Gravidutzele noastre dragi - 43

Options Gravidutzele noastre dragi - 43
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4442
Miruna sa stii ca medicii nu tin pentru ei secret daca ceva nu e ok, ca pot fi trasi la raspundere. De genul ‘ok, dar abia acuma aflu?? Pana acum nu s-a vazut x lucru la control?’
Mie mi-a zis de o suspiciune desi n-avea o pozitie buna bebe dar asa a vazut ea din pozitia aia si a zis ca e posibil.. dar ma cheama iar intr-o sapt sa mai verifice daca sta mai ok.. si n-a fost nimic dar daca era nu putea sa nu spuna pana nu stiu cand ca era trasa la raspundere.

Deci daca ti-a zis ca e ok, ai incredere :)
Dea22
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:44 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/7/2017
Postari: 284
MaryPoppins wrote:

Ea e f draguta, dar acum vezi si tu daca o sa accepte chiar duminica :)) cand pleaca stiu ca isi lasa pacientele la Mariana Ciupa, am auzit numai lucruri faine si despre ea.

Ce tare ca mergi si la cursul de la Central, e foarte faina pediatra aia, sa stii. Pacat e doar la Luis Turcanu, nu si la privat undeva ca tare mult mi-ar fi placut sa merg la ea cu pitica. Uite ca la capitolul asta nu stiu ce sa fac, va trebui sa intreb in stanga in dreapta de un pediatru bun. Ah, si la un curs de alaptare as vrea sa merg, dar m-am luat cu altele si nu m-am mai interesat, cine stie daca oi mai gasi ceva pana nu nasc.

Cat despre ocupat timpul, sa stii ca acum intru in relax mode total :)) mai aveam ceva de lucru pt al doilea job si am tras de mine ca sa termin pana vineri, ca ma stresa maxim si puterea de concentrare tindea spre zero :)) eu cumparaturile le-am terminat de mult, patutul e montat, hainutele spalate etc. Deci daca mai ai de lucru la capitolul asta, uite exemplu de ce poti face sapt asta :)) maine merg la vopsit si in rest nu stiu ce o sa fac, sa vad ce am chef si cum o sa ma simt :))

LE: am mai cautat acum si am gasit curs de alaptare joi in 15 martie, la Ambasada. E organizat de New Life, chiar clinica Marianei Ciupa. Asta in cazul in care ai fi interesata sa mergi, eu sigur nu ajung, 10 dimineata e o ora imposibila pt mine sa ma deplasez in oras :))

Sa stii ca la cursul de azi pediatra zicea ca lucreaza si in privat (Ada Maria Balan o cheama). A zis ca o sa ne trimita pe mail datele ei de contact si daca am intales eu bine la 1st Medical face consultatii.
Daca te intereseaza consultatii la domiciliu eu iti recomand echipa de la BabyHelp...sunt super profi doamnele dr,toate lucreaza si in spital si sunt foarte amabile.

La curs de alaptare si prim ajutor tot sper si eu sa ajung,dar pana acum nu mi s a potrivit programul.

Cei de la mamicafarafrica.ro organizeaza tot felul de cursuri,in caz ca esti interesata :)
Dea22
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:56 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/7/2017
Postari: 284
Inawar wrote:

Daca vorbiti de dr Todorut, sa stiti ca pe mine m-a programat duminica. Cand i-am propus mi-a zis ca accepta dar trebuie sa discute si cu echipa de la spital si sa verifice cine e de garda la acea data. Apoi m-a anuntat ca se poate la data propusa de mine.

Super! Sper sa vrea si in cazul meumajoreta
Dar daca nu se poate,nu i chiar asa mare necazul...noi incercamras
MaryPoppins
Postat: Tuesday, March 13, 2018 10:01 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1750
Locatia: Timisoara
Dea22 wrote:

Sa stii ca la cursul de azi pediatra zicea ca lucreaza si in privat (Ada Maria Balan o cheama). A zis ca o sa ne trimita pe mail datele ei de contact si daca am intales eu bine la 1st Medical face consultatii.
Daca te intereseaza consultatii la domiciliu eu iti recomand echipa de la BabyHelp...sunt super profi doamnele dr,toate lucreaza si in spital si sunt foarte amabile.

La curs de alaptare si prim ajutor tot sper si eu sa ajung,dar pana acum nu mi s a potrivit programul.

Cei de la mamicafarafrica.ro organizeaza tot felul de cursuri,in caz ca esti interesata :)

Sa stii ca si noua ne-au zis ca ne trimit pe mail suportul de curs si alte detalii, da' n-am mai primit nimic. M-am uitat acum pe site la 1st Medical dar nu o vad, posibil sa fie recenta colaborarea.

Mamicafarafrica e Scoala Mamei Junior, cunosc bine ce fac la asociatie, dar cursurile pe martie s-au tinut deja si in aprilie n-are sens sa-mi inchipui ca o sa mai ajung :)))

Da BabyHelp nu auzisem, mersi de pont :) m-am uitat rapid pe site si unele nume le-am recunoscut din echipa de neonatologi de la Premiere. Eu mai am de la job abonament la Medicover si sunt incluse serviciile de pediatrie, au vreo 4 medici pe care trebuie sa-i iau la puricat :))

Inawar
Postat: Tuesday, March 13, 2018 10:40 PM

Intrat: 11/14/2016
Postari: 1229
Apropo, Mary m-ai tot intrebat de indemnizatie. Azi au intrat banii!!! yes
...dosar depus pe la mijlocul lui noiembrie. Gravidutele din Tm sa tineti cont ca dureaza ceva pana vin banutii.
Mirunah
Postat: Tuesday, March 13, 2018 10:49 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 1169
Locatia: Buzau
Aspirin cardio e acelasi lucru cu aspenter?
MaryPoppins
Postat: Tuesday, March 13, 2018 11:25 PM

Inawar wrote:
Apropo, Mary m-ai tot intrebat de indemnizatie. Azi au intrat banii!!! yes
...dosar depus pe la mijlocul lui noiembrie. Gravidutele din Tm sa tineti cont ca dureaza ceva pana vin banutii.

Yupiiii, spor la cheltuit!!! yes deci 4 luni a durat, bine ca n-au fost 6 cum am mai auzit Hilar
MaryPoppins
Postat: Tuesday, March 13, 2018 11:29 PM

Mirunah wrote:
Aspirin cardio e acelasi lucru cu aspenter?

Aici ai cele doua prospecte: Aspirin cardio si Aspenter

De fapt amandoua sunt aspirina si indicatiile terapeutice sunt aceleasi, difera concentratia si producatorul.
AleC
Postat: Wednesday, March 14, 2018 6:46 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/31/2017
Postari: 583
Mirunah, eu am avut tensiunea marita pe arterele uterine, avand trombofilie, dar am luat Aspenter si am monitorizat atent la fiecare control si in timp a scazut si s-a mentinut asa, nu am ajuns la Clexane. Iar acum imi tin in brate puiul, care ma tine treaza de la 5 Lol , asa ca stai linistita, atat timp cat e monitorizata, e in regula. Si nu mai citi pe google, si eu o faceam si am ajuns sa nu ma mai bucur de sarcina si sa transform totul in frica. Va fi Bine! computerlove
Alexis21
Postat: Wednesday, March 14, 2018 9:54 AM

Intrat: 4/30/2016
Postari: 742
Locatia: Romania
Buna dragele mele! Ce face?i? Eu sunt ok, secre?ia e la fel de galbuie, dar am în?eles ca de acum cam asa trebuie sa fie. În rest, toate bune. Pe 26 merg la triplu test ?i mi se pare o ve?nicie pana atunci. Mi-a? dori sa ?tiu ca totul e ok, fiindca simptome ioc. Mi-a mai crescut burtica zi cam atât. Doar sânii sunt tensiona?i, câteodata. ?ti?i vreo modalitate de verificare? :))))))
MaryPoppins
Postat: Wednesday, March 14, 2018 10:12 AM

Alexis, de ce faci si triplu test? A recomandat medicul, au existat dubii la dublu test? Cat despre simptome, in prima jumatate a trimestrului 2 nu prea mai ai nimic, in afara de sani tensionati din cand in cand Lol putina rabdare si cam in vreo luna asa o sa il simti pe bebe Cheek Kiss . Pana atunci ar putea sa incerce sotul sa asculte pe burtica, pe mine doar asta ma mai linistea ras
Mirunah
Postat: Wednesday, March 14, 2018 10:58 AM

Ma bucur mult pentru fetele care au venit cu vesti bune ieri!

Si va multumesc pentru ca mi-ati raspuns, m-ati mai linistit, mai ales cand aud de cazuri terminate cu bine. Am mai citit, m-am mai documentat, acum trebuie sa am rabdare pana la controlul de peste 2 saptamani.

Oricum momentan nu am de ce sa imi fac griji, sunt constienta. Pentru ca bebe e foarte bine, e in grafic, nu a ramas in urma cu nimic, nu stiu daca v-am scris dar avem 512 grame si dupa calculele mele, 28 de cm. Si doctorul mi-a spus ca retardul de crestere poate surveni mai tarziu si mi-a recomandat sa repet iar dopplerul, cred ca asa se numeste, la 28 de saptamani. Pana atunci o sa il urmarim pe bebe cum ia in greutate cred.

Acum mi-e frica sa nu incep sa ma panichez daca nu il simt ca misca...offf.

Sper sa fie totul bine si micutul meu baietel sa se dezvolte bine in continuare! Daca il mai certam ca ma lovea cam tare cateodata, acum nici vorba, o sa zic Da, mami, da, hihi!coeur

Va atasez si o pozica cu fi-miu. Nu prea stiu cum cine seamana. Pare ca are nasul mic si noi amandoi il avem mare, si fata cam rotunjoara.

Mirunah attached the following image(s):
whatsapp image 2018-03-13 at 18.28.38.jpeg whatsapp image 2018-03-13 at 18.28.44.jpeg

Mirunah
Postat: Wednesday, March 14, 2018 11:00 AM

AleC wrote:
Mirunah, eu am avut tensiunea marita pe arterele uterine, avand trombofilie, dar am luat Aspenter si am monitorizat atent la fiecare control si in timp a scazut si s-a mentinut asa, nu am ajuns la Clexane. Iar acum imi tin in brate puiul, care ma tine treaza de la 5 Lol , asa ca stai linistita, atat timp cat e monitorizata, e in regula. Si nu mai citi pe google, si eu o faceam si am ajuns sa nu ma mai bucur de sarcina si sa transform totul in frica. Va fi Bine! computerlove

Mersi de raspuns, m-ai linistit. Cat aveai tu presiunea?
AriaM
Postat: Wednesday, March 14, 2018 11:26 AM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 759
Mirunah, nu ai de ce sa te panichezi, dimpotriva poti sa stai linistita ca ti-au masurat tensiunea pe arterele uterine (stiu din auzite de dr care nu masoara pe motiv ca e doar o moda), vei fi monizorizata de acum incolo si daca apar probleme vei primi medicamente. Si eu am avut tensiunea marita in trim 2, dar dr care imi urmarea sarcina a considerat ca nu am nevoie de medicamente. Bebelina s-a dezvoltat normal, abia in luna a9a la un control mi-au gasit notch pe o artera (nici acum nu stiu ce sunt), tensiunea in afara intervalului si bebe avea retard de crestere. Fiind la termen la mine problema s-a rezolvat rapid cu cezariana.

In concluzie stai linistita, nu te stresa si bucura-te de loviturile bebelui tau. Cheek Kiss

Mirunah wrote:
Ma bucur mult pentru fetele care au venit cu vesti bune ieri!

Si va multumesc pentru ca mi-ati raspuns, m-ati mai linistit, mai ales cand aud de cazuri terminate cu bine. Am mai citit, m-am mai documentat, acum trebuie sa am rabdare pana la controlul de peste 2 saptamani.

Oricum momentan nu am de ce sa imi fac griji, sunt constienta. Pentru ca bebe e foarte bine, e in grafic, nu a ramas in urma cu nimic, nu stiu daca v-am scris dar avem 512 grame si dupa calculele mele, 28 de cm. Si doctorul mi-a spus ca retardul de crestere poate surveni mai tarziu si mi-a recomandat sa repet iar dopplerul, cred ca asa se numeste, la 28 de saptamani. Pana atunci o sa il urmarim pe bebe cum ia in greutate cred.

Acum mi-e frica sa nu incep sa ma panichez daca nu il simt ca misca...offf.

Sper sa fie totul bine si micutul meu baietel sa se dezvolte bine in continuare! Daca il mai certam ca ma lovea cam tare cateodata, acum nici vorba, o sa zic Da, mami, da, hihi!coeur

Va atasez si o pozica cu fi-miu. Nu prea stiu cum cine seamana. Pare ca are nasul mic si noi amandoi il avem mare, si fata cam rotunjoara.
MaryPoppins
Postat: Wednesday, March 14, 2018 11:35 AM

Miruna, sa stii ca mie imi masoara doctorita la fiecare control de la 12s incoace, dar tot timpul a zis ca e bine. M-am uitat acum pe rapoartele ecografice si daca ar fi sa ma iau dupa ce scrie pe net nu-s toate valorile tocmai ok, dar bebele creste si nu ma stresez si pt asta. Nu stiu daca medicul care ti-a facut acum 4D e acelasi la care mergi de obicei, insa sa stai linistita pt ca valorile se vor schimba semnificativ pe masura ce avansezi in sarcina - eu am comparat acum de la 34s cu cele mai vechi si daca as fi mai slaba de ingeri m-as panica la unele valori, insa stiu ca nu e cazul, bebelusa a crescut foarte bine, ba chiar pt prima data de la inceputul sarcinii ne-a dat cu 4 zile mai mult la masuratori, asta dupa ce noi plecasem cu diferenta semnificativa in minus din cauza ovulatiei tarzii.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed