Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?

Options Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:37 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
acel quote era muuult prea departe de subiectul discutiei, tot topicul era in jurul relatiei tale de familie.
acum am si eu o usoara senzatie ca faci experimente cu noi, asa ... din plicitiseala.alcool
dya
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:46 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Fetelor eu zic sa nu mai oferim nici o parere acestui domnuff pentru ca vad ca se numara printre persoanele care intra pe acest forum , cer o parere si apoi nu sunt multumite de rezultat si se apuca de facut pe victimele angry ( cum am mai patit la alt topicbanghead ).
Aici si exemplul...
merlin wrote:
Edit: Si nu o sa mai continui acest topic. Ce ma interesa sa aflu am aflat. Indiferent ce crede fiecare, ca este telenovela sau nu... Problema este a mea si eu trebuie sa ma confrunt cu ea. Pentru altii poate fi orice... i don't care

Eu tot am zis ca nu mai raspund la astfel de postari dar nu ma pot abtinenervi .
kali
Postat: Thursday, January 31, 2008 12:54 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Eu cred ca situatia e reala si ca omul chiar a fost interesat de parerea obiectiva a altora.
Nu am sesizat nimic suspect, sincer.scratch
dya
Postat: Thursday, January 31, 2008 1:01 PM

kali wrote:
Eu cred ca situatia e reala si ca omul chiar a fost interesat de parerea obiectiva a altora.
Nu am sesizat nimic suspect, sincer.scratch

Eu nu zic ca povestea nu este reala ci de faza cu parerile.pupici
Mi-am reeditat postarea de mai sus pentru a se vedea la ce m-am referit.
Oare cine ma pus sa intru aici???nervi
merlin
Postat: Thursday, January 31, 2008 1:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am inteles punctul vostru de vedere. Ar fi trebuit sa fac alt topic...
Punct.
merlin
Postat: Thursday, January 31, 2008 1:12 PM

dya wrote:
Fetelor eu zic sa nu mai oferim nici o parere acestui domnuff pentru ca vad ca se numara printre persoanele care intra pe acest forum , cer o parere si apoi nu sunt multumite de rezultat si se apuca de facut pe victimele angry ( cum am mai patit la alt topicbanghead ).
Aici si exemplul...
Eu tot am zis ca nu mai raspund la astfel de postari dar nu ma pot abtinenervi .

Ah, dar daca as continua acest topic atunci nu ar insemna ca este o telenovela si nu caut decat compatimire, hmmm?

Am postat aici atunci cand nu mai stiam ce sa cred. Nu ati fi inteles niciodata framantarea mea si nu se puteau da raspunsuri pertinente decat daca dezvaluiam si contextul. Corect? Un raspuns mai ciudat decat "...cer o parere si apoi nu sunt multumite de rezultat" nici ca se putea. Crezi cu adevarat ca ma nemultumeste parerea unanima ca un copil trebuie sa creasca langa parintii lui? Reciteste ce am scris. Si acum spun la fel, nu mai continui acest topic. Orice continuare a lui va degenera. Ultimul MEU post in acest topic. Pesemne o sa ma regasiti de aici inainte in alte zone ale forumului. Daca vreti, ignorati postarile mele daca asta va linisteste...
andi
Postat: Sunday, May 25, 2008 12:40 PM

Buna ziua, numele meu este Andi si am 35 de ani, de 11 ani de zile sunt casatorit, am 2 copii, o fetita de 5 ani si un baietel de 10, sunt mandria mea si fiecare zi o incep pentru ei. La fel ca majoritatea mariajelor, am avut momente bune si momente mai dificile, dar in ultimi 4 ani totul a fost un calvar mancator de orice urma de sentiment si de pretuire pentru amandoi, suntem practic 2 straini si in casa se vorbeste ca la birou, se spune doar ce trebuie facut in limita casei, nimic mai mult. Viata noastra sociala este perfecta ca intotdeauna, in fata tuturor, cat si in fata copiilor(exceptie facand cazurile in care ne vad ei ca ne certam, majoritatea timpului ne ferim foarte tare de ei), suntem un cuplu perfect. Teatrul acesta din respect pentru cei din jur ma omorat. Cei apropiati cum ar fi mama si tatal meu care locuiesc langa casa noastra ne stiu foarte bine problemele si cunosc faptul ca intre noi e practic un contract de buna purtare(certificatul de casatorie). Ma gandesc acum mai serios ca niciodata la un divort. Eu imi iubesc enorm de mult copiii si asi vrea sa ii pastrez langa mine, eu sunt principalul om care aduce banuti in casa iar sotia mea singura nu ar putea sa le ofere o viata ca cea pe care o au in momentul de fata, casa in care locuim mi-a fost data de parinti mei inainte de casatorie. Intebarea mea catre dumneavostra este: Daca este posibil si prin ce metode asi putea sa obtin eu custodia copiilor? Sunt foarte disperat in aceasta privinta, daca asi sti ca nu o sa mai pot sa fiu cu ei sincer miasi indura in continuare viata langa aceasta femeie numai de dragul lor.Va multumesc anticipat pentru parerile si sfaturile dumneavostra!
delfinasa
Postat: Sunday, May 25, 2008 2:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Draga taticule Andi, aveti o situatie tare aiurea in casa si trebuie s-o discutati sa luati o hotarare, pentru ca teatrul in fata copiilor si a cunostintelor nu va mai tine mult si face rau tuturor.
Custodia copiilor o obtine mama in general...doar daca e decazuta din drepturi, custodia copiilor o va prelua tatal, cum ar fi cazul vostru...aaa, iar veniturile tale nu joaca un rol decisiv in problema asta.
Uite ce zice C.fam. la art.109 alin l despre decaderea din drepturi: <Daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava în îndeplinirea îndatoririlor de parinte, instanta judecatoreasca, la cererea autoritatii tutelare, va pronunta decaderea parintelui din drepturile parintesti>. Rezulta ca decaderea se poate lua împotriva sotiei numai pt. greseli de o anumita gravitate în exercitarea drepturilor ori pt. neîndeplinirea îndatoririlor parintesti cu privire la copii. La voi nu cred ca e cazul, din moment ce spui ca amandoi va purtati ca niste parinti responsabili si iubitori cu copiii vostrii.
Nu stiu sigur, dar poate iti confirma sau infirma altcineva ca dupa varsta de 10-11 ani, copilul poate alege cu care dintre parinti doreste sa locuiasca si, pe baza dorintei copulului, instanta confera custodia parintelui preferat.!!!

Eu zic sa te adresezi unui avocat specializat in dreptul familiei ca el o sa -ti lamureasca multe intrebari.
shirel
Postat: Sunday, May 25, 2008 3:52 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Andi,orice vei face cred ca copii tai vor avea de suferit,fiindca ei chiar nu vad prea multe certuri si probleme intre voi.
Inainte de toate poate incercati voi doi sa cadeti la o intelegere si sa
vedeti ce aveti de gind sa faceti totusi sa va salvati casnicia poate se
mai poate repara ceva inainte de divot.Divortul este ultima solutie si
cred ca cea ma dureroasa pentru toti.
Depinde si ce fel de mama este ea ,nu conteaza femeile tot timpul se
pot descurca financiar cind este vorba de copii ei sint pregatite sa se
jertfeasca ca copilasi lor sa aiba de toate asa ca nu poti sa stii cu-i
vor fi incredintati copii.
Cum a spus si delfineasa,legea de obicei acorda copii mamei,asa ca un
avocat poate sa te indrume exact ce s-a faci!
Ce vreau eu sa-ti mai spun ,daca tie in mod personal iti este foarte greu si suferi enorm in aceasta casnicie si nu vezi nici o alta cale de a schimba ceva atunci trebuie sa te desparti chiar si cu riscul de a -ti vedea copii la sfirsit de saptamina dar atunci vei fii 100 la suta fericit
vesel si copii nu vor simtii tensiunea dintre voi!
Succes!
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, May 25, 2008 4:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Copii vor fi mai fericiti cu doi parinti despartiti dar care se respecta si nu se mai cearta.
Acum nu incerca sa obtii custodia copiilor ca sa-ti pedepsesti sotia pentru ca de fapt iti pedepsesti copii. Nu are nici o importantza ca aduci mai multi bani in casa, copii cand vor fi mai mari te vor respecta mai mult ca i-ai lasat cu mami si ca i-ai intretinut decat ca ai facut din divort un razboi in care fiecare incearca sa se aleaga cu mai multe teritorii.
Avocatii normal ca sa o sa te ajute dar dincolo de asta nu uita sa te gandesti la viitor si la cat de mult o sa sufere copii daca ai sa-i iei de langa mama. Gandesc asa si pentru ca sunt si eu mama si indiferent de ce-mi rezerva viitorul niciodata vie nu o sa-mi poata lua cineva copilul aici incluzandu-mi si sotul.

Mult succes si multa pace, vorbeste si cu copii si intreaba-i cam cum ar fi daca ar locui numai cu tine, sunt marisori si au si ei dreptul la o parere, nu?
andi
Postat: Monday, May 26, 2008 1:46 AM

g_nicoleta2000 wrote:
Copii vor fi mai fericiti cu doi parinti despartiti dar care se respecta si nu se mai cearta.
Acum nu incerca sa obtii custodia copiilor ca sa-ti pedepsesti sotia pentru ca de fapt iti pedepsesti copii. Nu are nici o importantza ca aduci mai multi bani in casa, copii cand vor fi mai mari te vor respecta mai mult ca i-ai lasat cu mami si ca i-ai intretinut decat ca ai facut din divort un razboi in care fiecare incearca sa se aleaga cu mai multe teritorii.
Avocatii normal ca sa o sa te ajute dar dincolo de asta nu uita sa te gandesti la viitor si la cat de mult o sa sufere copii daca ai sa-i iei de langa mama. Gandesc asa si pentru ca sunt si eu mama si indiferent de ce-mi rezerva viitorul niciodata vie nu o sa-mi poata lua cineva copilul aici incluzandu-mi si sotul.

Draga Nicoleta, probabil ca din cauza oamenilor care iti impartasesc mentalitatea s-a ajuns ca noi, barbati, odata intrati in casnicie sa ne fie teama sa mai iesim din ea. Chiar consideri ca prin drept parintesc se subiantelege drept de mama? Eu imi iubesc enorm de mult copiii si sincer nu vad ce persoana cu oarece integritate mentala ar putea sa ceara custodia copiilor doar ca un act de razbunare. Asi face orice pentru copilasi aia 2, sunt tot ce am mai sfat pe lumea asta si nu cred ca poti sa trasezi atat de usor o linie intre iubirea de mama si iubirea de tata, pe mine m-a deranjat teribil postul tau si chiar mam simtit ofensat. Intradevar in calitate de parinte nu mi-asi pune niciodata copiii sa treaca prin asa ceva, dar in calitate de om, am dreptul la viata,momantan nu pot sa spun ca traiesc, si cand sentimentele dispar si deja toate incercarile de apropiere sunt reduse la 0, alta solutie nu vad.
Nu spun ca sotia mea e un parinte rau, ii iubeste si ea, dar una e sa iti iubesti copiii si sa le vrei tot binele din lumea si alta e sa ii cresti in minciuna.
O sa incerc sa vorbesc cu un avocat si o sa vad ce poate fi facut.
Va multumesc toturor celorlalti pentru vorbele bune si pentru sfaturile date.
Lilly of the valley
Postat: Monday, May 26, 2008 7:18 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
andi wrote:
Buna ziua, numele meu este Andi si am 35 de ani, de 11 ani de zile sunt casatorit, am 2 copii, o fetita de 5 ani si un baietel de 10, sunt mandria mea si fiecare zi o incep pentru ei. La fel ca majoritatea mariajelor, am avut momente bune si momente mai dificile, dar in ultimi 4 ani totul a fost un calvar mancator de orice urma de sentiment si de pretuire pentru amandoi, suntem practic 2 straini si in casa se vorbeste ca la birou, se spune doar ce trebuie facut in limita casei, nimic mai mult. Viata noastra sociala este perfecta ca intotdeauna, in fata tuturor, cat si in fata copiilor(exceptie facand cazurile in care ne vad ei ca ne certam, majoritatea timpului ne ferim foarte tare de ei), suntem un cuplu perfect. Teatrul acesta din respect pentru cei din jur ma omorat. Cei apropiati cum ar fi mama si tatal meu care locuiesc langa casa noastra ne stiu foarte bine problemele si cunosc faptul ca intre noi e practic un contract de buna purtare(certificatul de casatorie). Ma gandesc acum mai serios ca niciodata la un divort. Eu imi iubesc enorm de mult copiii si asi vrea sa ii pastrez langa mine, eu sunt principalul om care aduce banuti in casa iar sotia mea singura nu ar putea sa le ofere o viata ca cea pe care o au in momentul de fata, casa in care locuim mi-a fost data de parinti mei inainte de casatorie. Intebarea mea catre dumneavostra este: Daca este posibil si prin ce metode asi putea sa obtin eu custodia copiilor? Sunt foarte disperat in aceasta privinta, daca asi sti ca nu o sa mai pot sa fiu cu ei sincer miasi indura in continuare viata langa aceasta femeie numai de dragul lor.Va multumesc anticipat pentru parerile si sfaturile dumneavostra!

in nici o tara din lume nu se acorda tatalui custodia copiilor pe motive financiare. custodia o poti primi doar daca ai dovezi clare ca mama nu este apta (moral sau medical)sa creasca si sa educe copiii. invocand motive financiare e posibil ca judecatorul sa-ti impusa o pensie alimentara ceva mai mare. femeia e preferata de autoritati pt. a creste copiii.
in ceea ce priveste casa, bunurile devin comune dupa casatorie indiferent de momentul achizitiei si modul in care au fost dobandite. aveti drepturi egale aici!
iti doresc intelepciune in luarea deciziilor!
katy_lumika
Postat: Monday, May 26, 2008 7:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
andi wrote:

Draga Nicoleta, probabil ca din cauza oamenilor care iti impartasesc mentalitatea s-a ajuns ca noi, barbati, odata intrati in casnicie sa ne fie teama sa mai iesim din ea.

Wake up, man. Exact din fraza asta reiese faptul ca vrei copiii ca razbunare si din fraza ca sotia ta isi minte copiii. Doamne, fereste-ma de barbati ca tine, care fac doi banuti in loc de unul cat aduce sotia, si care cred ca avand putere financiara gata pot creste copii. Eu te sfatuiesc sa incerci noul experiment "barbat insarcinat" sa vezi si tu ce inseamna un copil de la cap la coada, sarcina, nastere, nopti nedormite, sa vezi ce inseamna legatura mama-copil, in cazul tau tata-copil, nu sa-i iei gata crescuti. Oho cati nu viseaza ca tine. Daca iti respectai si iubeai cu adevarat copilasii faceai toate eforturile din lume pentru a avea o relatie adevarata cu sotia, la urma urmei familia pentru ei inseamna fericire, nu banii....
g_nicoleta2000
Postat: Monday, May 26, 2008 8:20 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Andi, imi pare rau ca te simti ofensat dar asa simt si probabil asta ai mai auzit si pana acum de la sotia ta de mii de ori. Imi inchipui ca si in sufletul tau divortul este traumatizant, stiu ca si taticii isi iubesc enorm copii si poate tocmai de asta ar trebui sa vada si rolul mamelor in viata copiilor.
Poate si pe mine m-a deranjat postul tau, ai intrat pe un site de mamici si nu pe unul avocatesc unde ai sa gasesti raspunsuri legale si seci.
Nu ai pomenit de nici un abuz al mamei fatza de copii ci doar ca esti aducator de venit mai mare si atunci mi-am adus aminte de ce si femeile nu pot iesi din casnicii care nu si le mai doresc: frica de a nu putea sa se descurce singure cu copii.
Imi pare rau ca esti asa de necajit, poate daca ati face un pic de consiliere macar nu v-ati mai ura asa de mult si o sa reusiti sa va despartiti prieteni si asta o sa reprezinte enorm pentru copii vostri.
dya
Postat: Monday, May 26, 2008 8:51 AM

Si iar o luam de la capatbanghead banghead banghead .....si trebuie sa ne para rau cind ne dam o parere.nervi nervi nervi Eu cred ca se exprima gresit cei care intra si cer pareri ar trebui sa spuna... as vrea sa discutam despre cutarica nu sa zica as vrea parerea vostra. Eu stiu ca atunci cind ceri la cineva o parere acesta iti spune din convingerile lui si astfel tu cel care ceri nu trebuie sa incerci sa ii schimbi convingerile .ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed