Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?

Options Greseli ale parintilor, cum pot afecta psihologia copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
merlin
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna ziua,

Am un baietel in varsta de 1 an si 6 luni. Am o problema foarte mare pe care nu stiu cum sa
o rezolv. Nu mai stiu nici macar daca ceea ce gandesc eu este corect sau nu. Am nevoie de ajutor.

Inainte de a se naste Vladut, cand nici macar nu era insarcinata sotia mea a avut loc o discutie
intre mine, sotia mea si mama ei. Mama ei a venit cu plante medicinale pentru a face ceaiuri si sa ne ajute
sa facem un copil. Eu nu eram deloc convins ca trebuie sa beau acele ceaiuri. Pana aici nici o problema.
Insa... In discutie soacra mea imi spune: "Ce ai spune daca sotia ta ar face un copil cu altcineva?" Pur
si simplu ma socat intrebarea si singurul raspuns pe care l-am putut da a fost: "Atunci si eu pot sa fac un
copil cu altcineva". Peste numai trei luni aflu ca sotia mea a ramas insarcinata. Evident nu am putut sa uit
intrebarea soacrei mele. Toata perioada cat a fost insarcinata a fost un cosmar, intrebandu-ma mereu daca este
sau nu copilul meu. Am propus sa facem test ADN, care a fost refuzat. "Ce, nu ai incredere in mine?" Oricum,
cert este ca eu am simtit ca mi-a fost furata bucuria vestii ca o sa avem un copil si in perioada de inceput
dupa ce sa nascut Vlad nu am putut sa nu fiu un pic mai rece. Destul de repede insa am ajuns sa imi iubesc
foarte mult copilul si nu m-am mai gandit la acea discutie purtata cu soacra, dara fara ca vreodata sa o pot uita.

In prima luna a lui Vlad sotia mea a dorit ca mama ei sa stea cu ea sa o ajute. Nu am avut nimic de
obiectat. Insa... Cand Vlad avea aproximativ o luna a venit mama mea in vizita la noi. Soacra mea era in bucatarie
si pregatea ceva in haine de oras. Mama ia spus ca era ai bine daca se schimba de haine inainte sa intre in
bucatarie, pentru ca asa o sa intre mirosul in hainele de oras si poate chiar sa le si strice. Raspunsul soacrei
a fost uluitor pentru mine si mama mea: "Nu am avut unde sa ma schimb pentru ca avem musafiri si acesti nu mai
pleaca". In acasa nu eram decat eu, stoia mea, soacra, mama mea si Vlad. Singurii musafiri, daca este sa le spunem
asa, nu puteau fi decata soacra mea si mama. Mi sa parut inacceptabil ca sa ii spuna mamei mele ca este musafir
si sa ii mai si sugereze ca de ce nu a plecat mai repede. Oricum, nu era de mai mult de 30 minute la noi. Mama sa suparat
si a plecat imediat acasa. Am condus-o pana la usa blocului. Am revenit ca sa discut cu sotia mea, care deja vorbea cu mama
ei. Nu am apucat sa deschid gura si sotia mea mi-a si spus: "Cum si-a permis mama ta sa spuna ca mama mea e musafir si
ca sta prea mult aici?" Binenteles ca nu a crezut nici un moment ca nu sa intamplat asa. Cert este ca m-am enervat si
am dat-o afara pe soacra mea din casa. Rezultatul final? Sotia mea nu ia mai permis niciodata mamei mele sa vina la noi
in lipsa mea. Mama, deja mult prea mahnita, a incetat total vizitele la noi. Ne-am descurcat singuri cum am putut
cu cresterea lui Vlad.

A venit momentul cand Vlad a facut 1 an si 4 luni. Pana atunci am discutat cu sotia mea despre problema
intarcatului si cum putem sa facem asta. Solutia sugerata de ea a fost sa il dam pe Vlad parintilor ei si sa il
intarce. Nu am putut sa ma gandesc la aceasta varianta si am amanat cat am putut discutia finala. Am plecat in
Atena pentru o saptamana. Inainte de a pleca sotia mea mi-a spus ca isi cheama mama ei sa o ajute cat timp sunt plecat.
Am fost de acord. Cand am revenit le-am gasit cu bagajele facute si pregatite sa le duc la tara, la parintii ei.
Pe langa faptul ca am fost pus in fata unei decizii care ma afectat foarte mult (nu ma puteam desparti de Vlad atat
de usor), ma deranjat si faptul ca nu au tinut seama ca am fost plecat in Atena nu in concediu, ci cu serviciul, ca eram
foarte obosit si imi era imposibil sa conduc masina 300km. Le-a spus ca le duc, dar nici intr-un caz atunci, ci in urmatorul
week-end. Dupa aceea am avut o certa separat cu sotia mea in care i-am atras atentia ca a luat o hotarare in ceea ce
il priveste pe copilul nostru FARA CA EU SA FIU CONSULTAT. In final am cedat si am fost de acord sa il ducem pe Vlad
la tara pentru a fi intarcat. Iata insa ca au trecut aproape 4 luni de atunci si nu l-am mai vazut adus acasa. Ca sa aflu
ca de fapt el o sa stea acolo pana la varsta de 3 ani, cand o sa il ducem la gradinita. Din acel moment eu nu mi-am
mai gasit linistea. Si ca totul sa fie si mai rau, cand am fost acum la tara am constatat ca le spune bunicilor mama si tata.
Noua nu, nu stiu ce suntem noi pentru el, in mintea lui... Le spune mama si tata pentru ca buncii ii spun mereu
vina la mama, hai cu tata, etc. Le-am spus ca Vlad are deja un mama si tata, ei sunt fie mamaie/tataie fie bunica/bunic.
Nu au fost de acord nici socrii ei nici sotia mea. Ei fac asta pentru ca Vlad sa nu simta ca nu este langa tatal si mama lui,
plus ca el nu poate pronunta altceva... Mie mi se pare ingrozitor modul in care este pusa aceasta problema.

Am sugerat sa il luam pe Vlad si sa avem o bona. Refuz total. I-am spus sotiei mele ca ea inca nu sa intors la servici
si poate sa stea cu el acasa. Nu se poate, trebuie sa invete si sa se odihneasca inainte sa se intoarca la servici. Daca
nu te-ai odihnit in 4 luni cat nu ai stat cu Vlad si nici la servici nu te-ai intors, in cat timp ajungi sa fii odihnit?

Sunt disperat. Ce pot face? Ce solutie poate exista atunci cand sotia mea nu este alaturi de mine si nu gandeste
la fel? Eu trebuie sa lupt cu 3 persoane (sotia si socrii) de unul singur. Nu pot discuta cu ai mei aceasta problema
pentru ca deja se va transforma in ceva foarte urat dupa ce vor intervenii si ei.

M-a gandit de la ma duce sa imi iau copilul de acolo eu pana la a divorta.

Lilly of the valley
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Aici e o lipsa de comunicare in familie. Deciziile le iau sotii impreuna, de comun acord, fara amestecul altor persoane.closedtopic Divortul nu e o solutie, oricum, in nici o tara din lume, tatal nu primeste tutela copiilor decat daca mama are probleme de comportament antisocial, nu ma refer la lipsa surselor de trai.
in ce priveste modul de adresare al copilului vis-a -vs de bunici. e mic si uita repede. e normal, devreme ce in ultima perioada figurile care le vede in jur sunt mamaie si tataie, sa li se adreseze in acest mod, mai ales ca e incurajat. Acum depinde de ambii soti daca vor schimbarea.

Solutia: discuta in mod deschis cu sotia ta despre situatie, cu calm si rabdare. Nervii nu duc la nimic constructiv. Eventual apelati la un consilier in probleme matrimoniale.
mommy
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Nasoala situatie! uff Tu ai in primul rand o problema in relatia cu sotia ta, pe care numai tu o poti rezolva, incearca o discutie rationala cu ea.
In privinta baietelului (care are 1 ani s 8 luni acum?), eu nu pot sa o inteleg pe sotia ta: sta acasa dar nu poate sta cu copilul??? uff Oricum, de la 2 ani, il puteti da la cresa sau la o gradinita particulara, daca nu gasiti sau nu vreti o bona.
Nu iti fa griji in privinta copilului, inca e mic si nu poate fi "spalat pe creier" asa usor. Daca il iei acasa, ii va uita pe "tata" si "mama" de la tara. Dar ai grija cu socrii tai, eu una i-as scoate din peisaj dupa ce citesc aici ca au facut... tunete ... pune piciorul in prag! Problemele cu sotia ta se vor rezolva mai usor fara amestec din afara!
Succes! flowers
merlin
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:25 PM

Multumesc pentru raspunsuri.

Am discutat de n ori cu sotia mea, cu calm, dar si nervos cateodata. Imi permit sa cred ca am fost si rational. Numai ca ea refuza orice discutie pe aceasta tema care nu are ca finalitate ca fiul meu sa stea la bunici. Si isi sustine fara rezerve parintii, nu ii pot scoate din "peisajul apropiat" fara ca sa nu ma cert serios cu sotia mea. Am pus aceasta intrebare aici pentru am epuizat de mult orice discutii calme si rationale fara a reusi sa ajung la o solutie agreata de amandoi.

PS: are un an si 7 luni aproape...
Roxanel
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:30 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Draga Merlin,

Grea situatie. Cred ca mai intai de toate ar trebui sa ai o discutie serioasa cu sotia ta despre ceea ce se intampla in familia voastra. Fara socrii, fara parintii tai, fara nimeni altcineva. Mie una mi se pare cel putin ciudata ideea de a duce copilul la tara ca sa-l intarci. Nu cred ca am mai auzit pana acum asa ceva. Decizia de a duce copilul la tara fara acordul tatalui mi se pare total neavenita. Daca sunteti o FAMILIE atunci deciziile se iau impreuna.

Nu inteleg de ce sotia ta vrea sa tina copilul acolo pana cand va merge la gradinita? O incurca in treburile ei zilnice? Eu sunt mama, lucrez de dimineata pana seara si nu as putea trai fara copilul meu mai mult de o zi. Am facut un compromis cand am ales sa lucrez, fetita merge la cresa dar seara ne intalnim cu totii si suntem o familie implinita.

Cred ca trebuie sa ai o discutie serioasa cu sotia ta si sa ii clarifici faptul ca Vladut trebuie sa vina inapoi acasa. Esti tatal lui pana la urma. Eu una ca femeie nu mi-as permite din respect sa iau o decizie fara acordul sotului. Toate se discuta intre noi 2.

Afirmatia soacrei tale daca sotia ta ar face un copil cu altcineva mi se pare total deplasata. Cum poate sa-i treaca cuiva prin gand asa ceva. E normal sa-ti dea de gandit. Cred ca ar fi trebuit pusa la punct in momentul in care a rostit vorbele acelea. Din pacate sotia ta ar fi trebuit sa fie prima care nu ar fi trebuit sa permita asa ceva.

Este clar ca relatia dintre sotia ta si mama ei este unde de complicitate si poate ca ascunde mai mult de se vede.

Eu zic sa discuti foarte serios cu sotia ta si sa luati copilul inapoi orice ar fi. De ce a facut un copil daca are de gand sa-l tina departe de casa. Ca sa te tina cumva langa ea?

Daca nu e cale de iesire cu vorba buna as lua calea tribunalului.
mommy
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:36 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Din pacate singura solutie este sa ajungeti la o intelegere. Daca mai exista iubire si intelegere intre voi, ar trebui sa existe o rezolvare. Daca nu... Dupa cum ti-a spus si Mariuta, in caz de divort ai sanse minime de a obtine copilul.
Sotia ta este in CIC? Ea stie ca nu poate incasa indemnizatia decat daca se ocupa efectiv de copil? Daca isi trimite copilul la parinti si cineva ii face reclamatie ca nici macar nu locuieste cu copilul, pierde indemnizatia. Incearca si varianta asta.
merlin
Postat: Wednesday, January 23, 2008 12:54 PM

Nu stiam aspectul legat de indemnizatie. O sa incerc si aceasta varianta, insa trebuie sa ii spun clar ca stopez si banii pe care ii dau eu in casa. Din pacate (incredibil ca pot spune asa ceva :( ) castig suficient incat sa nu conteze daca primeste indemnizatia sau nu. Insa pesemne imi va fi imposibil sa fac asta, pentru nu pot sa ma gandesc sa nu trimit bani pentru Vlad.

In urma discutiilor cu sotia mea sa ajuns si la solutia de a sta Vlad cu noi. Renunta sa se intoarca la servici pana la doi ani, apoi il retrimite pe Vlad la tara. Insa imi este clar ce inseamna pentru ea aceasta decizie: sta cu Vlad dar ii va interzice mamei mele sa vina sa il vada, sau va gasi diverse modalitati prin care sa o faca pe mama sa nu mai vina. A mai facut asta o data, o va face din nou. Pe mine nu ma incanta aceasta solutie din cauza modului in care sa ajuns la ea: dupa o cearta. Mi-as dori ca sa faca acest lucru pentru ca asa vrea si ea, nu pentru ca as impune eu. Si mi-as dori sa poata sa vina si ai mei sa il vada, fara teama ca atunci cand nu sunt acasa nu vor putea face asta, dar parintii ei vor sta la mine, si culmea, si pe cheltuiala mea. Ai mei pot sa vina cand eu sunt acasa, dar ar fi clar pentru ei ca nu pot face asta decat in prezenta mea si ar suferi. Asa cum eu nu interzic ca ai ei sa vina sa il vada (nici macar acum, in aceasta situatie, nu as face asta), mi-as dori ca si ea sa procedeze la fel. Aceasta solutie cred (sper sa gresesc) nu este decat o bomba cu ceas. La un moment dat va exploda. Asta este ce cred.

Alta varianta propusa era sa vina mama ei la noi cu Vlad, sa stea cate o luna la anumite perioade de timp si apoi sa plece cu el inapoi. Mi se pare inacceptabil ca eu sa imi pot vedea fiul doar conditionat de prezenta soacrei in casa. M-ai ales ca, da, nu ii pot suporta.
Roxanel
Postat: Wednesday, January 23, 2008 1:58 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Merlin, mai bine sa iti vezi copilul acasa decat deloc.

Sunt sigura ca veti gasi o modalitatea de a te vedea cu mama ta. Poate o trimiti pe sotie la beauty salon pentru vreo 3 ore sic si tragi o fuga pana la mama ta daca stati in acelasi oras.

Ai tai pot vizita cand esti tu acasa? Pai lasa ca si asta e bine. Decat deloc. Hai ca exista rezolvare pana la urma.

Pe ascunse nu e tocmai corect dar daca astfel nu se poate, eu asa as face. Ce o sa faca daca afla, divorteaza? Nu prea cred. O cearta? Nu ar fi nici prima nici ultima. Ameninta ca il duce iar la tara? Pai daca tot vrea sa se odihneasca sotia ta poate o trimiti pe ea. Hai sa nu te superi ca fac si eu haz de necaz.

Lasa bine ca vine Vladut acasa.
Cris Rusu
Postat: Wednesday, January 23, 2008 2:35 PM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Sa ma ierte Dumnezeu... Dar daca ea ii INTERZICE mamei tale sa vina in vizita, de ce nu faci si tu la fel? Esti tatal copilului. Chestia cu indemnizatia este valabila, intr-adevar! Intr-un fel sau altul, trebuie sa rezolvi intai problema cu sotia ta! Apoi poti merge sa iei copilul, pentru a il aduce la domiciliul parintilor lui, fara nici un fel de problema. Bunicii nu au cum sa-ti stea in cale (caci nu sunt desemnati ca fiind tutori legali...).
Te lasi prea moale. Incearca sa consulti si un avocat legat de drepturile tale ca tata, INCA casatorit (scuze de kakofonie...) incearca sa cauti solutii, daca ai vazut ca sotia nu "te baga in seama" ca fiind cealalta jumatate a cuplului, jumatate participanta activ in luarea deciziilor.. Inca o data, sa ma ierte DUmnezeu, imi pare rau pentru momentul greu prin care treci, dar ar fi cazul sa pui mana sa faci ceva.
Sunt femeie, dar nu concep ca o alta femeie (in cazul tau 2) sa tina un barbat sub papuc (bine, nu concep nici vice-versa sic ) Noi aici nu putem decat sa ne dam cu parerea, in stanga sau in dreapta.
dar cele mai bune sfaturi ti le poate da un avocat, si cred ca esti constient de asta.
Daca vrei compatimiri, ai nimerit locul, dar daca vrei un ajutor, si tot spui ca banii nu sunt o problema in cazul vostru, fa-ti timp si rezolva, vorbind cu cineva de competenta... Sugestii: avocat, protectia copilului, Autoritatea tutelara, eventual si consiliere familiala (de ce nu...) Fetele de pe aici ma stiu ca scriu rar, dar le spun pe sleau.
Si sotul meu a avut probleme cu fosta nevasta, a cerut sfaturi, si apoi a pus mana si a vb cu o avocata. In ziua de azi, totul e perfect!!!
merlin
Postat: Wednesday, January 23, 2008 2:45 PM

In mod categoric nu vreau compatimiri, nu ma ajuta cu absolut nimic. Vreau doar sa ma consult cu cineva in incercarea de a gasi una sau mai multe de solutii. Pentru ca nu mai am de gand sa continui astfel. Oricum, am invatat o lectie importanta din tot ceea ce sa intamplat. Nu trebuie niciodata, dar niciodata, sa faci compromisuri daca ele nu sunt inlocuite cu un ceva care sa nu lase un gol din ce in ce mai mare in tine. Indiferent despre cine este vorba...

Si de interzis am interzis si eu pentru socrii sa vina in vizita, dar am cedat... Pesemne ca intr-adevar am fost (sunt?) sub papuc. Dezolant.
Cris Rusu
Postat: Wednesday, January 23, 2008 2:50 PM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
pai in cazul asta nu iti pot ura decat tarie, forta, ambitie, si mult noroc! Si....... Start! Circulatia e infernala... Dar... Asta nu cred ca te va impiedica sa iei drumurile la batut! Fetele ti-au dat sugestii...
merlin
Postat: Wednesday, January 23, 2008 2:52 PM

Multumesc pentru incurajare!
mihaela75
Postat: Wednesday, January 23, 2008 4:02 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Pune piciorul in prag , fa-te rau box2 Copilul e al tau .Sotia te cam ignora ...fa-te auzit , urla si tu un pic daca ea n-aude bine boxing Restul au spus fetele.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, January 23, 2008 4:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
phiu...nasol ce se intampla in familia voastra!uff eu mi-as structura gandurile cam asa:

1. o fi dura intrebarea, dar o pun totusi: ai vreun motiv intemeiat sa te indoiesti ca piticul este copilul tau? adica, dincolo de mizeria scoasa pe gura de soacra ta bataus tunete , exista vreun motiv puternic ca tu sa ai o urma de indoiala?oare

2. sotia ta are niste probleme... in fine, relatia dintre voi are niste probleme... toate fetele au spus aici, iar eu nu pot decat sa le sustin, ca o familie presupune comunicare si acord comun, cu atat mai mult cu cat este vorba si despre un copilas la mijloc. asadar...primul pas de facut, ca sa o iei cu inceputul, ar fi sa incerci cumva (nu stiu cum, mai ales ca ai zis ca ati avut numeroase discutii si cam degeaba) sa ai o discutie f serioasa cu ea, din care sa inteleaga ca ori se schimba, ori... nu stiu, eu as amenintat-o si cu divortul, pe bune! mie una mi se pare inadmisibil sa ia copilul si sa il duca la ai ei si sa il tina acolo... daca tot sta ea acasa, ce face frate in timpul asta? freaca menta?fool disputa

3. pune piciorul in prag! du-te la socrii tai, ia copilul, du-l acasa si taie craca cu ei... scurt si la obiect! impune-te! cu toate riscurile! fa-i sa inteleaga ca tu esti tatal si ca TU IEI DECIZIILE nu ei si ca nu mai au ce sa se bage in viata voastra. asta e, te certi si te "reneaga", le trece! si daca nu le trece, ghinionul lor! viata merge inainte la fel si cu si fara ei!salut

4. nu ezita nici 5 minute sa apelezi la un avocat, de preferat la unul specializat pe problemele codului familiei care va sti cu siguranta sa te indrume bine. eu una nu as apela la Protectia Copilului pentru ca asta este cu dus si cu intors. te poti trezi ca va iau aia copilul pe motiv ca nu ii oferiti climat afectiv corespunzator... ca va certati sau mai stiu eu ce. pentru moment eu zic ca ar fi suficient sa te duci la un avocat bun si de incredere care sa te sfatuiasca in cunostinta de cauza. si apoi, du-te la sotia si la socrii tai si pune lucrurile la punct. sotia ta are niste probleme pe care trebuie sa si le rezolve atat in relatia cu tine dar si cu ai ei.

mult succes si sper sa rezolvati situatia asta spre binele copilasului vostru!angel
Alyna
Postat: Wednesday, January 23, 2008 4:46 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Merlin,imi pare rau ca te afli in situatia asta...e clar ca-ti iubesti copilul ff tare si ti-e dor de el..Ma gandesc ca iti e mai dor tie de el decat sotiei tale.Eu ca mama,nu mi-as lasa niciodata copilul atat de mult departe de mineuff ..nu as putea(sa-l creasca altcineva????!!!!!!what what -da eu ca parinte ce mai am de facut???Sa stau degeaba zi de zi???)..Sa nu te superi,dar eu nu inteleg....daca tu castigi asa de bine,sotia ta ar putea sta acasa bine mersi pana la 2-3 ani,sa se ocupe de bebe pana il dati la cresa.Atunci de ce e asa dornica sa ramana singura toata ziua?!(ce are de facut in absenta ta si in lipsa copilului? )oare scratch Nu se plictiseste?Nu ii este dor de copilul ei??Cat despre soacra..hmmm...eu nu i-as permite sa deschida gura in ceea ce priveste familia mea.Tu esti barbatul in casa,tatal copilului si mi se pare normal sa ai ceva de zis in ceea ce priveste cresterea copilului vostru.Indiferent de relatia dintre voi,nu e normal sa fii privat de dreptul de a-ti creste copilul,de a fi alaturi de el.Si mie nu mi se pare normal sa le zica tata si mama bunicilornu nu angry E clar ca bunicii i-au permis si banuiesc,chiar incurajat,sa-i numeasca asa.

Dupa cum a zis Andismom:MERGI SI ADU-TI COPILUL ACASA!!!!!!!Cearta-te cu cine vrei,tipa,impune-te...dar adu-ti copilul langa tine.Are dreptul sa fie ingrijit si iubit de parinti...nu de doi mosnegi ramoliti care nu au energia si timpul sa se ocupe cum trebuie de el...Nimic nu se compara cu dragostea parintilor!!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed