Gravidutzele noastre dragi - 22

Options Gravidutzele noastre dragi - 22
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, February 11, 2014 11:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Andreea, sa-mi spui cand vrei pe listuta.

Fetele, daca nu am respectat ordinea corecta sau daca am uitat pe cineva, va rog sa ma atentionati.

Diana, rezolvat! Cu listele astea tre' sa-mi fac timp ca sa reiau tot din urma.
Sarcina usoara in continuare! Cand simti ca nu mai poti, adu-ti aminte cat ti-ai dorit sa fii mami x 3!

Cat despre cheltuieli, stii si tu foarte bine ca din momentul in care ramai insarcinata, sunt pe o linie ascendenta. Daca nu sunt analizele, sunt pampersii si laptele praf + restul... apoi gradi, scoala, etc... si ajungi la concluzia ca ce considerai la inceput costisitor a fost, de fapt, floare la ureche.
fdianamaria
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Oana draga, cum stii tu sa ma faci sa zambesc !!!! NORMAL ca mi-am dorit si-mi doresc sarcina asta mai mult ca orice pe lume !!! Nimic nu mi-am dorit mai mult pe lumea asta decat sa fiu mama, cu tot ce inseamna asta, cu toate sacrificiile de tot felul pe care le facem. Eu sunt ok pentru mine, dar tot mai multe prietene dragi si rude fac avorturi sau nici macar nu vor sa auda de copii tocmai din cauza situatiei financiare. Si doare. Iar din pacate, multe stau muuuult mai bine financiar si totusi considera ca "nu se merita". Iar statul nu te incurajeaza deloc iar medicii cer n analize si consultatii chiar daca nu sunt nici gratuite, nici compensate macar. Asta e dureros.

PS Pentru mine...e doar o frica imensa. Acum. Desi am mai trecut de doua nasteri, mi-e groaza acum. sic
simona83
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
Diana, curaj si incearca sa fii optimistaCheek Kiss . Mai aveti putin si trebuie sa se aseze lucrurile astfel incat sa fie bine pentru voi.
Stai cumintica la pat si du bebe cat mai aproape de termen. Poate ai sanse la nastere naturala si riscurile nu vor fi la fel de mariHands Dubios asta cu lichidul... am inteles ca dc bei multe lichide, te odihnesti si mananci sanatos, e posibil sa creasca si cantitatea de lichid.
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:25 PM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
din cate stiu eu,dupa 34 de sapt volumul lichidului mai scade,si trebuie sa fi atenta daca il pierzi tu iar in cazul asta sa mergi la medic cat mai repede.ginecologul tau,parerea mea,ar trebui sa fie mai responsabil in sensul ca trebuie sa pregateasca terenul cat mai repede si cu tot ce e necesar,inclusiv sange pt cazul in care o sa ai nevoie de transfuzie,sau poate prin rudele tele,parinti frati mai e cineva cu grupa ta si e disponibil sa iti doneze.esti un caz care are nevoie de toata atentia.si eu am fost la sarcina trecuta cobai pt 3 sapt si stiu cum e ,de aceea ai toata intelegerea si sprijinul meu.sotul meu are AB4,asa ca daca ai nevoie de donatori de sange sa ne anunti.fi pozitiva si optimista pt ca de asta are nevoie bebele tau si sa sti ca dumnezeu nu ne lasa la greu
simona83
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:40 PM

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
Dana, nici eu nu prea aveam constant greturi la 6-7 sapt. Eu zic sa mai astepti ca greul de abia acum incepe...
Noi nici azi-noapte nu am dormit pentru ca am relationat cu vasul de toaleta... am dat tot din mine :)))). La un moment dat ma ustura gatul si nu mai aveam ce sa dau afara dar reflexul era tot acolo, puternic. Am adormit la 4 pe podeaua din baie, ca ultimul alcoolic. Dar sunt tare mandra de greturile mele, dar cam obosita.Bravoo Eu zic ca maxim o luna mai avem de tras, nu-i asa burtici cu experienta?
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:53 PM

eu cu sarcina anterioara pana pe la 16 sap am tras,dar eu m-am confruntat si cu o disgravidie asa ca nu cred ca e cazul tau.DistanceKiss eu aud pe fete ca au sanii fff mariti,ai mei sunt doar umpic si asta ma cam sperie,dar eu sunt mai panicoasa din fire si pana vineri nu stiu cum o sa rezist.de greturi nu imi fac griji pt ca soru-mea nu a vomitat nici macar o data in sarcina,nici greturi si are un copil sanatos tun Lol
kali
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:53 PM

fdianamaria wrote:
PS Pentru mine...e doar o frica imensa. Acum. Desi am mai trecut de doua nasteri, mi-e groaza acum. sic

Esti mai constienta de riscuri, implicatii, plus ca si grija/responsabilitatea pentru copiii tai iti sporeste frica.
Si eu sunt mai atenta cu mine de cand sunt mami. Ma asigur ca sunt ok pentru ca stiu ca cei mici inca au mare nevoie de mine.

Simona, nu e o regula. Stii ca 20% dintre femei au greturi de-a lungul intregii sarcini? Mi se pare un procent foarte ridicat!

Sa speram ca scapi rapid si de asta ca sa te poti bucura de sarcina.

Dana, nici cu sanii nu e o regula. Ai mei erau mariti doar cand erau pliiini cu lapte. In rest...NuStiu

Andreea.A
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:58 PM

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
Kali, pe vineri sau sambata am sa urc si eu pe listuta. Intai sa vad ce zice doctorita la eco si pe urma.
Diana, crede-ma, sotul meu e panicat maxim deja, mai ales la gandul ca eu nu am sa iau indemnizatie de crestere a copilului. Am gasit noi o alta solutie, care lui nu ii prea convine, dar o sa ne descurcam. Sincer, si pe mine ma doare cand aud in jurul meu de avorturi sau ca nu vor copil niciodata, dar pe urma ma gandesc "ce ma intereseaza pe mine de viata lor? eu vreau copil, am sa il am si am sa trec cu bine peste toate, pentru ca nu sunt singura pe lumea asta, am o multime de oameni dragi care ma vor ajuta la nevoie"! Si deja au inceput sa ma anunte acele fiinte minunate ca am un sprijin in ei/ele! Cand incep sa ma panichez ma gandesc la ce imi zice tata mereu: "dar femeile de la tara, care nasc pe camp, singure, cum reusesc sa ajunga in acel punct fara mii de analize si ecografii si regimuri speciale?". Intr-adevar, s-au schimbat si vremurile. Dar si ecografiile astea, fetelor, credeti ca sunt sanatoase pentru cel mic? Nu cred, dar trebuie facute pentru ca noi sa stam linistite ca totul decurge normal. Eu ma tem doar de o sarcina extrauterina, dar daca imi zice doctorita ca s-a fixat si creste, atunci stam cumintei si ne transmitem unul celuilalt ganduri bune si frumoase sa crestem sanatosi si voinici! (ca Simona, pe care o ador...recitesc in fiecare zi postarile in care ii vorbesti lui bebe si plang de emotie). Si da, eu voi fi una din femeile alea puternice, ca cele de la tara, care nu se lasa doborate de nimic. Si sunt sigura, Diana ca tu esti de un milion de ori mai puternica decat noi toate la un loc si ai sa treci cu bine peste toate. Suntem aici sa te sustinem si sa te ajutam in orice fel putem! grup grup grup grup
elala
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:02 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/13/2009
Postari: 485
Locatia: bucuresti
Eu am avut greturi si am varsat aproape zilnic, chiar si de mai multe ori pe zi pana la 14 saptamani.De atunci ma simt foarte bine, am mai varsat doar o singura data saptamana trecuta si asta pentru ca am baut jumatate de litru de apa dintr-o dataras .In legatura cu analizele, am fost astazi sa le fac pe cele de trimestrul 2 si nu am platit nimic.Mi-a cerut ginecologul trimitere de la medicul de familie si mi-a dat sa le fac gratis.Doar pentru torch (toxoplasma, rubella si cmv) am platit 250 lei.
kali
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:20 PM

Andreea, cred ca vorbeai cu Diana. Oana sunt eu.AngelNot
Si... ecografiile nu reprezinta niciun pericol pentru bebe. Poti sa faci cate doresti sau cate considera medicul ca sunt necesare.
doinanuta
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:24 PM

Intrat: 10/26/2013
Postari: 2144
Mie doctora mi-a zis ca sunt obligatorii analizele si cel mai bine ar fi sa le faci inainte de a ramane insarcinata.Mie mi-a zis sa fac torch.A scris CMV,ALTELE,TOXOPLASMA,RUBEOLA SI LISTERIA.La mn la policlinica costa 310 lei toate.Torch 260 si listeria 50.Clamydia,ureplasma si microplasma le-am fc si am dat 135 de lei.Restul sunt analize de sange.
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:25 PM

elala ce fel de trimitere ai luat de la medicul de familie?si cu trimiterea de la medicul de familie ti-a dat ginecologul reteta pt analize?
elala
Postat: Tuesday, February 11, 2014 2:00 PM

Da, Dana..Mie asa mi-a cerut medicul ginecolog, o trimitere sa aiba el justificare ca sunt asigurata si am medic de familie.Clinica la care am facut analizele are contract cu CAS si medicul meu ginecolog lucreaza tot acolo.Analizele obligatorii in sarcina sunt gratuite!! Interesati-va mai bine si poate macar pe astea nu le platiti..Nici eu nu stiam, dar mie mi-a spus ginecologul.
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 2:06 PM

pai si daca iau reteta doar de la medicul de familie nu merge?eu sunt asigurata
elala
Postat: Tuesday, February 11, 2014 2:12 PM

Nu stiu ce sa iti zic.Inteaba medicul de familie cum ai putea sa faci analizele gratuit si poate te indruma spre un laborator in contract cu CAS.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed