se poate cumpara de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparata si în casa.

Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de galbenele, cu tulpina cu tot, care se spala si se taie marunt. Dupa aceea, doi pumni de planta se pun în 500 g de grasime topita.

Timp de 20 de minute, se amesteca în oala cu o lingura de lemn, la foc domol. Dupa 12 ore, amestecul se reîncalzeste si se strecoara printr-un tifon.

Se pune într-un borcan de sticla si se tine la frigider. Alifia nu trebuie utilizata mai mult de un an, deoarece îsi pierde din proprietati.

Propolisul împiedica raspândirea virusului
Tamponarea cu tinctura de propolis a zonei cu herpes duce în scurt timp la formarea unui strat de protectie, care permite începerea procesului de vindecare.

Propolisul are în compozitia sa siliciu, magneziu, aminoacizi si cobalt, dar si substante antibiotice care îi confera proprietati cicatrizante si antiinfectioase.

De asemenea, propolisul are efect antiviral, lucru ce împiedica raspândirea virusului.

Usturoiul are efect antioxidant

Un alt remediu natural care si-a dovedit eficienta în tratarea herpesului este usturoiul. Datorita proprietatilor sale antioxidante, usturoiul este recomandat chiar dupa aparitia primelor eruptii.

Catelul de usturoi se taie în doua si se preseaza pe zona afectata, pentru ca substantele active sa-si faca efectul în cel mai scurt timp.

Chiar daca usturimea se accentueaza, este bine sa nu îndepartezi usturoiul. Se poate aplica un catel de usturoi de trei ori pe zi, ultima aplicare fiind recomandata înainte de culcare.

Ceaiul de urzica reduce usturimea

Din cauza localizarii herpesului pe buze sau în jurul gurii, exista tendinta de a umezi leziunile, ceea ce duce la cresterea în intensitate a durerii si la întârzierea formarii crustei.

Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai facut dintr-un amestec de frunze de urzica, de patlagina si de flori de rozmarin.

Astfel, dupa ce plantele se maruntesc, se pune o lingura de amestec în 250 ml de apa fiarta. Se beau doua cani de ceai pe zi, pâna ce simptomele dispar.

Bine de stiut!

Nu aplica pe vezicule spirt medicinal, unguente cu antibiotic, iod sau rivanol, deoarece usuca excesiv eruptiile cutanate.Nu rupe crusta cu dintii, deoarece întârzii vindecarea.

Bea un ceai din trei-frati-patati, deoarece curata sângele de toxine. Prepara o infuzie din echinacea si bea din ea trei cani pe zi. Aceasta este una dintre cele mai cunoscute plante cu efecte imunostimulatoare si antivirale, care împiedica raspândirea virusului herpetic.

mikaela
Postat: Sunday, January 16, 2011 7:04 AM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Nu exista tratament definitiv pentru indepartarea virusului, exista doar tratamente temporare pentru indepartarea leziunilor. Unele dinre acestea sunt: Aciclovir, Zovirax, hidrocortizon solutie, probiotice care intaresc sistemul imunitar (Biotics),Polise (nsite pliculete cu magneziu si potasiu), Baneocin etc.
Citisem undeva recent ca unele tulpini ale acestui virus ar fi responsabile pentru cancerul de colon...maseluta

Uite si un site interesant, sper sa nu fie reclama, daca e rog, rog admin. sa stearga angel

http://www.scapadeherpes.ro/despre-herpes/
bereea
Postat: Sunday, January 16, 2011 7:40 AM

Multumesc de informatii, Mikaelapupici Eu folossesc aciclovir, nu stiam ca propolisul izoleaza zona, am sa-l folosesc de acum
Tare mi-as dori sa scap de el, cand imi apare stau foarte-foarte atenta ca sa nu-i dau sotului sau Alessandrei, dar ma face sa nu ma simt bine, parca ma simt murdara cand il am.
zaza_
Postat: Sunday, January 16, 2011 12:12 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Lui Mircea ii apare cand mananca mezeluri. Dar Ia Hepatobil doua pastile si ii trece foarte repede (max. 2 zile), uneori, daca ia repede nici nu ii mai apare.
bereea
Postat: Sunday, January 16, 2011 2:57 PM

Bine de stiut.multumesc, Zazapupici
kali
Postat: Monday, January 17, 2011 9:26 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Exista vaccin anti herpes, insa trebuie discutat cu medicul sa vezi daca ti-l recomanda.
Si eu fac atunci cand am imunitatea scazuta, in special primavara.rambo
danab
Postat: Monday, January 17, 2011 9:56 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
zaza_ wrote:
Lui Mircea ii apare cand mananca mezeluri. Dar Ia Hepatobil doua pastile si ii trece foarte repede (max. 2 zile), uneori, daca ia repede nici nu ii mai apare.

Eu fac alergie la unele mezeluri, mai ales cele picante, asa ca am mare grija ce mananc, asta dupa doua episoade oribile in care mi-au aparut vezicule pe toata buza de sus si cateva pe cea de jos. Parca aveam supradoza de botox ras Am folosit crema cicatrizanta de tataneasa de la Tis si a trecut repede.
http://www.terapiinaturiste.ro/fitoterapie-plante.php?planta=Tataneasa
ingerash
Postat: Monday, January 17, 2011 4:18 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Eu folosesc Blistex Relief Cream,unguent...de fiecare data cand simt ca imi apare ceva la buze,sau buzele mi se crapa de la vant,ori inflameaza ,imediat aplic un strat de unguent,cat am fost racita la fel aplicam pe buze si pe nas si am scapat de roseata din cauza batistei....Prima oara cand am venit in u.k.am mancat o supa instant si a doua zi aveam deja herpes la buza superioara,nu am stiut de nici un unguent,greu mi-a trecut.
bereea
Postat: Tuesday, January 18, 2011 8:36 AM

kali wrote:
Exista vaccin anti herpes, insa trebuie discutat cu medicul sa vezi daca ti-l recomanda.
Si eu fac atunci cand am imunitatea scazuta, in special primavara.rambo

multumesc de informatie, am sa vorbesc cu doctorita mea.pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed