Gravidutzele noastre dragi - 44

Options Gravidutzele noastre dragi - 44
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanatm
Postat: Wednesday, July 11, 2018 8:43 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 664
Locatia: TM
Emma1406 wrote:

Oana mie mi se umflau picioarele si aveam cârcei noaptea . la recomandarea medicului am început sa masez picioarele in fiecare seara cu o crema de la farmacia naturista pe baza de extract de castan si hamamelis . Dupa o saptamâna am scapat de problema , insa mentinem ritualul :)

Mul?umesc de informa?ii... Mâine il sun ca oricum primesc rezultatele la analize ?i sa ma programeze.pt.marti la eco ca apoi pleaca în concediu.

LE: pt cârcei mi-a recomandat calciu și magneziu
M2m2m2
Postat: Wednesday, July 11, 2018 8:57 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/30/2018
Postari: 29
Locatia: Arad
Alle.p wrote:
Durerile sunt normale numai daca nu devin prea dese si prea dureroase. Si eu am avut la inceputul sarcinii, iar la 19s am avut 2 zile destul deamagulate si am fost la spital. Mi-au facut nos-pa injectabil si mi-a trecut. Atunci am aflat ca alea sunt defapt contractii. Daca nu poti sta pana maine, mergi la
urgente si iti face o injectie cu nos-pa. E mai puternica si cu efect mai rapid fata de pastile.

Si la 6 saptamani astea le pot numi contractii Alle?
Multumesc mult pt raspunsul tau parca m-au mai lasat nu de tot stau in pat dar am observat ca ,cand merg ma lasa ..sper sa fie totul binecoeur
Ratonita
Postat: Wednesday, July 11, 2018 9:24 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/26/2018
Postari: 276
M2m2m2 wrote:
Fetelor am nevoi de voi : ma doare burta de fap zona uterului dar destul de dureros ca de menstruati sunt fff panicata tot am auzit ca e normal ca se mareste uterul dar nu ma pot linisti a-ti trecut prin astea ce ma sfatuiti ? Maine am eco ..e prima data asa dureros am luat un no-spa plans dar e tot asa

Eu am avut dureri dar nu asa cum spui tu. Crampe am tot avut pâna pe la 8 saptamani. Acum am altfel de dureri, care sunt clar de ligamente. Dar la început luam doar ocazional No Spa. Mie mi-a zis dr ca daca e nevoie pot lua si 1 la 6 ore.
Ratonita
Postat: Wednesday, July 11, 2018 9:29 PM

Intrat: 2/26/2018
Postari: 276
Dia_N wrote:

Eu vad ca e ok.. 22,3 mm... am gasit si eu un tabel si vad ca se incadreaza in marja :)) Ptr 12 sapt e 20 mm..

Hai ca nu mai inteleg nimic :)))

Dia, scuze, la mine a scris dr gresit ca e vorba de cm si el a scris tot in mm. La tine e ok.
O sa imi intreb medicul. Te pup

LE M-am uitat pe raportul de ecografie, ala care are numai prescurtari si cifre si acolo e in cm. Nu de alta dar intram eu la idei !
Dia_N
Postat: Wednesday, July 11, 2018 10:16 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/19/2018
Postari: 118
Locatia: Bucuresti
Ratonita wrote:

Dia, scuze, la mine a scris dr gresit ca e vorba de cm si el a scris tot in mm. La tine e ok.
O sa imi intreb medicul. Te pup

LE M-am uitat pe raportul de ecografie, ala care are numai prescurtari si cifre si acolo e in cm. Nu de alta dar intram eu la idei !

Ma gandeam ca e o incurcatura intre cm si mm. Bine ca e totul ok. Il luasem la intrebari pe doc :)) Noroc ca ne este prieten de familie si vine zilnic pe la noi. Cred ca l am cam zapacit. Mie mi a zis ca nu prea m ar mai trimite la triplu test.. Ramane sa mai discutam..
Alle.p
Postat: Wednesday, July 11, 2018 10:33 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 282
Locatia: Petrila
M2m2m2 wrote:

Multumesc mult pt raspunsul tau parca m-au mai lasat nu de tot stau in pat dar am observat ca ,cand merg ma lasa ..sper sa fie totul binecoeur

Se pare ca da. Uterul se contracta si cand nu suntem insarcinate. De acolo durerile la menstruatie. Nu te gandi ca sunt contractii dinalea ca la nastere, dar daca sunt prea puternice sau prea dese pot fi periculoase.
AlexandraRr
Postat: Wednesday, July 11, 2018 10:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 1050
Locatia: Iasi
M2m2m2 wrote:

Iei si progesteron? Eu am avut asa un episod, nu vreau sa te sperii dar la mine a fost amenintare de avort, noroc ca am mers la spital, am primit injectabil no spa, utrogestan si am avut repaus total 2 saptamani, mie nu imi treceau durerile cu no spa sau se ameliorau dar tot era ceva ciudat si dureros, nici cu statul in pat nu ma lasau de tot :(
Sper caa esti mai bine si au trecut durerile, bine ca maine mergi la medic, macar sa te linistesti :*
Emma1406
Postat: Thursday, July 12, 2018 8:05 AM

Intrat: 12/7/2017
Postari: 71
oanatm wrote:

Mul?umesc de informa?ii... Mâine il sun ca oricum primesc rezultatele la analize ?i sa ma programeze.pt.marti la eco ca apoi pleaca în concediu.

LE: pt cârcei mi-a recomandat calciu ?i magneziu

Medicul meu este homeopat ?i atunci îmi recomanda si alte metode :) magneziu mai iau si eu si calciu este inclus in vitaminele prenatale , de aceea ti-am spus ce am folosit eu extra :) sper sa te ajute sa scapi de ei ca e neplacut :)
M2m2m2
Postat: Thursday, July 12, 2018 9:15 AM

Multumesc fetelor intr-un final m-au lasat de tot ,la 15.30 am eco o sa ii spun si doctorului nu a vrut sa i-mi dea progesteron deloc a zis ca daca nu exista suspiciunea unui avort spontan nu e nevoie,si analiza era buna repetata cu beta hsg..nu stiu ce a studiat el la prima eco ma tinut 35 de min pe masa ,ma treceau toate transpiratiile credeam ca nu e bine ceva dar a zis ca totul e bine si nu exista risc de avort..endometru mucuoasa erau ok.
Vedem ce zice azi!
Va multumesc inca o data pt suportcomputerlove
oanatm
Postat: Thursday, July 12, 2018 9:44 AM

Intrat: 6/8/2017
Postari: 664
Locatia: TM
Emma1406 wrote:

Medicul meu este homeopat ?i atunci îmi recomanda si alte metode :) magneziu mai iau si eu si calciu este inclus in vitaminele prenatale , de aceea ti-am spus ce am folosit eu extra :) sper sa te ajute sa scapi de ei ca e neplacut :)

Sper ?i eu sa scap de ei, deja mi-e tot mai greu sa lucrez pe scaun, nu as fi crezut, dar abia a?tept sa intru în concediu. O sa-l rog pe doctor sa-mi recomande ceva crema.
Primavera7
Postat: Thursday, July 12, 2018 10:18 AM

Intrat: 2/7/2018
Postari: 128
Locatia: Galati
M2m2m2 wrote:
Fetelor am nevoi de voi : ma doare burta de fap zona uterului dar destul de dureros ca de menstruati sunt fff panicata tot am auzit ca e normal ca se mareste uterul dar nu ma pot linisti a-ti trecut prin astea ce ma sfatuiti ? Maine am eco ..e prima data asa dureros am luat un no-spa plans dar e tot asa

Buna!!!

Si eu am astfel de dureri, doctorita mi-a zis ca sunt normale atata timp cat se mentin la nivelul explicat de mine.
De exemplu eu aveam cam 3 intepaturi pe zi in zona uterului acum 3 saptamani, apoi s-au diminuat pana la 1 si chiar zile fara.
Dupa ecografia de vinerea trecuta, doctorita m-a cam speriat cand a zis ca e pulsul cam micut pentru bebe si mi-a dat utrogetan.
Imediat in ziua urmatoare au inceput sa-mi apara o secretie maronie si au reaparut durerile de care vorbesti tu, exact ca la ciclu.
Am incercat sa nu ma sperii, mi-am amintit ca doctorita m-a intrebat de pete maronii si mi-a zis ca daca nu sunt rosii e ok, iar pentru dureri am luat no-spa. Durerile au trecut, secretia mai apare dar nu asa pronuntata ca sambata. A da, si secretia a coincis si cu perioada normala a menstruatiei mele.
De maine intr-o saptamana sunt programata iar la eco.
Sunt foarte ingrijorata uff
Andreea-Alexandra
Postat: Thursday, July 12, 2018 11:06 AM

Intrat: 1/22/2018
Postari: 579
Locatia: Londra
Primavera7 wrote:

Buna!!!

Si eu am astfel de dureri, doctorita mi-a zis ca sunt normale atata timp cat se mentin la nivelul explicat de mine.
De exemplu eu aveam cam 3 intepaturi pe zi in zona uterului acum 3 saptamani, apoi s-au diminuat pana la 1 si chiar zile fara.
Dupa ecografia de vinerea trecuta, doctorita m-a cam speriat cand a zis ca e pulsul cam micut pentru bebe si mi-a dat utrogetan.
Imediat in ziua urmatoare au inceput sa-mi apara o secretie maronie si au reaparut durerile de care vorbesti tu, exact ca la ciclu.
Am incercat sa nu ma sperii, mi-am amintit ca doctorita m-a intrebat de pete maronii si mi-a zis ca daca nu sunt rosii e ok, iar pentru dureri am luat no-spa. Durerile au trecut, secretia mai apare dar nu asa pronuntata ca sambata. A da, si secretia a coincis si cu perioada normala a menstruatiei mele.

Buna dimineata.Stai linistita scumpa.Atata vreme cat doctorul te-a asigurat ca nu e nimic grav incearca sa te linistesti.O sa vezi ca totul va fi bine si saptamana viitoare.Stiu ca stresul ii face foarte rau bebelusului asa ca mai bine te linistesti si gandesti pozitiv.Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss
M2m2m2
Postat: Thursday, July 12, 2018 11:34 AM

Primavera7 wrote:

Buna!!!

Pete nu am avut deloc ,o sa va scriu ce i-mi zice.
Te cred ca esti ingrijorata asa am fost si eu aseara a fost prima data cand nu a cedat la no spa am luat foarte rar cred ca 3 pana acum.
Nu stiu cum sa i-mi controlez emotiile inca 4 ore pana pa eco ,sunt deja imbaiata ,imbracata sic astept sa plec dar o iau prin oras un pic sa uit.
Primavera7
Postat: Thursday, July 12, 2018 11:39 AM

Intrat: 2/7/2018
Postari: 128
Locatia: Galati
M2m2m2 wrote:

Pete nu am avut deloc ,o sa va scriu ce i-mi zice.
Te cred ca esti ingrijorata asa am fost si eu aseara a fost prima data cand nu a cedat la no spa am luat foarte rar cred ca 3 pana acum.
Nu stiu cum sa i-mi controlez emotiile inca 4 ore pana pa eco ,sunt deja imbaiata ,imbracata sic astept sa plec dar o iau prin oras un pic sa uit.

Te inteleg perfect, astept sa ne spui cum a fost si sper sa decurga totul fara nici o problema. Cheek Kiss
Andreea-Alexandra
Postat: Thursday, July 12, 2018 2:50 PM

Intrat: 1/22/2018
Postari: 579
Locatia: Londra
fetelor am umblat eu pe aici si nu stiu sa imi mai fac tickerul inapoi.In loc de imagine e doar link.
Help please

Am reusit :)
Utilizatori in acelasi subiect
AlexandraRr,AndreeaCD,Andruu,Dia_N,Gabita29,Lyylyy,maria2013,Nela,Nicole2018,Pisicutza30,Sorina1990
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed