Gravidutzele noastre dragi - 43

Options Gravidutzele noastre dragi - 43
Subiectul anterior · Subiectul urmator
CrisM
Postat: Monday, April 16, 2018 1:37 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/17/2017
Postari: 147
Locatia: Pitesti
Mirunah wrote:
Burtici mai avansate sau cine stie mai micute, cum sunt miscarile bebelusului in burtica?
Pe mine de trei zile m-a cam terminat.
Se misca foarte mult, isi schimba pozitia foarte des si e cam dureros. Pe langa asta, cand ma loveste, ma loveste nu gluma.
Este si mai activ decat inainte. Nu am decat 10 minute de liniste, apoi incepe iar, dar intr-un mod agresiv.
Sotul s-a speriat si el de cat de tare da si de cum se misca. Tinea mana pe burtica si strangea asa din dinti cand il simtea.
Ziua nu ma deranjeaza. Problema e noaptea. O noapte nu am dormit deloc, deloc, restul de doua de cand face asa m-am trezit de foarte multe ori in loviturile lui.
Am incercat de toate, am cantat, i-am pus muzica, am tinut mana pe burtica, l-am pus si pe sot sa faca la fel, am stat in diverse pozitii, nuuuu functioneaza nimic. Am iesit si la plimbari poate il mai adorm, de undeLol

Sper sa fie o perioada si sa ma lase sa dorm iar. Azi sunt zombieee.

Nu imi imaginam ca asa va fi de acum.

Totusi ma intreb daca o fi normal? As suna doctorul dar mi-e ca imi spune ca sunt nebuna, sa las copilul sa se miste cat si cum vrea el.

Miruna eu zic ca e normal sa fie activ. Poti sa suni si doctorul ca sa fii tu linistita. Si bebelina mea e foarte activa. inainte noaptea statea cuminte, dar acum cand ma simte cum ma ridic din pat deja incepe sa se zbenguie si adio somn. Si la mine loveste cu putere si se misca in toate partile, imi muta burtica cu totul. La mine e mai linistita cand merg, in rest se misca continuu, mai ales cand simte ca stau eu linistita.
CrisM
Postat: Monday, April 16, 2018 1:38 PM

Dea22 wrote:
Printesa mea e o frumoasa,are 3,250kg si azi a dormit aproape toata ziua.

Va pup fetelor si va multumesc pentru gandurile bune!

Felicitari!sa va traiasca si sa fie sanatoasca!
Mirunah
Postat: Monday, April 16, 2018 1:44 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2017
Postari: 793
Locatia: Buzau
CrisM wrote:

Miruna eu zic ca e normal sa fie activ. Poti sa suni si doctorul ca sa fii tu linistita. Si bebelina mea e foarte activa. inainte noaptea statea cuminte, dar acum cand ma simte cum ma ridic din pat deja incepe sa se zbenguie si adio somn. Si la mine loveste cu putere si se misca in toate partile, imi muta burtica cu totul. La mine e mai linistita cand merg, in rest se misca continuu, mai ales cand simte ca stau eu linistita.

Stiu ca e normal sa fie activ, activ a fost de cand l-am simtit prima data, la 16 sapt si cateva zile. Sotul l-a simtit de la 18 sapt.

Dar idee e ca de trei zile si-a schimbat intensitatea loviturilor si se fataie foarte mult.

Al meu e pe sistem turbo Lol

In prima seara cand nu am inchis un ochi, am cedat si am plans...imi pare tare rau ca am plans atunci. Dar nu imi imaginam si nu ma asteptam ca intenstitatea miscarilor sa fie asa e mare.

Trebuie sa ma obisnuiesc. Eu credeam ca se vor simti mai tarziu miscarile astea asa.
lore.t.
Postat: Monday, April 16, 2018 1:48 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 160
Locatia: Deva
Mirunah wrote:
Burtici mai avansate sau cine stie mai micute, cum sunt miscarile bebelusului in burtica?
Pe mine de trei zile m-a cam terminat.
Se misca foarte mult, isi schimba pozitia foarte des si e cam dureros. Pe langa asta, cand ma loveste, ma loveste nu gluma.
Este si mai activ decat inainte. Nu am decat 10 minute de liniste, apoi incepe iar, dar intr-un mod agresiv.
Sotul s-a speriat si el de cat de tare da si de cum se misca. Tinea mana pe burtica si strangea asa din dinti cand il simtea.
Ziua nu ma deranjeaza. Problema e noaptea. O noapte nu am dormit deloc, deloc, restul de doua de cand face asa m-am trezit de foarte multe ori in loviturile lui.
Am incercat de toate, am cantat, i-am pus muzica, am tinut mana pe burtica, l-am pus si pe sot sa faca la fel, am stat in diverse pozitii, nuuuu functioneaza nimic. Am iesit si la plimbari poate il mai adorm, de undeLol

Sper sa fie o perioada si sa ma lase sa dorm iar. Azi sunt zombieee.

Nu imi imaginam ca asa va fi de acum.

Totusi ma intreb daca o fi normal? As suna doctorul dar mi-e ca imi spune ca sunt nebuna, sa las copilul sa se miste cat si cum vrea el.

Miruna si al meu este activ dar nu chiar asa cum descrii tu...dar fiecare este diferit. Cum zicea si Chris, cand stau linistita imediat se misca dar nu asa incat sa ma doara...si noaptea nu ma trezeste el niciodata doar daca ma trezesc eu sa merg la baie se trezeste si el Lol cand mai ai control la dr poti sa intrebi sau daca nu sa suni...al meu de exemplu sughite foarte des, de 2-3 ori pe zi si e deranjant mai ales cand stau intinsa dar l-am intrebat pe dr si a zis ca e normal...Cheek Kiss
lore.t.
Postat: Monday, April 16, 2018 1:53 PM

Nicole2018 wrote:

Bei suficienta apa? Eu citisem ca doar cu multe lichide se piate evita acumukarea de apa in corp.

Hai ca nu mai ai mult, acum probabil e cel mai greu, dar vor zbura saptamanile rapid!grup

Beau maxim 2l pe zi...nu pot mai mult. Dar oricum cred ca e o problema la mine ca eu am inceput sa am edeme la picioare de la 4 luni si acum am ajuns la marimea 39 la papuci de la 36-37 NuImiPasa Abia astept sa treaca saptamanile astea sa imi vad bebeul si sa revin la forma fizica ca acum sunt o balena hohot
lore.t.
Postat: Monday, April 16, 2018 1:55 PM

Cris tu cand mai ai control? Ati vb de nastere? Stiu ca ziceai ca vrei natural si tu daca nu sunt probleme Cheek Kiss
Mirunah
Postat: Monday, April 16, 2018 2:15 PM

lore.t. wrote:

Miruna si al meu este activ dar nu chiar asa cum descrii tu...dar fiecare este diferit. Cum zicea si Chris, cand stau linistita imediat se misca dar nu asa incat sa ma doara...si noaptea nu ma trezeste el niciodata doar daca ma trezesc eu sa merg la baie se trezeste si el Lol cand mai ai control la dr poti sa intrebi sau daca nu sa suni...al meu de exemplu sughite foarte des, de 2-3 ori pe zi si e deranjant mai ales cand stau intinsa dar l-am intrebat pe dr si a zis ca e normal...Cheek Kiss

Am control pe 25, o sa il intreb atunci.
Dar daca nu e ceva periodic si ramane la fel atatea zile, inseamna ca asta e tiparul miscarilor lui.
Mgeorgiana85
Postat: Monday, April 16, 2018 3:30 PM

Intrat: 11/3/2016
Postari: 706
Locatia: Alba Iulia
Dea22 wrote:
Printesa mea e o frumoasa,are 3,250kg si azi a dormit aproape toata ziua.

Va pup fetelor si va multumesc pentru gandurile bune!

Felicitari Deea! Sa va traiasca printesica coeur
Gabita29
Postat: Monday, April 16, 2018 3:32 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/16/2018
Postari: 5
Bine v-am gasit. Sunt insarcinata in 22 de saptamani. De o saptamana am o problema cu o gingie crescuta peste dinte....v-ati confruntat cu asa ceva?uff nu am dureri...
CrisM
Postat: Monday, April 16, 2018 3:56 PM

lore.t. wrote:
Cris tu cand mai ai control? Ati vb de nastere? Stiu ca ziceai ca vrei natural si tu daca nu sunt probleme Cheek Kiss

Lore eu am fost la control joi pe 12 si i-am zis doctorului ca vreau sa nasc natural. bebelina are 1600 g, e un urma cu 5 zile fata de UM si are cordonul in jurul gatului si chiar si asa a zis ca nu e un impediment pentru nasterea naturala. Oricum ea se tot misca, e super activa asa ca sper ca la urmatoarea eco sa imi dea o veste buna ca nu il mai are infasurat.
De principiu eu raman la ideea de a naste natural, imi adun tot curajul pentru asta. Am inceput sa am si eu dureri de tot felul, ieri spre exemplu ma dureau toate incheieturile. mi se mai umfla si mie picioarele, dar inca nu am sarit la o alta marime de pantofi. momentan se mai umfla cate putin si isi revin a doua zi. Imi e foarte teama de cezariana pentru ca imi revin greu...dupa operatia de apendicita mi-am revenit f greu asa ca incerc natural in masura in care nu sunt alte probleme. Astept ecografia de la 36 de sapt si mai vad atunci ce imi zice si cum a evoluat bebelina.
Tu te-ai hotarat cum nasti?
lore.t.
Postat: Monday, April 16, 2018 4:33 PM

CrisM wrote:

Lore eu am fost la control joi pe 12 si i-am zis doctorului ca vreau sa nasc natural. bebelina are 1600 g, e un urma cu 5 zile fata de UM si are cordonul in jurul gatului si chiar si asa a zis ca nu e un impediment pentru nasterea naturala. Oricum ea se tot misca, e super activa asa ca sper ca la urmatoarea eco sa imi dea o veste buna ca nu il mai are infasurat.
De principiu eu raman la ideea de a naste natural, imi adun tot curajul pentru asta. Am inceput sa am si eu dureri de tot felul, ieri spre exemplu ma dureau toate incheieturile. mi se mai umfla si mie picioarele, dar inca nu am sarit la o alta marime de pantofi. momentan se mai umfla cate putin si isi revin a doua zi. Imi e foarte teama de cezariana pentru ca imi revin greu...dupa operatia de apendicita mi-am revenit f greu asa ca incerc natural in masura in care nu sunt alte probleme. Astept ecografia de la 36 de sapt si mai vad atunci ce imi zice si cum a evoluat bebelina.
Tu te-ai hotarat cum nasti?

In 24 mai am si eu control, o sa am 36 de sapt si at imi fac si analizele si cele pt streptococ si ex cardio...deocamdata natural a ramas, dr a zis sa vedem evolutia...pupici
Sena
Postat: Monday, April 16, 2018 5:25 PM

Intrat: 4/6/2018
Postari: 6
Fetelor, aveti idee ce beneficii putem avea daca transmitem o adeverinta eliberata de medicul de familie cum ca suntem insarcinate, casei de sanatate?
Mirunah
Postat: Monday, April 16, 2018 5:33 PM

Gabita29 wrote:
Bine v-am gasit. Sunt insarcinata in 22 de saptamani. De o saptamana am o problema cu o gingie crescuta peste dinte....v-ati confruntat cu asa ceva?uff nu am dureri...

Bine ai venit, graviduto! Eu nu m-am confruntat cu asa ceva. Dar daca nu te doare nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Curata bine zona, eu cred ca se va retrage.
lore.t.
Postat: Monday, April 16, 2018 7:59 PM

Gabita29 wrote:

Buna! Poate sa fie epulisul de sarcina...apare secundar hormonilor iar dupa nastere dispare. Am o prietena care si la prima si la a doua sarcina i-a aparut undeva de la saptamana 20, ei tot pe gingia superioara...dupa nastere a disparut Cheek Kiss
Pisicutza30
Postat: Monday, April 16, 2018 9:09 PM

Intrat: 12/17/2017
Postari: 44
Mirunah wrote:

Am control pe 25, o sa il intreb atunci.
Dar daca nu e ceva periodic si ramane la fel atatea zile, inseamna ca asta e tiparul miscarilor lui.

Eu simt mai puternic de la 28 sapt mi?carile...Însa eu am placenta anterioara si nu is asa deranjante. Noaptea nu ma trezeste niciodata însa dimineata cum deschid ochii ma si întâmpina cu un ghiont. Eu zic ca e normal sa simti mai.puternic mi?carile. Esti.si mai slabuta si ai sim?it mi?carile devreme.
Utilizatori in acelasi subiect
oanatm
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed