Gravidutzele noastre dragi - 42

Options Gravidutzele noastre dragi - 42
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cybele
Postat: Friday, January 12, 2018 10:07 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 12/31/2016
Postari: 396
Locatia: Bucuresti
MaryPoppins wrote:

Cum spuneam mai sus, soacra-mea saraca inca asteapta sa-mi vina raul hohot

Din ce am citit la fete este foarte nasol sa iti fie rau si sa vomiti zilnic. Nu stiu sincer cum rezista si cum au rezistat si le compatimesc, cred ca este absolut oribil. Trebuie sa ai nervii tari. Unii oameni te intreaba asa cu o licarire: si??? Ti-e rau? De ce intrebi? Ai vrea sa imi fie? Cred ca sunt intrebari care nu se pun, pentru ca oricare ar fi raspunsul, femeia aia tot naspa se va simti. Eu una ma simt defecta si mi-am facut prea multe ganduri din cauza ca toata lumea in jur avea asteparile astea de la mine, sa imi fie rau. Si eu nimic. De unde si toate panicile: aoleo, daca nu merge bine? De ce nu mi-e rau? E clar ca e ceva in neregula. In fine.
Eu am rar de tot gag reflex la mirosuri nasoale si cand se face stomacul ghem multumesc universului ca nu mi-este rau. Mi l-am dorit, dar nu mi-l mai doresc.
cybele
Postat: Friday, January 12, 2018 10:14 PM

Mirunah wrote:

Mor de ras hohot Lasa, sa nu iti fie rau!!!

Eu o luna am fost groaznic, ma simteam bolnava nu gravida. Inca mai imi e rau si acum.si ce mi-ar placea sa fiu ai eu in pielea unei gravidute care se simte super.

Printre altele, ma doare in partea dreapta, sub coaste si cand apas si nici nu pot dormi pe partea dreapta.
Si ca o facuta, la ora 17, de vreo saptamana, ma apuca durerile de cap. Cred ca de la oboseala. Si 10 min daca atipesc, cand ma trezesc, ma doare mai usor.

Bea 2 pahare cu apa cand te doare capul, te ajuta mult.
CrisM
Postat: Friday, January 12, 2018 10:16 PM

Nivel: Membru

Intrat: 11/17/2017
Postari: 89
Locatia: Pitesti
Mirunah wrote:

Mor de ras hohot Lasa, sa nu iti fie rau!!!

Eu o luna am fost groaznic, ma simteam bolnava nu gravida. Inca mai imi e rau si acum.si ce mi-ar placea sa fiu ai eu in pielea unei gravidute care se simte super.

Printre altele, ma doare in partea dreapta, sub coaste si cand apas si nici nu pot dormi pe partea dreapta.
Si ca o facuta, la ora 17, de vreo saptamana, ma apuca durerile de cap. Cred ca de la oboseala. Si 10 min daca atipesc, cand ma trezesc, ma doare mai usor.

Miruna si eu am aceeasi durere in coaste pe partea dreapta!credeam ca doar eu am dureri de genul asta. Ma doare fix intr-un loc in spate intre coaste pe partea dreapta...ma ia uneori ziua de nu mai pot...vad ca mai cedeaza cu nospa...
MaryPoppins
Postat: Friday, January 12, 2018 10:29 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 325
Locatia: Timisoara
cybele wrote:

Din ce am citit la fete este foarte nasol sa iti fie rau si sa vomiti zilnic. Nu stiu sincer cum rezista si cum au rezistat si le compatimesc, cred ca este absolut oribil. Trebuie sa ai nervii tari. Unii oameni te intreaba asa cu o licarire: si??? Ti-e rau? De ce intrebi? Ai vrea sa imi fie? Cred ca sunt intrebari care nu se pun, pentru ca oricare ar fi raspunsul, femeia aia tot naspa se va simti. Eu una ma simt defecta si mi-am facut prea multe ganduri din cauza ca toata lumea in jur avea asteparile astea de la mine, sa imi fie rau. Si eu nimic. De unde si toate panicile: aoleo, daca nu merge bine? De ce nu mi-e rau? E clar ca e ceva in neregula. In fine.
Eu am rar de tot gag reflex la mirosuri nasoale si cand se face stomacul ghem multumesc universului ca nu mi-este rau. Mi l-am dorit, dar nu mi-l mai doresc.

Eu ma gandeam cu groaza la sarcina, imi era tare frica de simptomele bine cunoscute din primul trimestru pt ca sunt "rea de boala" cum s-ar spune, imi ies total din ritm si de la o durere mica de cap. De la un punct incolo devin de nesuportat toata aceste aprecieri ale celor din jur, insa e adevarat ca panicile sunt mai greu de gestionat atunci cand nu ai nici un fel de simptome. Eu abia dupa 16s am inceput sa ma linistesc, cand am inceput sa simt bebelusa prima data. Acum pot spune ca sunt relativ ok, dar tot astept cu nerabdare fiecare runda de dans in burtica. Bucura-te de perioada asta si fii pozitiva, nici nu iti dai seama cum trece timpul si ne pui poze cu burtica mare computerlove
AliceAndreea
Postat: Friday, January 12, 2018 10:40 PM

Intrat: 12/9/2017
Postari: 64
Locatia: Constanta
cybele wrote:

Intrebarile astea pleaca de la faptul ca majoritatea( chiar si multe femei) stiu despre gravide doar ca vomita si au pofte, doar atat.

Pe mine in schimb ma exaspereaza intrebarea "ce face bebe?" , si la 13 saptamani nu am idee ce face hohot hohot . ok cand il voi simtii o sa pot raspunde ca doarme etc Big Laugh
cybele
Postat: Friday, January 12, 2018 10:44 PM

AliceAndreea wrote:

Intrebarile astea pleaca de la faptul ca majoritatea( chiar si multe femei) stiu despre gravide doar ca vomita si au pofte, doar atat.

Pe mine in schimb ma exaspereaza intrebarea "ce face bebe?" , si la 13 saptamani nu am idee ce face hohot hohot . ok cand il voi simtii o sa pot raspunde ca doarme etc Big Laugh

Eu am primit intrebarea asta la 7 saptamani. Adica... ce as putea raspunde? Viermuieste? Pluteste? :)) Chiar n-am idee ce face. Sper doar ca face :))
MaryPoppins abia astept sa ajung la momentul in care va misca. Dar sigur si acolo vor fi panici: aoleo, n-a mai miscat de 2 ore. Cred ca nu se termina niciodata.
cybele
Postat: Friday, January 12, 2018 10:46 PM

AliceAndreea wrote:

Mirunah
Postat: Friday, January 12, 2018 10:48 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 316
Locatia: Buzau
AliceAndreea wrote:

Si totusi ce face bebe? :))

Eu raspund: E foarte bine, creste.

Pe mn ma exaspereaza pusul mainii pe burtica mea...care nici nu se vede prin haine. Si pana la urma de ce sa puna mana?
Mirunah
Postat: Friday, January 12, 2018 10:49 PM

CrisM wrote:

Miruna si eu am aceeasi durere in coaste pe partea dreapta!credeam ca doar eu am dureri de genul asta. Ma doare fix intr-un loc in spate intre coaste pe partea dreapta...ma ia uneori ziua de nu mai pot...vad ca mai cedeaza cu nospa...

Da, da.
O fi ficatul? Sau bila? Habar n-am...
delia.c.yaya
Postat: Friday, January 12, 2018 10:53 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/4/2017
Postari: 606
Locatia: Italia (Botosani)
Mirunah wrote:

Si totusi ce face bebe? :))

Eu raspund: E foarte bine, creste.

Pe mn ma exaspereaza pusul mainii pe burtica mea...care nici nu se vede prin haine. Si pana la urma de ce sa puna mana?

Hohooo..sa vezi mai.incolo cum e cand iti pune cineva mana pe burta...mie mia iesit buricu si zona aia e tare sensibila si chiar o data sa pus cineva sa-mi gadile burta fix la buric...am zis cai dau una de sa innebunescras Crazy
Mirunah
Postat: Friday, January 12, 2018 10:55 PM

delia.c.yaya wrote:

Hohooo..sa vezi mai.incolo cum e cand iti pune cineva mana pe burta...mie mia iesit buricu si zona aia e tare sensibila si chiar o data sa pus cineva sa-mi gadile burta fix la buric...am zis cai dau una de sa innebunescras Crazy

Trebuia sa ii bagi si tu un deget in ochihohot Asa, sa vezi daca misca ochiul hohot
cybele
Postat: Friday, January 12, 2018 11:00 PM

delia.c.yaya wrote:

Pfff. Ce aiurea. Eu am un plan cu chestia asta. Daca se apuca lumea sa ma mangaie asa din senin o sa ii mangai si eu pe ei. Unde apuc. Sper doar ca se vor oripila, ca daca le va placea... nasol :)) pentru mine.
delia.c.yaya
Postat: Friday, January 12, 2018 11:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/4/2017
Postari: 606
Locatia: Italia (Botosani)
Ias mangaia pe.cap sa vad daca le misca creierul, daca mai gandesc...Big Laugh
AleC
Postat: Friday, January 12, 2018 11:14 PM

Intrat: 5/31/2017
Postari: 429
cybele wrote:
Salutare. Ce de burtici frumoase pe aici. Si la mine a inceput sa se vada putin, asta pentru ca eu sunt foarte slaba si in mod normal am burta lipita de sira spinarii :)))
Andreea0196 Imi pare tare rau ca treci prin asa situatie urata, e bine insa ca o ai pe mama ta alturi. Nu stiu ce sa iti spun decat sa te linistesti si sa ai grija de sanatatea ta.

Fetelor care luati/ati luat progesteron pentru sustinere. Pana cand l-ati luat? Sau pana cand v-a spus doctorul ca este necesar? Eu am uitat sa il intreb cand am fost saptamana asta si sunt curioasa. Il voi suna saptamana viitoare oricum, dar voua cat vi s-a recomandat?

Eu l-am oprit in urma cu o saptamana, deci am luat pana la 36s, de la inceput. Sunt sigura ca m-a ajutat f mult si mi-a fost teama cand am intrerupt, chiar ma obisnuisem cu el. Lol
AliceAndreea
Postat: Friday, January 12, 2018 11:27 PM

Intrat: 12/9/2017
Postari: 64
Locatia: Constanta
Big Laugh , mi s-a intamplat deja sa imi fie mangaiata burta de douas prietene, de la 9-10 saptamani si mi s-a parut penibil rau ... NuImiPasa

Cred ca zici bine Cybele si asa o sa fac de acum Big Laugh doar ca sa ma sparg de ras la reactia lor.. Hilar Lol
Utilizatori in acelasi subiect
AliceAndreea,Andreea0196,CrisM,delia.c.yaya,DianaM,Ilinca003,Mgeorgiana85
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed