Gravidutzele noastre dragi - 41

Options Gravidutzele noastre dragi - 41
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AriaM
Postat: Thursday, December 7, 2017 10:45 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 10/1/2017
Postari: 201
Ale, sper sa tina vremea cu tine. Sunt acum cu ochii pe tine, ne despart numai 2 saptamani, si ma pregatesc sufleteste ptce va veni urmarindu-te pe tine. Cheek Kiss

Si eu sunt fricoasa si nu tin la durere - pt durerile de cm luam ibuprofen! - dar si eu vreau sa nasc natural. Si la spital de stat haha Lol unde stim ca personalul nu are timp de sensibilitati. Dar deocamdata, nu stiu, sunt asa de optimista ca totul va fi bine.

AleC wrote:
Aria, as vrea natural, chiar ieri am vb cu medicul despre asta, sunt putin ingrijorata din cauza vremii in acea perioada, sa nu fie drumuri inchise, Doamne fereste! (Eu sunt din Calarasi si sarcina e monitorizata la Buc). A zis sa vedem cum se prezinta vremea atunci, in perioada aia, eventual, merg cu cateva zile inainte la un hotel. Desi sunt o persoana f fricoasa, sensibila, etc., as incerca natural, desi in conditiile date, vreme+distanta, cezariana ar fi mai la indemana. NuStiu
AriaM
Postat: Thursday, December 7, 2017 10:47 AM

Astept la mf, e plin holul de mucosi si de tusitori, ce prioritate pt gravide?!toanerele
Andreea06
Postat: Thursday, December 7, 2017 10:56 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 2923
AriaM wrote:
Astept la mf, e plin holul de mucosi si de tusitori, ce prioritate pt gravide?!toanerele

Cand iese cineva intra tu.. sau vorbeste cu asistenta. La mine scrie pe un panou acolo ca gravidele si sugarii au prioritate. Iar asistenta iese des si intreaba pt ce e fiecare, ia hartii etc daca tre ceva sa pregateasca de inainte.

Tre tupeu ca in multe locuri nu exista nici o prioritate de gravide daca nu iti faci tu. Eu am asteptat o ora la rm la lab pt testul de glucoza desi am anuntat la receptie ca is gravida...
AleC
Postat: Thursday, December 7, 2017 10:57 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/31/2017
Postari: 313
AriaM wrote:

La fel patesc si ei, mereu stau cu grija acolo, nici macar nu se feresc cand stranuta/tusesc. Zilele trecute, pentru concediu, am trimis pe altcineva. banghead
delia.c.yaya
Postat: Thursday, December 7, 2017 11:03 AM

Intrat: 5/4/2017
Postari: 460
Locatia: Italia (Botosani)
M-am trezit de dimineata cu oameni la usahohot doamna de la caritas (Donatella) mia addus pe ascuns trio (e de la Prenatal, e rosu si nu a fost folosit niciodata, doar trebuie sal curat de prafyes ),o graaamada de hainute noi ptr bebe si un ergo gym(baby trainer) 0m+ - 9m+ de la chicco!!!!yes
Nici nu stiu cum as putea sai multumesc femeii...numai cati bani am economisit cu trio....si ma mai asteapta si azi dupa-amiaza la caritas ca mai sunt lucruri aduse....
Chris
Postat: Thursday, December 7, 2017 11:17 AM

Intrat: 3/23/2017
Postari: 397
lore.t. wrote:
Multumesc Chris Cheek Kiss Sa iti faci si tu poze, e asa frumos sa vezi cum creste de la o luna la alta...Si eu cam tot asa ca tine de pe la 10 saptamani nu prea ma mai puteam inchide la panataloni si de la 3 luni mi-am luat pantaloni de gravidute ca nu aveam de ales...App de ce ai zis de doctorita mi se pare foarte urat din partea ei pana la 3 luni sa nu te ia in evidenta mai ales ca acum esti mai stresata daca e in evolutie si daca e totul bine...tot la ea mergi? pupici

lore, mi-a facut si mie aseara sotul o poza, dar doar cu burtica. Am fost asa mandra de ea, mi se pare asa draguta! :)) coeur De acum o sa incerc sa fac poze mai des si eu :)
Da, din pacate, o sa merg tot la ea pentru ca imi este aproape de birou si de unde stau si mi-e usor, plus ca am auzit de unele si mai capsomane decat a mea.

Da... mie mi-a lasat de inteles ca nu ma ia in evidenta, ca daca tot am piedut sarcina trecuta, de ce sa ma ia si sa ma stearga din evidenta. Ori, ma gandeam eu, nu asta e ideea? Sa ai un istoric chiar daca ai si 10 sarcini pierdute?! (bine nu e cauzul acum, ca bobita mea creste mare si frumoasa, dar ca si fapt) Si cand i-am zis ca sangeram atunci si ca merg acasa, ma asteptam sa-mi spuna ca imi da concediu medical. Ti-ai gasit... imi spune da da mergi acasa si te odihneste, stai acasa saptamana asta. Crezi ca cineva ma lasa sa stau acasa asa pe ochi frumosi?! Noroc ca am eu un sef super intelegator, dar aia e partea a doua. Poate astepta atentii sau sa ma rog de ea, ori eu chiar n-am vrut sa fac asta. Mi-am facut analizele, le-am platit... Nici nu ma mai complic. Sunt curioasa cand merg saptamana viitoare ce zice si daca ma ia in evidenta fara sa-i spun eu.

Aria, nu stiu daca are voie sau nu, dar ce aveam sa fac?! Daca nu a vrut, nu a vrut...ce sa mai zic de analize?! :)) Mi-a dat data trecuta trimiterea sa le fac si nimeni nu avea fonduri nicaieri, oricum. Si nici nu le-am mai facut ca nu mai apucasem...

Maine mi-am facut programare si la hematolog, la ambulatoriu, in spital, sa mi interpreteze analizele alea de trombofilie sa vad ce spune. Nu stiu daca imi trebuie si trimitere, dar merg si eu asa la ghici :)) Am vorbit cu ceva medic ginecolog, de la Bucuresti (al 3-lea medic!), si el totusi mi-a spus ca mi-ar recomanda si un anticoagulant, dupa parerea lui. Cum dr. mea nici nu a citit bine analizele si a zis din start ca nu e nevoie de anticoagulant, merg sa vad si la hematolog sa ce spune.
AriaM
Postat: Thursday, December 7, 2017 1:55 PM

Da, si eu am stat chiar langa panoul care dadea prioritate la gravide si imi fluturam si carnetul de gravide. Cand m-a vazut o batranica s-a ridicat repede de pe scaun, s-a postat in usa cabinetului si isi chema sotul sa vina la usa sa nu intre altii ca ei is la rand. Deci pana si ea stia de prioritatea gravidelor Lol A iesit asistenta pana la urma, i-am fluturat carnetul, dar tot nu am intrat eu. Macar m-a bagat intr-un alt cabinet sa astept acolo un pic mai ferita de virusi. Si am asteptat vreo juma de ora - deci in total o ora jumate in conditiile in care eu sun mereu sa intreb cand sa vin tocmai ca sa nu astept cu orele. In fine, planuisem sa stau putin sa imi interpreteze rezultatele si sa imi dea adeverinta, dar asa am insistat sa ma verifice... Si uite asa am pierdut o juma de zi, azi pontez la lucru doar o juma de zi

Andreea06 wrote:

Cand iese cineva intra tu.. sau vorbeste cu asistenta. La mine scrie pe un panou acolo ca gravidele si sugarii au prioritate. Iar asistenta iese des si intreaba pt ce e fiecare, ia hartii etc daca tre ceva sa pregateasca de inainte.

Tre tupeu ca in multe locuri nu exista nici o prioritate de gravide daca nu iti faci tu. Eu am asteptat o ora la rm la lab pt testul de glucoza desi am anuntat la receptie ca is gravida...
AriaM
Postat: Thursday, December 7, 2017 1:57 PM

Si poza nu pui sa vedem si noi? ras

Chris wrote:

lore, mi-a facut si mie aseara sotul o poza, dar doar cu burtica. Am fost asa mandra de ea, mi se pare asa draguta! :)) coeur De acum o sa incerc sa fac poze mai des si eu :)
Da, din pacate, o sa merg tot la ea pentru ca imi este aproape de birou si de unde stau si mi-e usor, plus ca am auzit de unele si mai capsomane decat a mea.

Da... mie mi-a lasat de inteles ca nu ma ia in evidenta, ca daca tot am piedut sarcina trecuta, de ce sa ma ia si sa ma stearga din evidenta. Ori, ma gandeam eu, nu asta e ideea? Sa ai un istoric chiar daca ai si 10 sarcini pierdute?! (bine nu e cauzul acum, ca bobita mea creste mare si frumoasa, dar ca si fapt) Si cand i-am zis ca sangeram atunci si ca merg acasa, ma asteptam sa-mi spuna ca imi da concediu medical. Ti-ai gasit... imi spune da da mergi acasa si te odihneste, stai acasa saptamana asta. Crezi ca cineva ma lasa sa stau acasa asa pe ochi frumosi?! Noroc ca am eu un sef super intelegator, dar aia e partea a doua. Poate astepta atentii sau sa ma rog de ea, ori eu chiar n-am vrut sa fac asta. Mi-am facut analizele, le-am platit... Nici nu ma mai complic. Sunt curioasa cand merg saptamana viitoare ce zice si daca ma ia in evidenta fara sa-i spun eu.

Aria, nu stiu daca are voie sau nu, dar ce aveam sa fac?! Daca nu a vrut, nu a vrut...ce sa mai zic de analize?! :)) Mi-a dat data trecuta trimiterea sa le fac si nimeni nu avea fonduri nicaieri, oricum. Si nici nu le-am mai facut ca nu mai apucasem...

Maine mi-am facut programare si la hematolog, la ambulatoriu, in spital, sa mi interpreteze analizele alea de trombofilie sa vad ce spune. Nu stiu daca imi trebuie si trimitere, dar merg si eu asa la ghici :)) Am vorbit cu ceva medic ginecolog, de la Bucuresti (al 3-lea medic!), si el totusi mi-a spus ca mi-ar recomanda si un anticoagulant, dupa parerea lui. Cum dr. mea nici nu a citit bine analizele si a zis din start ca nu e nevoie de anticoagulant, merg sa vad si la hematolog sa ce spune.
Mirunah
Postat: Thursday, December 7, 2017 2:13 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 154
Locatia: Buzau
Chris wrote:

Si eu vreau pozica topai

Eu mi-am facut pe la 4-5 saptamani prima oara, de atunci nu am mai facut. Mi se pare ca se vede un pic sau poate sunt doar balonata topai
Chris
Postat: Thursday, December 7, 2017 2:31 PM

AriaM wrote:
Si poza nu pui sa vedem si noi? ras

https://ibb.co/kTRZub

Burtica de 10 saptamani Lol Nu e foarte artistica poza :))) Astept sa fac una dintr-o pozitie mai favorabila.
AriaM
Postat: Thursday, December 7, 2017 2:51 PM

Da, se vede deja, e acolo burtica. Sa creasca mare si sanatoasa!

Chris wrote:

Burtica de 10 saptamani Lol Nu e foarte artistica poza :))) Astept sa fac una dintr-o pozitie mai favorabila.
Chris
Postat: Thursday, December 7, 2017 2:56 PM

AriaM wrote:
Da, se vede deja, e acolo burtica. Sa creasca mare si sanatoasa!

Doamne ajuta, Aria! DistanceKiss Sa fim sanatoase cu toate si noi si bebelusii si sa avem sarcini usoare si la termen!
Da, deja nu ma mai pot incheia la blugi ca nu imi place ca ma strange la burtica :)) Abia astept sa cumpar si eu hainute de gravide. Lol Cheek Kiss
Mirunah
Postat: Thursday, December 7, 2017 2:57 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 154
Locatia: Buzau
Chris wrote:

Se vede, hihi.Bravoo

O sa imi fac si eu zilele urmatoare o pozica, poate mai creste ca a mea nu se vede asa marisoara ca a ta.
Chris
Postat: Thursday, December 7, 2017 3:06 PM

Mirunah wrote:

Se vede, hihi.Bravoo

O sa imi fac si eu zilele urmatoare o pozica, poate mai creste ca a mea nu se vede asa marisoara ca a ta.

Noi maine am avea 10 saptamani dupa um, acum sa vedem ce o sa indice si eco. Si mie mi-e asa de drag sa o privesc in oglinda... :))
delia.c.yaya
Postat: Thursday, December 7, 2017 3:15 PM

Intrat: 5/4/2017
Postari: 460
Locatia: Italia (Botosani)
Hehe..ia sa ma laud si eu un pic..
Burtica la 25 de saptamani:
https://imgur.com/emXNYcu
computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed