Hernia inghinala

Options Hernia inghinala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 4, 2008 10:51 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Ce este o hernie inghinala?
O hernie este umflarea sau protruzia unui organ (de obicei epiloon, intestin subtire sau gros) printr-o deschidere in muschiul abdominal si iese printr-un loc slăbit în canalul inghinal, care este o deschidere în partea inferioară a abdomenului.

Chirurgia pentru hernie inghinala
O procedura de ambulatoriu chirurgical este necesara în mod normal pentru a repara o hernie inghinala. O mica incizie se face în zona abdomenului şi segmentul intestinului este impins inapoi in cavitatea abdominala. Muschii abdominali sunt apoi cusuti pentru a repara hernia.

Hernia inghinala la copii
Herniile inghinale sunt frecvente la copii şi, de obicei, apar la acestia in primul an de viata.

Cauzele Herniilor
La adulti, cauza de hernie este necunoscuta, dar herniile sunt de obicei considerate a fi asociate cu ridicarea unor obiecte grele.

Hernia inghinala operatie si tratament - VIDEO
smartapp
Postat: Thursday, February 27, 2014 11:02 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Te asigur ca nu este o incizie mica. Fiului meu de 3,5 ani, la o operatie de hernie, taietura are aproape 7 cm lungime. Explicatia: sa poata coase toate "gaurile" care mai pot declansa noi hernii. Asta e o premierea pentru mine.
ps: la copii hernia nu apare datorita plansului. Inseamna ca hernia deja exista, doar ca plansul o agraveaza, si o face vizibila. Cel mai des hernia apare ca urmare a activitatii copiilor hiper-activi.
TatyKS
Postat: Tuesday, March 4, 2014 8:34 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Are si bubu meu operatie de hernie inca de la 9 luni , asa s-a nascut ... incizia e foarte mica, 2 cm . Cu cat sunt mai micuti , cu atat recuperarea este mai usoara.
smartapp
Postat: Wednesday, March 5, 2014 12:44 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Da, asa este. Al meu la 3 ore dupa operatie zburda pe holul spitalului, cu noi familia ingroziti sa nu revidiveze. Acum dupa 2 saptamani pot jura ca se comporta exact ca inainte, fara nici o acuza de durere.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed