Gravidutzele noastre dragi - 22

Options Gravidutzele noastre dragi - 22
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Nanny
Postat: Wednesday, January 29, 2014 3:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Mihaela...Bine ai revenit cu vesti...nu stiu nimic despre mancarimile tale.Ai intrebat medicul ginecolog?? E foarte important..Poate e vreo alergie...la frig de exemplu sau vreun efect advers de la vreun tratament ( in caz ca iei)
Alina Ceaiuri caldutte , nu fierbinti. Ceai de ceapa cu nuci ( daca suporti, e bun la gust) ceai de busuioc, sa mananci ceapa...stiu ca e neplacut, dar este un antibiotic natural.Poti sa sugi anumite pastile de gat care sunt numai din plante, caldurica...Sa te faci bine!DistanceKiss
mihaela-doinita
Postat: Wednesday, January 29, 2014 6:16 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/30/2012
Postari: 139
Locatia: Slatina

la medic inca nu am ajuns,sper sa ajung maine pt ca sunt destul de nelinistita...sper doar ca bebe este bine...tratament nu iau decat vitaminele pt sarcina...
Alina Heering
Postat: Thursday, January 30, 2014 11:27 AM

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
va multumesc fetele mult de tot. am pus si sare incalzita la gat,am baut si ceaiuri cu lamaie si infuzii cu musetel ma simnt un pic cam binisor am sunat doctorul ieri si mi-a zis sa i-au paracetamol,mucosolvan si spray nasal ptr copii un pic mai bn si cu toate astea am reusit sa dorm azi noapte 5ore neintrerup si atat de bucuroasa sant ptr ca sant un pic odihnita. am batai de cap cu nasul si tuse dar sper sa imi treaca repede. offf ce nasol e sa fii racita in timpul sarcinii,la prima sarcina nu am fost racita deloc dar na fiecare sarcina e diferita. va pup si va multumesc din suflet ptr sfaturi si ajutor. atat de rau m-am simtit ca sotul vroia sa mergem la spital :) va pup sarcina usoara va doresc si multa sanatate
Alina Heering
Postat: Thursday, January 30, 2014 11:29 AM

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
mihaela-doinita wrote:
buna burticipupici ce mai faceti? eu nu am mai intrat de ceva vreme pe aici...am fost ocupata mai mereu...am fost si noi la ecograf si bebe este foarte bine,nu am aflat sexul pt ca nu a dorit nici de data asta sa ne arate,dar nu asta este important...as vrea sa va intreb daca v-ati confruntat careva cu niste papule ce provoaca mancarimi la nivelul mainilor si picioarelor...am 21 de sapt si mi-au aparut de cateva zile...

Suna doctorul nu sta asa cu mancarimile ca nu e bn. sanatate si pupicei
Nanny
Postat: Thursday, January 30, 2014 11:38 AM

mihaela-doinita wrote:

la medic inca nu am ajuns,sper sa ajung maine pt ca sunt destul de nelinistita...sper doar ca bebe este bine...tratament nu iau decat vitaminele pt sarcina...

Eu zic..sa-l intrebi mai repede pe doctor...daca nu e alergie sau nu fie Doamne fereste altfel de virus..ca bantuie o epidemie de varicela ( dar se manifesta altfel)..Nu vreau sa te sperii, dar mai bine sa fi precauta! Multa sanatate si sa ne spui ce ai rezolvat!DistanceKiss
AdrianaC
Postat: Thursday, January 30, 2014 2:47 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
mihaela-doinita wrote:
buna burticipupici ce mai faceti? eu nu am mai intrat de ceva vreme pe aici...am fost ocupata mai mereu...am fost si noi la ecograf si bebe este foarte bine,nu am aflat sexul pt ca nu a dorit nici de data asta sa ne arate,dar nu asta este important...as vrea sa va intreb daca v-ati confruntat careva cu niste papule ce provoaca mancarimi la nivelul mainilor si picioarelor...am 21 de sapt si mi-au aparut de cateva zile...

Mihaela, e bine sa mergi la un medic dermatolog sa vezi exact despre ce este vorba...
Poate sa fie si vreo alergie, desi nu se manifesta asa din cate stiu eu, dar poate fi si altceva...

Am vazut de exemplu ca in cazul Gonococcemiei (care este o boala cronica cu transmitere sexuala) apar eruptii maculare eritematoase, care afecteaza de obicei palmele si talpile, apoi devin maculo-papuloase, veziculo-papuloase si, frecvent, hemoragice.

In general, se vindeca in 3-4 zile. Eruptiile sunt frecvent insotite de febra si dureri articulare...

Asa arata in cazul gonococcemiei...

Nu trebuie sa te sperii insa, pentru ca poate nici nu e vorba de asa ceva, insa e bine totusi sa te vada un medic dermatolog pentru a clarifica lucrurile...

AdrianaC attached the following image(s):
gonococcemia.png

AdrianaC
Postat: Thursday, January 30, 2014 2:56 PM

Alina Heering wrote:
va multumesc fetele mult de tot. am pus si sare incalzita la gat,am baut si ceaiuri cu lamaie si infuzii cu musetel ma simnt un pic cam binisor am sunat doctorul ieri si mi-a zis sa i-au paracetamol,mucosolvan si spray nasal ptr copii un pic mai bn si cu toate astea am reusit sa dorm azi noapte 5ore neintrerup si atat de bucuroasa sant ptr ca sant un pic odihnita. am batai de cap cu nasul si tuse dar sper sa imi treaca repede. offf ce nasol e sa fii racita in timpul sarcinii,la prima sarcina nu am fost racita deloc dar na fiecare sarcina e diferita. va pup si va multumesc din suflet ptr sfaturi si ajutor. atat de rau m-am simtit ca sotul vroia sa mergem la spital :) va pup sarcina usoara va doresc si multa sanatate

Alina, ai grija mare de tine si de bebe ! E tare rau cand esti racit in timpul sarcinii, am patit-o si eu, si ce e cel mai rau e ca nu ai voie sa iei mai nimic..., parca si mie tot de paracetamol imi spusese ca e OK, in rest ceaiuri cu multa miere si lamaie...

Nu stiu daca ai voie, dar daca te lasa sa iei, poti sa incerci si tinctura de propolis. Aceasta este un bun adjuvant in tratamentul rinofaringitelor acute si cronice, a puseelor acute inflamatorii rino-faringo-amigdaliene, rinitelor cronice, a colitelor acute si cronice si a enterocolitelor.

Datorita lipsei datelor suficiente in privinta administrarii propolisului in timpul sarcinii si datorita continutului ridicat de alcool etilic nu este recomandata utilizarea Tincturii de propolis in timpul sarcinii sau alaptarii. Totusi, exista si Propolis pastilute pentru supt care poate sunt permise in timpul sarcinii...

Nanny
Postat: Thursday, January 30, 2014 5:39 PM

AdrianaC wrote:

Am vazut de exemplu ca in cazul Gonococcemiei (care este o boala cronica cu transmitere sexuala) apar eruptii maculare eritematoase, care afecteaza de obicei palmele si talpile, apoi devin maculo-papuloase, veziculo-papuloase si, frecvent, hemoragice.
Nu trebuie sa te sperii insa, pentru ca poate nici nu e vorba de asa ceva, insa e bine totusi sa te vada un medic dermatolog pentru a clarifica lucrurile...

Sincer si eu m-am gandit la o boala din asta "mai rusinoasa"Blushing sa-i zicem, dar mi-a fost oarecum sa postez.In cazul alergiilor nu se manifesta doar la nivelul membrelor, poate doar la frig..dar nu cred ca s-a expus atat de mult. In cazul virusilor herpetici, se manifesta pe tot corpul nu numai pe membre..oricum...nu suntem doctori, deci fuuuga da doctor ca nu-i de glumit!
AdrianaC
Postat: Thursday, January 30, 2014 7:24 PM

Nanny wrote:

Sincer si eu m-am gandit la o boala din asta "mai rusinoasa"Blushing sa-i zicem, dar mi-a fost oarecum sa postez....

Nu e vorba de vreo boala "mai rusinoasa", e pana la urma o boala ca oricare alta, si si mai important, e foarte posibil sa nici nu fie vorba de asa ceva.

Ce am vrut eu sa subliniez a fost faptul ca nu e de gluma, mai ales in timpul sarcinii, si trebuie sa fie vazuta neaparat de un medic dermatolog. Eu nu sunt medic, doar imi dau cu parerea...

Mihaela, sper sa nu mi-o iei in nume de rau sau sa interpretezi altfel postarea mea. Cheek Kiss
mihaela-doinita
Postat: Thursday, January 30, 2014 7:26 PM

fetelor va multumesc mult pt raspunsurile promptepupici am fost astazi la medic si am o epidermofitie, drept pt care mi-a prescris lamisil crema pe care o aplic seara si dimineata local...mi-a spus ca se poate contacta de la diverse persoane afectate si cum eu fac practica in spital...dar de astazibye practica. bebele meu este mai important decat orice...am sa-mi cer fisa de practica si stau cumintica acasa.
AdrianaC
Postat: Thursday, January 30, 2014 7:29 PM

Mihaela, ma bucur ca ai aflat cauza si ai intrat pe tratament !

Sanatate multa si ai grija de tine si de bebe !

Cheek Kiss Cheek Kiss Cheek Kiss
mihaela-doinita
Postat: Thursday, January 30, 2014 7:30 PM

AdrianaC wrote:

Nu e vorba de vreo boala "mai rusinoasa", e pana la urma o boala ca oricare alta, si si mai important, e foarte posibil sa nici nu fie vorba de asa ceva.

Ce am vrut eu sa subliniez a fost faptul ca nu e de gluma, mai ales in timpul sarcinii, si trebuie sa fie vazuta neaparat de un medic dermatolog. Eu nu sunt medic, doar imi dau cu parerea...

Mihaela, sper sa nu mi-o iei in nume de rau sau sa interpretezi altfel postarea mea. Cheek Kiss

nici vorba de suparare, ai dreptate, pana la proba contrarie orice diagnostic este posibil si orice parere pt mine este binevenitapupici multumesc multpupici
Nanny
Postat: Thursday, January 30, 2014 7:44 PM

mihaela-doinita wrote:

nici vorba de suparare, ai dreptate, pana la proba contrarie orice diagnostic este posibil si orice parere pt mine este binevenitapupici multumesc multpupici

Ma bucur ca ai gasit..leac! Bravo!Sarcina usurica!DistanceKiss
Anelise
Postat: Friday, January 31, 2014 8:06 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Gravidutze, sarcina cat mai usoara va doresc! gravida DistanceKiss
dana_h
Postat: Friday, January 31, 2014 9:26 AM

Intrat: 1/14/2014
Postari: 1737
Locatia: craiova
Anelise wrote:
Gravidutze, sarcina cat mai usoara va doresc! gravida DistanceKiss

multumim anelise iloveyou
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed