Gravidutzele noastre dragi - 43

Options Gravidutzele noastre dragi - 43
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Postat: Tuesday, March 13, 2018 7:40 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 1301
Locatia: Iasi
MaryPoppins wrote:

Rau nu face, si eu as lua pana la 10s cel putin cand e inserata placenta complet. Eu cand am avut controlul intre 6 si 7 s doctorita a spus ca urmatoarea sapt sa reduc doza la 200mg pe zi pt înca o sapt si apoi sa opresc, ca totul arata bine. Însa întâmplarea a facut ca exact la o zi dupa control sa înceapa sângerarile, asa ca in urmatoarele sapt in loc sa opresc ba chiar a trebuit sa ma indop de progesteron. Nu vreau sa te sperii deloc si iti doresc sa nu ai parte de neplaceri de nici un fel, ce vreau sa subliniez e ca medicii merg mai mult pe ghicite cand vine vorba de suplimentarea cu progesteron. Eu am SOPC cu deficit de progesteron dovedit, de asta te inteleg perfect si ti-am impartasit cum as face eu :)

Si eu am deficit de progesteron, sarcina aceasta am obtinut-o luand progesteon incepand cu 2 zile de la ovulatie timp de 10 zile dupa care am facut test de sarcina, daca era negativ opream progesteronul si februarie a fost prima luna in care am luat progesteon, am avut si mai putine contacte decat de obicei insa se pare ca aceasta era problema. Eu am avut anul trecut de 2 ori intarzierea menstruatiei, beta hcg 10 apoi la 48 de ore 2 sau 0, prima data am crezut ca a fost o eroare insa cred ca nu evoluau sarcinile din cauza lipsei de progesteron. Acum sincer nu prea ma mai gandesc la ce a fost, ma bucur mult ca am ajuns aici chiar daca am trecut prin cateva dezamagiri insa nu vreau sa risc eu cu nimic evolutia, mi-ar fi mult mai greu sa depasesc momentul daca as sti ca este vina mea.
Acum iau 200mg dimineata, 100mgla pranz si 200 mg seara, voi reduce doza, o sa iau 100mg dimineata, 100mg la pranz (astea oricum le iau oral, nu am cum sa pun vaginal si imi dau niste ameteli de abia stau in picioare, poate 100mg vor fi mai blande) si 200 mg o sa imi pun vaginal seara.
Iti multumesc din suflet pentru sfat pupici Cheek Kiss
AlexandraRr
Postat: Tuesday, March 13, 2018 7:48 PM

fluturash26 wrote:

Aveam 6 sapt si 2 zile cand ma fost..m-a intrebat daca am mai auzit bataile inimii.. am zis nu si atat a fost discutia da nici nu mi-a dat sa aud...nust de ce a intrebat Crazy Crazy eu credeam ca voi auzi atunci.
Nu am aceste info pe foaie...uff
Da probabil sa nu se fi obosit...si asa e putin ciudatel medicul...acum merg lunea viitoare la el sper sa fie mai ok...sa fie mai vorbaret ca doar eu il intrebam ..Crazy

Atata am si eu azi, tot 6 saptamai si 2 zile :)) La mine CRL scrie 2mm, 5 saptamani si 5 zile, mi-a zis medicul ca nu e nici o problema, a zis ca fiecare creste in ritmul lui si daca are activitate cardiaca inseamna ca evolueaza, sper sa fie bine Crazy pupici
Mirunah
Postat: Tuesday, March 13, 2018 7:53 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 1169
Locatia: Buzau
Mai are cineva indicii astia de rezistenta mariti pe uterine? Am citit acum mai multe si m-a luat groaza. Desi plecasem linistita de la doctor
AlexandraRr
Postat: Tuesday, March 13, 2018 7:54 PM

Mirunah wrote:
Am revenit fetele!

La bebe totul e foarte bine, iclusiv femurul ala cu care va stresasem ca a ramas in urma.

Bebe are 512 grame, hihi si l-am vazut in direct cum imi da pumnihohot tinea manutele exact ca pumnii si pac pacLol
La mn se pare ca nu e totul bine, dar nici grav momentan.
Am indici de rezistenta crescuti pe ambele uterine. Voi lua aspirina cardio si trebuie sa tinem sub supraveghere ca nu cumva bebe sa nu se mai dezvolte cum trebuie.
Si la nevoie administrare cu Clexane...

Maine va pun poza cu bebe, acum sunt de pe tel si nu o pot redimensiona.

Ma bucur Miruna, ca este bine bebe si l-ati surprins in actiune ras pupici Asteptam si pozele cand o sa poti tu sa le pui pupici Sfaturi in legatura cu ce ti-a gasit medicul nu ma pricep sa iti dau insa ma gandesc ca este bine ca a gasit problema si ca ti-a dat deja tratament. Sigur va creste bebe corect pupici Ceea ce ai zis tu imi suna foarte cunoscut, am o colega care cred ca a avut aceeasi problema, o sa ma uit pe conversatiile mai vechi sa fiu sigura, ea trebuie sa nasca in aprilie SimplyLove pupici
AlexandraRr
Postat: Tuesday, March 13, 2018 7:56 PM

Bella_Tm wrote:
Hello girls, acum am iesit. Din pacate nu a vazut nimic, dar calculand beta HCG nu mi-ar fi dat peste 1500 ca sa se poata vedea.. deci cumva ma asteptam la asta. Mi-am facut programare pe luni. De asemenea mi-a dat acid folic (deja luam oricum) si Arefam.
Ultimul ciclu l-am avut pe 5feb dar am un ciclu neregulat, undeva la vreo 30 zile si conform calendarului am ovulat undeva prin 22-23, de-aia am valorile asa mici la beta. Sper sa fie bine in continuare si data viitoare sa se vada ceva. Va pup hearts

Este devreme, asa-i. Bine ca te-a chemat repede la control, poate va reusi sa vada ceva atunci. Tu cum te simti?pupici
AliceAndreea
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:08 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 12/9/2017
Postari: 188
Locatia: Constanta
Buna fetelor Love am venit de la clinica . Bebe nu a vrut sa ne arate fata, era somnoros cu manutele pe fata si nu am reusit sa facem si poze artistice.. Sunt foarte fericita, totul arata normal , chiar si placenta s-a mai indepartat de col.
Am crezut ca simt piciorutele in partea de jos a uterului, dar defapt ii simt manutele acolo, este cu capusorul in jos , fonduletul imediat sub buricul meu si piciorusele deasupra buricului meu hearts

Acum am o durere de cap de la atatea emotii Lol

O sa incerc sa atasez si o pozaLove Love

AliceAndreea attached the following image(s):
wp_20180313_18_24_48_pro.jpg

cybele
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/31/2016
Postari: 646
Fetelor ma bucur ca totul este ok, cele care ati avut control azi.
Miruna eu habar nu am despre ce este vorba cu indicii aia dar am un singur sfat pentru tine: te rog mult nu mau cauta pe google. E plin de enormitati. Asculta de medic, ia tratamentul prescris si ai grija de tine si de bebeloiul tau. Eventual daca nu te poti linisti mai cere o parere, dar lasa google-ul.computerlove
MaryPoppins
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:15 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1750
Locatia: Timisoara
Mirunah wrote:
Mai are cineva indicii astia de rezistenta mariti pe uterine? Am citit acum mai multe si m-a luat groaza. Desi plecasem linistita de la doctor

Hey, ma bucur ca bebe e bine! Nu trebuie sa te sperii cu tensiunea pe arterele uterine, dar e drept ca trebuie monitorizat cu atentie. Au mai fost fete cu aceeasi problema, dar sincer nu mai tin minte cine...si nu-ti mai fa sange rau cu cititul pe net, mai bine suna medicul/scrie-i sa te lamureasca.
MaryPoppins
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:17 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1750
AliceAndreea wrote:
Buna fetelor Love am venit de la clinica . Bebe nu a vrut sa ne arate fata, era somnoros cu manutele pe fata si nu am reusit sa facem si poze artistice.. Sunt foarte fericita, totul arata normal , chiar si placenta s-a mai indepartat de col.
Am crezut ca simt piciorutele in partea de jos a uterului, dar defapt ii simt manutele acolo, este cu capusorul in jos , fonduletul imediat sub buricul meu si piciorusele deasupra buricului meu hearts

Hihi, ce devreme s-a intors si bebele tau :) bune vestile despre placenta, am avut si eu previa in primul trimestru si am stat ca pe ace pana s-a ridicat.
Bella_Tm
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:33 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/23/2018
Postari: 203
AlexandraRr wrote:

Este devreme, asa-i. Bine ca te-a chemat repede la control, poate va reusi sa vada ceva atunci. Tu cum te simti?pupici

Sunt bine.. incerc doar sa nu ma stresez si sa nu ma mai panichez de la orice. Mai am din cand in cand dureri de san si crampe, dar suportabile (nu mai rau ca in timpul menstruatiei oricum Big Laugh ). Mi-a placut foarte mult de doctorita si m-a mai linistit ea. Vedem ce o fi data viitoare. Ea m-ar fi programat si mai repede, pe vineri, dar sunt plecata din localitate.
Nicole2018
Postat: Tuesday, March 13, 2018 8:54 PM

Intrat: 1/11/2018
Postari: 530
Bella_Tm wrote:

Sunt bine.. incerc doar sa nu ma stresez si sa nu ma mai panichez de la orice. Mai am din cand in cand dureri de san si crampe, dar suportabile (nu mai rau ca in timpul menstruatiei oricum Big Laugh ). Mi-a placut foarte mult de doctorita si m-a mai linistit ea. Vedem ce o fi data viitoare. Ea m-ar fi programat si mai repede, pe vineri, dar sunt plecata din localitate.

Bella, e devreme, stai linistita pana la urmatorul control. Va fi bine grup Cheek Kiss
Nicole2018
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:01 PM

AliceAndreea wrote:

Ce dragut se vede bebe in profil. Ma bucur mult ca sunteti bine, sa o tineti tot asa!
Inawar
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:01 PM

Intrat: 11/14/2016
Postari: 1229
MaryPoppins wrote:

Ea e f draguta, dar acum vezi si tu daca o sa accepte chiar duminica :)) cand pleaca stiu ca isi lasa pacientele la Mariana Ciupa, am auzit numai lucruri faine si despre ea

Daca vorbiti de dr Todorut, sa stiti ca pe mine m-a programat duminica. Cand i-am propus mi-a zis ca accepta dar trebuie sa discute si cu echipa de la spital si sa verifice cine e de garda la acea data. Apoi m-a anuntat ca se poate la data propusa de mine.
Nicole2018
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:05 PM

Mirunah wrote:

Miruna draguta, ma bucur mult ca bebe este foarte bine.
Sa nu cumva sa te lasi cuprinsa de panica din cauza a ceea ce citesti pe net, daca medicul a zis ca e situatia sub control si te-a linistit ai incredere in el si ai incredere ca totul va fi bine!
Daca totusi te mai informezi si ai indoieli, mai bine mai mergi o data la el sa te lamuresti sau la un alt medic pentru o a doua opinie, insa evita sa stai cu stres. Cheek Kiss
Nicole2018
Postat: Tuesday, March 13, 2018 9:21 PM

AlexandraRr wrote:
bis Fetelor, eu m-am intors de la control, totul este bine, s-a vazut clar sacul intauterin (scrie contur neted, fara zone de decolare), s-a vazut embrionul si bataile inimii, are 110 batai/minut, sunt super fericita, mi-a recomandat analize, mi-a raspuns medicul la toate intebarile, mi-a spus si ce sa iau pentru stomac, a zis sa continui cu vitaminele, sa nu mai iau progesteron si urmatorul control sa fie peste 1 luna insa siguuuur nu rezist atat, o sa incerc 3 saptamani :)))) Voi ramane la doctorita aceasta , ea pare super ok, sper sa nu ma insel SimplyLove Culmea este ca aceasta consultatie a durat mai putin decat cea de la 4 saptamani insa am plecat mult mai lamurita, fara intrebari, sper sa fie bine in continuare Hands
La voi, fetelor, cum a fost? Ce fac puiutii vostri? gravida

Bravooo, super vesti! Sa fie tot asa in continuare.newclap
Eu am fost la control la 5 saptamani (cand doctorita nu a fost multumita de ce a vazut), apoi la 6 saptamani si ultima data la 8 saptamani. La ultimul control la fel mi-a spus ca ma asteapta peste 4 saptamani.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed