Hartuirea sexuala

Chestionar intrebare: Ati fost hartuita sexual la locul de munca ?
Alegere Voturi Statistici
Da 6 40%
Nu 9 60%

Options Hartuirea sexuala
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mirelac
Postat: Monday, February 6, 2012 3:27 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/6/2012
Postari: 3
Locatia: Bucuresti
Buna fetelor. Mi-am facut cont pe acest forum pentru a va pune o intrebare mai delicata : Ati fost hartuite sexual la serviciu ? Pentru mine este al 3-lea loc de munca unde mai mult sau mai putin voalat mi se fac propuneri/sugestii de natura sexuala de catre sefi. Am eu ghinion sau asa e peste tot? Poate ca sub aspectul votarii anonime pot sa intelege daca am eu o problema sau doar am ghinion de locuri de munca nasoale. tunete In cazul in care ati avut astfel de experiente, cum ati reactionat (ignorare, dat in judecat, dat demisia, etc) ?
monica irimia
Postat: Monday, February 6, 2012 5:02 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Bine-ai venit pe forum, Mirela! angel

Nu mi s-a intamplat niciodata. Daca ar fi sa se intample, mi-as da demisia pe loc. Succes, sa iei decizia cea mai buna! pupici
t-mihaela
Postat: Monday, February 6, 2012 5:21 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Sefii nu au atitudinea asta cu orice angajat,e ceva la tine un punct slab care le permite .Am avut si eu sef ,o pramatie eu eram singura si tinerica ,mereu aranjata la patru ace.La un moment dat incepe sa-mi faca curte...de fapt eu eram vinovata eram prea amabila, prea cu gura pana la urechi mereu ca asa mi-e firea ,transmiteam mesaje eronate fara sa vreau.Apoi m-am facut rea.Eu zic sa-ti revizuiesti atitudinea la munca, vestimentatia, scoate tot ce crezi ca transmite "mesaje" si daca tot te necajeste...trage-i un pumn in freza si demizioneaza.bataus
mikaela
Postat: Monday, February 6, 2012 6:21 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Ai citit cam care af fi politica jobului?? Seful tau are alt sef/superior la care te-ai putea adresa? Cauta, verifica, intreaba daca au mai fost cazuri de fete hartuite la firmele la care ai lucrat/lucrezi. Eu una nu mi-as da demisia, ai fost angajata pe un anumit post cu anumite responsabilitati, nu sa fii iubita sefului iar acum nu-ti mai faci datoria, deci nu mi-as da demisia. Ai spus NU categoric?? Daca da, si el inca continua, atunci e hartuire, daca a fost o propunere si tu ai zambit frumos, politicos in loc sa fii clara si hotarata in atitudine, atunci e posibil sa fi inteles el gresit. In final, ORICE femeie ar trebui sa inteleaga ca nu e vina ei pentru avansurile facute, ca se poate imbraca cum vrea, poate zambi, poate fi frumoasa si inteligenta... e vina barbatului, si sta in natura lui de a incerca sa aiba relatii sexuale cu o femeie, instinctul sexual animalic...de aia cica ar trebui sa intervina gandirea aici, ca fiinte superioare cicalea, si sa-ti respecte refuzul. Va mai trece multa apa prin Dunare pana se schimba mentalitatea romanului barbat, insurat si cu copii acasa, sa nu mai faca ochi dulci domnisoarelor frumusele...
Domnul in discutie, daca ti-e unicul sef/patron poate sa-ti faca zile fripte, stai bine cu nervii?? La fel de bine, poti sa-i faci si tu lui...cel mai bine e sa -i spui clar NU si NU si o sa-si caute prada in alta parte...
t-mihaela
Postat: Monday, February 6, 2012 7:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Eu tot cred cu tarie ca cine transmite mesaje ala e vinovatul .De ce sa ma duc eu la munca imbracata provocator...stiu ,pe un corp frumos orice e provocator doar nu-ti pui broboada pe cap ,insa o vestimentatie decenta ajuta la anihilarea inamicului in calduri plus o atitudine de profesionist nu ranjete gratuite ( eh, eram mai naiva).Plus mai e problema jobului, daca e post instabil usor de disponibilizat atunci seful stie si profita.Eu cat timp am suplinit aveam seful in coasta il evitam fugeam de el.Putea sa-mi scorneasca orice sa-mi faca zile fripte ,si ce putere aveam eu sa-l dau in judecata sau de ce sa demisionez cand am luat postul ala cu munca mea si pe creierii mei cu toceala noapte de noapte .Dupa ce am devenit stabila pe post si nu numai, am inceput lupta ,l-am facut pulbere cu sefia lui cu tot.E complicat poate mirelac ne da mai multe informatii despre caz.
mirelac
Postat: Tuesday, February 7, 2012 11:38 AM

Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Mikaela : "Eu una nu mi-as da demisia"
Nici eu nu vreau sa-mi dau demisia, mai ales in conditiile economice de acum. Problema este ca in firmele de care va spun asa merg trebuirile (este vorba de multinationale, si multi dintre sefi sunt straini, nu vreau sa dau nume deocamdata). Din auzite (barfe la o tigare) si din obeservatii directe doar asa poti sa avansezi. Sincer nu stiu daca pot da un singur exemplu de manager femeie care ori nu a trecut prin patul cuiva ori nu este pila altcuiva. Iar partea cu datul in judecata cred ca e dezastruos din punct de vedere financiar cat si ca timp si nervi.
bereea
Postat: Tuesday, February 7, 2012 12:44 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Daca la inceput se vorbea de hartuire sexuala, acum mi se pare ca ceri subtil o parere de genul:voi v-ati culca cu seful ca sa inaintati in functie?
zaza_
Postat: Tuesday, February 7, 2012 1:10 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Daca simti ca nu este locul tau printre colegi si ca jobul nu-ti ofera ce ai nevoie, pleaca. Si cu asta basta! Daca vrei sa fii ceva, cineva, sa avansezi, intr-o multinationala din asta despre care tu vorbesti, exista doua variante: "You go with the flow" sau fii foarte buna, cu caracter si coloana vertebrala! Daca stai la barfe, la o tigara ... stii cum e, omul asteapta de la tine ce vede ca stii sa faci...(no offence).
mirelac
Postat: Tuesday, February 7, 2012 3:09 PM

zaza_ wrote:
Daca vrei sa fii ceva, cineva, sa avansezi, intr-o multinationala din asta despre care tu vorbesti, exista doua variante: "You go with the flow" sau fii foarte buna, cu caracter si coloana vertebrala!

Exact asta este gandirea de care va vorbesc si de care ma lovesc peste tot. Daca vreau sa-mi fie recunoscuta munca si cunostintele, nu trebuie sa "You go with the flow". In varianta 2 ma aflu eu, si vad cum sunt avansate tot felul de "fete vesele" fara nimic in cap doar pentru ca au ales "easy way".
zaza_ wrote:
"omul asteapta de la tine ce vede ca stii sa faci...(no offence)"

none taken. Din nou aceeasi gandire. Omul nu trebuie sa astepte nimic alceva de la mine decat relatii profesionale si nimic mai mult.
zaza_ wrote:
Daca stai la barfe, la o tigara ...

Era o exprimare literara. Toti cei care au avut un serviciu recunosc intr-un fel sau altul conjunctura descrisa mai sus.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed