Greturile, bata-le vina!

Options Greturile, bata-le vina!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, June 21, 2006 7:45 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Fetelor , eu am fost chiar o fericita din acest punct de vedere . Sper ca si la urmatoarea sarcina sa fie tot asa ! Eu toata sarcina am varsat doar de 2 ori , iar greturi cred ca am avut de vreo 3 ori ....oare
Kiki
Postat: Wednesday, June 21, 2006 8:06 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Mai, ce fericite ati fost, fara greturi, varsaturi si stari de rau. Eu in primele luni am bolit tot timpul, tot timpul cu capul in WC, zile nemancate....plans
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, June 21, 2006 11:40 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Este o parere eronata cum ca daca ai avut greturi mari la prima sarcina, e musai sa le ai la fel de rele sau mai acentuate si la urmatoarele sarcini.Greturile in sarcina nu sunt date de functia hepatica, nu are nici o legatura una cu alta.

In skimb, daca mama are o dereglare anume la ficat sau bila (ambele provoaca aceleasi simptome), indif.daca inainte de sarcina se manifestau sau nu,atunci greturile vor fi mai pronuntate in timpul sarcinii.

Eu de ex., avand diskinezie biliara, aveam stari de rau si inainte de sarcina.In sarcina am avut greturi mari, pana in ziua nasterii, desi nu a fost tocmai sarcina toxica (care presupune cu totul altceva, varsaturi, perfuzii, spitalizare).La a doua sarcina, greturile au fost mai de timpuriu, mai accentuate, datorita problemelor deja existente.In cazul meu, oricate sarcini as avea, toate vor fi insotite de gretuti, dar alte femei, care nu au probleme ci ficatul sau bila neinsarcinate, odata insarcinate, vor avea greuturi in limite normale sau deloc, iar la o viitoare sarcina se poate la fel de bine ca greturile sa fie sau nu.Nu exista nici o legatura intre simptomele primei sarcini si celei de a doua, decat daca exista probleme existente inainte de sarcina si care persisita si dupa nastere.
Anca
Postat: Wednesday, June 21, 2006 3:52 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
Fac parte din gasca celor putine si fericite: eu nu am avut greturi decat doua zile pe la inceputul sarcinii si alea suportabile, dimineata. Am incercat si chiar a avut succes faza cu mancatul de biscu inainte de a te scula din pat, zilele urmatoare am papat biscu si nu am mai avut nimica toata sarcina. Arsuri am avut mai multe zile, dar asa, sporadic. Chiar ma gandeam ca bebe m-a ajutat tot timpul, sarcina usoara si nastere usoara, am avut un servici tare solicitant si nu cred ca mai puteam merge daca ma simteam rau.
In schimb, ce m-a distrat cel mai tare a fost ca bietul meu sot se plangea intr-una de toate cele: dureri de sale, oboseala, greturi si lipsa poftei de mancare. Cred ca isi luase tare in serios rolul de tatic, asa a inteles el sa fie alaturi de mine ras !
Alina
Postat: Wednesday, June 21, 2006 4:05 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Anaida wrote:
V-ati confruntat cu asa ceva? Cum ati scapt de ele?

Ambele sarcini au fost super, a Catincai chiar mai usoara daca se poate spune asa. nu nu nu am avut greturi deloc, dar deloc, doar a crescut burtica si au iesit minunile astea de copilasi care imi bucura fiecare clipa a existentei mele.yes yes yes yes
TatyKS
Postat: Wednesday, July 26, 2006 6:32 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Ultima menstra a fost pe 25 martie si eu am aflat ca sunt insarcinata pe 4 Mai. Incepu-se sa imi fie rau inca din ziua de Pasti , cand n-am putut manca nimic...deja aveam greturi, care au tinut inca vreo luna si 1/2. Credeam ca nu se mai termina , minut dupa minut imi era extrem de rau, varsam orice mancam mai cu pofta, orice mancam cald, acidulat.Nu imi mai venea sa merg la scoala...nu imi mai puteam tine orele de la cap la coada. A fost nasol la inceput , dar au trecut pe la 3 luni si de atunci , nu am mai avut probleme decat cu arsurile si durerile de spate pupici .

Asa cu mici problemute la inceput, am adus pe lume minunea mea de fetita pe care o iubesc enorm si care imi umple viata si sufletul de fericire.pupici
lori16ro
Postat: Wednesday, July 26, 2006 7:16 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
eu la prima sarcina am avut greturi la a doua deloc , mincam orice si de toate( cine ar mai fi avut timp sa stea lesinata ca primul copil avea 10 luni cind am ramas insarcinata cu al doilea)
monique
Postat: Wednesday, July 26, 2006 11:33 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Lori, mama, sunt putin off topic, dar cum te-ai descurcat cu doi bebei?!?
taki
Postat: Thursday, September 14, 2006 12:50 AM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Gravidele pot scapa de greata

Greata si voma sunt foarte frecvente la femeile insarcinate in timpul primelor trei luni de sarcina, aparand in special dimineata. Ele duc la deshidratare, ceea ce inseamna ca fatul nu primeste substantele nutritive de care are nevoie. Nu luati medicamente antiemetice, deoarece pot afecta fatul. Mancati des, dar cate putin, preferand alimentele bogate in glucide ca orezul sau cartofii copti. Ca desert, optati pentru creme pe baza de gelatina si inghetate. Evitati deodorantele si parfumurile cu miros intens. Daca aveti senzatia intensa de sete, gura uscata si dureri de burta, consultati medicul.
emanuelaan
Postat: Friday, September 15, 2006 4:33 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
ooooooo greturi la greu pana la 5 luni am vomat si ochi din cap erau zile cand nu puteam manca nimic de gatit nici atat, pana la 5 luni am slabit 8 kg dar dupa am pussssplans pupici pupici
clara_lara
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:10 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/1/2007
Postari: 47
Locatia: bucuresti
Buna mamici:) Acesta este primul meu mesaj, desi am cont de vreo 2 saptamani. Nu prea ma descurc cu siteul.
Sunt insarcinata in 9 saptamani si imi este greata pe tot parcursul zilei. E tare neplacut mai ales la servici. Uneori imi vine sa vomit, aparent fara motiv, brusc. Am mereu langa mine fructe (in general citrice) si ceva de baut. De abia astept sa imi treaca. Pe de alta parte ma bucur ca le am (greturile); asa ma gandesc ca merge totul inainte. Temeri de mama la prima sarcina...
De vomitat, vomit doar cand ma spal pe dinti, ajung si la performanta de a voma de 3-4 ori in cursul unui periaj....:)
taki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:17 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
clara_lara wrote:
Buna mamici:) Acesta este primul meu mesaj, desi am cont de vreo 2 saptamani. Nu prea ma descurc cu siteul.
Sunt insarcinata in 9 saptamani si imi este greata pe tot parcursul zilei. E tare neplacut mai ales la servici. Uneori imi vine sa vomit, aparent fara motiv, brusc. Am mereu langa mine fructe (in general citrice) si ceva de baut. De abia astept sa imi treaca. Pe de alta parte ma bucur ca le am (greturile); asa ma gandesc ca merge totul inainte. Temeri de mama la prima sarcina...
De vomitat, vomit doar cand ma spal pe dinti, ajung si la performanta de a voma de 3-4 ori in cursul unui periaj....:)

Bine ai venit printre noi!flowers

Poate ai sarcina toxica oare scratch ...dar, iti doresc sa depasesti aceste "mici" greutati si sa ai o sarcina usoara! angel
Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:23 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
clara_lara wrote:

Bine ai venit si multa sanatate iti doresc!flowers

Cu site-ul te vei descurca daca intri aici: CE GASITI IN CASUTA CELOR 7 PiTiCi
Spor la navigat! Sper sa te simti bine la noi! yes yes
clara_lara
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:51 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/1/2007
Postari: 47
Locatia: bucuresti
taki wrote:

Bine ai venit printre noi!flowers

Poate ai sarcina toxica oare scratch ...dar, iti doresc sa depasesti aceste "mici" greutati si sa ai o sarcina usoara! angel

de ce sa am sarcina toxica? hai nu ma mai speria. Nu sunt greturile un semn al graviditatii?
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:03 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
clara_lara wrote:

de ce sa am sarcina toxica? hai nu ma mai speria. Nu sunt greturile un semn al graviditatii?

sunt semne ale graviditatii , insa faptul ca vomiti aprope din orice ...asta ar putea fi o sarcina toxica , nu te speria , asa cum ti-am mai zis , poate fi o perioada pana ajungeti pe la 4 luni mai rea , adica sa nu puteti papa orice ....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed