Greturile, bata-le vina!

Options Greturile, bata-le vina!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Tuesday, February 14, 2006 9:50 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Greturile in timpul sarcinii, v-ati confruntat cu asa ceva? Cum ati scapt de ele?
Eu am avut parte de greturi la ambele sarcini, mai mult la prima decat la a doua. Si nu-mi treceau cu nimic. La prima sarcina nu suportam nici un miros, mancam numai ciorbe de legume si varza acra (si grapefruit). La a doua parca a fost mai usor, greturile au tinut mai putin si nici nu-mi era atat de rau.
Din cate stiu, exista medicamente acceptate in sarcina care scad senzatia de greata, pt. ca, in afara de disconfortul pe care il simte in aceasta perioada, problema mai grava este ca viitoarea mamica nu se hraneste suficient, se deshidrateaza si trebuie internata pt a fi tratata corespunzator.
Kiki
Postat: Tuesday, February 14, 2006 10:43 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Offff, daca m-am confruntat cu ele?! M-au invins rau de tot in primele luni, ca nu puteam manca nimic. Nimic din ce am facut nu m-a ajutat cat de cat. Citisem undeva ca inainte sa te dai jos din pat sa mananci un biscuite, o grisina, ceva, dar degeaba. Asa ca am stat calma si am asteptat sa imi treaca. Prin luna a patra am scapat de ele.
monique
Postat: Wednesday, February 15, 2006 10:28 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Pentru mine greturile au fost un mare chin din luna a 2-a pana in luna a 5-a. Nu mancam decat grefe, iaurt si suc de rosii. Da' in schimb eram f mandra ca nu ma ingrasam... cine mai era ca mine ... slaba cu burta?!?
AdrianaC
Postat: Wednesday, February 15, 2006 11:25 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
Si eu am avut greturi la greu la Andrei. La Alice m-au tinut o saptamana iar la Andrei vreo 3 luni, plus ca ma mai apucasera si in ultima luna.
Elia
Postat: Wednesday, February 15, 2006 11:53 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu am avut greturi foarte foarte nasoale, am stat in spital la prima sarcina vreo doua luni , la a doua am luat un medicament intravenos si a functionat, am stat in spital doar vreo 3 saptamani si deja inainte de 3 luni nu mai aveam greturi, doar o stare de ceva in neregula la stomac, nu mi-era bine, dar nu mai vomitam, puteam sa mananc...groaznic e sa-ti fie rau in continuu.
ira_tgr
Postat: Thursday, February 16, 2006 6:05 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
GROAZNICE, mai ales in primele 4 luni, aproape ca nu mancam nimic, daca mancam ceva, vomitam intr-o jum de ora, am slabit aproape 2 kg, mi se facea rau de la orice, miros de peste, de carne, de fructe de mare (chiar si sa le vad), prajeli, miros de vopsea, acetona, parfumuri puternice, transpiratie, fum de tigara, ulei incins... da de la ce NU am avut greturi.... :hohot:
Elia
Postat: Saturday, February 18, 2006 2:05 AM

La mine deja nu se mai punea problema ca ceva imi face greata, imi era greata non stop, fara vreun factor care sa influenteze...adica daca veneau mirosuri mai puternice mi se facea si mai rau si incepeam sa plang sau sa gem, dar greata era preenta non stop, o senzatie carema scotea din minti...
evelina27m
Postat: Wednesday, February 22, 2006 12:45 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/22/2006
Postari: 262
Si eu am avut greturi groaznice din luna a 2-a pana in luna a 4-a. Nu puteam manca nimic, decat salata de rosii cu paine. Intr-o zi si salata aceea am vomitat-o si o perioada n-am mai suportat salata.
Acum la 6 luni si jumate mai am un disconfort dimineata, adica dau afara numai ceva galbui - cred ca de la ficat, fiere. Dar e ceva care in 10 minute dimineata trece, iar dupa aceea sunt fresh toata ziua.
Mirandolina
Postat: Tuesday, February 28, 2006 5:21 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
Am avut greturi, dar numai diminineata si imi treceau imediat dupa ce mancam. Nu am vomitat deloc, dar nu suportam anumite mancaruri si mai ales nu suportam mirosul de tigara si cafea. In rest o sarcina fara probleme, ca la carte.
iman99
Postat: Tuesday, February 28, 2006 6:20 PM

eu am avut greturi usoare ..slava Domnului am avut o sarcina usoaraflower
Elia
Postat: Wednesday, March 1, 2006 10:23 AM

Cum sunt alea greturi usoare sau greturi care trec dupa ce mananci? Oare??? Eu una luni de zile nu am stiut cum e sa nu-ti fie greata si cand in sfarsit au trecut nu imi venea sa cred...
AdrianaC
Postat: Thursday, March 2, 2006 5:41 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17387
S-a nimerit sa fie mai rau la tine. Si la mine a fost mai rau din punctul asta de vedere la a 2-a sarcina decat la prima.
stele_pe_cer
Postat: Thursday, March 2, 2006 10:56 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Au vreo legatura greturile cu ....sexul copilului?Adica la fete am inteles ca nu prea ai greturi, in skimb la baieti, da.....sau e invers?Sincer, nu am gasit nici un suport stiintific, dar, imi place sa ma amagesc cu gandul ca poate-poate viitoarea sarcina va fimai putin "toxica".
Elia
Postat: Saturday, March 4, 2006 2:44 AM

Stele pe cer...si eu am sperat la fel, ca poate la bebe de alt sex, la a doua sarcina, una, alta...dar a fost la fel de rau. Mi-a zis o doctorita candva dupa ce am nascut prima data, ca de la sarcina la sarcina poate fi la fel sau mai rau, dar niciodata mai bine, ceva in legatura cu functia hepatica, care o data ce incepe sa se dete rioreze, e din ce in ce mai rau. Io nu am crezut-o, dar din pacate a avut dreptate. NU stiu daca e la fel cu sarcinile toxice, care pot fi cauzate de altceva (nu stiu insa, e doar o parere), dar am auzit de femei care au avut o prima sarcina toxica (unele nici nu au reusit sa o tina) si problema nu a mai aparut la urmatoarele sarcini. Iti urez sa fie asta si cazul tau, ca sunt groaznice greturile, si ma ales cand mai ai un copil de care trebuie sa te ocupi, sau mergi la serviciu (sau amandoua) si nu poti sa zaci toata ziua, e cumplit.
stele_pe_cer
Postat: Saturday, March 4, 2006 8:27 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Multumesc, freedelia....eu sper ca daca voi avea greturi insuportabile si la urmatoarea sarcina, sa gasesc un remediu-ceva....ca intr-adevar, ma inspaimanta faptul ca mai am un copil care are nevoie de atentie, de educatie, si nu pot sta toata ziua in pat
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed