Gravidutzele noastre dragi - 22

Options Gravidutzele noastre dragi - 22
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea.A
Postat: Monday, February 10, 2014 10:18 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
Nanny wrote:

Kali eu le-am spus de multe ori fetelor sa faca acesta analiza inainte, nu dupa! Stiu si eu cazuri cu CMV activ in sarcina, au trebuit sa faca amniocenteza si s-au linisitit afland ca totul e in regula ( asta de cele mai multe ori cand nu erau la prima infectare). Dar cele mai grave cazuri sunt cele in care CMV apare ca Primo Infectio in sarcina! Acolo e buba si mi se pare aiurea ca doctorii nu recomanda acesta analiza inainte de sarcina. Acolo scrie optional, dar ar trebui sa fie obligatorii.Am o prietena care nu si-a facut aceasta analiza tot din cauza banilor si nu vreau sa spun prin ce chin trece cu copilul ei.Nu dau amanunte ca sa nu speriem fetele.Sa speram ca nu va fi cazul gravidutelor noastre, care vor fi din ce in ce mai rotunjoare si mai dragute!SimplyLove
Andreea..sa nu crezi Doamne fereste ca te cert. EU doar impart din experienta mea ( neplacuta) si te sfatuiesc cum cred ca e mai bine.E optiunea ta cum vei face.DOamne ajuta ca totul sa fie bine!SimplyLove

Honey, aseara mi-am facut o lista cu ce analize ar trebui sa fac si cat ar costa, dar cand am tras linie si a vazut sotul, am crezut ca face infarct. S-a albit tot la fata si mi-a zis: "Draga mea, te iubesc din suflet, dar vreau sa traiesc cu ambii rinichi, nu doar cu unul". Iti multumesc din toata inima pentru sfaturi si informatii, esti o adevarata enciclopedie pe doua piciorute si te ador pentru ca iti faci griji pentru noi. Sa stii ca pe mine nu prea ma sperii, ti-am mai zis, eu am crescut prin spitale si am vazute multe la viata mea, ma sperii cam greu.
Eu am inceput sa vorbesc cu buburuza si sa imi tin mana pe burtica seara in pat, dar nu as vrea sa ma atasez prea tare de el pana la trei luni. De-abia astept sa merg la eco si sa ii vad fata sotului cand ni-l arata doctorita.
E de groaza cu tusea mea. Imi vine sa vomit de fiecare data si am o groaza de saliva pe care nu o pot inghiti. Doctorita mi-a zis doar sa bag ceaiuri la greu, cu lamaie si miere si vitamina C cu propolis si atat pana vin rezultatele. Dar nu prea au efect. De la vitamina C am o limba dureroasa si aspra parca e de pisica. Maine seara la inventar am sa-i rog sa nu cumva sa ma puna pe langa frigidere, ca plec fara sa ma uit in urma.
dana_h
Postat: Monday, February 10, 2014 10:25 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
andreea eu gasi laboratoare care lucreaza cu casa de asigurari,cred ca si la tine sunt.incearca sa bei ceai de foi de ceapa cu miere,e minunat si pune sare groasa intr-un ciorap,incalzeste-l pe soba sau calorifer si il pui cald pe piept.sper sa iti treaca si ai grija de tn si bbDistanceKiss
din cate stiu eu propolisul nu prea e indicat in primul trimestru.mai bine stoarce o lamaie intr-un paharut cu apa calduta si bea-l.e vitamina c 100% naturala.
Andreea.A
Postat: Monday, February 10, 2014 10:36 PM

dana_h wrote:
andreea eu gasi laboratoare care lucreaza cu casa de asigurari,cred ca si la tine sunt.incearca sa bei ceai de foi de ceapa cu miere,e minunat si pune sare groasa intr-un ciorap,incalzeste-l pe soba sau calorifer si il pui cald pe piept.sper sa iti treaca si ai grija de tn si bbDistanceKiss
din cate stiu eu propolisul nu prea e indicat in primul trimestru.mai bine stoarce o lamaie intr-un paharut cu apa calduta si bea-l.e vitamina c 100% naturala.

Eu mi-am luat acum doua zile o folie de vitamina C simpla, iar in seara asta mi-a facut scumpul meu sot o 2,5 litri de limonada, din 3 lamai si miere. La treaba cu sarea ma gandesc de cateva seri si tot zic ca o fac si adorm pana sa apuc. Ma duc sa-mi incalzesc acum.
simona83
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:01 AM

Intrat: 7/23/2013
Postari: 726
Hihihi... Ce s-a mai animat si topicul nostrucampfire
Andreea.A
Postat: Tuesday, February 11, 2014 9:48 AM

simona83 wrote:
Hihihi... Ce s-a mai animat si topicul nostrucampfire

Era si timpul! Vine si Krissa acusica...poate ne da si Mon o veste buna peste vreo doua saptamani...Bravoo Bravoo Bravoo Bravoo
Alina Heering
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:13 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania

E de groaza cu tusea mea. Imi vine sa vomit de fiecare data si am o groaza de saliva pe care nu o pot inghiti. Doctorita mi-a zis doar sa bag ceaiuri la greu, cu lamaie si miere si vitamina C cu propolis si atat pana vin rezultatele. Dar nu prea au efect. De la vitamina C am o limba dureroasa si aspra parca e de pisica. Maine seara la inventar am sa-i rog sa nu cumva sa ma puna pe langa frigidere, ca plec fara sa ma uit in urma.
Eu cand am fost racita aveam nas infundat si o tuse fff urata am sunat doctorul si mi-a zis ca pot lua paracatamol 500 mg,mucosolvan si spray nasal pentru copii. pe langa toate astea am baut la ceaiuri fara miere si fara zahar ci doar cu lamaie stoarsa si lamaia in ceai,sare la gat. si uite asa am tinut doar 4 zile tratament nu prea mult ca am avut frica ptr bebica. dar tu mai bn suna doctorul si intreaba sanatate multa va doresc
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:24 AM

e periculoasa raceala in sarcina,mai ales in primul trimestru.eu ca sa ma feresc de ea beau in fiecare dimi un pahar mare de fresh de o lamaie si 3 portocale.si multa apa.pana acum m-a ajutat.
Andreea.A
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:27 AM

Alina Heering wrote:

Eu cand am fost racita aveam nas infundat si o tuse fff urata am sunat doctorul si mi-a zis ca pot lua paracatamol 500 mg,mucosolvan si spray nasal pentru copii. pe langa toate astea am baut la ceaiuri fara miere si fara zahar ci doar cu lamaie stoarsa si lamaia in ceai,sare la gat. si uite asa am tinut doar 4 zile tratament nu prea mult ca am avut frica ptr bebica. dar tu mai bn suna doctorul si intreaba sanatate multa va doresc

A zis ca in afara de ceaiuri sa nu mai iau decat vitamina C pana avem rezultatul la urina si exudat, pentru ca e posibil sa fie o infectie. Azi sunt pentru rezultatul la urina si maine am la exudat. Mi-am pus aseara un saculet de sare fierbinte pe gat si azi am sa-mi rad doi cartofi sa ii pun pe gat. Totusi, nu am facut febra deloc, deci sunt sanse mari sa nu fie infectie, ci doar o simpla laringita. (Hands Hands Hands Hands ). Multumesc, Alina!
Da, Dana, stiu, dar eu am capatat-o saptamana trecuta marti. Acum am mai ramas doar cu durere in gat (pot inghiti, in sfarsit) si cu tuse (se irita gatul la caldura).
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:31 AM

fetelor nu stiu cat de rau o fi,dar pe mine nu ma mai dor sanii decat putin,umflati mai sunt dar nu mult,asa putinel dar se vad venele pe ei si tuberculi aceia umflati pe aureole.azi dormi pana la 10,parca nu m-as mai fi trezit,iar greata doar daca mananc ceva,in rest nu prea.credeti ca e ceva in neregula?
kali
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:55 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14336
Nanny wrote:
... Dar cele mai grave cazuri sunt cele in care CMV apare ca Primo Infectio in sarcina!

Nu vreau sa te contrazic, atata spun ca nu-i de panicat. Cu siguranta sunt cazuri de infectare in sarcina insa ele sunt atat de izolate si de rare ( iar dintre acestea doar o parte se transmit fatului ) asa incat se explica de ce nu au inclus aceasta analiza pe lista celor obligatorii. Infectarea cu CMV poate fi prevenita cu minim de atentie si de igiena. Stiti si voi ca se transmite prin contactul apropiat cu persoana infestata prin urina, saliva sau alte fluide ale corpului - de aceea se mai numeste si " boala sarutului ". Ceea ce spun e ca nu se ia usor mai ales daca nu se lucreaza cu copii mici!!
... Plus ca simptomele la un organism cu imunitate scazuta sunt foarte violente si e imposibil sa nu fie detectat!

Stiu si eu cum e sa-ti doresti sa fie totul perfect si sa vrei sa faci tot ce-ti sta in putinta ca sa-ti vezi visul cu ochii. Am alergat si eu de-a lungul timpului dupa fel de fel de analize care sa-mi garanteze rezultatul dorit si sa ma linisteasca ori sa-mi dea satisfactia ca procedez ca la carte, mie, perfectionista, insa tot asa, experienta si trecerea tipului m-a invatat sa discern si sa adaptez informatiile nevoilor mele reale - nu a celor inventate de statistici.

Discutia se poate lungi la infinit... cunosc unii medici care nu mai recomanda triplu test pe banda - pentru sporirea incasarilor anumitor laboratoare de analize - ci doar daca te inscri in grupa de risc sau ai istoric in familie pe anumite afectiuni... in rest nu considera ca se justifica.

In fine... sarcina usoara, burtici! Vine si listuta imediat!
fdianamaria
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:58 AM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Oana, cand ai timp, te rog fa-ne listuta !! Clubul s-a marit si vrem sa ne vedem in ordine ras
Eu...mai am putin. Nu sunt bine si , nici sanse de nastere normala fara griji nu am din pacate, asa ca am revenit in perioada de interdictii. Daca dupa 4 luni de riscuri si tratament si repaus total din toate punctele de vedere, am intrat in normal, acum am decazut din nou de la ultimul control de saptamana trecuta. uff Din pacate nici moralul nu ma ajuta prea mult, pentru ca visez intr-una ca mor la nastere. Doctorul e panicat de faptul ca sunt sanse mari sa trebuiasca sa fac cezariana, si cu complicatiile mele si cu alergiile mele nu se stie deloc cum voi reactiona, asa ca saptamana asta si viitoare sunt in analize si controale medicale aproape zilnic. Am ajuns si la urgenta de m-au urcat pe masa din cauza ca lichidul e mai putin decat trebuie si de cateva saptamani am niste scurgeri dubioase. Am repetat n analize de sange de mi-e vanata deja mana de cate ori m-au tot impuns si...pe 24 ma vor interna la Matern sa ma faca "cobai", adica sa ma supuna la tot felul de teste, sa poata sa-si dea cu presupusul cum va fi daca...
Despre bani...of...eu am platit tot la fiecare sarcina pana acum. Degeaba imi da trimitere, analizele si controalele toate au fost pe bani. Si bani grei.
Daca ar fi sa adun toate costurile sarcinii pana acum, in mod sigur imi terminam de renovat casuta (pentru care platesc lunar rata si in care nu ma pot muta pentru ca e veche si nu are nici minimul de conditii inca) si ma puteam muta deja...atat de mult am platit deja. De la 150lei/luna tratamentul pentru primele 4 luni de risc, la cate 100lei fiecare consultatie la medicul meu ginecolog, la aprox 1.000lei total analize, la 700 lei doua ture de ecograf la Timisoara (pentru ca am avut riscuri si sarcina mai...dubioasa) si urmeaza consultatiile de saptamana asta si viitoare (la medic cardiolog, pentru rinichi si pentru eco Doppler). Singurul loc unde nu platesc e doctorul de familie.
Probabil ca as fi putut merge la alt doctor cu sarcina si ma scutea de plata fiecarei consultatii, dar sincer mi-a fost frica, avand alergie la anestezice, fiind cu probleme mai multe de sanatate si stiind ca tot cu dansul am nascut datile trecute si vine sigur la nastere, la orice ora (datile trecute insa era inca in contract cu Casa de Asigurari si era ok...acum nu).
Singura mea concluzie dupa o sarcina ca asta e ca daca ai venituri medii sau mici in Romania, cel mai bine e sa eviti sa faci copii sau sa faci avort (daca te lasa sufletul). Oricum e greu sa-i cresti sa le dai minimul de trai decent (sa nu uitam ca alocatia e 42 de lei intre 2 si 18 ani), e si mai greu sa ii duci cu bine in burtica. Si la cate costuri implica doar analizele si consultatiile din cele 9 luni de sarcina, trebuie in mod normal sa avem si ce manca sanatos, sa poata creste.
Ma iertati, fetelor, dar sunt tare tare cu moralul cazut. Azi de dimineata am aflat cu bucurie ca trebuie sa fac anti-tetanosul din nou pe care sa-l cumpar eu din farmacie cu 70lei plans
dana_h
Postat: Tuesday, February 11, 2014 11:16 AM

diana stai linistita,sunt sigura ca totul va fi bine.medicina a evoluat foarte mult si exista anestezi si pt persoanele alergice,nu cred ca esti singura din tara cu o astfel de alergie.din pacate asa e,pt o sarcina se cheltuie foarte mult,iar statul nu te prea ajuta cu nimic,dar si bucuria cu care iti stringi puiul in brate cred ca nu are pret.iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos si ai incredere in dumnezeu ca totul va fi bine DistanceKiss
fdianamaria
Postat: Tuesday, February 11, 2014 11:35 AM

Mersi, Dana...
Din pacate pana acum toate la care am fost testata in Arad sunt alergica. M-au cusut pe viu si cand am avut capul spart si mi-au pus 5 copci, si cand mi-au ars niste semne de piele, la stomatolog nu imi poate lucra niciodata o plomba pana la capat pentru ca nici nu poate face anestezie nici nu se opreste sangele (am probleme si cu coagularea si cu muuuulte). Asa ca, variante deocamdata n-am. Cand am avut probleme maricele cu rinichii anul trecut, m-a pus doctorul sa...ma rog sa nu ajung la operatie pentru ca nici pentru sonda nu avea decat solutia s-o bage pe viu ras Da, sunt o persoana minunata. La nasterea cu fetita, am pierdut mult sange si mi s-a facut rau. Cu masca de oxigen mi-am revenit si doctorul a inceput sa rada atunci ca...noroc ca nu au avut nevoie de transfuzie ca nu aveau AB4 in spital cica. ras Dar da, sigur nu sunt singura din tara cu atatea...eu ziceam doar ca e mai complicat un pic si din pacate nici medicii nu stiu la ce sa se astepte.
kali
Postat: Tuesday, February 11, 2014 11:36 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14336
coeur coeur coeur Gravidutzele noastre dragi! coeur coeur coeur

1. Alina H.

2. Fdianamaria

3. Sousourel

4. Mihaela-doinita

5. Ania

6. Elala

7. Simona 83

8. Capsunica

9. Dana_h

10. Deyutzu

11. Emanicole

Sarcina usoara tuturor burticilor!!! gravida

Ultima actualizare: 11.02.2014
fdianamaria
Postat: Tuesday, February 11, 2014 11:39 AM

Multumim !!!!!
Yuhoo...nu sunt inca cap de lista sic (vezi ca data probabila a nasterii mi s-a schimbat teoretic in hartii din cauza masuratorilor...bebe e mai mare decat am calculat eu, se pare)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed