GREUTATEA in timpul sarcinii

Options GREUTATEA in timpul sarcinii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kmy
Postat: Friday, December 7, 2007 8:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
Sfefania_Johansson wrote:
pt ca in suedia se face doar 1 eco..intre 16-19 sapt..eu am avut noroc ca sotul e prieten cu fiul unui ginecolog..si dupa insistari si rugaminti, am mai reusit sa facem 2..primul la 8 sapt, iar celalalt la 31 sapt..si am mai facut in romania un eco..la 23 sapt..atunci am aflat si ca e fetita..desi noi am zis ca nu putem fi 100%siguri..ca ni s-a spus doar o singura data..apropos..aici nu ti se spune..sunt doar 2 clinici in toata suedia unde ti se spune..

Nu pot sa cred...ce au doctorii acolo? s-au molipsit de la cei romani? In Spania ai dreptul sa faci 3 eco la orice sarcina normala, eu care am pierdut deja 2 sarcini m-au trimis la "sarcina cu factor de risc" si cand o sa am bebe la purtator din nou voi face cate una in fiecare luna.Plus ca te poti duce la urgente la Spitalul maternal si sa minti putin ca te doare sau ceva orice si-ti fac si acolo una tot gratuitras Eu la prima sarcina , la 16 saptamani aveam deja 5 eco , asta in situatia in care mi-am dat seama ca sunt insarcinata de 8 saptamanisic cand au dat greturile peste mine...
oanalaurisa
Postat: Friday, December 7, 2007 9:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Kmy wrote:

Nu pot sa cred...ce au doctorii acolo? s-au molipsit de la cei romani? In Spania ai dreptul sa faci 3 eco la orice sarcina normala, eu care am pierdut deja 2 sarcini m-au trimis la "sarcina cu factor de risc" si cand o sa am bebe la purtator din nou voi face cate una in fiecare luna.Plus ca te poti duce la urgente la Spitalul maternal si sa minti putin ca te doare sau ceva orice si-ti fac si acolo una tot gratuitras Eu la prima sarcina , la 16 saptamani aveam deja 5 eco , asta in situatia in care mi-am dat seama ca sunt insarcinata de 8 saptamanisic cand au dat greturile peste mine...

Suntem cam off-topic,sper sa nu se supere nimeni,dar dr mea de exemplu a zis ca ar fi ok sa merg lunar si asta si fac.
Sfefania_Johansson
Postat: Friday, December 7, 2007 9:37 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
nu considera eco periculos, dar atata timp cat nu sunt dovezi ca nu ar fi periculos, ei nu il recomanda..sau mai bine zis: nu vor sa-l faca.. mai sunt si alte chestii care m-au socat..ca nu spun sexul, ca nu am doctor, ca nu merg la moasa decat la intalnirile prestabilite..care le am intr-un tabel..
Sfefania_Johansson
Postat: Friday, December 7, 2007 9:40 PM

dar sunt si parti f bune..de ex nu se plateste nimic pe parcursul sarcinii..nici teste, nici vizite..nu exista spaga..e curat in spital, au grija de tine si se poarta f frumos..zambesc si te incurajeaza si te fac sa te simti bine..plus ca la nastere nu te lasa singura nici un moment..si vin firme cu cadouri..o sa primesc 2 plase cu hainute, jucarii, scutece etc..isi fac firmele reclama..
Sfefania_Johansson
Postat: Friday, December 7, 2007 9:42 PM

chiar ca suntem off topic, dar oricum nu e mare aglomeratie..macar sa ne adunam cateva sa vb mai mult..nu mai conteaza subiectul..sa fie legat de sarcinasic
Sfefania_Johansson
Postat: Friday, December 7, 2007 9:42 PM

eu cobor sa pap putin si revin pe urma
oanalaurisa
Postat: Friday, December 7, 2007 9:43 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Hai pe topicul "Gravidutele noastre cu care ne mandrim",bine? Acolo nu suntem off-topic.
Rody
Postat: Wednesday, February 6, 2008 8:36 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Fetelor,se pare ca am luat in greutate 8 kgbounce bounce Am 68 kg la 5 luni de sarcinaras mai am 4 inca de parcursras
Lilly of the valley
Postat: Thursday, February 7, 2008 1:42 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Sarcina usoara, Rodicutzo!pupici
Yoanna
Postat: Wednesday, March 19, 2008 1:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Salutare, dragi burtici. Sper sa ma primiti si pe mine printre voi, sunt o viitoare mamica de octombrie 2008. In legatura cu greutatea in sarcina, eu nu m-am ingrasat deloc pana acum (am 10 saptamani si 5 zile de sarcina) ... fara sa am greturi sau sa vomit. Mi-am facut un program regulat de masa, nu sar peste niciuna, chit ca mi-e foame sau nu, dar nu am luat in greutate ... Pe mine ma cam inspaimanta chestia asta, voi ce ziceti?flowers
dya
Postat: Wednesday, March 19, 2008 3:59 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
In primul rind bine ai venit.flowers pupici In al doilea rind ...nu trebuie sa-ti faci probleme ca nu ai luat in greutate sunt multe gravidute (printre care m-am numarat si eu )care in primele trei luni chiar slabesc asa ca stai linistita o sa incepi sa iei si tu in greutate . In ultimele trei luni se ia cel mai mult in greutate. Simptome ca si greata sau varsaturi iar nu este obligatoriu sa apara , in primele luni pot sa nu fie si pot sa apara in cel de-al doilea trimestru de sarcina , sau pot sa nu fie deloc.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos.flowers
Ginela
Postat: Wednesday, March 19, 2008 4:21 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
pup fetele ...

eu deja am luat 20 de kg si mai am cateva saptamani nervi... sper sa raman cu atat
Alina
Postat: Wednesday, March 19, 2008 5:42 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Bine ati venit. Sarcina usoara si copii sanatosi va doresc.angel angel
dya
Postat: Wednesday, March 19, 2008 5:48 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Ginela wrote:
pup fetele ...

eu deja am luat 20 de kg si mai am cateva saptamani nervi... sper sa raman cu atat

Bine ai venit , sarcina usoara si nastere usoara si un bebel sanatos si mincacios.flowers
mamica23
Postat: Wednesday, March 19, 2008 8:02 PM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Bun venit burticilorflowers flowers flowers

Eu in timpul sarcinii m-am ingrasat 20 kg.Dar le-am dat jos foarte repede,in 4 luni mi-am revenit la greutatea initiala,55 kg.(dar mi-a ramas un pic de burtica,de care nu mai pot scapa plans )
Ginela-nu-ti face griji in privinta kg-lor,cea ce conteaza e sa te simti tu si bebe bine.pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed