Gravidutzele noastre dragi - 21

Options Gravidutzele noastre dragi - 21
Subiectul anterior · Subiectul urmator
denisa_rachid
Postat: Thursday, July 4, 2013 4:56 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Cheek Kiss Anelise, multumim!

Sarcini usoare tuturor!Cheek Kiss
Alina Heering
Postat: Sunday, July 7, 2013 1:37 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/27/2013
Postari: 135
Locatia: Germania
ce mai fac mamicile? sarcina usoara va doresc. hearts yes
flor3ntza
Postat: Tuesday, July 9, 2013 11:16 AM

Intrat: 3/26/2013
Postari: 109
Locatia: Constanta
Sarcina usoara tuturor burticilor DistanceKiss , noi suntem bine momentan, deja de cateva zile am inceput sa ii simt si miscarile lui bebe yes
miriam
Postat: Monday, July 15, 2013 5:15 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
Salut burticilorcomputerlove , ce mai faceti?Se pare ca avem parte de o vara nu tocmai calduroasa, pana acum cel putin si ne este mai usor...
Florentza ma buuucur, ce moment frumosAngel
LLorry mai scrie-ne cum esti!
Alina, Denisa,Ralu si tuturor sarcini usurele!!!
lloryy25
Postat: Monday, July 15, 2013 5:37 PM

Intrat: 7/15/2008
Postari: 119
Locatia: galati
Fetelor,sunt tot in spital !!Este cam greu cu net-ul aici,nu prea am semnal.Intru la a 2 a tura de dexametazona,nu mai fac amestec nu pentru ca nu as avea nevoie ci pur si simplu nu mai au unde sa-mi faca,le este frica de flegmoane,si cum la pastilute sunt alergica,in caz de forta majora-perfuzii.Ce sa zic am intrat in saptamana 34 asa ca mai am cel mult 4 saptamani,in conditii idealeBig Laugh Se pare ca atunci cand lucrurile sunt ok,la a 2a cezariana nu se trece de saptamana 38,in cazul meu............In rest totul este ok...Asa ca idee,mf nu vrea sa-mi dea prenatalul pe care teoretic l-am inceput la 1 iulie,pe motiv ca sunt internata in spital,ca mi-l va da cand voi veni acasa ,ca poate da retroactiv.Ok nimic de zis,dar daca ma externez in septembrie si-mi da concediul si pe iulie,societatea la care lucrez mi-q transmis ca nu mai are ce face cu al atunci.....Si atunci va intreb pe voi asa care mai cunoasteti legea,e normal ce-mi fac mie astia?NuImiPasa
Nanny
Postat: Tuesday, July 16, 2013 11:24 AM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Llory...cam nasol in Spital..si pe caldurile astea! Dar daca trebuie, stati cuminti acolo!SimplyLove Cam aiurea cu concediul tau...mi se pare ciudat ce spune doctorul! Totusi..celor de la munca nu le e de ajuns hartia care spune ca esti momentan internata? Probabil ca doctorul se gandeste ca nu se poate si internare si concediu in acelasi timp..desi nu inteleg de ce!
Multa sanatate!
teea09
Postat: Tuesday, July 16, 2013 11:32 AM

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
Sarcini usoare tuturor burticilor!!! angel
lloryy25
Postat: Monday, July 22, 2013 3:56 PM

Am facut azi eco si se pare ca bb are retard de crestere de 2 saptamani.O sa facem un doppler sa vedem daca fatul este in suferinta fetala(si nu cred ca fac monitorizari BCF la 8 ore si este ok)sau este el mai mic de staturaBoredomAsta e mai avem 4 saptamani sa speram ca va fi ok ca la pat stau de 2 luni(repaos total)ma hranesc,iau si vitamine,adica........... Adevarul ca eu pana la 34 sapt am luat doar 6 kg,dar statul in spital de 2 luni,stresul, grijile,dorul de fata,de casa,de sot,nu cred ca ,m-au ajutat..........
Nanny
Postat: Monday, July 22, 2013 6:00 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Llory..Doamne ajuta! Sa dea Dzeu ca cel mic sa fie bine si cuminte, sa ia in greutate...iar tu sa te relaxezi un pic! Hai ca mai este putin...Doamne ajuta !!computerlove
alexandrabogdan
Postat: Monday, July 22, 2013 7:48 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
Si Sara a avut retard de crestere si s-a nascut sanatoasa iar in ziua de azi e f bine. a recuperat in primele luni
miriam
Postat: Monday, July 22, 2013 11:59 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4989
Locatia: bh
Lloryy nu te supara, o sa recupereze dupa cu sigurantahearts
Eu ma misc din ce in ce mai greu...abia astept sa nasc...am cumparat tot pt spital, mai tre sa le pun in bagaj.
Doar scoica mai tre sa imi cumpar, dar ce am vazut nu mi-a placut(180 lei), si nici foarte scump nu as cumpara , greu cu deciziile asteaCrazy
Sarcini usoare tuturor si la termencomputerlove
teea09
Postat: Tuesday, July 23, 2013 11:13 AM

Intrat: 10/31/2008
Postari: 4262
Locatia: Gradina iubirii
Iloryy sarcina usoara in continuare, stiu ca egreu dar incearca sa te relaxezi. Si noi am avut unele emotii cu Manu la morfofetala de trimestrul 3 era in urma cu 2 saptamani cu capsorul si m-am pus pe plans de sarea camasa de pe mine. AM vorbit cu doctora si mi-a spus ca unii copilasi asa sunt si ca o ssa fie bine si a avut perfecta dreptate. Fi increzatoare si otutl are sa fie bine computerlove

Sarcini usoare in continuare dragele mele Cheek Kiss
lloryy25
Postat: Tuesday, July 23, 2013 11:44 AM

Am facut doplerul,se pare ca totul este ok,femur,abdomen,lichid,placenta,numai capusorul are retard de 2 saptamani.Evident ca mai am un pic si inebunesc,dar m-am pus sa caut date despre acest BPD,iar el masoara distanta intre tample.Si atunci mi-am amintit ca si la fiica-mea m-au terorizat cu retard de crestere la cap si cand am nascut-o fiimea avea capul oval ca seamana cu ta-su si nu rotund ca toti copii.Ar mai fi la femur un picut de 2-5 zile numa ca spre deosebire de calculele lor,eu stiu exact cand am ramas,si numai de aici ei calculeaza cu 5 zile in avans,lucru confirmat si la 4D.Eu am ramas pe 15 dec,si nu pe 10 dec cum le arata lor roata dupa UM deci eu azi am 33 sapt+3 zile si nu 34 sapt +1 zi. In concluzie imi mai fac una vineri si daca li se pare ca nu e ok ma opereaza saptamana viitoare.

Sincer ,daca placenta e ok,lichidul normal,colul inchis si ma ajuta operatia veche eu as refuza operatia asa devreme si as astepta pana pe 19 aug cand am 38 sapt,ca unde poate fi mai bine in uter sau la incubator?

Asa multe erori medicale am parcurs in sarcina asta ca sincer nu mai am incredere in medici:ba DD pozitiv sindrom Down ,am facut amniocenteza-totul ok,apoi hemoragie col deschis,vai vezi ca nasti la 27 sapt si uite am facut 34,apoi la 30 sapt ,gata pana maine mori ca uterul tau este intins si cicatrica veche arata de 39 sapt ,ei uite ca a mai trecut 1 luna de atunci si eu tot vie sunt.NuImiPasa Zau daca stiu ce sa mai cred!!!!!!!!!!!!!!!1M-am saturat de tehnologia asta de 2 lei care in cele 8 luni de sarcina m-a innegrit,nu mai pot de stres si griji.Aleg sa nu mai dau 2 bani pe spusele lor,si sa ma incred in D-zeu ca este o alta eroare de a lor si va fi bineHands
kali
Postat: Tuesday, July 23, 2013 11:50 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14374
Pai orice copilas mai mic la nastere apare cu retard de crestere dupa masuratorile lor stas.
Adica, daca in medie un copil la termen are 3.300 kg., daca se naste de 2.800 nu se va incadra desi e perfect sanatos.

Eu i-am avut pe ambii mici deci...
Si nu m-am panicat.

Am ajus la concluzia ca si medicii, uneori, sufla prea tare in iaurt si se grabesc cu investigatiile suplimentare - care costa, bineinteles. Altfel cum si-ar scoate ei investitia in aparatura?
aurishta
Postat: Tuesday, July 23, 2013 1:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
kali wrote:
Pai orice copilas mai mic la nastere apare cu retard de crestere dupa masuratorile lor stas.
Adica, daca in medie un copil la termen are 3.300 kg., daca se naste de 2.800 nu se va incadra desi e perfect sanatos.
Asa este!Bravoo Copiii nu trebuie, neaparat, sa se incadreze in "calapod", important este sa fie sanatosi....oricum, cu timpul se "uniformizeaza".
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed