GREUTATEA in timpul sarcinii

Options GREUTATEA in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Postat: Friday, April 16, 2010 3:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Giulia,la 1.70 sunt ok 57 de kg,eu am aceeasi inaltime si dupa a doua nastere m-am mentinut 3 ani la 53 de kg,unora li se parea ca-s prea slaba sic
la a doua sarcina n-o sa pui asa mult pe tine,crede-ma.

Lilou,parerea mea: stai bine,inca.

eu stagnez si ma mir,cantarul imi arata 55.7 imbracata,cam atata aveam si in urma cu 3 saptamani.simt ca m-am ingrasat putin la picioare sau poate e doar bazinul care se lateste oare burtica deja se vede binisor,curand ma pozez sa vi-o arat gravida
sousourel
Postat: Friday, April 16, 2010 5:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Am inceput sa evit cu obstinenta cantarulrambo acum mananc, acum mi-e foame iarasi.Daca imediat dupa sarbatori am reusit performanta sa ajung la 74, acum cred ca s-au mai inmultit..dar cine le mai numaraguns
Irinuca
Postat: Saturday, April 17, 2010 7:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa
subscriu si eu cu 1 kg (57 total) in plus pana acum, dar mi-e si teama sa ma bucur stiind ca greul abia incepe. voi de la cate luni ati inceput "sa prindeti contur" mai bine?
pupici
sousourel
Postat: Sunday, April 18, 2010 1:03 PM

La mine a inceput nebunia dupa ce am scapat de greturi, pe la 4 luni.
sweet angel
Postat: Sunday, April 18, 2010 2:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
la mine a inceput inainte sa stiu deja ca sunt insarcinata , aveam o pofta de mancare si cum greturi nu am avut deloc...............
PrincessLilou
Postat: Monday, April 19, 2010 1:22 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
ce-i drept eu sunt cam umflata pe toate partile. cred ca retin apa sau ceva, desi doctorul nu mi-a zis sa fac ceva anume. cica asa e la sarcina. ca analizele la urina mi le face de fiecare data cand ma duc acolo, si in ultimul timp am fost cam din doua in doua saptamani...cu toate ale mele. dar oricum 15 kg...cum le dau eu jos ca nici asa nu mananc prea mult?????

si, lenus...tu ai dreptate...cred ca sunt in luna a saptea si calculez eu aiurea.

edit: am refacut testul si am pus luna a saptea. multe se intampla intr-o luna. cica ar trebui sa am intre 91 si 94...eu deja am 94.7 ras

sousourel
Postat: Monday, April 19, 2010 1:23 PM

Daca ai retentie de apa atunci in foarte scurt timp dupa ce nasti vei pierde dramatic in greutate, mai ales prin transpiratie si fara vreun efort special. Sanatosi sa fiti voi doi dragalasilor, apoi mai vezi tu ce si cumpupici computerlove
giulia_mamik
Postat: Tuesday, April 20, 2010 9:24 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
EU de la inceput din a doua luna am inceput sa pun frumusel pe mine.Dar din luna a 6a am explodat parcabanghead .Asa ca depinde de fiecare organism in parte cand,cum si cat pune

Si asa e,daca ,mentii apa, kilogramele vor disparea vazand cu ochii dupa nastere.Cel putin ,in cazul meu asa a fost.Am retinut f multa apa...si practic la doua luni dupa nastere am ajuns la formele normale...thumleft
delfinasa
Postat: Wednesday, May 25, 2011 2:54 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
M-am speriat azi cand mi-a zis asistenta ca am pus 5,5kg de luna trecuta what. Pana la 6 luni am pus cate 0,5kg/saptamana de cand am terminat cu greturile. Ceea ce a fost ok. Acum de la a 6-a la a 7-a mi-au iesit ochii cand mi-a repetat cat am luat. Cum am putut sa pun atatea numai intr-o lunaWow ceee???? Aceeasi alimentatie o am si calitativ si cantitativ...m-am obisnuit cu mese dese si mici din cauza arsurilor...doctora m-a intrebat: "mananci sanatos, da?"...zic "eu incerc...mananc multe fructe, salate, lapte cu cereale, in general gatesc acasa si oricum mananc cam separat de familie din cauza ca unele mancaruri imi provoaca arsuri...am mai scapat la dulciuri, dar nu am exagerat"...mi-a zis doar sa incerc sa nu mai iau asa mult, ca si-asa am probleme cu durerile de spate...edeme cica n-am sa ingrijoreze deocamdata, ca mi-a verificat picioarele si cica as fi la borderline cu retentia de apa.
Am facut si testul cu glucoza azi...sper ca saltul asta de kg sa nu mi se traga de la nivelul zaharului...stau ca pe ace pana la rezultateuff.
Acum ma gandesc serios s-o dau numai pe salate, poate asa nu se mai pune asa mult scratch.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, May 25, 2011 7:11 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Miha, linisteste-te ca nu vei mai lua asa mult de-acum , lunar ! Daca asta a fost prima luna de mancat echilibrat si fara greturi ..... acum ai pus la loc ce ai pierdut de cand ai ramas insarcinata, din cauza raului ! Bebe trebuie sa creasca si tu ai nevoie de o dieta cu .... de toate ! in cantitati decente ! Sau ai un iepuras la purtator de te gandesti doar la salate ?
Iti promit eu ca dupa ce nasti scapi garantat de greutate , la ce distractie va fi la voi ! angel
Sanatos, echilibrat si evita pastele, painea si dulciurile ( cioco, biscuits , candys ).

Eu oricum am vazut foto si tu nu ai de ce sa iti faci griji !!!! love
bulinutza
Postat: Wednesday, May 25, 2011 1:27 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Si eu m-am panicat ieri cand m-am cantarit, ca tocmai am realizat ca am pus 2 kg luna asta...plans plans plans DAR apoi m-am linistit, fiindca pana acum scazusem in greutate si practic pot socoti ca doar atat am luat in greutate de la inceputul sarcinii.:018:

Deci, delfinasa, cred ca Oana are dreptate...asa ai patit si tu si sunt convinsa ca nu vei mai lua atat de mult lunar, in continuare...

Intr-adevar si eu m-am simtit mai bine de vreo 2 saptamani si probabil am papat mai mult...oricum vin caldurile, vin fructele si sper sa respect o oarecare dieta ca am plecat cu multe kg la activ (75 kgnervi nervi nervi )
misha
Postat: Wednesday, May 25, 2011 6:05 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Ba eu vin si spun ca de-acum vei lua mai mult, Delfinasa. Cel putin la mine asa a fost! In ultimele 2 luni am pus 5 kg si am ajuns in final la peste 16 kg luate in sarcina. Din fericire 10 le-am dat deja jos, asa ca am ajuns la 'fabulosul' 53 kg acum. De-as ramane asa si nu m-as duce iar la 46, ce bine ar fi!
delfinasa
Postat: Wednesday, May 25, 2011 10:19 PM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Citeam undeva ca in ultimul trimestru ar trebui sa iei cat am luat eu luna asta alcool.
De azi am trecut pe masuri de siguranta: salata cu branzeturi si fructe...restrictionez paine, fainoase, dulciuri...cerealele mele cu lapte dimineata nu le modific. Sper sa nu mai am suprize de-astea luna viitoare.
Misha, daca le dai jos pe cele pe care nu le vrei duse, sa-mi spui ca am de dat si ti le trimit cu semnatura ca nu le returnezi alcool.
ingerash
Postat: Wednesday, May 25, 2011 10:48 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Delfinasa,cand eram cu Ionut,am fost la regim in ultimele 2 luni.Si tot am pus pe mine,22 kg am acumulat pe perioada intregii sarcini.Sa reduci mult din sare,sarea retine apa in organism si din cauza asta mai cresc kg.

Acum 3 saptamani la ultimul control aveam 55kg,in seara asta m-am cantarit...56,500kg.
Fatima
Postat: Tuesday, June 7, 2011 2:02 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/7/2011
Postari: 47
Locatia: italia
Bine v-am gasit. Eu am aproape 16 saptamani de sarcina, inca nu am luat nimic in greutate, dar femeile din familie au fost toate slabe os la sarcina, doar burta de ele, eu insa sper sa pun ceva si sa imi si ramana.Deocamdata nu ma abtin de la nimic, dar incerc sa mananc sanatos.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed