Heeeelp! Copila-si baga mancare in nas!

Options Heeeelp! Copila-si baga mancare in nas!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Thursday, September 6, 2007 4:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Karina ne-a disperat de cateva luni! uff Isi baga orice mancare sau bucati de servetel, hartie in nas pale, chiar si cand mananca cu noi la masa, sub ochii nostrii! Ne pandeste cand nu ne uitam la ea si isi indeasa bucatele de mancare in nari nervi pale...paine, alune, pepene, mar, carne, branza, orice-i dam indeasa in nas, apoi se chinuie sa le scoata si le indeasa si mai tare banghead nervi...i le-am scos de fiecare data, ba cu degetele, ba cu pompita de nas, i-am tot explicat sa nu mai faca asa, nu-i mai las nimic la indemana, degeaba! Cum isi aduce aminte, repeta figura si eu innebunesc langa ea pale.
Cum pot s-o fac sa inteleaga sa nu-si mai indese chestii in nas? La varsta asta nu intelege ca poate sa moara si nu stiu cum sa-i explic sa nu mai faca asa uff uff uff.
AdrianaC
Postat: Thursday, September 6, 2007 4:22 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17672
Locatia: Bucuresti
Intradevar este foarte periculos. Deocamdata ideal ar fi sa nu mai aiba deloc la indemana chestii mici, orice ar fi ele, nu numai de mancare.

O sa ma gandesc si ce as face eu in situatia ta si o sa revin. Intre timp, fii tot timpul cu ochii pe ea.pale
oana_nicole
Postat: Thursday, September 6, 2007 4:41 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Cum spunea si Adriana, deocamdata nu poti decat sa o supraveghezi indeaproape. Si sa ii spui in continuu ca nu e voie, TREBUIE sa inteleaga odata si odata. uff
Rody
Postat: Thursday, September 6, 2007 4:52 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Nasoluff pale Clar, nu ai alta solutie decat s-o supraveghezi indeaproape, pana nu intelege ea ca nu e bine ce face asa te chinui cu ea. Succes si sper sa te descurci cu briopupici
mihaela75
Postat: Thursday, September 6, 2007 4:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Inventeaza o minciunica chiar daca nu esti adepta minciunelelor.E prea periculos .Zi-i ca o sa-i creasca nasul mare si rosu fool ...ceva care sa o sperie oare
Maria & Mario
Postat: Thursday, September 6, 2007 5:13 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
La noi s-a rezolvat o situatie asemanatoare altfel. Povestesc ..... si vezi poate reusesti sa folosesti ceva , din experienta noastra. maria a avut vreo 3 , 4 luni un ..... tic. Isi gadila mijlocul buzitei de sus cu degetul. In timp a inceput apoi sa isi curete pielicica ( ciupeasca ) pana la sange. Normal, se facea cojitze , pe care le rupea si ia-o de la capat. Plangea ca ii tot dadeam peste maini, i-am explicat ca nu e sanatos, nu e bine , nu mai face nimeni, rudine .... etc ... toate stadiile ! NICI un rezultat, chiar problema se agravase, isi umplea toata buzitza de sus de rani. Ii curatam cu maree grija locul, strugurel , ulei de masline emolient , pana intr- zi cand eram super nervoasa , i-am tras cojitza dintr-o singura miscare. A durut-o , sacraca , de a plans vreo 15 min, DAR dupa socul asta nici ca a mai pus manutza acolo ! A tinut minte durerea si de frica ..... a uitat de chestia asta .

Acum , ma gandesc eu , cand ii mai cureti nasucul data viitoare , la voi e sensibila zona , ciupeste-o putin, sau strange-o de varf, putin , sa o doara , ca sa constientizeze ca durerea asta vine o data cu .... bagatul mancarii in nas.... Poate de frica durerii se potoleste.

Chiar nu stiu ce altceva .... ai putea face.... ma mai gandesc !

Mami, rabdare si spor la dezvatat ! pupici angel
delfinasa
Postat: Thursday, September 6, 2007 11:49 PM

Mai are si chestia cu trasul de buze sa rupa cojite, exact cum facea Mariuca nervi...i-am explicat ca intra musca (de asta i-e frica) daca-si mai trage de buze sau isi indeasa mancare-n nas, ii dau si peste maini dupa ce-i spun de 2-3 ori sa inceteze...bineinteles ca repeta figura cand isi aminteste...de fiecare data cand ii dau ceva de mancare sta langa mine, la masa pe scaun sau la tv, nu-i mai las deloc mancare pe farfuriuta la autoservire ca ea mananca cu nasul banghead si vine sa-mi arate ce breaza e...dar ce ma fac cu diverse obiecte din casa? Servetele, paie de baut, carpe de bucatarie, am gasit-o intr-o zi incercand sa-si indese un cub de constructie in nas banghead...o sa incerc si s-o ciupesc de nas, de maini s-o doara ca sa nu mai faca, e o idee foarte buna la care nu m-am gandit.
Fluturas
Postat: Friday, September 7, 2007 12:03 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
daca zici ca ii e frica cu faza cu musca,spune-i ca ii intra musca in nas daca mai face,sau si ideea cu ciupitul e buna.sper sa reusiti sa scapati cat mai repede de acest obicei

ps:chestia asta mi-a amintit ca de ceva vreme am auzit de o fetita de 2 ani care si-a bagat manuta in pasarica(dar manuta nu degetul) pana i-a dat sangele.mama s-a speriat ca s-a dezvirginat singura si a mers la dr cu ea.norocul a fost ca doar s-a zgariat un pic acolo si de-asta a curs sange
delfinasa
Postat: Friday, September 7, 2007 2:56 PM

pale Butterfly...sa mai zic ca si fii-mea-si controleaza pasarica daca n-are chilotei pe ea banghead? Se potoleste cand ii spun ca vine musca si imediat ii pun chilotei pe ea...dar chestia cu bagatul mancarii in nas ma ingrijoreaza cel mai tare...sa vedem cum scapam de ea in siguranta.
danah
Postat: Friday, September 7, 2007 6:34 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/21/2007
Postari: 58
Locatia: sibiu
DELFINASA,cand am citit titlul topicului mi-ai trezit amintiri din copilarie....sora mea,Anca ,avea obiceiul asta.Cand avea 4 ani ,a reusit sa-si bage un bob de fasole in nas fara s-o vada mama .In 2 saptamani i s-a umflat nasul si mirosea foarte urat(cred ca daca mai statea mult ii incoltea bobul).Mama a dus-o urgent la spital ,initial a crezut ca are sinuzita ,nici prin cap nu-i dadea ce facuse surioara mea draga ,mai ales ca n-o scapa din ochi.
Cu mare chin a reusit doctorul sa scoata ptr ca bobul isi dublase dimensiunile .
E foarte periculos si imi imaginez ca e destul de stresant si pentru tine .

Si eu te sfatuiesc ,ca si Mihaela si Maria &Mami s-o sperii cu ceva :arata-i o poza cu un nas mare si urat sau pisc-o de nas dar s-o doara putin .
Pe sora mea atat a chinuit-o doctorul atunci ,incat de a doua zi nici daca o rugai nu-si mai atingea nasulras
sousourel
Postat: Saturday, September 8, 2007 7:35 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Stau si ma gandesc ce as face (si ce voi face daca ajungem si noi in situatia descrisa, caci nimic nu e imposibil)..uite o idee:

- intai la masa: incearca substituirea comportamentului cu altul la fel de recompensant. Spre ex, pune-i la indemana o cutiuta mica si un servetel si ii explici ca in cutiuta sa bage toate bucatelele pe care ar vrea sa le bage in nas, iar in servetel sa sufle nasul, atunci cand are chef sa-l bazaie. Pentru oricare dintre cele 2 comportamente stabileste o recompensa pe care sa o poti acorda imediat, iar pt bagatul mancarii in nas o intarire negativa, de genul..pleci de la masa daca mai bagi in nas...sau altceva ce crezi ca ar afecta-o.
delfinasa
Postat: Tuesday, September 25, 2007 6:36 AM

Parca a mai lasat distractia asta Karina mea, o practica din ce in ce mai rar maseluta...vecina-mea zice ca are aceeasi problema cu fetita ei care-i de-o seama cu fii-mea, deci e o chestie de varsta, tare distractiva pentru pici si care ne baga-n sperieti pe noi, parintii maseluta...de cand am parat-o la voi, s-a mai potolit cu bagatul de obiecte in nas, s-o fi rusinat de voi sic! Oricum, cand o vad ca se pregateste, imediat pun tonul grav si daca nu inceteaza primeste una peste nas si tentativa ei esueaza alcool...speram cat mai curand sa scapam definitiv ca tare-i greu sa supraveghezi clipa de clipa o copila ce abia asteapta sa o scapi din ochi banghead!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, September 25, 2007 10:28 AM

Postari: 6678
delfinasa wrote:
pale Butterfly...sa mai zic ca si fii-mea-si controleaza pasarica daca n-are chilotei pe ea banghead? Se potoleste cand ii spun ca vine musca si imediat ii pun chilotei pe ea...

Dar de ce nu o lasi sa se controleze singura?Este tot un fel de autocunoastere...copilul la varsta asta e curios, vrea sa stie pana si ce are in kilotei.Odata satisfacuta curiozitatea asta, mult timp nu o va mai face...pana la adolescenta sau preadolescentaras !

Citeam cum ca interdictia parintilor in privinta curiozitatii copiilor de a-si controla organele genitale ii determina in timp pe copii sa isi dezvolte sentimente de rusine exagerate, un pudism intins la extrem, in detrimentul unei dezinvolturi si a unei naturaleti in sexualitate.Si dadeau un exemplu de femeie: fata inca din copilarie oprita in curiozitatea ei, mai tarziu devine pudica kiar si dupa inceperea vietii sexuale, nu se simte confortabil goala in fata unui barbat, fie el si sotul ei, pt ca in subconstient interdictia este activa si ireversibila, nu se poate desfasura natural in cadrul intim tot din cauza prejucatilor, ca nu a fost educata inca de mica sa se cunoasca si sa se accepte asa cum este, nu ii place lumina in intimitate.Si asta ma duce cu gandul la o frantura dintr-un film nu mai stiu daca indian...fetele inca de mici erau incujate sa se dezbrace in liniste, sa se spele pe indelete, sa se rasfete singure (a nu se intelege masturbare), sa se placa asa cum sunt.Erau obisnuite sa isi accepte goliciunea ca pe ceva firesc si ca pe un lucru demn de mandrie.Asta le era de folos in vremea cand erau alese de un barbat ca si sotii.Acum, unele lucruri nu mai sunt de actualitate, iar altele se pot adapta.

Eu una gandesc ca daca e firesc ca copilul sa isi babge mana in gura, la fel de firesc, la varsta asta este sa se joace cu organele genitale atata timp cat nu are kilotei pe el.Nimeni nu spune ca toata-ziua-buna ziua sa isi faca "control", dar atunci cand e curios sa isi satisfaca curiozitatea iar apoi va abandona "jocul", caci se va plictisi.Pe cand interdictia ii starneste si mai tare curiozitatea copilului, astfel incat cand nu este supravegheat, tzop cu mainile in kilotei.
delfinasa
Postat: Tuesday, September 25, 2007 1:51 PM

Stele, am lasat-o la inceput, exact in ideea pe care tu ai expus-o, de explorare genitala, dar cand am vazut ca apoi incepe scarpinatul serios cu risc de ranire si ca incearca sa-si bage mici obiecte, numai pentru a ne atrage atentia, nu puteam sta nepasatoare uff...a trecut de faza asta, thanks God, acum inventeaza alte "atractii" maseluta...ea n-are treaba cu etalatul nuditatii chiar si-n fata strainilor, cel putin deocamdata...pe viitor vom vedea.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, September 25, 2007 1:55 PM

Postari: 6678
Ei, Delfinasa, da'i creativa asta mica a tadance !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed