Gravidutzele noastre dragi - 22

Options Gravidutzele noastre dragi - 22
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dana_h
Postat: Monday, February 10, 2014 8:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
felicitari elala si doamne ajuta in continuare DistanceKiss abia astept sa merg si eu vineri sa imi vad buburuza coeur
mihaela-doinita
Postat: Monday, February 10, 2014 8:37 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/30/2012
Postari: 139
Locatia: Slatina
Andreea.A wrote:

Multumim, Mihaela! Si voua ca dorim sarcina usoara in continuare si nastere usoara si la termen!

multumim andreea slava domnului pana acum suntem bine si foarte activi...ma bucur mult ca ne marim listuta de gravidute. pupici burticile
oanamaria
Postat: Monday, February 10, 2014 8:50 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Sarcina usoara burtici!
dana_h
Postat: Monday, February 10, 2014 8:56 PM

multumim oana DistanceKiss
fetelor am niste sirop din pere de brad,facut de noi,deci bio 100% si tare imi placea sa il beau cu apa plata.in sarcina mai pot bea?
Nanny
Postat: Monday, February 10, 2014 8:59 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Andreea.A wrote:
Elala, succes si asteptam poze cu bebe!
Ema, eu nu cred ca fac TORCH-ul, e mult prea scump si nu ne permitem. Raman doar la analizele normale.

Andreeo fa Torch ul ca sa nu te bat! Nu-l faci pt ca e 300 lei...??? Daca vrei iti spun mai mult ein PM sau pe FB! Gravidutelor...faceti Torch-ul...nu va uitati la bani!! Nu dau detalii aici ca sa nu sperii pe nimeni. Cine doreste sa trimita PM!
Nanny
Postat: Monday, February 10, 2014 9:03 PM

dana_h wrote:
hiv si vdrl nu le fac,le-am facu si anul trecut pt o fisa medicala,asa ca nu are nici un rost.TORCH o sa-l fac si eu luna viitoare,ca acum vreo 3 ani am avut un motanel vreo 4 luni.in craiova sub 340 lei nu gasesc pt TORCH.ce vreau sa va intreb CMV nu iasa si la papanicolau?

Cum sa iasa CMV la papanicolau??? Este un virus din grupa herpesilor, care sta latent in sange si cand sistemul imunitar e scazut ataca.Si eu ca si Simona am patit-o!! Este un virus cica "inofensiv" da doar aspecte ca de girpa, raceala: dureri de cap, musculare, articulare...In fine In sarcina nu e permis pt ca da retard!!!! Na..ca v-am spus pana la urma.Prima mea sarcina pierduta se considera din cauza CMV activ!!! FACETI TESTUL!!! Cred ca mi-am dat doctoratul in CMV..decate ori am repetat analiza. Nu exista tratament!!!! Decat intarirea sitemului imunitar!
Andreea.A
Postat: Monday, February 10, 2014 9:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
Nanny wrote:

Andreeo fa Torch ul ca sa nu te bat! Nu-l faci pt ca e 300 lei...??? Daca vrei iti spun mai mult ein PM sau pe FB! Gravidutelor...faceti Torch-ul...nu va uitati la bani!! Nu dau detalii aici ca sa nu sperii pe nimeni. Cine doreste sa trimita PM!

CMV-ul am sa il fac, ca e cam 50 de lei, dar TORCH-ul chiar nu imi permit. E 350 lei aici, asta inseamna jumatate din salariul sotului (salariul meu de 175 lei nici nu il pot pune la socoteala, ca se duce pe eco si vitamine). Si asa in seara asta am fost sa imi iau niste lapte, lamai, morcov, banane, o bucatica de carne si am lasat 100 lei. Exact cat e eco. Si mancarea asta nu ma tine o saptamana, ca mai mananca si socrii (care oricum fac gat de fiecare data cand le cerem bani imprumut sau pentru cumparaturi). Si uite asa, Nanny, ne descurcam in fiecare luna cu 700 lei. Am sa vorbesc cu doctorita de familie si cu doctorita de la gineco si sa vad cum pot sa fac sa nu il platesc.
Si mai avem acum cheltuiala cu licenta lui, ca ii trebuie macar un sacou, drumul dus-intors la Iasi, o masa calda...te rog sa ma intelegi.
Nanny
Postat: Monday, February 10, 2014 9:22 PM

Andreea.A wrote:

Si uite asa, Nanny, ne descurcam in fiecare luna cu 700 lei. Am sa vorbesc cu doctorita de familie si cu doctorita de la gineco si sa vad cum pot sa fac sa nu il platesc.
Si mai avem acum cheltuiala cu licenta lui, ca ii trebuie macar un sacou, drumul dus-intors la Iasi, o masa calda...te rog sa ma intelegi.

Te inteleg, crede-ma! Dar pt 300 lei s-ar putea sa regreti amarnic! Fa-l si macar stii o treaba! Torch cuprinde 4 analize in Igg si Igm pt toxoplasma, rubeola, citomegalovirus si herpes! Fa macar toxoplasama si CMV. Off mama ce salarii de ***** aveti!!banghead Asta nu se deconteaza!
Alina Heering
Postat: Monday, February 10, 2014 9:27 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
Ce nasol e in Romania. Aici cu asigurarea medicala nu platesti nimic nici un fel de analiza,ecografie sau altceva (eu merg la cabinet privat) si nu platesc nimic. e greu sa fii gravida in Romania si sa platesti analize,ecografie,chirie,copii la scoala si un singur salariu in casa. greu ffff greu.
va pupic burtici azi la doctor totul bn,analize bune totul decurge bn,inimioara îi bate bine si nu-i cred ca-i placea ce aveam eu pe burtica ptr ca impingea mereu cu piciorusile,manutele mereu se intindea...Love multa santate in continuare si sarcina usoara cu bebei sanatosi
kali
Postat: Monday, February 10, 2014 9:33 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Nanny, efectuarea analizelor specifice tine de optiunea fiecareia in parte, luand in calcul excluderea - sau dupa caz, acceptarea - avortului in caz de...

Andreea, nici eu nu am facut Torch-ul la a 2-a sarcina, iar asta pentru ca am stiut ca in cazul unui rezultat neasteptat - de prost bineinteles -, nu as fi putut renunta la bebelus. Oarecum mi-am asumat decizia in cunostinta de cauza pentru ca - am mai povestit - am ramas insarcinata peste anticonceptionale si mi-am asumat riscul, stiind care ar putea fi - iar aici ma refer la triplu test. Pana la urma faci cum consideri si tine cont ca sunt cazuri in care s-au nascut bebelusi cu probleme care nici macar nu au fost vazute la eco - d'apai in analize.

Alina, si aici se deconteaza, dar nu toate.

Edit: mai ales in cazul vostru, al fostelor aspirici, Torch-ul ar trebui facut inainte, nu dupa ce ramaneti insarcinate.
Andreea.A
Postat: Monday, February 10, 2014 9:42 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2013
Postari: 778
Locatia: Botosani
kali wrote:
Nanny, efectuarea analizelor specifice tine de optiunea fiecareia in parte, luand in calcul excluderea - sau dupa caz, acceptarea - avortului in caz de...

Andreea, nici eu nu am facut Torch-ul la a 2-a sarcina, iar asta pentru ca am stiut ca in cazul unui rezultat neasteptat - de prost bineinteles -, nu as fi putut renunta la bebelus. Oarecum mi-am asumat decizia in cunostinta de cauza pentru ca - am mai povestit - am ramas insarcinata peste anticonceptionale si mi-am asumat riscul, stiind care ar putea fi - iar aici ma refer la triplu test. Pana la urma faci cum consideri si tine cont ca sunt cazuri in care s-au nascut bebelusi cu probleme care nici macar nu au fost vazute la eco - d'apai in analize.

Alina, si aici se deconteaza, dar nu toate.

Nanny, Kali, eu am foarte multe prietene care au nascut recent si vreo trei care sunt insarcinate. Si nici una dintre ele nu a facut TORCH-ul. Copiii nascuti sunt bine sanatosi. Nanny, mai intai sa vad eu ce iese la exudat si urina si pe urma vedem ce-o mai fi. Daca fac doar CMV si toxo tot pe acolo ajung, ca e vreo 200. In fine, nu are rost sa ma stresez de pe acum pentru ca mai am pana la 11-12 saptamani. Sa fie el bine si sa creasca pana atunci, ca am timp sa ma decid. Poate schimba si sotul serviciul si prinde ceva mai bun.
Eu am papat acum, fidea cu lapte si o banana si ma bag la nanita. Am dormit toata ziua Blushing Blushing Blushing Blushing Blushing Blushing .
Va pup!!!
Nanny
Postat: Monday, February 10, 2014 9:49 PM

kali wrote:

Kali eu le-am spus de multe ori fetelor sa faca acesta analiza inainte, nu dupa! Stiu si eu cazuri cu CMV activ in sarcina, au trebuit sa faca amniocenteza si s-au linisitit afland ca totul e in regula ( asta de cele mai multe ori cand nu erau la prima infectare). Dar cele mai grave cazuri sunt cele in care CMV apare ca Primo Infectio in sarcina! Acolo e buba si mi se pare aiurea ca doctorii nu recomanda acesta analiza inainte de sarcina. Acolo scrie optional, dar ar trebui sa fie obligatorii.Am o prietena care nu si-a facut aceasta analiza tot din cauza banilor si nu vreau sa spun prin ce chin trece cu copilul ei.Nu dau amanunte ca sa nu speriem fetele.Sa speram ca nu va fi cazul gravidutelor noastre, care vor fi din ce in ce mai rotunjoare si mai dragute!SimplyLove
Andreea..sa nu crezi Doamne fereste ca te cert. EU doar impart din experienta mea ( neplacuta) si te sfatuiesc cum cred ca e mai bine.E optiunea ta cum vei face.DOamne ajuta ca totul sa fie bine!SimplyLove
dana_h
Postat: Monday, February 10, 2014 10:01 PM

din pacate la noi in tara copii costa foarte mult.de la analize,echografi,vitamine,spitale pana la nastere care costa muulltt.eu si sotul am hotarat ca daca nu ne descurcam facem credit,asta e!!!norocul nostru cu parintii nostrii care ne mai ajuta si ei.dar sa revenim la lucruri mai happy,asta seara am avut prima pofta Hilar .saracutul sotul meu Lol
Nanny
Postat: Monday, February 10, 2014 10:08 PM

dana_h wrote:
happy,asta seara am avut prima pofta Hilar .saracutul sotul meu Lol

Si cam ce ti-a dorit "pipota"?? Sper ca nu ceva exotic!!Lol
dana_h
Postat: Monday, February 10, 2014 10:12 PM

hohot hohot hohot nuu,o shaorma...cu de toate hohot imi ploua pur si simplu in gura si incepuse sa ma doara burtica noroc cu sotiorul meu care imi aduse coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed