Gravidutzele noastre dragi - 42

Options Gravidutzele noastre dragi - 42
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Postat: Tuesday, February 13, 2018 2:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4252
AriaM wrote:
Salut fetele grup revin cu noutati. Noi suntem tot in spital, bebelina are o infectie in corp, probabil streptococul B de la mine, si e tratata cu penicilina de vineri. Azi au fost refacute analizele, dupa masa aflu rezultatele. Sper sa nu mai aiva infectia...

Eu mi-am revenit super dupa cezariana, nu ma supara operatia deloc. In schimb am probleme cu sanii, sunt angorjati, canale blocate si am facut noduli. De muls nu reusesc, pompa ma distruge... Dar e bine ca bebelina a inceput sa accepte sanul daca folosesc mameloane de silicon.

Pup gravidutele si nastere usoara celor care sunt acum pe baricade.

Uf Cray

Pompa de ce nu te ajuta? ca dor sanii? sa incerci dupa un dus fierbinte, cu masaj asa inceput la dus, muls acolo cu mana cat poti si apoi pui pompa.
Sper ca bebelina sa accepte repede si fara mameloane, o sa iti fie mai usor.. sa mai incerci din cand in cand fara ca poate se obisnuieste, asa mameloanele ajuta cand te dor si ai rani, dar long term e mai greu cu sterilizatul lor si grija sa nu le uiti acasa cand mergeti pe undeva.

laura513
Postat: Tuesday, February 13, 2018 2:42 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/8/2017
Postari: 627
Locatia: Radau?i
delia.c.yaya wrote:
Iar euLol
Revin cu o intrebare ciudata: stiu ca atunci cand se rupe apa chiar trebuie sa pleci la.spital...dar pot face dus inainte,nu?! Mia zis cineva zilele astea ca daca se rupe apa sa nu fac baie/dus sa nu trag de timp sa plec repede la spital si ca nu stiu ce se intampla daca te speli...
O iau razna...nasterea asta incepe sa ma faca sa.ma gandesc la toate tampeniileCrazy

Eu am facut dus, dar stau la un minut de spital Lol Am mai tras de timp acasa, stiind ca ajung repede. Mi s-a rupt apa la 7:30 si abia la 10:30 m-am internat. Dar daca curge tare si esti departe de spital mai bine mergi din prima. Travaliul poate evolua rapid (ceea ce iti doresc) asa ca mai bine sa fii sigura. Eu oricum am mai facut o data dus la spital, ca asa e protocolul, deci puteam pleca si ”nespalata” Lol .

Apropo, am avut scaune diareice in ultima perioada inainte sa nasc... si din seara de dinaintea nasterii nu am mai putut manca nimic, norocul meu. ras
delia.c.yaya
Postat: Tuesday, February 13, 2018 2:48 PM

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1224
Locatia: Italia (Botosani)
laura513 wrote:

Eu am facut dus, dar stau la un minut de spital Lol Am mai tras de timp acasa, stiind ca ajung repede. Mi s-a rupt apa la 7:30 si abia la 10:30 m-am internat. Dar daca curge tare si esti departe de spital mai bine mergi din prima. Travaliul poate evolua rapid (ceea ce iti doresc) asa ca mai bine sa fii sigura. Eu oricum am mai facut o data dus la spital, ca asa e protocolul, deci puteam pleca si ”nespalata” Lol .

Apropo, am avut scaune diareice in ultima perioada inainte sa nasc... si din seara de dinaintea nasterii nu am mai putut manca nimic, norocul meu. ras

Vai! Nu ma speria! Ca deja de aseara nu mai am pofta de mancarepale
Si vad ca in ultimele 2 saptamani doar jum de kg m-am ingrasat...o fi si de la vomitat si greturi poate...
Chiar sunt curioasa cum va incepe momentul.magic....cu masina fac cam 10_15min pana la spital, chiar si mai putin daca o iau pe autostrada..am inteles ca si aici nu e neaparat sa te speli si epilezi acasa...acum cum o vrea Dumnezeu...
Rox4n1k4
Postat: Tuesday, February 13, 2018 3:57 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 4/25/2017
Postari: 189
Locatia: Austria
delia.c.yaya wrote:

Vai! Nu ma speria! Ca deja de aseara nu mai am pofta de mancarepale
Si vad ca in ultimele 2 saptamani doar jum de kg m-am ingrasat...o fi si de la vomitat si greturi poate...
Chiar sunt curioasa cum va incepe momentul.magic....cu masina fac cam 10_15min pana la spital, 90chiar si mai putin daca o iau pe autostrada..am inteles ca si aici nu e neaparat sa te speli si epilezi acasa...acum cum o vrea Dumnezeu...

In ultima perioada nu m-am mai îngra?at nici eu cred ca e normal, dar eu zic sa stai linistita bebe mai tre sa stea la caldurica sa fie cat mai sanatos desi si mie mi-a fost frica sa nu nasc prematur...ras
delia.c.yaya
Postat: Tuesday, February 13, 2018 4:07 PM

Rox4n1k4 wrote:

In ultima perioada nu m-am mai îngra?at nici eu cred ca e normal, dar eu zic sa stai linistita bebe mai tre sa stea la caldurica sa fie cat mai sanatos desi si mie mi-a fost frica sa nu nasc prematur...ras

Daca tot am ajuns pana aici..cel putin 2 saptamani daca mai sta e super...macar sa se bucure si mami de ziua ei..majoreta
MaryPoppins
Postat: Tuesday, February 13, 2018 6:14 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1494
Locatia: Timisoara
Roxana, eu beau apa multa, intotdeauna am baut. Acum iarna am o medie de vreo 5L pe zi, fara exagerare. Dar siropuri/compoturi nu am incercat pt ca eu de fel nu consum zahar. Nu mananc nici fructe bogate in zaharuri, dar o sa imi iau si prune uscate...sincer as fi in stare sa mananc orice acum, numai sa scap odata de constipatia asta nenorocita. Suna nebunesc, dar nu credeam ca o sa ajung sa imi doresc sa fac diaree de ex...

Dea, ai incercat si microclismele? Is curioasa daca isi fac efectul la mine, ca supozitoarele n-au functionat. Si o data la 2-3 zile e jale, eu aveam scaun zilnic pana vinerea trecuta, chiar si de doua ori pe zi cateodata.

Andreea, eu is in stare sa suport durerea si disconfortul din cauza hemoroizilor, dar constipatia ma termina psihic, nu alta..bine ca nu ai avut probleme mai serioase, sper si la mine sa fie un episod trecator.
Andreea0196
Postat: Tuesday, February 13, 2018 6:36 PM

Intrat: 8/26/2017
Postari: 612
Locatia: Bucuresti
Daca ati stii cate sunt in stare medicii sa scrie pe o foaie de externare va cruciti. Mai nou niste scurgeri(posibile) de lichid s-au transformat in dureri pelviabdominale, consum de tutun in prezent,consiliere pentru tulburari cauzate de consumul tutunului si cate si mai multe prostii care nu au nicio legatura cu persoana mea. Amenintare de nastere prematura..cu colul lung si inchis :| si staaau..si ma gandesc..cum sa mai am eu incredere oare?
Lyylyy
Postat: Tuesday, February 13, 2018 6:42 PM

Nivel: Membru

Intrat: 7/16/2017
Postari: 99
Buna seara, gravidute! am fost astazi la primul consult si ecograf.
Bobita mea are 4.2 mm coeur .
Doamna doctor m-a speriat un pic pt ca a vazut ca am uterul subseptat, inimioara ii zicea dansa.
s-a confruntat vreuna din voi cu asa ceva? sunt putin nelinistita....
Rox4n1k4
Postat: Tuesday, February 13, 2018 6:43 PM

Intrat: 4/25/2017
Postari: 189
Locatia: Austria
Cele care ati nascut sau sunteti foarte aproape, a?i avut senza?ia la final ca bebe se impinge foarte tare in col? Sau cel putin in jos... Am impresia uneori ca o sa il scap... Si in acelasi timp simt ca o intepatura tot acolo jos cand se impinge...
Andreea0196
Postat: Tuesday, February 13, 2018 6:57 PM

Intrat: 8/26/2017
Postari: 612
Locatia: Bucuresti
Rox4n1k4 wrote:
Cele care ati nascut sau sunteti foarte aproape, a?i avut senza?ia la final ca bebe se impinge foarte tare in col? Sau cel putin in jos... Am impresia uneori ca o sa il scap... Si in acelasi timp simt ca o intepatura tot acolo jos cand se impinge...

Mie mi s-a intamplat de cateva ori, aceeasi senzatie am avut si eu. Crede-ma ca poate sa iti dea vreun semn sau poate nu. Prietena mea a nascut acum o luna, a chemat-o doctora la control avea dilatatie 2. Nu a simtit nici cea mai mica chestie, doar inainte cu doua ore sa nasca au luat-o contractiile si aia a fost. Si tot atunci i s-a rupt si apa si implicit i-a cazut dopul.
delia.c.yaya
Postat: Tuesday, February 13, 2018 7:25 PM

Rox4n1k4 wrote:

Si a mea se impinge tare in col si se mai propteste si cu picioarele in coastele mele...
Inainte simteam tare cand stateam pe scaun,dar acum si cand stau intinsa in pat,merg orice pozitie...si simt ca o taietura pana in spate, asa jos la fund,uneori ma.sageata pana in genunchi...
Dana_
Postat: Tuesday, February 13, 2018 7:36 PM

Intrat: 2/23/2017
Postari: 1343
Rox4n1k4 wrote:

Da am avut acea senzatie in ultimele 2-3 saptamani de sarcina
oanatm
Postat: Tuesday, February 13, 2018 7:45 PM

Intrat: 6/8/2017
Postari: 678
Locatia: TM
Lyylyy wrote:
Buna seara, gravidute! am fost astazi la primul consult si ecograf.
Bobita mea are 4.2 mm coeur .
Doamna doctor m-a speriat un pic pt ca a vazut ca am uterul subseptat, inimioara ii zicea dansa.
s-a confruntat vreuna din voi cu asa ceva? sunt putin nelinistita....

Felicitari! Sa creasca mare, sa stea pana la termen!
Dea22
Postat: Tuesday, February 13, 2018 8:03 PM

Intrat: 11/7/2017
Postari: 249
MaryPoppins wrote:
Roxana, eu beau apa multa, intotdeauna am baut. Acum iarna am o medie de vreo 5L pe zi, fara exagerare. Dar siropuri/compoturi nu am incercat pt ca eu de fel nu consum zahar. Nu mananc nici fructe bogate in zaharuri, dar o sa imi iau si prune uscate...sincer as fi in stare sa mananc orice acum, numai sa scap odata de constipatia asta nenorocita. Suna nebunesc, dar nu credeam ca o sa ajung sa imi doresc sa fac diaree de ex...

Dea, ai incercat si microclismele? Is curioasa daca isi fac efectul la mine, ca supozitoarele n-au functionat. Si o data la 2-3 zile e jale, eu aveam scaun zilnic pana vinerea trecuta, chiar si de doua ori pe zi cateodata.

Andreea, eu is in stare sa suport durerea si disconfortul din cauza hemoroizilor, dar constipatia ma termina psihic, nu alta..bine ca nu ai avut probleme mai serioase, sper si la mine sa fie un episod trecator.

O singura data am incercat microclisma si in 2/3 min am si facut.
MaryPoppins
Postat: Tuesday, February 13, 2018 8:22 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1494
Locatia: Timisoara
Fetelor, presiunea pe care o simtiti in partea de jos/pe col sunt de fapt contractii. Eu le am de ceva timp, cateodata insotite de intarirea burtii si/sau dureri..

Dea, imi dai sperante cu microclismele, maine dimineata ma duc la farmacie sa cumpar. Mie imi vine, dar nu pot sa scot nemernicul afara pale
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed