Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?

Options Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 25, 2008 12:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
g_nicoleta2000 wrote:

Eu nu o pot intelege pe D-na Merlin, copilul meu a fost intotdeauna mai presus decat mine, nu am putut sa-mi vad odihna prin prisma alungarii copilul la altii.

iubita, iar suntem pe aceeasi lungime de unda!pupici yes

la fel gandesc si eu si stiti foarte bine cate nopti nedormite am avut si eu si..mai amras dar...pentru asta, oricat de greu mi-ar fi fost sau mi-ar fi, tot nu mi-as fi dat sau nu mi-as da copilul la altii..nici macar la bunici!fool uff
merlin
Postat: Friday, January 25, 2008 1:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Un lucru este clar acum: un copil trebuie sa creasca ALATURI de parintii lui!

Si tot citind prin forum am intalnit un post exceptional prin implicatiile lui:

"cred ca in ziua de azi, e delicat sa educi un copil. e foarte important sa ti-l apropii. lumea se complica, apar tentatii, anturaje. e destul de greu si poate un noroc sa ai un copil care sa te respecte mai tarziu."

Din pacate nu am retinut cine la scris.
g_nicoleta2000
Postat: Friday, January 25, 2008 1:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
merlin wrote:
Un lucru este clar acum: un copil trebuie sa creasca ALATURI de parintii lui!

Mingea este in terenul tau, fa pasa care trebuie si nu mai da inafara terenului. Degeaba stii teorie!
Crescand mare copilul va sti ca a fost crescut numai de bunici, nu va intelege de ce a fost privit ca o povara de catre parinti intr-o lume in care tata putea plati o bona sau o cresa privata. Macar seara si dimineata daca va vedeti copilul tot va sti cat de mult il iubiti si-l apreciati.
Si chiar nu cred ca-i un "noroc" sa ai un copil care sa te respecte, mana care plamadeste personalitatea lui esti tu, parintele. Copilul se formeaza absolut in fiecare zi, nu cred ca greselile de educatie care le vor face bunicii vor putea fi usor recuperate dupa ce aduci copilul langa tine; anii trec foarte repede, pierdeti primele lui propozitii, primele lui minciuni si primele lui glume. Eu sunt experta in a trai cu povara regretelor lucrurilor nefacute, de acolo am invatat ca cu copilul meu nu am voie sa regret nimic.
merlin
Postat: Friday, January 25, 2008 5:07 PM

merlin wrote:

"cred ca in ziua de azi, e delicat sa educi un copil. e foarte important sa ti-l apropii. lumea se complica, apar tentatii, anturaje. e destul de greu si poate un noroc sa ai un copil care sa te respecte mai tarziu."

Si totusi... nu mai este nici o alta parere?
Roxie
Postat: Friday, January 25, 2008 9:01 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Draga Merlin, eu am doi copii, si stau cu ei de dimineata pana seara, sunt zile in care vine si mama sa ma ajute, dar sunt si zile cand sunt singura cu ei. Nici nu concep sa ii duc undeva sa stea fara mine: nimeni nu poate sa aiba grija mai bine de ei decat o fac eu. Noua ne-au propus soacra mea si nasa, care este si cumnata mea, sa ii ducem la tara sa stea cu bunicii din partea tatalui, sa putem avea si noi o mini vacanta de o saptamana. Desi ideea de a fi singuri sotul si cu minelove si de a ne dedica exclusiv unul celuilalt mi-a suras, nici nu ma gandesc sa duc doi copii atat de mici sa stea undeva fara parintii lor, chiar daca ar fi printre oameni care ii iubesc foarte mult. Nu am incredere ca ei ar fi la fel de atenti ca mine, ca ar sta tot timpul cu ochii pe ei, ca s-ar trezi noaptea daca aud cel mai mic sunet venind de la ei... in afara de asta, nici nu as putea sa stau fara sa aud ce cuvinte si propozitii noi mai spune Denisa, fara sa vad cum face Mihnea primii lui pasi, primele cuvinte, fara sa vad cum se joaca impreuna, cum Denisa il alinta si ii vorbeste celui mic, cum ii aduce jucariile sau ii da suzeta. Daca plec undeva in oras pentru cateva ore, abia astept sa ma intorc si sa imi povesteasca mama tot ce au facut.
Sincer, scuza ca duci copilul la tara ca sa il intarci... mi se pare destul de slabuta, ce, toate mamele cand si-au intarcat copii i-au dus la bunici? Pana la varsta de 3 ani??? nu
Sunt mame care au si 4 copii, si se descurca absolut singure, fara sa scape de ei ducandu-i la tara. Si cat ii trebuie sotiei tale ca sa se odihneasca? Un an de zile? Un an jumate? Eu inca nu am inteles care a fost ideea de s-a ajuns sa stea baietelul acolo pana la 3 ani! Si de ce e mai bine sa stea acolo, departe de voi, decat cu o bona, si sa il vedeti in fiecare zi.

Copilul trebuie sa stea cu parintii lui.
Foarte urata situatia ta.
ingerash
Postat: Tuesday, January 29, 2008 10:23 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Dau si eu un sfat mos , aici este vorba de lipsa de comunicare . Am avut si eu multe probleme mi-am crescut singura baiatul pana la 1 an si 5 luni , tatal biologic ajunsese alcoolic si renuntase la servici , socri luau hotarari asupra banilor ,si ai mei si ai lui . Nu am suportat si { nefiind nici casatoriti } am plecat la parinti , ei nu mau primit ca i-am facut de rusine disputa si au zis sa ma intorc , am refuzat si am stat in chirie pana lam cunoscut pe actualul meu sot , care nu se compara cu fostul concubin , nici la unghia mica si il iubeste pe baiat ca pe propriul copil . Momentan ma descurc singura cu copii si nu am ajutor nici de la actualii socri si nici de la parinti , intr-un fel este mai bine , am avut discuti cu soacra ca cumpar " nimicuri " si sa fie sotul mai strans la bani rambo , noi ne sfatuim , facem liste si planuim .
I-am retezat " craca " imediat bataus . In casa noastra noi decidem ce facem ! Am zis mai bine singuri si fara batai de cap .
Acum mai nou vrea si ea sa faca un bebe banghead la 47 de ani alcool , curios este ca pe Madalina nici nu o ia in brate sau sa se joace cu ea 00000cry 0.Am discutat deschis cu sotul si este de partea mea si a intrebat-o;mama tu vrei copil sa-l iubesti sau indemnizatie ? oare si a inceput sa urle ca o isterica ca ea nu are dreptul sa mai faca un copil , ca ea ia crescut { 5 copii} .Am omis, ceva este divortata de socrul meu si locuieste singura . A deschis o firma si a falimentat , ne cere bani de mancare .nervi oribil ....
Multumesc lui Dumnezeu ca am asa noroc cu sotul meu .
p.s. am vrut sa dau un simplu sfat si am sfarsit prin a-mi varsa oful alcool
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 29, 2008 11:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
merlin wrote:

Si totusi... nu mai este nici o alta parere?

Sa inteleg ca ..... astepti si alte pareri ! oare Ce vrei mai mult de atat ? E unanimitate aici , se observa de la o posta ! " Doamna ta " cred ca asteapta macaar o parere de partea ei , hm ? scratch Mai are de asteptat !!!! bataus

Apropo, cum merg lucrurile cu voi ? Ce iti face cavalerul ?
Laura
Postat: Wednesday, January 30, 2008 11:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Maria & mami wrote:

Sa inteleg ca ..... astepti si alte pareri ! oare Ce vrei mai mult de atat ? E unanimitate aici , se observa de la o posta ! " Doamna ta " cred ca asteapta macaar o parere de partea ei , hm ? scratch Mai are de asteptat !!!! bataus

Corect! "Doamna" a facut copilul,dar nu-si asuma responsabilitatea lui. Era de inteles daca era o femeie cu cariera, dar daca dumneaei sta acasa, facand cine stie ce oare si copilul e fara mama,undeva departe, ei, atunci se schimba parametrii ecuatiei bataus
dya
Postat: Thursday, January 31, 2008 9:44 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Eu in ce-o priveste pe aceasta "doamna" ma abtin singura nelamurire este de ce sa mai maritat daca nu tine cont de parerea sotului si de ce a mai facut copil daca nu il creste???banghead angry oare
Eu cred ca ar trebui ca in momentul cind se acorda concediul pt ingrijirea copilului sa se faca din cind in cind cite un control din partea asistentilor sociali pentru a vedea daca intradevar concediul este meritat si mama sau tatal care si-au luat concediul se ocupa de copil.uff
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 9:48 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
dya wrote:
Eu in ce-o priveste pe aceasta "doamna" ma abtin singura nelamurire este de ce sa mai maritat daca nu tine cont de parerea sotului si de ce a mai facut copil daca nu il creste???banghead angry oare
Eu cred ca ar trebui ca in momentul cind se acorda concediul pt ingrijirea copilului sa se faca din cind in cind cite un control din partea asistentilor sociali pentru a vedea daca intradevar concediul este meritat si mama sau tatal care si-au luat concediul se ocupa de copil.uff

hohot tare dyacool , multe/multi beneficiaza de concediu si-si fac veacul prin alte tari, cu copii crescuti de bunici/vecini sau mai rau frati/surori netrecuti de adolescenta.banghead
katy_lumika
Postat: Thursday, January 31, 2008 9:49 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Nu stiu de ce am asa un feeling ca acest post e cam la mistooare maritat, facut copil, lasat la bunici, bagat pe net o intreaga telenovelaclosedtopic
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 31, 2008 9:51 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
katy_lumika wrote:
Nu stiu de ce am asa un feeling ca acest post e cam la mistooare maritat, facut copil, lasat la bunici, bagat pe net o intreaga telenovelaclosedtopic

al lui merlin?!
dya
Postat: Thursday, January 31, 2008 9:56 AM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
katy_lumika wrote:

Pai daca tot sunt la moda telenovele si aproape toate televiziunile au cite o telenovela ,noi sa nu avem???sic hohot
katy_lumika
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:02 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
mariuta wrote:

al lui merlin?!

Asa mi se pare mie, posibil sa ma inselscratch
merlin
Postat: Thursday, January 31, 2008 11:28 AM

Mda, mi-ar fi placut sa fie o telenovela cu toate ca nu agreez acest gen de film. Din toate posturile m-am linistit sufleteste, acum stiu ca aveam dreptate in ceea ce gandeam. Si sper ca nimeni sa nu treaca printr-io astfel de telenovela.

Intr-un post anterior intrebam cine mai are si o alta parere, dar se pare ca nimeni nu a remarcat ce era in quote. Nu mai intrebam referitor la situatia mea, si strict legat de "...e foarte important sa ti-l apropii". Mi se pare elemntul cheie. Oricat de mult iti iubesti copilul, nu il poti ajuta suficient daca in acelasi timp nu ii esti si prieten, nu numai mama/tata. Daca copilul face ceva care poate fi neplacut prin consecinte, este foarte important sa se simta foarte apropiat de tine si sa iti spuna cat mai repede 'traznaia' facuta. Cu cat afli mai devreme poti interveni cu sanse mult mai mare de succes ptr. a rezolva respectiva situatie. Si cred ca se poate comenta destul de mult pe aceasta tema. La fel cum am citit la partea cu educatia in forum. Fiecare si-a spus parerea, dar nu am vazut nicaieri ce crede fiecare ca ESTE educatia. Poate o sa postez aceasta intrebare acolo...

Edit: Si nu o sa mai continui acest topic. Ce ma interesa sa aflu am aflat. Indiferent ce crede fiecare, ca este telenovela sau nu... Problema este a mea si eu trebuie sa ma confrunt cu ea. Pentru altii poate fi orice... i don't care
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed