Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?

Options Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Monday, May 26, 2008 9:10 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
mariuta wrote:

in ceea ce priveste casa, bunurile devin comune dupa casatorie indiferent de momentul achizitiei si modul in care au fost dobandite. aveti drepturi egale aici!

Am impresia ca daca de ex.casa a fost achizitionata inainte de casatorie, ea sa se considere numai bunul proprietarului pe al carui nume este, fara a se imparti la un eventual divort.
Lilly of the valley
Postat: Monday, May 26, 2008 9:18 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
stele_pe_cer wrote:

Am impresia ca daca de ex.casa a fost achizitionata inainte de casatorie, ea sa se considere numai bunul proprietarului pe al carui nume este, fara a se imparti la un eventual divort.

o amica tocmai a trecut printr-un astfel de divort, bunurile au fost impartite in mod egal, desi apartamentul fusese primit de el de la bunica lui. custodia a primit-o mama, chiar daca tatal are venitul net superior. chiar a invocat stabilitatea financiara si consecinta a fost o pensie alimentara suplimentara.

ceea ce spui tu e valabil doar daca a fost incheiata casnicia mai recent, nu mai stiu exact, eventual daca exista vreun acord in acest sens pt. casnicii mai vechi.
kali
Postat: Monday, May 26, 2008 11:16 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
katy_lumika wrote:

Doamne, fereste-ma de barbati ca tine, care fac doi banuti in loc de unul cat aduce sotia, si care cred ca avand putere financiara gata pot creste copii. Eu te sfatuiesc sa incerci noul experiment "barbat insarcinat" sa vezi si tu ce inseamna un copil de la cap la coada, sarcina, nastere, nopti nedormite, sa vezi ce inseamna legatura mama-copil, in cazul tau tata-copil, nu sa-i iei gata crescuti. Oho cati nu viseaza ca tine. Daca iti respectai si iubeai cu adevarat copilasii faceai toate eforturile din lume pentru a avea o relatie adevarata cu sotia, la urma urmei familia pentru ei inseamna fericire, nu banii....

Total de acord!

Mai bine ti-ai lua sotia de manuta si v-ati duce la terapie de cuplu.
lucioasa
Postat: Monday, May 26, 2008 12:31 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/22/2008
Postari: 35
Locatia: Tara Vinului
sic scuze, ma bag si eu ca musca-n laptehohot
De ce nu poate fi relatie continuata? exista o chichitza aci...EL a omis exact CAUZA problemei!
Nu putem da cu parerea, daca nu spune CAUZA: este bolnava sotia? psihic? fizic?...are pe altcineva? are el pe altcineva? CUM e posibil sa te instrainezi atat de mult de jumatatea ta??
Lilly of the valley
Postat: Monday, May 26, 2008 12:39 PM

lucioasa wrote:
sic scuze, ma bag si eu ca musca-n laptehohot
De ce nu poate fi relatie continuata? exista o chichitza aci...EL a omis exact CAUZA problemei!
Nu putem da cu parerea, daca nu spune CAUZA: este bolnava sotia? psihic? fizic?...are pe altcineva? are el pe altcineva? CUM e posibil sa te instrainezi atat de mult de jumatatea ta??

si daca ar fi bolnava sotia sau sotul, fizic sau psihic, inseamna ca o casnicie nu mai poate continua? doar ne-am jurat credinta la bine si la rau, nu?

ma alatur si eu lui Kali in ideea unei terapii de cuplu, eventual si schimbare de mentalitati, ca eu mai degraba am vazut sotii tematoare de a incheia relatii/casnicii nepotrivite tot din nesiguranta finanaciara, invocata de domnul in cauza.
lucioasa
Postat: Monday, May 26, 2008 12:48 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/22/2008
Postari: 35
Locatia: Tara Vinului
Exact asa gandesc si eu: LA BINE SI LA RAU!
Numai ca domnul in cauza nu a specificat ce e RAU in relatia lor.
Claaar consiliere pt cuplu, si inca rapid, nu stiu ce a asteptat 4 ani...poate mai salveaza ceva, daca intr-adevar vrea binele copiilor. Deci subscriu kali si mariuta!bravo
Lilly of the valley
Postat: Monday, May 26, 2008 12:52 PM

nu sunt de acord cu adulterul si agresiunea!!! in rest se poate rezolva orice prin comunicare si bunavointa!
mommy
Postat: Monday, May 26, 2008 12:59 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu cred ca exista casnicii care nu mai pot continua, pur si simplu, motivele pot fi multe. Andy, eu zic sa cantaresti lucrurile bine si in loc sa arunci o avere pe geam (cu avocati si procese de custodie), avand in vedere ca mai mult ca sigur nu vei avea castig de cauza, mai bine ai incerca sa obtii conditii foarte bune de vizitare, dreptul la petrecerea vacantelor cu copiii tai si alte asemenea (nu stiu exact care pot fi toate drepturile ce le-ai putea obtine). Eu cred ca daca te vei stradui sa petreci cat mai mult timp cu copiii tai si sa nu lasi divortul sa va indeparteze, ei vor simti si vor aprecia dragostea ta. Orice le-ar spune mama lor, ei isi vor aminti o vacanta minunata petrecuta cu tine sau timpul pe care il vei dedica lor si mai ales pe masura ce vor creste, vor judeca cu capul si inima lor si te vor iubi, asa cum ii iubesti si tu. flowers
Alyna
Postat: Monday, May 26, 2008 9:10 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Parerea mea,e,ca in caz de divort,sa le permiteti copiilor sa stea unde si cu cine vor..indiferent de zi sau ora.Poate fata vrea sa ramana o noapte cu mama iar baiatul vrea la tine..Normal e sa aleaga ei.Nu sa-i impartiti ca pe niste bunuri.Au dreptul de a alege.Nu sunt de acord cu custodiile conditionate...adica stau copii la tine doar cateva zile pe an,sau in weekend,sau in vacanta...Trebuie sa poata veni la tatal lor,ori de cate ori au nevoie de el.E valabila si viceversa,bineinteles...
kali
Postat: Tuesday, May 27, 2008 8:56 AM

Alyna wrote:
Parerea mea,e,ca in caz de divort,sa le permiteti copiilor sa stea unde si cu cine vor..indiferent de zi sau ora.Poate fata vrea sa ramana o noapte cu mama iar baiatul vrea la tine..Normal e sa aleaga ei.Nu sa-i impartiti ca pe niste bunuri.Au dreptul de a alege.Nu sunt de acord cu custodiile conditionate...adica stau copii la tine doar cateva zile pe an,sau in weekend,sau in vacanta...Trebuie sa poata veni la tatal lor,ori de cate ori au nevoie de el.E valabila si viceversa,bineinteles...

Eu nu sunt de acord...
Copiii nu stiu ce vor in caz de divort; de fapt stiu: vor ca parintii sa fie impreuna si sa fie totul ca inainte.
Cred ca tocmai atunci au nevoie de program, de stabilitate si, eventual, de consiliere. Trebuie sa stie care le e casa.
De obicei tatal e invinuit, chiar daca nu e asa; el pleaca... mami ramane. Si trebuie pastrata distanta un timp, sa se obisnuiasca cu noua situatie, sa se inchida ranile.
In plus nu le mai poti face educatie daca se plimba intre 2 case; exista riscul sa plece la celalalt parinte imediat ce pui putin piciorul in prag iar lor nu le convine. Copiii speculeaza tot si pot apela si la o forma de santaj daca simt nevoia. Trebuie sa stie regulile casei si principiile dupa care functioneaza viata de familie.

In plus si mama are nevoie de stabilitate si siguranta pentru a-si reveni si, eventual, pentru a-si reface viata.
Alyna
Postat: Tuesday, May 27, 2008 9:23 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Indiferent daca mai traiesc sau nu impreuna,copii tot 2 parinti vor avea.Nu mi se pare normal sa-i impun copilului sa stea cu mine,daca el vrea la tati...Si daca i-au crescut bine pana acum si au reusit sa le faca o educatie,nu cred ca vor strica totul acum,lasandu-se manipulati de copii...Stabilitate vor avea si in continuare,ca doar vor avea acceasi parinti care i-au crescut si educat pana acum.De exemplu:o cunostinta a descoperit ca sotul ei are o amanta si un alt copil de 2 ani cu aceasta.Dansa are cu el un baietel de 4 ani.Baiatul a fost crescut de soacra ei,in casa acesteia(a locuit cu sotul in casa parintilor lui pana sapt trecuta,cand s-a mutat la fratele ei).De cand s-a mutat,copilul plange zilnic si intreaba de taica-su si o cearta pe maica-sa ca nu merg ACASA(la soacra ei)si stau prin straini.El nu intelege ce se intampla.Isi invinovateste mama pentru situatia asta.Ma doare pe mine cand il vad cum o intreaba cu lacrimi in ochi "cand mergem acasa la tati?"uff Copilul sufera in toata situatia asta...
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 9:39 AM

Eu cred ca subiectul "casnicie" si "divort" sunt atat de delicate si orice sfat sau parere ai da, tot nu poti ajuta omul mai mult de 1%.

Omul se intreba daca poate sa obtina el copiii.In RO, nu prea, decat cu multe probe cum ca mama e denaturata (se pare ca numai in cazul in care se prostitueaza).Mama trebuie decazuta din drepturi si abia apoi se poate incredinta copilul unei rude apropiate (bunica, matusa sau kiar tata).In rest, toata lumea ii da sfaturi pe care el nu le-a cerut.Si poate nici nu are nevoie de sfaturi.Cu atat mai putin de judecati si de atitudini de "pus la colt".Eu nu-s de partea nimanui, dar...cand sunt probleme, vina e pe undeva la mijloc.Si cum datele problemei nu sunt expuse deloc, topicul continua fara a-i folosi nimanui.
oanalaurisa
Postat: Tuesday, May 27, 2008 10:06 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
stele_pe_cer wrote:
Eu cred ca subiectul "casnicie" si "divort" sunt atat de delicate si orice sfat sau parere ai da, tot nu poti ajuta omul mai mult de 1%.

Omul se intreba daca poate sa obtina el copiii.In RO, nu prea, decat cu multe probe cum ca mama e denaturata (se pare ca numai in cazul in care se prostitueaza).Mama trebuie decazuta din drepturi si abia apoi se poate incredinta copilul unei rude apropiate (bunica, matusa sau kiar tata).In rest, toata lumea ii da sfaturi pe care el nu le-a cerut.Si poate nici nu are nevoie de sfaturi.Cu atat mai putin de judecati si de atitudini de "pus la colt".Eu nu-s de partea nimanui, dar...cand sunt probleme, vina e pe undeva la mijloc.Si cum datele problemei nu sunt expuse deloc, topicul continua fara a-i folosi nimanui.

Asa este,ei doi stiu cel mai bine situatia lor reala,asa ca ar fi mai bine sa nu judece nimeni relatia lor,pentru ca Andi numai de asta nu are nevoie,sa ii mai invarta cineva cutitul in rana,usor facem noi judecati si dam verdicte,fara sa fim in situatie...Andi,mult succes si sa gasesti solutia cea mai buna pentru voi doi...hai sa zic si eu ceva,luati-va de manuta,cu tot cu copii si mergeti undeva,intr-un loc frumos si stati acolo macar 10 zile,retraiti putin din fericirea anterioara,fara griji,poate reusiti sa reaprindeti focul...
kali
Postat: Tuesday, May 27, 2008 2:14 PM

Mamei i se pot lua copiii si in situatia in care- de ex.-poate fi "scoasa" drept labila psihic.
Multe femei au trecut prin depresii dupa nastere sau diverse pierderi... au apelat la psiholog si au luat tratament- sfatuite de sotul "iubitor",care apoi au folosit retetele in cauza in instanta.
Modalitati exista dar nu dau idei.

Ei, Stele, si ce daca omul nu are nevoie de sfaturi? Sau i se dau prea multe? Uite asa mai vorbim si noi de una-alta si mai aflam cate ceva... doar femei suntem. Unele sunt doar discutii de principiu, ca doar nu e topicul lui si tot la "greseli" se poate incadra si o atitudine gresita a parintilor in caz de divort.

Asa e, Alyna... poate ca nu exista o "reteta" si trebuie actionat in functie de imprejurari. Sper sa nu aflam niciodata cum e... dar eu asa cred ca as proceda.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 27, 2008 2:27 PM

kali wrote:

Ei, Stele, si ce daca omul nu are nevoie de sfaturi? Sau i se dau prea multe? Uite asa mai vorbim si noi de una-alta si mai aflam cate ceva... doar femei suntem. Unele sunt doar discutii de principiu, ca doar nu e topicul lui si tot la "greseli" se poate incadra si o atitudine gresita a parintilor in caz de divort.

Eu ma gandeam ca omul sigur nu are nevoie de astfel de discutii, dar...ai dreptate pana la urma, topicul nu e deschis de el.Ce e curios e ca a postat kiar corect, la topicul potrivit !sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed