HEPATITA

Options HEPATITA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, March 17, 2006 8:18 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
HEPATITA

Hepatita este o inflamatie a ficatului. Cineva care are hepatita poate sa:
- aiba una sau mai multe cauze, inclusiv infectie virala sau bacteriana a ficatului
- aiba probleme cu ficatul din cauza unei toxine
- aiba probleme cu ficatul din cauza intreruperii alimentarii normale cu sange a organului
- etc

Hepatita este cauzata de obicei de unul din cele 3 virusuri:
- virusul hepatitei A
- virusul hepatitei B
- virusul hepatitei C

In cazuri rare, virusul Epstein Barr (care cauzeaza mononucleoza) poate duce la hepatita deoarece poate cauza inflamarea ficatului. Alte virusuri si bacterii care pot de asemenea cauza hepatita includ hepatita D si E, varicela si citomegalovirus

Hepatita A
La copii, forma cea mai intalnita de hepatita este hepatita A (numita si hepatita infectioasa). Aceasta forma e cauzata de virusul hepatitei A (HAV).

Cum se raspandeste?- cand cineva mananca ceva contaminat cu HAV (apa, lapte, mancare, etc)

Deoarece hepatita A poate fi o infectie usoara, mai ales la copii, este posibil sa nici nu iti dai seama ca ai respectiva boala.

Desi virusul hepatitei A poate cauza o boala prelungita, pana la 6 luni, de obicei cauzeaza numai boli pe termen scurt si nu cauzeaza boli cronice de ficat.

Hepatita B
Hepatita B este cauzata de virusul hepatitei B(HBV). HBV poate cauza un spectru larg de simptome, de la o stare generala proasta pana la boli cronice de ficat ce pot duce la cancer la ficat.

Cum se raspandeste?

- fluide din corp infectate, cum ar fi: sange, saliva, fluide vaginale, lacrimi, urina, etc
- transfuzii cu sange contaminat
- ace sau seringi contaminate
- activitate sexuala cu o persoana infectata cu HBV
- transmitere de la mama la fat (daca mama este infectata cu HBV)

Hepatita C
Virusul hepatitei C (HCV) se raspandeste prin contact direct cu sangele unei persoane infectate. Simptomele virusului hepatitei C pot fi foarte asemanatoare cu cele ale hepatitei A si B. Infectia cu virusul hepatitei C insa poate duce la boli cronice de ficat si este un motiv pentru a efectua transplant de ficat.

Cum se raspandeste?
- ace
- tatuaje sau body piercing cu unelte nesterilizate
- transfuzii de sange
- transmitere de la mama contaminata la nou-nascut
- contact sexual

Semne si simptome
In faze incipiente, poate cauza simptome ca de gripa:
- stare generala proasta
- febra
- dureri musculare
- pierderea apetitului
- stari de voma, ameteala
- diaree
- ingalbenirea pielii si a albului ochiului

Unele persoane care au hepatita este posibil sa nu aibe deloc simptome si sa nici nu stie ca sunt infectati. Copiii infectati cu hepatita A de ex, de obicei au simptome usoare sau deloc.

Daca hepatita progreseaza, simptomele incep sa duca si ele catre ficat ca sursa a bolii. Chimicalele secretate in mod normal de ficat incep sa creasca in sange:
- ingalbenire
- gust ciudat in gura
- urina inchisa la culoare sau de culoarea ceaiului

Pot fi de asemenea si dureri abdominale.

Pentru a preveni hepatita, trebuie sa pastrati o buna igiena, sa evitati aglomeratiile, si conditiile de trai nesanatoase.

Aveti grija cand calatoriti in zone din lume unde igiena lasa de dorit si calitatea apei este nesigura, atunci cand beti sau inotati.

Amintiti-le tuturor celor din familie sa se spele pe maini dupa ce merg la toaleta si inainte sa manance.

Vaccinari

Este disponibil un vaccin contra hepatitei A si B, dar din pacate nu exista un vaccin pentru hepatita C.

Durata
Pentru hepatita virala, perioada de incubatie variaza in functie de tipul de virus care a cauzat boala:
- pentru hepatita A perioada de incubare este de 2 pana la 6 saptamani
- pentru hepatita B perioada de incubare este intre 4 si 20 de saptamani
- pentru hepatita C se estimeaza ca perioada de incubare este intre 2 si 26 de saptamani

Hepatita A este activa de obicei pentru o scurta perioada de timp si dupa ce persoana se reface nu mai poate transmite virusul altor persoane. Nu se cunosc cazuri de persoane care sa fi devenit purtatori cronici ai hepatitei A. Majoritatea persoanelor sanatoase care au facut hepatita A se vor vindeca in cca cateva saptamani sau luni, fara complicatii pe termen lung.

La hepatita B, 85% pana la 90% din pacienti se refac complet in cca 6 luni, fara complicatii pe termen lung.

75% pana la 85% din cei infectati cu hepatita C nu se refac complet si este posibil sa continue sa aiba infectia pe termen lung.

Cei care au avut hepatita B (si care nu s-au refacut complet) sau hepatita C pot sa dezvolte hepatita cronica si ciroza a ficatului.

TRATAMENT
Cand simptomele sunt severe sau testele de laborator arata disfunctii ale ficatului este necesara uneori spitalizarea pacientilor. Pentru hepatita A nu exista medicatie deoarece este o infectie pe termen scurt care trece de la sine.

Hepatita B insa poate fi tratata uneori folosind medicatia.

Cand sa chemati doctorul pentru copil:
- daca are simptome de hepatita
- daca a mers la scoala si acolo au fost copii cu hepatita
- daca a fost expus la persoane (rude, prieteni) cu hepatita

Daca stiti deja ca are hepatita copilul Dvs, chemati medicul daca observati unul din urmatoarele simptome:
- confuzie sau oboseala
- iritare a pielii
- mancarime

De asemenea, monitorizati apetitul copilului si functiile digestive si chemati medicul daca apetitul scade sau daca prezinta ameteli, stari de voma, diaree sau o ingalbenire mai accentuata a pielii si a albului ochilor.
Kiki
Postat: Friday, March 17, 2006 8:22 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Bebe mic (cum avem noi) poate face hepatita? Ca vad ca la transmitere, ai scis ca nu se transmite decat prin sange, lacrimi, saliva, relatii sexuale, nu prin contact direct - atingere sau ceva de genul asta...Vreau sa stau linistita uff
Roxanel
Postat: Saturday, March 18, 2006 7:32 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Kiki wrote:
Bebe mic (cum avem noi) poate face hepatita? Ca vad ca la transmitere, ai scis ca nu se transmite decat prin sange, lacrimi, saliva, relatii sexuale, nu prin contact direct - atingere sau ceva de genul asta...Vreau sa stau linistita uff

Kiki, pai din cate scrie, poate face Hepatita A care se transmite prin alte cai decat celelalte doua. Eu una am avut Hepatita A de la apa de izvor de la Balvanyos. Aveam 5-6 ani si ne-am molipsit in 3. Toti verisorii, dupa care cum necum au luat-o si parintii care aveau grija de noi uff
Kiki
Postat: Saturday, March 18, 2006 7:34 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Roxanel wrote:

Kiki, pai din cate scrie, poate face Hepatita A care se transmite prin alte cai decat celelalte doua. Eu una am avut Hepatita A de la apa de izvor de la Balvanyos. Aveam 5-6 ani si ne-am molipsit in 3. Toti verisorii, dupa care cum necum au luat-o si parintii care aveau grija de noi uff

Nu de la mancare, ca asta am citit. Vroiam sa stiu daca se ia de la copil la copil sau de la un om mare, dar mi-ai raspuns tu, deci se poate lua. plans
AdrianaC
Postat: Saturday, March 18, 2006 7:41 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Da, trebuie avuta multa grija.
taki
Postat: Wednesday, March 22, 2006 11:07 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Exista vreun mod de a preveni infectia?
Daca crezi ca copilul a fost expus deoarece unul din membrii familiei sau unul dintre prieteni a avut boala, medicul pediatru poate face injectii cu imuno globulin, care contin anticorpi impotriva virusului. Aceste injectii ar trebui sa protejeze copilul atata timp cat au fost facute intr-o perioada de maxim 2 saptamani de la expunerea la virus.
Exista un vaccin preventiv, dar este recomandat copiilor cu varsta mai mare de 2 ani care traiesc in locuri cu risc ridicat. Acest vaccin ofera protectie pentru cel putin 20 de ani.

mihaela75
Postat: Wednesday, March 22, 2006 2:48 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mi se pare ca exista vaccin da' nu mai stiu la cate luni se faceoareIntrebati med. de fam.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, March 22, 2006 3:16 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Dragele mele, copii nostri au fost vaccinati incepand din maternitate impotriva hepatitei.
Apoi vaccinul se repeta la 2 luni si parca la 6oare ?
mommy
Postat: Saturday, September 29, 2007 10:57 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Un milion de romani sufera de hepatita tip B
delfinasa
Postat: Wednesday, October 31, 2007 7:37 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Avem si noi un prieten care are hepatita B pale...a luat-o acum cativa ani de la dentist uff, bineinteles, in Romania, si nu s-a vindecat complet uff.
sousourel
Postat: Saturday, November 3, 2007 7:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
delfinasa wrote:
Avem si noi un prieten care are hepatita B pale...a luat-o acum cativa ani de la dentist uff, bineinteles, in Romania, si nu s-a vindecat complet uff.
Exact asa a patit si tatal meu...si de atunci...ficatul....in fine, afectat, dar s-a vindecat, acum nu mai are virusul.
clalina
Postat: Sunday, November 20, 2011 11:43 PM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
sousourel wrote:
Exact asa a patit si tatal meu...si de atunci...ficatul....in fine, afectat, dar s-a vindecat, acum nu mai are virusul.

Cum s-a vindecat ? Am si eu pe cineva in familie este purtator inactiv dar nu i s-a dat niciu tratament. uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed