Hemangiomul

Options Hemangiomul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Sunday, March 5, 2006 6:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Alexandrei i-a aparut la cateva zile de la nastere un hemangiom in crestetul capului. La inceput a fost ca o pata rosiatica, dar a crescut si in volum. Seamana cu o zmeura la culoare, are cam 6/4mm. De curand i-a mai aparut unul foarte mic pe bratul drept. Am intrebat-o pe dra de familie ce e de facut si mi-a zis sa le las in pace, dar, daca cel de pe caput creste mult in volum, ma va trimite la un dermatolog.
Sunt putin ingrijorata, de aceea, daca stiti mai multe din experienta voastra sau a altora, spuneti-mi si mie ca sa ma mai linistesc!
Miri
Postat: Sunday, March 5, 2006 9:30 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anaida,eu am un hemangiom ,de la nastere,pe burta,deasupra ombilicului.Pe vremea aceea i s-a recomandat mamei mele cauterizarea,tratament pe care l-a refuzat.Babele spuneau ca am o garoafa,ca mama mea a mirosit cind era insarcinata o floare de la mort?!
In fine,vreau sa-ti spun ca il am si in ziua de azi,nu ma deranjeaza,este putin proeminent si...taiat in doua de una din cele trei cicatrici postoperatorii supermisto cu care m-am pricopsit in decursul anilor.ras
Problema se pune in momentul in care este foarte proeminent de la nivelul pielii-desi in general nu sint-avind in vedere zona in care se afla la bebele tau!
Anaida
Postat: Tuesday, March 7, 2006 8:36 AM

Nu este foarte proeminent, cred ca are 1mm, maximum 2 (in inaltime)...avand in vedere ca e in crestetul capului intr-adevar nu se pune problema ca ar fi inestetic, singura precautie ar fi la pieptanat, dar cu o perie moale, cred ca nici asta n-ar fi o problema.
Am o cunostinta a carei fetite s-a nascut cu hemangiom pe ficat, care hemangiom a crescut foate mult in prima luna de viata (ajunsese sa fie palpabil din exterior, cam de 5cm/5cm)...au operat-o de urgenta si nu prea-i dadeau sanse de supravietuire, din fericire, fetita a scapat! dar exista inca pericolul reaparitiei si este supusa controalelor periodice.
Miri
Postat: Tuesday, March 7, 2006 8:44 AM

Hemangiomul de pe tegumet nu este la fel de periculos ca cel din interiorul organismului!Vascularizatia lui este mult mai mica decit la cel care se afla pe un organ intern bine irigat cu singe.
Pot sa-ti spun ca hemangiomul cere il am pe burta este putin proeminent,se simte usor daca treci degetul peste el,dar nu am avut niciodata probleme sa singereze.Cred ca ai dreptate,daca gasesti o perie destul de moale pentru pieptanat,nu vor fi probleme.
Pentru linistea ta,poti cere sfatul unui dermatolog.
Succes!Si doamne fereste de chestii mai grave!
Anaida
Postat: Tuesday, March 7, 2006 8:46 AM

Cred ca asa o sa fac! Multumesc pt sfaturi!
Miri
Postat: Tuesday, March 7, 2006 9:06 AM

Nu ai pentru ce!Cu multa placere!Ma bucur daca am putut fi de ajutor macar un pic.pupici
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, March 7, 2006 11:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Fetelor, Matei inca de la nastere a avut niste "umflaturi", nu mai tin minte daca hemangioame am citit ca se numesc(nu stiu de ce, dar in mintea mea fac confuzie intr hemangiom si hematom)....doctorii mi-au spus ca din cauza ca a stat"intors" ca pentru nastere din luna a 7 a i-au aprut alea in cap...si m-au asigurat ca se vor retrage in cateva luni.Intr-adevar, in careta lui Capraru, kiar in cea veke din anii 70 scria ca se retrag in cateva luni...la noi au trecut dupa o luna jumate.

Vorbim de acelasi lucru?La Matei erau ca niste "umflaturi", de o parte si de alta a capului, una mai mare, una mai mica, cand puneai mana parca era likid sub scalp...la maternitate mi s-a spus ca daca pun mana, nu il doare, k e doar likidul care se va "trage"...
AdrianaC
Postat: Wednesday, March 8, 2006 12:53 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Anaida, eu m-am uitat in cartea mea Dr Spock si acolo zice asa:

"Hemangiomul capilar. Suprafetele cutanate plate de culoare rosu-purpuriu inchis pot sa apara la nivelul tamplelor si al obrajilor sau pe alte parti ale corpului. Unele dintre aceste pete se estompeaza, in special cele mai deschise. Altele sunt permanente. Tratamentele cu laser sunt utilizate in prezent pentru petele mai mari si permanente. Ocazional acestea pot fi pruriginoase."

"Hemangioamele cavernoase. Petele rosii sunt foarte frecvente cu toate ca de obicei apar mai tarziu, pe parcursul primului an de viata. La inceput arata ca zone palide, apoi cu timpul se modifica devenind semne proeminente de culoare rosu aprins care arata foarte mult ca o capsuna stralucitoare. Aceste semne de obicei cresc timp de 1 an sau poate mai mult, apoi cresterea inceteaza si semnele se micsoreaza pana cand dispar. In general 50% dintre ele dispar complet pana la varsta de 5 ani, 70% pana la varsta de 7 ani si 90% pana la varsta de 8 ani. Tratamentul medical cu laser sau tratamentul chirurgical poate fi uneori necesar, insa cel mai bine este daca pur si simplu lasati natura sa isi urmeze cursul. Intrebati-va medicul. Hemangioamele cavernoase reprezinta semne mari de culoare rosie-albastrie si care se datoreaza unor aglomerari de vene dilatate situate profund in tegument. Ele pot sa dispara complet de la sine, Daca este necesar pot fi indepartate."

Si Andrei are niste pete din nastere, una la ceafa, un rosu mai inchis (dar nu este in relief), una in crestetul capului, destul de mare, mai rozalie si una micuta pe pleoapa ochiului stang.

Doctorita mea a spus ca vor trece de la sine.
TatyKS
Postat: Thursday, March 16, 2006 11:57 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Si Karina are din nastere un hemangiom mic pe gamba piciorului drept si are culoarea mov inchis. Dr. din maternitate mi-a spus ca trebuie sa merg la dermatolog atunci cand mai creste fata, ca sa nu se vada urat cand e domnisoara. Eu sper sa-i treaca pana cand o fi domnisorica!
Miri
Postat: Thursday, March 16, 2006 12:12 PM

Am citit ca pata rosie de la ceafa se numeste"ciupitura berzei"iar cele de pe frunte sau plepupici oape"sarutul ingerilor".Sara o mai are pe cea de la ceafa,cea dintre sprincene si de pe pleoapa devin vizibile doar cind plinge.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, March 16, 2006 2:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Matei pe ploape a avut mult timp niste pete rosiatice, care s-au estompat dupa vreo 6 luni...uneori si mai devreme dispareau, dar apareau si mai intense in timpul plansului.Apoi, iar dispareau.Acum, pot spune ca nu le-am mai observat de mult timp, dar nu as putea spune cu exactitate de cand.Medicul ne-a asigurat ca vor dispare de la sine pana la implinirea primului an.Si asa a fost.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed