Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?

Options Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
codruta
Postat: Wednesday, January 23, 2008 5:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
ciudat de tot!
nu-ti spun ce sa faci, iti spun ce-as face eu intr-o astfel de situatie.
1. Chiar in secunda urmatoare mi-as anunta sotia ca vreau sa ma ocup personal de copil si pentru asta intru eu in cic.Renunt la slujba, la venituri la tot dar copilul e mai important!
2.Stabiliti noi reguli in familia voastra, cu care sa fiti amandoi de acord.Nu luptati unul impotriva celuilalt!

copila mea ma suprasolicita acum dar cand mai am timp promit sa revin.

Laura
Postat: Wednesday, January 23, 2008 5:53 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Imi spun si eu parerea aici, draga Merlin, o parere dura,dar sincera. Poate e ceva ce fetele nu au observat sau poate au avut mult bun simt si nu au spus-o: e foarte ciudat (ca mama) sa-ti lasi copilul undeva,departe de tine. Avand in vedere faptul ca in relatia voastra nu exista intelegere,respect, comunicare,iubire,sunt foarte sigura ca ea are o viata dubla. Altfel nu-mi explic cum poate sta fara copil. Probabil ca acesta o incurca in anumite actiuni pe care le intreprinde cand tu esti la serviciu.
Incearca sa comunici cu ea si daca nu ajungeti la un consens, vorbeste cu un avocat.

Multa bafta si sper sa se rezolve cum e mai bine pupici
Cristy
Postat: Wednesday, January 23, 2008 6:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Darga Merlin, nu cunosc prea multe amanunte dar inteleg ca tu lucrezi mai multe ore + deplasari. Se poate ca sotia ta sa se simta "singura" depasita de situatie? Poate simte dorinta de a avea putin timp liber?
Am senzatia ca da...
Certurile nu ar fi o solutie in situatia voastra.

Iata ce iti propun...

1. gaseste o bona - tu sa o cauti - interviu, anunturi si sa iti pui sotia sa isi aleaga din 2-3 bone gasite, acest lucru este important, pentru a nu ii da senzatia ca se alege in locul ei love
2. incrie sotia ta la un club de fitness cu un program de cel putin 2 ori pe saptamana
3. fa-i un cadou cu un bilet la spa - ofera-i acest cadou spunandu-i cat de bine ar fi ca ea sa se "odihneasca" putin.
4. incearca sa petreci cat mai mult timp cu baiatul tau, incearca sa te implici in treburile de zi cu zi in casa, poate sa faci ceva de mancare, ordine, curatenie in limita posibilitati tale.
5. incurajeaz-o sa se intalneasca cu prietenele ei si sa iasa la o cafea cu ele (daca are, daca nu adu-i reclame cu cometiciane bune)
6. despre parintii tai, nu cred ca ar fii o problema foarte mare ca mama ta sa vina cand esti tu acasa, poate o rogi sa vina si cu o prajitura buna, pe gustul sotiei ras apropo, nu are nici un rost sa ii spui mamei tale ca nu poate veni cand tu nu esti acasa, ar fi prea dureros, ci pur si simplu incearca sa controlezi aceste vizite prin a o invita-o cand esti tu acasa.
7. tot nu inteleg de ce nu mergi tu la parintii tai cu baiatul, ei, cat de negru ar fii diablo nu cred ca in atat cat sa iti controleze si cele ce faci tu scratch, hai, fara comoditate ras
8. se poate ca, avand in vedere ca soacra a spus ce a spus disputa , refuzi sa te infrunti cu ceilalti de frica sa nu afli ceva??? Poate subcontientul tau este ranit si de aceea renunti asa de usor in ceea ce priveste educatia baiatului ?
9. inceaca sa iti sustii sotia si sa o pui de partea ta (aici stii tu mai bine ce ai de facut)
10. ADUCI COPILUL ACASA IMEDIAT, nimeni nu te poate opri !!!! WAKE UP MAN !!!!!!!!!

Eu nu sunt pro avocati sau alte surse de consultatie, dar eu cred intr-o manipulatie (cuvantul este mai dur, dar functioneaza) a sotiei, chiar si a soacrei tale, poate cumva prin comportamentul tau ii dai sa simta ca nu o suporti?? Sunt sigura ca nu faci altceva decat sa trezesti orgoliu de mama, ca numai ea stie ce este bine pt fata si nepotul ei scratch Ehei, femeile, neam greu ras Ce ar fi ca "mama" sa isi gaseasca fata mergand la fitness, program la cosmetica, coafor etc ??ras
In acest mod iti vei "cumpara" si sotia, ii poti arata ca viata de mama nu este neaprat sa stea in casa si sa planga la telefon mamei ei sic

Hai ca va fi bine, eu am incredere in tine ca vei sti ce sa faci flowers

shirel
Postat: Wednesday, January 23, 2008 7:58 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Cristy wrote:
Darga Merlin, nu cunosc prea multe amanunte dar inteleg ca tu lucrezi mai multe ore + deplasari. Se poate ca sotia ta sa se simta "singura" depasita de situatie? Poate simte dorinta de a avea putin timp liber?
Am senzatia ca da...
Certurile nu ar fi o solutie in situatia voastra.

Iata ce iti propun...

1. gaseste o bona - tu sa o cauti - interviu, anunturi si sa iti pui sotia sa isi aleaga din 2-3 bone gasite, acest lucru este important, pentru a nu ii da senzatia ca se alege in locul ei love
2. incrie sotia ta la un club de fitness cu un program de cel putin 2 ori pe saptamana
3. fa-i un cadou cu un bilet la spa - ofera-i acest cadou spunandu-i cat de bine ar fi ca ea sa se "odihneasca" putin.
4. incearca sa petreci cat mai mult timp cu baiatul tau, incearca sa te implici in treburile de zi cu zi in casa, poate sa faci ceva de mancare, ordine, curatenie in limita posibilitati tale.
5. incurajeaz-o sa se intalneasca cu prietenele ei si sa iasa la o cafea cu ele (daca are, daca nu adu-i reclame cu cometiciane bune)
6. despre parintii tai, nu cred ca ar fii o problema foarte mare ca mama ta sa vina cand esti tu acasa, poate o rogi sa vina si cu o prajitura buna, pe gustul sotiei ras apropo, nu are nici un rost sa ii spui mamei tale ca nu poate veni cand tu nu esti acasa, ar fi prea dureros, ci pur si simplu incearca sa controlezi aceste vizite prin a o invita-o cand esti tu acasa.
7. tot nu inteleg de ce nu mergi tu la parintii tai cu baiatul, ei, cat de negru ar fii diablo nu cred ca in atat cat sa iti controleze si cele ce faci tu scratch, hai, fara comoditate ras
8. se poate ca, avand in vedere ca soacra a spus ce a spus disputa , refuzi sa te infrunti cu ceilalti de frica sa nu afli ceva??? Poate subcontientul tau este ranit si de aceea renunti asa de usor in ceea ce priveste educatia baiatului ?
9. inceaca sa iti sustii sotia si sa o pui de partea ta (aici stii tu mai bine ce ai de facut)
10. ADUCI COPILUL ACASA IMEDIAT, nimeni nu te poate opri !!!! WAKE UP MAN !!!!!!!!!

Eu nu sunt pro avocati sau alte surse de consultatie, dar eu cred intr-o manipulatie (cuvantul este mai dur, dar functioneaza) a sotiei, chiar si a soacrei tale, poate cumva prin comportamentul tau ii dai sa simta ca nu o suporti?? Sunt sigura ca nu faci altceva decat sa trezesti orgoliu de mama, ca numai ea stie ce este bine pt fata si nepotul ei scratch Ehei, femeile, neam greu ras Ce ar fi ca "mama" sa isi gaseasca fata mergand la fitness, program la cosmetica, coafor etc ??ras
In acest mod iti vei "cumpara" si sotia, ii poti arata ca viata de mama nu este neaprat sa stea in casa si sa planga la telefon mamei ei sic

Hai ca va fi bine, eu am incredere in tine ca vei sti ce sa faci flowers

Cristy,bravobravo sint de acord cu tine la tot ce-ai spus dar eu totusi inainte de divort,as incerca sa merg la cineva de specialitate impreuna cu
sotia (sint psihologi de familie nu stiu cum se cheama la voi care ajuta o
pereche sa-si rezolve probleme fata in fata).De multe ori trebuie sa aiba
parte la o asemenea discutie serioasa cineva strain care are medode de a ajuta asa un caz.De divortat este cel mai usor si de tipat unul la altul,deci si voi cred ca nu mai stiti sa va respectati unul pe celalalt,oricum as fi foarte curioasa sa ascult si partea cealalta (a sotiei)pentru a sjunge la o
concluzie definitiva.In astfel de cazuri nu cred ca exista doar un vinovat.
insa cel care sufera si este nevinovat este copilul.
katy_lumika
Postat: Wednesday, January 23, 2008 8:04 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Eu nu iti pot spune decat ca intr-o relatie, inevitabil unul conduce si celalalt se lasa condus, depinde te tine incotro vrei sa te lasi condus.
Si iti mai pun o intrebare:sotia ta stie ca iti versi amarul aici? Eu sunt un pic Toma necredinciosul si nu prea cred in veridicitatea vorbelor tale pana nu aflu si o a doua parereangel if you know what I mean.
In rest, iti doresc toate cele buneflowers
shirel
Postat: Wednesday, January 23, 2008 8:10 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
katy_lumika wrote:
Eu nu iti pot spune decat ca intr-o relatie, inevitabil unul conduce si celalalt se lasa condus, depinde te tine incotro vrei sa te lasi condus.
Si iti mai pun o intrebare:sotia ta stie ca iti versi amarul aici? Eu sunt un pic Toma necredinciosul si nu prea cred in veridicitatea vorbelor tale pana nu aflu si o a doua parereangel if you know what I mean.
In rest, iti doresc toate cele buneflowers

Katy,si tu esti la fel ca mine,as fi chiar foarte curioasa sa vad ce are de
spus si sotia.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 23, 2008 8:15 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
vorba lui Cristy: WAKE UP MAN!
closedtopic
sousourel
Postat: Wednesday, January 23, 2008 8:33 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Variante...variate variantebounce Inteleg din cele ce povestesti ca problema e de comunicare in cuplu, dar mai ales de "autoritate". Se pare ca in familia voastra canta gaina batrana. Uneori diplomatia si discutiile ajuta, uneori e nevoie de actiuni mai in forta. Depinde de tine pentru ce varianta optezi si ce atitudine intelegi sa iei. Nu ai detaliat despre relatia de cuplu dinainte de nastere....oare problema sa fie cronica sau acutaoare
Alyna
Postat: Wednesday, January 23, 2008 10:12 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Mai fetelor,nu aruncati cu rosiisic ,dar daca femeia si-a expediat, colet ,copilul la bunici si sta cat e ziulica de lunga acasa,facand stiu eu ce,nu credeti ca are timp sa mearga la spa??Mai bine sa plece undeva cu sotul si copilul,doar ei 3,vreo 2 saptamani,poate se regasesc astfel...Sa aiba grija de fiinta careia i-a dat viata,ca nu degeaba se numeste mama.Sincer,pe mine,persoanele care se pun mai presus decat proprii copii,ma dezgusta...
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 23, 2008 10:19 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
DACA situatia e asa cum o prezinti tu , fara alte minusuri la adresa ta , DE CE NU PUI TU PICIORUL IN PRAG ? Ce te retine sa iti faci ordine in familie ? De ce sovai ? Doamna sotie nu creste copil, nu are viata de familie, nu are serviciu ...... ia scutur-o la realitate nitzel ? Cine s-a casatorit stie ca fiecare are drepturi egale : de pareri, opinii , de casa , de copil , de bani !

Mergi la un avocat !!! ca te cam joaca pe degete ...... soacra si sotioara ta scumpa ! salut
merlin
Postat: Thursday, January 24, 2008 9:11 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cand am scris aici pe forum problema pe care o am am facut-o pentru incerca sa aflu si alte pareri despre situatia existenta la mine, pentru a vedea si alte solutii sugerate la care eu poate nu m-am gandit. Telul meu nu este sa divortez, ci sa reusesc sa traiesc intr-o familie in care sa existe increderea, respectul, armonia si iubirea. Si de asemenea sa fim ceea ce ar trebui sa fim, o familie formata din trei persoane, nu doua. Pentru ca nu voi putea concepe niciodata ca atunci cand ai un copil si ai si posibilitatea sa il tii langa tine, sa nu faci asta. Nu spun ca este usor, dar cu siguranta nu este imposibil, mai ales daca esti dispus sa cauti solutii care sa faca viata cat mai usoara (pe cat este posibil) pentru familie. Insa sigur este foarte greu daca refuzi orice alta solutie si nu tii cont decat de o singura rezolvare: copilul crescut de bunici. Sunt de acord ca exista si cazuri unde nu se poate altfel, dar la noi nu cred ca este acest caz. Din punctul meu de vedere, un copil nu a cerut el sa fie adus pe lume, si o data ce sa nascut trebuie sa iti asumi toate responsabilitatile si greutatile inevitabile.

Nu pot sa spun ca nu am avut si eu minusurile mele, pentru ca nu cred ca exista o persoana perfecta. Nu pot sa fiu sfant si sa reusesc sa iert indiferent ce mi se face, sa nu ma enervez, sa nu fac greseli. Da, este adevarat ca am fost nervos pe perioada sarcinii sotiei mele si am avut discutii aprige. Am fost si sunt constient ca in perioada sarcinii viitoarea mamica trebuie menajata cat mai mult posibil. Dar mi-a fost imposibil sa fiu altfel in conditiile in care stateam si imi aminteam neincetat cuvintele rostite de soacra, ma gandeam daca este sau nu copilul meu. Acea situatie tensionata putea si indepartata foarte usor daca sotia mea recunostea ca este inadmisibil ceea ce a spus mama ei, mai ales ca era si ea parte prezenta la discutie. Insa nu incerca decat sa imi dovedeasca ca a spus ceea ce a spus pentru ca ne vroia binele, pentru ca dupa cateva luni de discutii fara succes sa aflu ca de fapt ea nici nu isi aminteste ca ar fi spus mama ei asa ceva.

Este adevarat ca erau momente cand veneam atat de obosit de la servici incat nu mai aveam puterea sa zambesc decat ptr. fiul meu, nu si pentru sotia ma si mai mult ca sigur a afectat-o. Insa tot eu, asa obosit cum eram, il preluam pe Vlad si stateam cu el pana la 12, 1 sau 2 noaptea cand adormea. Sotia mea se putea odihni in aceasta perioada, dar statea si ea cu noi. Evident ca in timp am ajuns amandoi foarte obositi, si direct legat de oboseala aparea si nervozitatea. Sunt constient ca asa obosit cum eram trebuia sa gasesc puterea sa ii zambesc si sotiei mele, dar sincer atunci nu am realizat ca ar trebui sa fac asta. Dar era suficient sa mi se atraga atentia o singura data...

Este adevarat din partea de noapte care imi mai ramanea nu ma 'trezeam' cand plangea Vlad (cu toate ca il auzeam) si o lasam pe sotia mea sa se ocupe de el. Dar nu cred ca as fi fost in stare sa dorm 2-3 ore pe noapte si sa mai si lucrez si sa aduc venitul de care aveam nevoie ca familie.

"Laura

Imi spun si eu parerea aici, draga Merlin, o parere dura,dar sincera. Poate e ceva ce fetele nu au observat sau poate au avut mult bun simt si nu au spus-o: e foarte ciudat (ca mama) sa-ti lasi copilul undeva,departe de tine. Avand in vedere faptul ca in relatia voastra nu exista intelegere,respect, comunicare,iubire,sunt foarte sigura ca ea are o viata dubla. Altfel nu-mi explic cum poate sta fara copil."

M-am gandit si eu la aceasta varianta, insa pana la o dovada palpabila cred cu convingere ca nu are o viata dubla. Cred ca si-a dus copilul la tara pentru ca este persoana cu o gandire diferita fata de a majoritatii oamenilor si pesemne considera ca este corect ceea ce face. Nimeni nu poate gandi la fel, raportandu-se la un sigur sistem de referinte. Fiecare are sistemul lui de referinta raportat la care isi intemeiaza gandirea. Asa ca o inteleg din acest punct de vedere, accept ca ceea ce cred ea ca face este corect din punctul ei de vedere. Insa nu pot sa inteleg de ce nu esti dispus sa iti modifici modul de a gandi daca persoana de langa tine iti spune ca sufera. In viata nu te nasti si mori inchistat in acelasi sistem de referinta. Frumusetea vietii este ca esti capabil sa iti modifici conceptiile despre viata pe masura ce anii se astern peste tine si poti evolua catre ceva mai bun.

"Cristy

1. gaseste o bona - tu sa o cauti - interviu, anunturi si sa iti pui sotia sa isi aleaga din 2-3 bone gasite, acest lucru este important, pentru a nu ii da senzatia ca se alege in locul ei"

Am facut acest lucru, am gasit o bona care avea recomandari foarte bune. Nu m-am gandit la varianta sa caut mai multe bone si sa aleaga. Insa rezultatul ar fi fost acelasi. Pentru ca nu are incredere in bone, nu vrea bona, este mai bine crescut de bunici, ce facem seara cand pleaca bona si stam cu el si ne ducem obositi la munca.

"Cristy

3. fa-i un cadou cu un bilet la spa - ofera-i acest cadou spunandu-i cat de bine ar fi ca ea sa se "odihneasca" putin."

Nu pot face asta atat timp cat sunt convins ca eu nu sunt bun decat sa aduc bani acasa si nu am aproape nici un cuvant de spus in privinta lui Vlad.

"Cristy

4. incearca sa petreci cat mai mult timp cu baiatul tau, incearca sa te implici in treburile de zi cu zi in casa, poate sa faci ceva de mancare, ordine, curatenie in limita posibilitati tale."

Intodeauna am incercat sa ii acord cat mai multa atentie si sa petrec cat mai mult timp cu el. Asta fara a spune ca nu au fost si momente cand vroiam un moment de respiro si sa stau macar o ora sa imi revin dupa o zi lunga de servici. Dar intotdeauna eu eram cel care il culca noaptea. Am facut asta timp de 1 an si 3 luni, insa in ultima luna dinainte ca el sa fie dus la tara am ajuns la un grad atat de mare de oboseala incat o lasam pe sotia mea sa il adoarma. Daca as fi fost inteles si lasat sa imi revin imi preluam fara discutii responsabilitatile mele din momentul cand eram acasa. Din aceasta cauza in final am cedat si am acceptat ca Vlad sa fie dus la tara PENTRU A FI INTARCAT. Vroiam sa imi reincarc bateriile si sa pot din nou sa preiau seara din responsabilitatile sotiei fata de Vlad. Din pacate perioada de intarcare sa transformat intr-o perioada foarte lunga...

"Cristy

5. incurajeaz-o sa se intalneasca cu prietenele ei si sa iasa la o cafea cu ele (daca are, daca nu adu-i reclame cu cometiciane bune)"

...as face asta daca ar avea prietene.

"Crisy

7. tot nu inteleg de ce nu mergi tu la parintii tai cu baiatul, ei, cat de negru ar fii diablo nu cred ca in atat cat sa iti controleze si cele ce faci tu scratch, hai, fara comoditate ras "

Problema este mai delicata aici si pesemne greseala este a mea in final. Dupa ce mi-am dat soacra afara din casa, a fost data si mama afara (situatia trebuia echilibrata...). Asa cum am aratat care au fost motivele sa imi dau soacra afara din casa, trebuie sa spun si de ce a fost data mama afara din casa. Sotia mea fiind singura acasa cu Vlad, fiind in perioada de inceput ca nu stia prea bine ce trebuie sa faca, inca isi revenea dupa cezariana, ii era foarte greu. Mama sa oferit sa ne ajute. Este dimineata, spre pranz. Mama se duce la sotia si o intreaba de ce are nevoie. Ii spune ca ar fi bine daca ar face un pui prajit. Mama ii spune ca o sa ii aduca puiul prajit dar o sa mai intarzie pentru ca din pacate are electricianul acasa (tabloul cu sigurante luase foc). In jur de ora 16 mama revine la sotia mea cu puiul si o gaseste pe ea prajundu-si un pui. Sotia mea ii spune nervoasa ca de ce nu a venit mai repede pentru ca ii era foame. Mama ii reaminteste ca ia spus ca are electricianul acasa, nu are cu cine sa il lase si ca o sa intarzie. De asemenea ii atrage atentia ca cine a inventat telefonul si pentru situatii de urgenta, nu numai pentru povesti. Putea sa sune si sa ii spuna sa se grabeasca. Atrag atentia ca mama sta la 5 minute de noi, deci ar fi ajuns foarte repede. Rezultatul? Tipete, scandal si in final mama este data afara din casa.
Pe scurt, situatia a devenit foarte tensionata. Atunci de comun acord am stabilit ca nu vor mai venii parintii o perioada la noi. Nu puteam sa ma duc cu Vlad la mama in aceasta perioada pentru ca ar fi insemnat ca eu nu am nici un cuvant, nu sunt un om de onoare. Si in plus nu puteam sa fac ceva ceea ce daca mi-ar fi facut ea mie m-ar fi durut. E drept ca dupa o perioada sotia mea a spus ca nu are nimic impotriva ca mama mea sa vina pe a noi si sa ii comunic asta. Insa mama nu ma credea cand ii spuneam ca sotia mea a spus asta si a spus ca nu vrea sa vina. Degeaba am rugat sotia sa ii spuna ea personal, ca sa se rezolve problema. Din punctul meu de vedere, cred ca era multumita de situatie si nu avea de gand sa o corecteze. Pentru ca tocmai aceasta situatie ia permis ei sa spuna ca nu ia interzis mamei mele sa vina, dar stiind ca nu a facut nimic sa corecteze problema atunci cand i-am atras atentia despre realitate.

"Cristy

8. se poate ca, avand in vedere ca soacra a spus ce a spus disputa , refuzi sa te infrunti cu ceilalti de frica sa nu afli ceva??? Poate subcontientul tau este ranit si de aceea renunti asa de usor in ceea ce priveste educatia baiatului ?"

"Maria & mami

DACA situatia e asa cum o prezinti tu , fara alte minusuri la adresa ta , DE CE NU PUI TU PICIORUL IN PRAG ? Ce te retine sa iti faci ordine in familie ? De ce sovai ?"

La ambele intrebari am acelasi raspuns. Nu imi plac certurile, discutiile lungi si fara finalitate, intotdeauna cedez in defavoarea mea in speranta ca lucrurile se vor aseza pe un drum corect. Am preferat sa discut si sa o fac sa inteleaga cu frumosul ce ma deranjeaza pe mine, am rugat-o sa imi spuna ce o deranjeaza pe ea pentru a ma corecta cand gresesc. Nu pot sa nu repet o greseala daca nu mi se atrage atentie ca nu este bine ce fac si eu nu realizez chiar si intr-un tarziu ca este gresit ce fac. Am trecut de la discutii calme la discutii aprinse, in care ma enervam din ce in ce mai des si mai rau. Fara succes. Am incercat pana si varianta sa ii platesc cu aceeasi moneda, in speranta nebuna ca ceea ce nu a inteles prin discutii va intelege cand i se face la fel si este clar ca nu este placut. Nu a mers... are o imunitate exceptionala. Din pacate tarziu am realizat un lucru. Atunci cand ajuti pe cineva, cand cedezi in defavoarea ta, cand nu ai norocul sa faci asta cu un om construit dintr-un "material" bun, acea persoana va crede ca i se cuvine. Nu va realiza niciodata ce faci pentru ea si de asemenea nu iti va purta recunostinta pentru asta. Cu atat mai putin sa procedeze la fel cu tine. Pentru ca i se cuvine...

Si ca sa inchei, pentru ca deja este un post prea lung.

Prefer varianta pacifista a lui Cristy. Scopul meu nu este sa destram familia si nici sa apar eu un sfant si sotia mea un mosntru. Imi doresc o familie. Abia dupa ce voi fi convins ca am epuizat absolut toate variantele posibile de a rezolva problema pe care amiabila, vor recurge la alte masuri.

katy_lumika si shirel: Aveti dreptate sa fiti Toma necredinsiosul si nu va condamn pentru asta. Si as face la fel. Insa pot sa va spun ca i-am aratat sotiei mele postul de pe acest forum si va pot spune unde nu a fost de acord: mama ei nu a facut nimic rau prin ceea ce a spus, nu ia interzis mamei mele sa vina in vizita si nu este adevarat ca sta acasa si freaca menta. Pentru ca ea in perioada asta sa inscris la un curs si o data la o luna trb. sa dea examene. Cursul tine 5 luni, se termina in februarie. Insa... pentru un examen nu este nevoie sa inveti zi de zi 24 din 24 de ore. Si nici nu a facut asta. In aceeasi perioada cat a lipsit Vlad fost la banca pentru a finaliza un credit bancar initiat de mine si lasat apoi pe seama ei pentru al gestiona. Insa am considerat ca daca tot sta acasa poate sa ma ajute si sa nu mai trebuiasca sa ma tot invoiesc de la servici. Insa nici intr-un caz nu a alergat si invatat 4 luni, ci max. 1 luna si jumatate, dai doua cu indulgenta.

Toate cele bune!

PS: din pacate nu mi-am dat seama cum se pune un quote fool
Cristy
Postat: Thursday, January 24, 2008 12:59 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Merlin, ai un buton in drapta fiecariu mesaj pe care scrie "quote".

Eu trebuie sa fug, dar un lucru marunt de zis, increderea, respectul si armonie se "construiesc" asta presupune ca si tu trebuie sa dai, nu numai sa primesti.
Stiu ce inseamana 24 fara sa respir, o traiesc de 8 ani de cand au venit copii mei pe lume, luata de la usa dupa o zi grea de lucru ca de buna.... Stiu si ce inseamna sa fii fara prieteni ... uff ...sotul duce mai toata povara aceasta, prieten, sot, tata si mama si tata ( parintii sunt in Romania, nu imi sunt alaturi) nu este foarte usor, dar uite un cuvant pe care sa in intiparesti bine in minte .... compromis ( dar nu la ceea ceste vorba de copil, ci de faptul in a masura, ce ai facut tu si ce face sotia) nu uita ca atla varinata ar fi sa-si bage coada parintii si soacra... nu lasa acest lucru sa se intample ... plzzz.

Sincera eu vad in acesta situatie iesire, putina zambet sotiei, putina libertate.. daca tot esti acasa si stai cu copilul, insista ca sotia sa iasa putin si sa isi racoreasca gandurile...

Iesiti putin - film, restaurant sunt sigura ca va (ii) lipseste putina socializare ( scuze daca nu a scris corect)

Meseria de tata nu este usora, dar nu renunta la anumite principii cum ar fi ca baitaul sa nu fie langa tine. Si inca ceva, lasa putin mandria la usa ( nu te supara ca iti spun asa pe sleau, dar o spun pentru a ajuta, nicidecum pentru a jigni )

flowers
Lilly of the valley
Postat: Thursday, January 24, 2008 4:04 PM

eu am facut master cu 2 copii, unul mic, nou nascut, unul in clasa I, sotul plecat in strainatate pe o perioada de 6 luni, intr-o zona exploziva, ajutorul mai mult nu a fost decat a fost, am si eu 2 cezariene si mi-am gatit singura, nu am asteptat nici mama sau soacra sa-mi faca pui prajit, basca soacra a fost sub chimioterapie si operatie de cancer la san, tot pe spinarica mea (am numai 47 kg). am administrat singura problemele casei, singura am platit darile catre stat si banca, cu copil in brate. si uite asa am crescut si primul copil, tot printre plecarile lui tat-su din tara.
cand iti intemeiezi o familie stii ce te asteapta! nu pun gaz pe foc, dar zau ...un credit, un curs ... sotia ta e o COMODA.
tine minte CAPUL FAMILIEI ESTE BARBATUL, FEMEIA E GATUL, capul fara gat se rostogoleste.closedtopic

P.S. Quote se afla in partea dreapta, sus, a fiecarui post.
g_nicoleta2000
Postat: Friday, January 25, 2008 8:31 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mariutza, hohot hohot , sper sa vada si sotia lui Merlin postul tau, hohot , poate o sa vada ca sunt foarte multe mame cu copii, serviciu, studii de terminat, parinti de ingropat cu absolut nici un ajutor dinafara si niciuna nu are ridicata statuie pentru asta.
Eu nu o pot intelege pe D-na Merlin, copilul meu a fost intotdeauna mai presus decat mine, nu am putut sa-mi vad odihna prin prisma alungarii copilul la altii. Si chiar nu as vrea sa stiu si versiunea sotiei ca daca poti trai fara copilul tau atunci personal imi este imposibil sa te inteleg. Pacat ca exista si astfel de situatii in care te plangi sotiei sa-ti aduca copilul acasa si se hotaraste ca-i este mai bine fara proprii parinti.
Apoi ma mai uimeste ceva, daca soacra ta ti-a spus ca acel copil este facut cu altul cum Dumnezeu ai putut crede asa baliverna macar pentru o secunda, teoretic ar trebui sa-ti cunosti sotia suficient de bine ca sa nu existe nici un dubiu asupra paternitatii copilului. Daca socra are fluturi la cap si vrea numai sa te scoata din minti tu de ce cazi in plasa ei? daca vreti armonie atunci nu mai pleca urechile la toate prostiile, anunta-ti nevasta ca atat parintii ei cat si ai tai sunt oricand bineveniti la voi si traiti-va viata alaturi de copil pentru ca absolut niciodata nu o sa mai retraiesti anii pierduti ai copilului tau.
Lilly of the valley
Postat: Friday, January 25, 2008 8:39 AM

g_nicoleta2000 wrote:
Mariutza, hohot hohot , sper sa vada si sotia lui Merlin postul tau, hohot , poate o sa vada ca sunt foarte multe mame cu copii, serviciu, studii de terminat, parinti de ingropat cu absolut nici un ajutor dinafara si niciuna nu are ridicata statuie pentru asta.
...

Nico esti cool , dar socrela mea e bine merci acum! Slava Domnului!angel
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed