Help....aparatul foto are nevoie de doctor.....

Options Help....aparatul foto are nevoie de doctor.....
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Monday, November 17, 2008 7:07 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Sunt super nervoasaangry nervi , aparatul meu a inceput sa-mi faca figuri , face niste poze de-ti vine sa dai cu el de pamint. Ce este mai ciudat este ca daca fac inregistrare video se vede super si inregistreaza ca si pina acum dar cind vine vorba de poze nu mai merge bine. Pe poze apar niste dungi si aproape toate pozele au o tenta de galbui. Daca fac pozici pe Auto dar in locuri mai putin luminoase imi ies bine , unele chiar ies perfecte. Stie cineva ce poate sa aibe?
Problema mare este ca nici nu stiu unde sa-l duc la reparat la noi in oras ca tare mi frica ca mi-l "repara de tot".plans plans plans plans
Lilly of the valley
Postat: Monday, November 17, 2008 11:05 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
poate e o problema din setari.
ingerash
Postat: Monday, November 17, 2008 11:10 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Incearca sa umbli pe la setarile imaginii aparatului,la fel mi sa intamplat si mie.Imi apareau dungi in poze .Sotulache i-a dat de capatthumright
dya
Postat: Monday, November 17, 2008 12:56 PM

L-am setat si resetat dar degeaba....plans plans plans
Mela
Postat: Monday, November 17, 2008 1:29 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
i-a trecut termenul de garantie?
daca nu,ai putea sa-l duci inapoi.
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, November 17, 2008 2:07 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
La partea tehnica, dincolo de setarile pe care le fac eu de lumina si expunere, zau,daca stiu ceva despre lentile si mecanisme... Imi pare rau ca nu te pot ajuta!
dya
Postat: Monday, November 17, 2008 2:38 PM

Despre termenul de garantie ca pot sa spun decit ca sigur este trecut si plus de asta l-am achizitionat din Germania asa ca si daca ar mai fi in garantie exclus reparatia in modul asta.
Am crezut ca poate v-ati mai confruntat careva cu asa ceva....sa vedem ca pina la urma tot o sa trebuiasca sa-l duc la cineva la reparat.
S.ELENA
Postat: Tuesday, November 18, 2008 12:06 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Dya eu am patit exact la fel si mi-au spus ca a avutceva probleme la senzorul de lumina (daca am retinut eu bine) si un firicel de nisip in el.
Reparatia a costat intre 50-100 ron, adurat aproxomativ 10 zile si a fost facuta la un centru specializat al firmei respective (Samsung). Dar pozele nu mai ies la fel, chiar daca a fost reparat.
Noi ne gandim sa achizitionam unul nou, dar deocamdata avem alte proritati, poate mai la vara!!!

Daca vrei mai multe detalii, il intreb maine pe Eugen (el s-a ocupat de dusul la reparat si cunoaste mai multe date tehnice) si revin maine seara!!!pupici
dya
Postat: Tuesday, November 18, 2008 6:11 AM

S.ELENA wrote:
Dya eu am patit exact la fel si mi-au spus ca a avutceva probleme la senzorul de lumina (daca am retinut eu bine) si un firicel de nisip in el.
Reparatia a costat intre 50-100 ron, adurat aproxomativ 10 zile si a fost facuta la un centru specializat al firmei respective (Samsung). Dar pozele nu mai ies la fel, chiar daca a fost reparat.
Noi ne gandim sa achizitionam unul nou, dar deocamdata avem alte proritati, poate mai la vara!!!

Daca vrei mai multe detalii, il intreb maine pe Eugen (el s-a ocupat de dusul la reparat si cunoaste mai multe date tehnice) si revin maine seara!!!pupici

Acum am vazut...vreau cum sa nu vreau?!pupici pupici Si eu ma gindeam ca este ceva legat de senzorul de lumina deoarece daca fac poze intr-un spatiu unde este foarte putina lumina ies pozele super dar cind este lumina arata tare nasol. La noi in zona nu stiu sa fie reprezentantza Samsung , ma refer la centru de reparatii dar pe joi trebuie sa iau legatura cu o cunostinta care se pricepe la aparatura foto si lucreaza in domeniu sa vedm poate se pricepe el sau poate avind un studio foto automat cunoaste pe cineva care poate sa ma ajute cu reparatul.
Nici la noi inca nu este cazul de achizitionat un alt aparat nou , mai are mama unul si as putea sa-l iau pe al ei ca si asa nu-l foloseste dar totusi imi pare rau dupa al meu. cry
S.ELENA
Postat: Monday, November 24, 2008 12:07 AM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Scuze...dar nu am mai putut intra pana acum!!!!sorry

Reparatia a costat 50 ron si intr-adevar senzorul de lumina a fost.
Pozele ies mai bine acum, daaaaar nu mai sunt cum au fost; plus ca trebuie setat aproape de fiecare data cand il folosim, desi dupa ce il inchidem nu mai umbla nimeni la el (sa rasuceasca de butoane). Era un aparat destul de bun (acum 4 ani cand l-am achizitiona a costat vreo 14 milioane), dar....atat i-a fost sa-i fie!!!!! uff uff uff
Macar, pana reusim sa luam altul, avem cu ce sa mai facem si noi poze(asa cum or iesi), sa nu uitam clipele frumoase.pupici
TeosOf
Postat: Tuesday, January 6, 2009 3:47 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Camera foto mi s-a stricat. Abia ieri am observat pt ca nu o mai folosisem. Nici nu prea stiu sa explic ce are. O deschid, dar nu capteaza, imi apar niste liniute colorate pe ecran, iar daca fac foto aceleasi liniute se salveaza. A mai patit cineva asa ceva? Stiti unde ma pot duce sa o repar? E un Sony T3.pupici
ingerash
Postat: Tuesday, January 6, 2009 4:00 PM

dyapupici pupici pupici ai o colega de suferinta,adica pe mineras la fel patesc,fac poze noaptea sant perfecte,dar ziua...uff uff uff ies si alberambo Aparatul e luat din Romania,asa ca salutare il tinem pentru poze de noapteras si cand om avea banuti luam unul nouchitaraAm facut niste poze intr-o zi parca erau fantome pe langa noihohot hohot hohot tare aiurea arata.

TeosOfof ce-i cu aparatele astea?scratch
dya
Postat: Tuesday, January 6, 2009 4:27 PM

Draga Ingeras sa sti ca mi-am dat seama din pozele puse la jurnal ca ai aceeasi problema ca mine. Curiozitatea mea cea mare este daca este aceeasi marca , daca da atunci inseamna ca toate produsele lor , indiferent ca este aparat foto , tv sau camera au o problema cu senzorii de lumina.sorry1 Spun asta ca am si un tv care are vechime de aprox. 6 ani si face deja citeodata figuri la imagine si trebuie tot timpul sa schimb modul de vizualizare.disputa1
ingerash
Postat: Tuesday, January 6, 2009 4:31 PM

dya wrote:
Draga Ingeras sa sti ca mi-am dat seama din pozele puse la jurnal ca ai aceeasi problema ca mine. Curiozitatea mea cea mare este daca este aceeasi marca , daca da atunci inseamna ca toate produsele lor , indiferent ca este aparat foto , tv sau camera au o problema cu senzorii de lumina.sorry1 Spun asta ca am si un tv care are vechime de aprox. 6 ani si face deja citeodata figuri la imagine si trebuie tot timpul sa schimb modul de vizualizare.disputa1

Aparatul este CANON A460 si la Craciun a facut un an de la achizitionarerambo
TeosOf
Postat: Tuesday, January 6, 2009 6:55 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
inger7 wrote:

TeosOfof ce-i cu aparatele astea?scratch

Ingeras, aparatului tau ii place viata de noaptehohot Al meu a murit de-a binelea, nu-mi face decat liniute, deloc vreo imagine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed