Gravidutzele noastre dragi - 43

Options Gravidutzele noastre dragi - 43
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirunah
Postat: Wednesday, May 16, 2018 11:26 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2017
Postari: 910
Locatia: Buzau
AndreeaCD wrote:
Buna, fetelor! În primul rand, felicitari pentru minunile voastre ?i sarcini u?oare va doresc! Ma alatur ?i eu grupului. Azi am întrat în saptamâna 9 ?i în ultimele 3 saptamâni v-am citit ca sa ma lini?tesc în privin?a simptomelor ras. Duminica am aflat ca mi s-a desprins pu?in sarcina si acum stau 2 saptamani în medical la pat. Incerc sa nu ma îngrijorez prea mult ?i ma gândesc ca atata timp cat nu am scurgeri totul e bine ?i ca durerile le mai tempereze cu no-spa. Abia pe 25 mai am urmatorul control ?i nu ?tiu cum o sa rabd pana atunci, mai ales ca acum 2 ani am pierdut o sarcina ?i eu am si tiroidita autoimuna. A mai avut cineva desprindere de sarcina? Sper sa se prinda la loc pana la urmatoarea ecografie uff

Bine ai venit.Ai grija de tine si de bebe.coeur
AndreeaCD
Postat: Wednesday, May 16, 2018 1:07 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/26/2018
Postari: 15
Locatia: Bucure?ti
Mul?umesc frumos! ?i voua la fel! hearts
alina89
Postat: Wednesday, May 16, 2018 4:01 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/21/2017
Postari: 1377
Locatia: Bucuresti
Bine ai venit, AndreeaCD!

Andruu, ce fac micutii tai? S-a (re)confirmat ce este fiecare? coeur
fluturash26
Postat: Wednesday, May 16, 2018 6:31 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 1278
Locatia: iasi
AndreeaCD wrote:

Buna. Mul?umesc pentru raspuns. Pe 24.03 tsh era 1.2 ?i ft4 1.45 ?i acum pe 11.05 tsh 0.96 ?i ft4 1.64. Am fost luni la control la endocrinolog ?i mi-a scazut doza de euthyrox, a zis ca normal tsh ar fi trebuit sa creasca, dar sa nu ma sperii ?i sa revin peste 6-8 saptamâni.

Buna, eu am avut desprinsa placenta si am avut la fel concediu medical si sa stau la pat..dar cum in perioada aia nu am putut chiar sa respect intru totul restrictiile ca am facut bagajul sa ma mut..a trecut putin mai greu...eu am stat aproximativ 2 luni in medical deoarece eu am avut si sangerari puternice care pe parcurs s-au mai diminuat dar m-au tinut 3 sapt sangerarile!
La tine poate e mai ok avand in vedere ca nu ai sangerari dar totusi iti recomand daca poti sa stai linistita respecta tot ca nu e de joaca, cum am riscat eu!!
Eu in perioada aia am luat acid folic una pe zi si utrogestan/arefam de 2 ori pe zi pe cale orala.
Si eu am probleme cu tiroida si iau tratament dar e ok..am repetat analiza..
Sarcina usoara!!
AndreeaCD
Postat: Wednesday, May 16, 2018 7:58 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/26/2018
Postari: 15
Locatia: Bucure?ti
fluturash26 wrote:

Buna, eu am avut desprinsa placenta si am avut la fel concediu medical si sa stau la pat..dar cum in perioada aia nu am putut chiar sa respect intru totul restrictiile ca am facut bagajul sa ma mut..a trecut putin mai greu...eu am stat aproximativ 2 luni in medical deoarece eu am avut si sangerari puternice care pe parcurs s-au mai diminuat dar m-au tinut 3 sapt sangerarile!
La tine poate e mai ok avand in vedere ca nu ai sangerari dar totusi iti recomand daca poti sa stai linistita respecta tot ca nu e de joaca, cum am riscat eu!!
Eu in perioada aia am luat acid folic una pe zi si utrogestan/arefam de 2 ori pe zi pe cale orala.
Si eu am probleme cu tiroida si iau tratament dar e ok..am repetat analiza..
Sarcina usoara!!

Iti multumesc foarte mult! Nu am sângerari, poate ?i din cauza ca eu deja eram pe arefam ca mi-a gasit un chist pe ovarul drept. ?i eu iau acid folic 1/zi ?i arefam 200 mg ovule 2/zi. Nu fac nici un efort, ma ajuta sotul ?i a venit ?i bunica mea la mine sa mai gateasca ?i ca eu sa pot sa respect medicalul cum trebuie. Multa sanatate ?i sarcina usoara ?i ?ie!
Andruu
Postat: Wednesday, May 16, 2018 9:28 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/13/2017
Postari: 290
Buna, mamicilor! Noi venim de la morfo II si intr-un final verdictul este o gogosica si o putizca coeur coeur placenta fetitei are lichid amniotic mai putin decat trebuie si nu ia cum trebuie in greutate, dar eu sunt increzatoare ca isi va reveni, acum diferenta intre ei este de o saptamana Hands Tot placenta ei pare ca este previa si se pare ca acopera colul aproape in intregime. Se mai poate ridica acum sau este deja prea tarziu? Fetele care ati avut/aveti placenta previa ati intampinat probleme?
oanatm
Postat: Wednesday, May 16, 2018 10:02 PM

Intrat: 6/8/2017
Postari: 601
Locatia: TM
Andruu wrote:
Buna, mamicilor! Noi venim de la morfo II si intr-un final verdictul este o gogosica si o putizca coeur coeur placenta fetitei are lichid amniotic mai putin decat trebuie si nu ia cum trebuie in greutate, dar eu sunt increzatoare ca isi va reveni, acum diferenta intre ei este de o saptamana Hands Tot placenta ei pare ca este previa si se pare ca acopera colul aproape in intregime. Se mai poate ridica acum sau este deja prea tarziu? Fetele care ati avut/aveti placenta previa ati intampinat probleme?

Ce dragu?, ai pereche... Felicitari! Eu am avut par?ial previa dar s-a ridicat... Verisoara mea are previa total ?i i-a recomandat medicul repaus la pat. Încearca sa nu faci efort. Va fi totul bine.
fluturash26
Postat: Wednesday, May 16, 2018 10:03 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 1278
Locatia: iasi
AndreeaCD wrote:

Iti multumesc foarte mult! Nu am sângerari, poate ?i din cauza ca eu deja eram pe arefam ca mi-a gasit un chist pe ovarul drept. ?i eu iau acid folic 1/zi ?i arefam 200 mg ovule 2/zi. Nu fac nici un efort, ma ajuta sotul ?i a venit ?i bunica mea la mine sa mai gateasca ?i ca eu sa pot sa respect medicalul cum trebuie. Multa sanatate ?i sarcina usoara ?i ?ie!

Eu zic sa stai linistita pentru ca isi va reveni! Respecta ce spune medicul si fara stres!!!
Mirunah
Postat: Thursday, May 17, 2018 10:36 AM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 910
Locatia: Buzau
Andruu wrote:

Felicitari pentru pereche. Ce frumosssBravoo

Sa stai linistita, sa nu faci efort!coeur
Inawar
Postat: Thursday, May 17, 2018 11:00 AM

Intrat: 11/14/2016
Postari: 1159
Locatia: Timisoara
Andruu wrote:

Ce frumos! coeur
La placenta previa trebuie sa ai grija la efort, oricum cred ca ai deja ca e mai greu cu gemeni.
Multa sanatate si sa ai incredere ca va fi bine pana la final.
Marina85
Postat: Thursday, May 17, 2018 11:16 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/9/2018
Postari: 110
Locatia: Bucuresti
Andruu wrote:

Ce frumooos! Felicitari pentru pereche! Ai grija de tine si sarcina usoara!hearts pupici
Nicole2018
Postat: Thursday, May 17, 2018 11:37 AM

Intrat: 1/11/2018
Postari: 350
Andruu wrote:

Felicitari, Andruu! Ai incredere in micutii tai, o sa creasca amandoi mari si frumosi si ai multa grija de tine!
Multa sanatate!grup
Andreea-Alexandra
Postat: Thursday, May 17, 2018 11:48 AM

Intrat: 1/22/2018
Postari: 347
Locatia: Londra
Andruu wrote:

Felicitari!Sa fie sanatosi si sa va umple viata de bucurii DistanceKiss
SorinaB
Postat: Thursday, May 17, 2018 12:17 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/27/2016
Postari: 133
Locatia: Arad
Buna fetelor,

E prima mea postare la gravidutze. Eu sunt in sapt. 7. Pana acum totul a fost ok fara gre?uri , scurgeri ,eram f bine. Ieri asa din senin am început sa am scurgeri ro?u ff deschis. Nu curge dar cand ma ?terg ramâne pe hârtie.Am fost la doctor si la eco a vazut sângerarea. Embrionul este ok acum dar trebuie sa stau in pat 2 saptamâni si iau arefam si magne B6 3/zi. ?ansele sunt 50/50.
Sunt asa de speriata si nu reu?esc sa ma calmez.
Fluturash tu la câte sapt ai sângerat?
Andreea-Alexandra
Postat: Thursday, May 17, 2018 12:50 PM

Intrat: 1/22/2018
Postari: 347
Locatia: Londra
SorinaB wrote:
Buna fetelor,

E prima mea postare la gravidutze. Eu sunt in sapt. 7. Pana acum totul a fost ok fara gre?uri , scurgeri ,eram f bine. Ieri asa din senin am început sa am scurgeri ro?u ff deschis. Nu curge dar cand ma ?terg ramâne pe hârtie.Am fost la doctor si la eco a vazut sângerarea. Embrionul este ok acum dar trebuie sa stau in pat 2 saptamâni si iau arefam si magne B6 3/zi. ?ansele sunt 50/50.
Sunt asa de speriata si nu reu?esc sa ma calmez.
Fluturash tu la câte sapt ai sângerat?

Bine ai venit Sorina.Eu nu prea te pot ajuta pentru ca eu am avut pana in prezent o sarcina foarte usoara.Nu am avut nici greturi nici voma dar nici sangerari.La mine a fost o sarcina de vis pana in prezent.Eu zic sa stai cumintica in pat si sa asculti sfatul medicului si mai ales sa te linistesti sa nu ii faci rau lui bebe.DistanceKiss
Utilizatori in acelasi subiect
Bebitzaa,CrisM,Marina85
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed