gripa

Options gripa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Tuesday, February 15, 2011 9:36 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Lia,poti sa-l vaccinezi,insa tine cont ca sunt multi virusi responsabili pentru gripa si poate sa il prinda unul impotriva caruia nu exista nici un vaccin...
Lara si Mi o pupa pe Alexandra toata ziua,tot ce pot sa fac e sa o sterg pe maini,sa o dezinfectez,cum ar veni,dar tot degeaba e,pana la urma....
sousourel
Postat: Tuesday, February 15, 2011 9:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Mela wrote:
Lia,poti sa-l vaccinezi,insa tine cont ca sunt multi virusi responsabili pentru gripa si poate sa il prinda unul impotriva caruia nu exista nici un vaccin...
Lara si Mi o pupa pe Alexandra toata ziua,tot ce pot sa fac e sa o sterg pe maini,sa o dezinfectez,cum ar veni,dar tot degeaba e,pana la urma....

Cica la orice copil, pana la 10 raceli, gripe pe an, tratate fara antibiotic (pe cat posibil, as adauga) sunt firesti si contribuie la intarirea-formarea sistemului imun. Dimpotriva, orice vaccin contribuie la scaderea imunitatii si mai mult poate avea efecte pe termen lung, greu sau chiar imposibil de controlat (boli autoimune). Multa sanatate la pitici!
bereea
Postat: Wednesday, February 16, 2011 8:20 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22723
Lia, pediatra mea nu este de acord sub nici o forma cu acst vaccin care, zice ea, nu ajuta deloc copilul.Si daca gripa are alta radacina decat cea pentru care a fost injectata, degeaba i-l faci.
sweet angel
Postat: Wednesday, February 16, 2011 3:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
pana la urma nu o sa facem nici noi vaccinul cand va veni timpul sa il facem.

edy e mai bine , in sensul ca nu mai face febra, dar ma dispera tusea, azi am sunat la dr si a zis sa ii fac eventual aerosol cu 2ml de ser fiziologic. i-a revenit cat de cat pofta de papa, .....................sper sa treaca de tot ca nu mai suport gripa asta.

sergiu de ieri seara face febra, il dor ochii, capul.......eu tusesc de nu mai pot.

Ely
Postat: Wednesday, February 16, 2011 11:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Lia nu l-am vaccinat ,nu mi-a zis pediatra,dar nu prea sunt de acord cu acest vaccin ,la fel cum au zis si fetele mai sus.
Am o amica are 30 de ani ,mama ei este medic pedatru si in fiecare an face vaccin antigripal,dar ea mereu face gripa... ,deci nu mai inteleg nimicuff .
Sanatate multa lui Edy ,daca nu mai face febra este foarte bine ,o sa vina si pofta de mancare ,curata nasucul bine,eu ii pun ser fiziologic ,nimic altceva, caldura moderata ,sa poata respira bine .computerlove
marivic
Postat: Monday, February 27, 2012 5:51 AM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Si eu semnez condica pe aici cu gripa si a a luat si Victor.Amandoi suntem cu febra si tusim de acum ai zice ca ni-i se rup plamanii.Astept sa se faca ora 8 sa merg la medic,sa vedem ce zice.I-am dat Ibalgin si Mucosin cu miere,dar zice ca il doare pieptul si e ametit,.....uff uff uff
oanamaria
Postat: Monday, February 27, 2012 7:50 AM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Offf!Multa sanatate si tie si lui Victoras .computerlove
mirela74chris
Postat: Monday, February 27, 2012 8:04 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Sanatate si insanatosire grabnica amanduroracomputerlove pupici
mama_Sonyei
Postat: Monday, February 27, 2012 8:21 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
am vazut ca se semneaza condica... nu putem sa lipsim si noi - Diana a facut temperatura joi si vineri, sambata a mai fost calda, dar pe seara si-a revenit, tuseste inca si ii dau Grintuss si Mucosolvan (astea functioneaza la ea cel mai bine)... iar eu, daca nu a vrut sa stea saptamana trecuta decat la mine in brate - am luat-o si eu - deci secretii nazale de nu am pe unde respira, tusesc ca un tabagist inrait si ma dor toate oasele - si cum nu prea am voie cine stie ce medicamente folosesc Coldrex raceala si gripa si macar pentru cateva ore pot spune ca are ceva efect - sper sa scap cat mai repede de ea, ca la sfarsitul saptamanii tre sa ma duc la spital pentru tratamentul meu si iar o sa imi iasa aiurea analizele de sange daca nu ma simt bine uff

vecina mea face mereu vaccin antigroipal si ea face gripa peste iarna, dar mi-a spus ca diferenta intre a face si a nu face este un atac foarte puternic de gripa cand nu (uneori o si spitalizeaza si ii dau antibiotic perfuzabil, este in varsta si se aduna ma imulte afectiuni si corpul nu ii poate face fata) si o gripa usoara cand se vaccineaza sic

noi nu ne-am vaccinat niciodata si nici nu cred ca vreau sa ma vaccinez eu sau pe fete, destule prostii intra in organismul nostru si fara sa mai bagam noi altele voit si sistemul nostru imunitar trebuie sa lupte cu ele sa le contracareze....
bereea
Postat: Monday, February 27, 2012 8:32 AM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22723
Multa sanatate tuturor bolnaviorilorpupici
marivic
Postat: Monday, February 27, 2012 9:01 AM

Fetelor,va multumim!computerlove
Offff,sanatate si voua mama Sonieiangel
Victor a facut 39,4 ,pana am plecat la dispensar i-am pus prosoape cu otet si i-am dat ibalgin.acum ne-a dat amandurora zinat,pansament de stomac,humex,supozitoare,.....offff,mama Doamne,o sacosa de medicamente.Si 3 zile mi-am luat medical,apoi vom mai vedea,....depinde cum ma voi simti.DE abia am venit de la dispensar,caci am fost tare ametita ,nici nu mai vedeam bine,....uff uff uff
oanamaria
Postat: Monday, February 27, 2012 9:01 AM

Eu sper sa nu o iau de la Stefi ca asta mi-ar mai trebui .Deja am fost racita de vreo 2 ori de cand sunt insarcinata.
O sa-l tratez pe Stefi si cum mi-o fi norocul!
Sanatate multa !
marivic
Postat: Monday, February 27, 2012 9:02 AM

Ai grija ,Oana!Sanatate si tie!angel
oanamaria
Postat: Monday, February 27, 2012 9:04 AM

Stefi face 37cu 5 ,nasuc infundat si tuse seaca o data la cateva ore .
Asa ca sta acasa 3zile cu Paxeladine pt tuse,Nurofen si Tantum Verde Sprey .
Eu o sa iau cate un Paracetamol ca ma simt ametita .
Ana
Postat: Monday, February 27, 2012 9:45 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Pe mine m-a prins oricat am vrut sa scap si mi sa dat Augumentin si tachipirina.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed