Hainutele bebelusului

Options Hainutele bebelusului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirandolina
Postat: Monday, February 13, 2006 1:27 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/12/2006
Postari: 543
Cand alegem hainute pentru bebelus trebuie sa ne uitam sa fie de cea mai buna calitate din bumbac sau de lana pura virgina, moale, comoda, din material rezistent si neinflamabil. Imbracamintea trebuie aleasa in asa fel incat sa ne usureze munca atunci cand schimbam scutecul, incat sa nu fie nevoie sa dezbracam copilul complet. De asemenea, ele nu trebuie sa aiba prea multe accesorii (nasturi, cordoane, dantele etc) pentru a nu limita miscarile copilului si pentru a nu-si incurca degetelele printre ele.

Voi ce hainute ati luat pentru bebelusii vostri? Cam de cate hainute are nevoie un bebelus si de ce trebuie sa tinem cont cand le alegem (in afara de criteriile enumerate mai sus) astfel incat sa le poata purta cat mai mult timp, stiind ca sugarul creste de la luna la luna.
Maria & Mario
Postat: Monday, February 13, 2006 1:35 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9853
Locatia: Departe-poate prea departe
Noi am inceput cu Body-uri cu manecutza scurta ( acum manecutza lunga ) , sosetzele. Apoi bodysuites, pijamalutze si hainutze de casa de'antregul. Apoi rochitzele de afara. Treninguri pentru casa. Blugi si sarafane , strampi. Nici nu stiu ce sa va zic. Ce minunatii gasesti aici.... Si toate sunt de foarte buna calitate , foarte frumoase, comode la imbracat , cu capse usor de descheiat si incheiat , Din bumbacel moale. Toate indeplinesc anumite standarde de sigurantza si comfort. Nu s-au decolorat , intins, largit . Hainutzele la bebe trebuiesc luate mereu cu o marime mai mare pentru ca la primul spalat , fiind din bumbac , intra fff putin la apa , si ele trebuie sa imbrace lejer corpul , nu sa vina fixe, cu atat mai mult cu cat ei cresc deosebit de repede.

Nu am avut pana acum probleme cu marimea hainutzelor, aici se potriveste ce e pe eticheta cu varsta 99, 9%

AdrianaC
Postat: Monday, February 13, 2006 4:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Eu ii dau acum prin casa in principiu body, pantaloni cu botos si o jachetica, sau body si salopeta.

I-am luat numai lucrusoare din bumbac si mult mai mari (cel putin pe eticheta) fata de varsta lui. El are acum aproape 3 luni si poarta inca de la 2 luni hainute pe care scria ca sunt intre 3 si 6 luni. Ca sa nu mai zic de body pentru 6 luni care ii vine foarte bine acum.

Asa ca aveti grija si nu va ghidati numai dupa eticheta sa nu aveti si surprize.
Plus ca pot creste foarte repede si atunci ies repede din hainute. Andrei avea 50 cm la nastere si acum are deja 62 cm, si a iesit din multe din hainutele luate pentru 0-3 luni cica.

Atunci cand iesim afara ii dau de obicei body, dres, salopeta de bumbac, salopeta tricotata si salopeta de fas, iar pe cap caciulita de bumbac si caciulita tricotata. Fara fular si fara manusi.

Asa il imbrac eu daca afara sunt intre 0 si 5 grade, sa spunem.
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, February 14, 2006 12:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
si eu i-am luat multe hainute lui Andrei... drept este ca am si primit de la nasica lui din Germania...intr-adevar ce scrie pe eticheta nu prea corespunde cu realitatea... eu i-am luat si body-uri, camsaute de corp, pantalonasi de corp, salopete... cele cu capse sunt f practice...nu trebuie sa il dezbraci pe copil de tot ca sa ajungi la pampers...
codruta
Postat: Tuesday, February 14, 2006 1:02 PM

Nivel: Avansat

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
pana nu de mult nu mi-am pus problema hainelor ca aveam o gramada pt noi nascuti si inca mai avem. Dar mi-a trebuit mie mult timp sa constat cat de enervante sunt camasutele alea pt copii care se leaga in spate cu siret si Medeea mea era tot cu spatele gol si camasuta ridicat in gat. Plus ca trebuiau calcate de fiecare data, operatiune care mie nu imi place. Si uite asa am trecut pe body, dar dupa doua saptamani am iesit iar la cumparaturi ca fata crescuse si ii stateau prea intinse. Prin casa ii dau ori body cu maneca scurta si salopeta cu maneci, ori body cu maneca lunga si pantalonasi cu botosi. Plus caciulita:brilsmurf Nu am vrut sa o obisnuiesc cu caciulita in casa dar dupa ce am venit de la maternitate am tinut-o fara caciulita si mi-a stranutat de l-a bagat in sperieti pe ta-so...si am renuntat la ideile mele marete.
Kiki
Postat: Tuesday, February 14, 2006 4:49 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu la hainute sunt putin pretentioasa, in sensul ca le prefer pe cele de bumbac 100%, pentru ca David se irita, cum simte pe piele ceva care nu e de bumbac.
In casa sta cu body cu maneca lunga sau pantalonasi cu botosi, daca nu are botosi, punem sosetute. Cand punem salopeta, folosim body cu maneca scurta. caciulita nu punem decat dupa baita, si dupa ce adoarme puiul mic i-o dau jos.
Elia
Postat: Thursday, February 16, 2006 4:47 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Noi am primit o cutie imensa cu haine din America de la bunici si matusi si mai cumparasem din China asa ca pana la 6 luni nu am cumparat nici macar o hainuta, nici pantofiori, nimic. Am primit tote minunatiile, body-uri, costumase intregi cu piciorus, fara piciorus, cu maneci lungi, scurte, pantalonasi care mai de care mai chic, pulovarase, camasute. Cand ne-am intors in China, de la 6 luni incolo, i-am cumparat costumase super dragute, de animale, a avut unul de tigru, unul de iepuras si cate si mai cate. Aici sunt asa de ieftine chiar si cele de cea mai buna calitate, ca devine periculos, nu te mai poti opri din cumparat.
ira_tgr
Postat: Thursday, February 16, 2006 7:27 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
eu am luat tot felul de costumase si de body-uri, am luat chiar si rochite, oricum in principiu am inteles ca este bine sa alegi hainutele care sa nu intre pe cap, ca bebeii au oroare de asta..... asa ca, i-am ales "garderoba" in functie de asta, bine, si materialele moi, placute la atingere...
miraa
Postat: Friday, February 17, 2006 8:39 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
hainutele bb trebuie sa fie la calitate foarte bune..care sa reziste la spalat...si din fibre naturale:bumbac...toate hainutele lui mi sunt luate de al meu...eu i-am cumparat ceva cat am stat in maternitate...sa aiba si ceva de la mama lui:ras:
mie imi place sa le calc...nu le suport sifonate...mai ales ca sunt si micute...si le are puse in dulapiorul lui si se vad asa de fain...si eu ii cumparasem camasute care se legau la spate...dar rapid am renuntat la ele,nu sunt deloc practice...ce folosim noi mai des sunt body-urile si pantalonasii cu botosi...caciulita o folosim dupa baie,dar cand eram la inceput o tineam pe cap mereu
Anaida
Postat: Friday, February 17, 2006 8:59 PM

Postari: 1855
Noi am primit o gramada de hainute de la verisoare (avem 4!) si-mi permit sa le triez si sa-i dau numai ce arata foarte bine si-mi place mie! Abia astept vara, s-o vad in rochite, cu piciorusele alea numai cutisoare...uf! manca-o-ar mama, ce draga mi-e!
anasiia
Postat: Tuesday, February 21, 2006 5:48 PM

Am si eu o intrebare: ce temperatura e la voi in casa de imbracati puiutul numai cu body si pantalonasi fara nici o alta bluzita pe deasupra?
Tina
Postat: Tuesday, February 21, 2006 7:08 PM

La mie sunt 25 grade in casa si o tin pe bebela cu body subtirel si panatlon sau peste body costumas cu totul si caciulita.E cam infofo dupa unii dar decat racita mai bine infofolita.
monique
Postat: Wednesday, February 22, 2006 1:06 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Noi avem 22-23 grade in casa, si nu-i pun caciulita decat noaptea. Ziua un body fara maneca, un pantalonas si o bluzita, destul de subtirele.
Kiki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 4:22 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
La mine sunt 30 de grade in casa. Bebe sta in maneca scurta si pantalon / salopeta, sau body cu maneca lunga si pantalon. Caciulita nu ii pun decat dupa baie si cand deschid geamul.

Legat de hainute, am fost zilele trecute la magazinul Z cu hainute pentru copii. Sunt asa frumoase bravo . Nu am putut sa ma abtin si i-am luat ceva hainute. :geek:
taki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 5:24 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Si eu i-am facut garderoba Sashei, i-am luat costumase, body-uri, camasi cu cusaturi pe din afara, sosetute, caciulite, prosoape de baie + unul gen halat, aparatoare pentru maini ( ca am inteles ca se zgaraie pe fata ), trusa cu forfecuta pentru unghiute, servetele umede Pampers...
Cam de ce mai este nevoie pentru un nou nascut cand vine acasa?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed