Haine pentru gravide

Options Haine pentru gravide
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, February 12, 2006 10:33 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17666
Locatia: Bucuresti
Hainele pentru gravide reprezinta o problema destul de mare in Romania. De unde cumparati si cam la ce preturi ? Ce fel de haine purtati (salopete, combinezoane, fuste) ? Credeti ca hainele purtate au influenta asupra sarcinii, sau tot ce conteaza este sa ne simtim lejere ? Atunci cand cautati haine pentru gravide va intereseaza mai mult cum va fac sa aratati sau primeaza cat de comode sunt ?
Elia
Postat: Monday, February 13, 2006 11:12 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu in sarcina asta am dus-o foarte bine, pentru ca m-am ingrasat foarte putin. Pana la 5 luni jumate nu am avut haine speciale, purtam aceeasi pantaloni, numai ca nu le mai incheiam fermoarul si puneam peste mijloc (deci sa acopere fermoarul) un fel de burlan confectionat dintr-un maieu caruia i-am taiat gatul, si il puneam pur si simplu pe deasupra. La 5 luni jumate mi-am cumparat o pereche de blucgi de gravida si mai aveam o pereche de pantaloni de stofa de la prima sarcina. Am purat astea doua perechi de pantaloni si la ocazii speciale purtam haine dinainte de sarcina cu acel burlan pe deasupra sau cu un pulover mai lung. Acum mai am o luna si burta e asa de jos, ca ma apasa pantalonii dinainte de sarcina, dar nu vreau sa imi mai cumpar altceva, port blugii astia in fiecare zi, numai partea de sus o schimb (am vreo 5 pulovere pe care pot sa le port) si asa o sa o duc pana la nastere, ca nu merita sa mai dau acum banii pe alte haine de gravida.
stele_pe_cer
Postat: Monday, February 13, 2006 2:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu mi-am cumparat de la Rocco cateva lucrusoare in sarcina, dar pt.ca burtica am plimbat-o mai mult iarna, tot ce aveam nu era asa....fascinant.La urmatoarea sarcina imi doresc sa port rokite scurte, lungi, numa' vaporoase sa fie, bluze transparente, trei sferturi, cu pantaloni de in, sau altceva, numai materiale vaporoase sa fie...

Mi se pare ca o femeie e femeie cand e insarcinata...este...sublima.Iar cand e insotita de copii, deja e "mamica", iar cand e alaturi de sot, e mai mult "prietena".

In Bucuresti sunt cateva magazine cu si entru gravide, dar sunt extrem de scumpe pentru un buget modest, dar cateva lucruri acolo parca to trebuie sa cumperi.

In sarcina mi-a placut foarte mult o salopeta cacao cu lapre, din raiat, asa chic imi venea...cred ca o voi pastra pana va fi fi-mea insarcinata :D...
taki
Postat: Monday, February 13, 2006 4:54 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Eu mi-am luat cateva haine pentru gravida de pe mimimaternity.com sau motherhoodnursing.com sunt ieftine si sunt foarte multumita de ele. :flower:
Kiki
Postat: Tuesday, February 14, 2006 9:45 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu mi-am cumparat hainele de gravidutza din magazinul Sir, din Militari.
AdrianaC
Postat: Tuesday, February 14, 2006 5:42 PM

Eu am luat de la Rococo de pe Dorobanti 1 pereche de pantaloni lungi de in si una trei sferturi, 2 tricouri si 2 bluzite de in.

Pentru iarna am avut imprumutata o salopeta de reiat si mi-am mai cumparat tot de la Rococo, dar nu am apucat sa il port, un sarafan foarte frumos.

Cu incaltamintea a fost cel mai rau iarna, ca nu imi mai intra nimic in picioare din cauza ca mi se umflau.
Elia
Postat: Wednesday, February 15, 2006 12:41 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
NU stiu daca voua vi s-a intamplat la fel, dar eu la prima sarcina am purtat atat de mult o salopeta si un sarafan, incat dupa sarcina nici nu mai puteam sa ma uit la ele, mi se aplecase de cat le purtasem. Salopeta s-a si rupt de fapt intre picioare spre finalul sarcinii, dar rochia o am si acum, insa nu am purtat-o deloc in sarcina asta. Pur si simplu nu am putut. Acum vad ca blugii astia de mi i-am luat acum 2 luni inca imi plac mult, dar mai am o luna de tras cu ei...
ira_tgr
Postat: Thursday, February 16, 2006 5:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
eu nu prea m-am ingrasat asa mult, cu toate astea pe al 3 luni mi-am luat o salopeta de gravida si pantaloni negri, asa, mai eleganti, peste burtica, speciali.....
evident toate stateau pe mine ca pe gard, si m-am saturat atat de mult sa arat ca o balena, incat de 32 saptamani port pantalonii ep care i-am purtat si inainte sa raman gravida, doar ca, nu-i mai inchid la burta....
dar m-am cam saturat si de astia, asa ca astazi am facut o iesire in oras, si mi-am luat niste blugi super draguti, de al mothercare din Dorobanti, imi sta super bine in ei, de al spate nici nu se vede ca as fi gravida, iar din fata..... ma mandresc cu o burtica mica, dar rotunda :ras:
miraa
Postat: Friday, February 17, 2006 7:47 AM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
eu nu mi-am cumparat ceva special pt gravida...era fain pt ca era destul de cald..si de la masura 34 am sarit la 42,dar nu din cauza bazinului:albino: imi cumparasem o pereche de pantaloni...pe care ii purtam mai mereu,dar ceilalti pantaloni ii purtam neincheindu-ma la ultimul nasture..nu gaseam nimc prin magazine marimea mea...bazin subtire si burta...iar eu nu suport pantalonii peste talie..ca mamica mea imi zice ca aceea sunt cei mai potriviti..dar sa-mi strangulez bbwhat iar la partea de sus aveam bluzite,camasute..era k
monique
Postat: Wednesday, February 22, 2006 1:35 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Eu nu mi-am cumparat prea multe haine pe periada sarcinii. ma imbracam mai mult sport, cu pantaloni de trening si tricouri mulate... ah ce mandra mai eram!
mihaela75
Postat: Wednesday, February 22, 2006 7:05 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Abia acu' mi-am luat si eu un pulover maternity.Eu port niste pantaloni flanelati sport( i-am luat de la raionul XXL)iar pulovere labartoase am cu droaia.In schimb am probleme cu incaltamintea ,nimic nu ma mai incape.Mi-am luat niste ghete, chipurile mai largi si cand colo ma rod la spate.am niste sfinti saboti care ma scot mereu din incurcaturafool
AdrianaC
Postat: Wednesday, February 22, 2006 7:07 PM

Si eu m-am scos cu sabotii, dar am avut noroc ca am prins mare parte din sarcina pe vreme buna.
taki
Postat: Wednesday, February 22, 2006 7:16 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Eu am purtat 9 luni de zile o pereche de tenesi in care m-am simtit super bine...ce-i drept mi i-am cumparat cu un nr mai mare ca sa nu am probleme.
Dar de abia astept sa scap de ei...vor si picioarele mele un pantof, o cizmulita cu toc :king:
evelina27m
Postat: Tuesday, April 11, 2006 12:21 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/22/2006
Postari: 262
Pe mine cel mai mult ma terorizeaza in perioada aceasta chilotii uff Sa nu radeti de mine, dar de fiecare data cand ies in oras ma uit de chiloti. Pentru ca am o scurgere mai abundenta, ma schimb de mai multe ori pe zi. Si luand incontinuu proportii, trebuie sa-mi cumpar mereu (de-abia astept sa scap de ei, ca sunt din aia, de balena! plans ).
Acum o saptamana am descoperit insa in Metro o promotie la chiloti si mi-am cumparat seturi de cate 5 chiloti din bumbac la 60.000 lei vechi/set. Mi-am luat inclusiv un set pentru dupa nastere (marime putin mai mica decat port acum).
Ca haine, mi-am cumparat o salopeta de gravida din material reiat prin ianuarie si am dat 950.000 pe ea (de la noi din Berceni, la Big). Mai am vreo 2 perechi de pantaloni de trening cumparati prin luna a 3-a, care s-au tot largit saracii. Bluzele toate le-am cam purtat pe cele dinainte de-a ramane gravida si s-au largit si ele, ca oricum pana dupa ce nasc se demodeaza si trebuie sa-mi cumpar altele.
La Baby Expo mi-a placut un costum de primavara pentru gravide, de la Maternity, asa ca mi l-am cumparat (1.500.000 pantaloni si bluza cu maneci trei sferturi, de culoare crem - e super). Apoi mi-a mai dat soacra-mea, de cand era ea mai grasa (acum e slabuta) niste pantaloni mai largi, frumusei si cateva bluzite cu maneca scurta, pentru cand o veni caldura.
Cam acestea sunt hainele mele de gavida, si nici n-am de gand sa-mi mai cumpar altele. Ca incaltaminte, mi-am cumparat in toamna de la Leonardo niste ghete imblanite si cu zimti pe talpa, sa nu alunec. M-am mai incaltat si in adidasi, iar acum mi se mai umfla picioarele de vreo 2 saptamani, mai ales daca stau mult in picioare, asa ca mi-am cumparat niste pantofi albi foarte frumusei, dar din aia ieftini de 300.000, ca oricum i-am luat mai mari cu un numar. Imi plac pentru ca sunt comozi si au materialul din care sunt facuti foarte moale, astfel ca ma pot incalta usor, fara sa ma aplec (cu ciorapii e mai greu hohot )
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, April 12, 2006 6:18 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
evelina27m wrote:
Pe mine cel mai mult ma terorizeaza in perioada aceasta chilotii uff Pentru ca am o scurgere mai abundenta, ma schimb de mai multe ori pe zi. Si luand incontinuu proportii, trebuie sa-mi cumpar mereu (de-abia astept sa scap de ei, ca sunt din aia, de balena! plans ).

Evelina, nu ti-ar fi mai usor ca pe kilot sa atasezi un absorbant zilnic ca sa iti diminueze disconfortul "scurgerii abundente"?Asa doar arunci tamponul, il poti skimba ori de cat eori este nevoie si, daca kilotul ramane curat, il skimbi abia la sfarsitul zilei.Eu skimbat si cate 3 tamponele pe zi.Uneori foloseam tampoane tanga (pentru kilotul tanga de garvide, kilot la car enu am putu renunta, foarte greu m-am obisnuit cu kilotul clasic, pana in gat si cu fund ras ), alteori foloseam tampoanele clasice, pentru kilot normal.

Pentru dupa nastere, se recomada sa porti tot kilotulveki de gravida (in primele zile), pentru a nu iti crea disconfort intre picoare, sau kiar la picioare sau burta.Apoi ii skimbi cu cei de dinainte de sarcina.Eu am purtat mult timp in sarcina kilotii de dinainte de sarcina, apoi mi-am cumparat kiloti mai mari de gravida (cu burtiera ca mi-era frig la spate, fiind iarna), apoi am revenit la cei veki.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed