Gravidutzele noastre dragi - 42

Options Gravidutzele noastre dragi - 42
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MaryPoppins
Postat: Tuesday, February 13, 2018 8:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/20/2017
Postari: 505
Locatia: Timisoara
Fetelor, presiunea pe care o simtiti in partea de jos/pe col sunt de fapt contractii. Eu le am de ceva timp, cateodata insotite de intarirea burtii si/sau dureri..

Dea, imi dai sperante cu microclismele, maine dimineata ma duc la farmacie sa cumpar. Mie imi vine, dar nu pot sa scot nemernicul afara pale
alina89
Postat: Tuesday, February 13, 2018 11:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/21/2017
Postari: 1162
Locatia: Bucuresti
AriaM wrote:
Salut fetele grup revin cu noutati. Noi suntem tot in spital, bebelina are o infectie in corp, probabil streptococul B de la mine, si e tratata cu penicilina de vineri. Azi au fost refacute analizele, dupa masa aflu rezultatele. Sper sa nu mai aiva infectia...

Eu mi-am revenit super dupa cezariana, nu ma supara operatia deloc. In schimb am probleme cu sanii, sunt angorjati, canale blocate si am facut noduli. De muls nu reusesc, pompa ma distruge... Dar e bine ca bebelina a inceput sa accepte sanul daca folosesc mameloane de silicon.

Pup gravidutele si nastere usoara celor care sunt acum pe baricade.

Uff, imi pare rau sa aud asta. Sper sa scape repede pitica si sa plecati acasa sa va bucurati cum trebuie una de alta hearts
Mirunah
Postat: Wednesday, February 14, 2018 11:10 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/23/2017
Postari: 476
Locatia: Buzau
Buna dimineata fetele! Ce faceti?
Va las un ceai cald, la noi la Buzau vremea e foarte urata Cray, nu stiu cum e pe la voi, dar merge perfect un ceai fierbinte cu lamaie.

Noi suntem bine, foarte fataiti, nu stam locului o clipa si o lovim pe mami mereu. Eu nu stiu cand doarme bebe...
Inca nu i-am gasit un nume si el deja audeCray offf.
Asteptam cu nerabdare programarea de la eco la 20 de saptamani.
cybele
Postat: Wednesday, February 14, 2018 11:23 AM

Intrat: 12/31/2016
Postari: 461
Mirunah wrote:
Buna dimineata fetele! Ce faceti?
Va las un ceai cald, la noi la Buzau vremea e foarte urata Cray, nu stiu cum e pe la voi, dar merge perfect un ceai fierbinte cu lamaie.

Noi suntem bine, foarte fataiti, nu stam locului o clipa si o lovim pe mami mereu. Eu nu stiu cand doarme bebe...
Inca nu i-am gasit un nume si el deja audeCray offf.
Asteptam cu nerabdare programarea de la eco la 20 de saptamani.

Mda.. urata vreme, deloc propice iesitului din casa. Eu simt de cateva ori pe zi gadilici si sper ca este bebele :D Pe mine, daca am fetita, ma inspira un pic numele tau ras
Mirunah
Postat: Wednesday, February 14, 2018 11:32 AM

cybele wrote:

Mda.. urata vreme, deloc propice iesitului din casa. Eu simt de cateva ori pe zi gadilici si sper ca este bebele :D Pe mine, daca am fetita, ma inspira un pic numele tau ras

Sa stii ca si eu sunt fan numele meu Lol Desi in copilarie nu imi placea, voiam sa ma cheme Ana Maria, era o moda cand eram mica, asa chema pe toata lumea. Si nu prea intalnesti persoane numite asa, eu nu am mai intalnit.
Daca aveam fetita era planuit sa o cheme Sara Maria, insa greu tare cu numele pentru baietel, dar trebuie sa ii dam noi de cap.

E posibil sa fie bebe si eu mai simteam dar nu am fost niciodata sigura ca e el, pana la prima lovitura pe la 16 sapt si cateva zile. Ar trebui sa simti undeva foarte jos, la linia chilotului.
MaryPoppins
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:05 PM

Miruna, aici e listuta mea; ce e cu galben am luat deja. Luna asta mai iau chestiile asa mai mari (babynest, cercei, sterilizator etc) si restul de maruntisuri in martie.

Lista Andreei (primele 3 imagini din folder) si inca una de pe net aici

Si lista asta de la Bebetei e utila ca punct de plecare: http://revistacsp.ro/wp-content/uploads/Necesar-pentru-nastere_nou-nascut.pdf
Mirunah
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:12 PM

MaryPoppins wrote:
Miruna, aici e listuta mea; ce e cu galben am luat deja. Luna asta mai iau chestiile asa mai mari (babynest, cercei, sterilizator etc) si restul de maruntisuri in martie.

Si lista asta de la Bebetei e utila ca punct de plecare: http://revistacsp.ro/wp-content/uploads/Necesar-pentru-nastere_nou-nascut.pdf

Multumesc, ma apuc sa le studiez. Si mie imi place sa am totul din timp. Si sa imi fac si o idee asupra bugetului ca sa stiu cum planific cumparaturile.
Dea22
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/7/2017
Postari: 49
MaryPoppins wrote:

Ce ai cumparat de la Ikea ai comandat online sau ai fost in magazin?
MaryPoppins
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:23 PM

Dea22 wrote:

Ce ai cumparat de la Ikea ai comandat online sau ai fost in magazin?

Le-am luat din magazin de la Bratislava in decembrie. La IKEA Buc nu au mai nimic pe stoc pt bebe, mai degraba dai o fuga pana in Ungaria la Soroksar.
Mirunah
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:29 PM

Mirunah wrote:

Multumesc, ma apuc sa le studiez. Si mie imi place sa am totul din timp. Si sa imi fac si o idee asupra bugetului ca sa stiu cum planific cumparaturile.

M-am uitat pe ele, cam astea mi le trecusem si eu deja pe foaie, dar as mai adauga un sistem de supraveghere video pentru bebe. Eu il vad foarte util si bun de folosit pana se face mare. Imi imaginez ca il voi folosi si la 3 ani cand copilul se joaca in camera si eu fac ceva pe la bucatarie. Nu ar fi in raza mea de viziune si m-as simti mai in siguranta sa il supraveghez.
cybele
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:36 PM

MaryPoppins wrote:

Woooooooooow, ma ia ameteala... Trebuie sa incep sa studiez.
MaryPoppins
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:40 PM

Mirunah wrote:

M-am uitat pe ele, cam astea mi le trecusem si eu deja pe foaie, dar as mai adauga un sistem de supraveghere video pentru bebe. Eu il vad foarte util si bun de folosit pana se face mare. Imi imaginez ca il voi folosi si la 3 ani cand copilul se joaca in camera si eu fac ceva pe la bucatarie. Nu ar fi in raza mea de viziune si m-as simti mai in siguranta sa il supraveghez.

Da, sigur ca poate sa fie util. Eu nu l-am trecut pe lista acum, poate in jurul varstei de 1 an cand o vom muta in camera ei. Deocamdata o sa stea cu noi in camera, apartamentul nostru e micut si am de gand sa o port si prin casa in wrap sau bluza mei tai.
Mirunah
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:46 PM

MaryPoppins wrote:

Da, sigur ca poate sa fie util. Eu nu l-am trecut pe lista acum, poate in jurul varstei de 1 an cand o vom muta in camera ei. Deocamdata o sa stea cu noi in camera, apartamentul nostru e micut si am de gand sa o port si prin casa in wrap sau bluza mei tai.

La mine e foarte folositor sistemul video de acum, in prima luna va sta sotul acasa cu mine, dar dupa o sa raman singura. Si o sa imi foloseasca cand mai merg la bucatarie sa imi fac ceva rapid de mancare si poate bebe doarme, nu am cum sa il trezesc, sau la baie. E un MUST HAVE pentru mine bucataria fiind departe de camera noastra si am vazut si oferte bune pe Emag.

Da Cybele, eu am ajuns aproape la jumatatea perioadei si m-a cuprins panica ca sunt multe de facut. Plus ca de cateva zile mi-a aparut o frica maxima de nastere plans
Andreea0196
Postat: Wednesday, February 14, 2018 12:55 PM

Intrat: 8/26/2017
Postari: 498
Locatia: Bucuresti
Fetelor m-am stricat la stomac. O fi de rau? Nu am nicio durere si bebe e linistit astazi vad. Nu vreau sa ma ia durerileee Cray
cybele
Postat: Wednesday, February 14, 2018 1:02 PM

Mirunah wrote:

La mine e foarte folositor sistemul video de acum, in prima luna va sta sotul acasa cu mine, dar dupa o sa raman singura. Si o sa imi foloseasca cand mai merg la bucatarie sa imi fac ceva rapid de mancare si poate bebe doarme, nu am cum sa il trezesc, sau la baie. E un MUST HAVE pentru mine bucataria fiind departe de camera noastra si am vazut si oferte bune pe Emag.

Da Cybele, eu am ajuns aproape la jumatatea perioadei si m-a cuprins panica ca sunt multe de facut. Plus ca de cateva zile mi-a aparut o frica maxima de nastere plans

Tu ai fix cu 4 saptamani mai mult ca mine ras Am si eu momente cand ma gandesc la nastere si ma ia panica, asa ca momentan prefer sa ignor, am destule alte lucruri cu care sa ma stresez :))))
Vad si eu ca sunt foarte multe de luat si e cum spui tu, mai bine din timp ca sunt si costisitoare si e si de umblat, ca unele chestii nu le poti lua online.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed