Gravidutzele noastre dragi - 20

Options Gravidutzele noastre dragi - 20
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Postat: Thursday, July 26, 2012 8:29 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu la 36 si 5 zile am nascut dance ...

Koko, sunteti bine o sa vezipupici pupici .

Ficatul asta ... cred ca o sa refac analizele ... or fi iesit pe fond de oboseala asa modificate uff
TatyKS
Postat: Thursday, July 26, 2012 8:31 AM

koko2008 wrote:
Abea astept sa ajung si eu la eco topai topai M am trezit de la 6 ,sunt cu mancarea pe foc ras

Si noi ne-am trezit la 7.30 ... sunt franta ... si nu pot sa dorm dupa amiaza ca suntem invitate la nasha... poate recuperez maine
Ania
Postat: Thursday, July 26, 2012 9:23 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2006
Postari: 680
Locatia: families are forever !
koko mai ai un pic majoreta
eu ierii am fost la matroana . am reusit sa mai iau ceva kg pe mine . am rupt bariera de 52kg e prima data in viata cand am 53.8 kg ras e o senzatie buna pt ca am probleme luarea in greutate
bb misca mult mai ales noaptea ,numai ca uneori simt un pic de presiune dureroara pe col , ma sperie un pic pt ca la samy nu am simtit asta .
koko2008
Postat: Thursday, July 26, 2012 4:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Am sosit dance totul este bine.Bebe are 3kg. DPN 18 august .Sunetem cuminti coeur coeur coeur
Taty tu ce faci? BB?computerlove
Oana ma bucur ca am vorbit...imi era dor computerlove
Ania computerlove
Gravidute computerlove
Ruth
Postat: Thursday, July 26, 2012 4:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/4/2011
Postari: 1263
koko ma bucur k totul e ok, acum odihneste te ca mai ai putin pana te intalnesti cu bebe pupici
burtici va doresc o zi cat mai linistitapupici
monica irimia
Postat: Friday, July 27, 2012 7:22 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Koko, mai e un pic mic pana la marea intalnire. topai Sanatate iti doresc si odihna multa! majoreta computerlove
Taty, refa analizele sa te linistesti. angel Sanatate multa! pupici computerlove
Sarcina usoara fiecarei grevidute!majoreta
koko2008
Postat: Friday, July 27, 2012 8:43 AM

Neata burtici computerlove computerlove Cum sunteti azi ?Eu am devorat deja jumatate de pepene sic
Ruth pupici
Monica pupici
TatyKS
Postat: Friday, July 27, 2012 8:59 AM

Neata mai tarziu fetelor !
Am fost la Dr. aseara si mi-a zis ca asa sunt modificate analizele in perioada asta a sarcinii si ca nu trebuie sa ma ingrijorez decat dupa un anumit rezultat in sus . Bubu este bine , sanataos are 1,4 kgcomputerlove si in sfarsit am reusit sa-i vedem toata fatuca ... e un scump si jumatate bubu mic.computerlove .

Dr. mi-a zis sa am grija la kg ca de aici inainte, ca pot lua muuuult mai mult decat pana acum iar eu ii ziceam ca nu am cum ras ...
Voi cate kg ati luat in plus de la 30 saptamani pana ati nascut?

Koko, ai un grasunel nu gluma si mai creste baiatu pana la termen yes . Sa fie sanatos cu tot cu mami, surioara si tatipupici pupici .

Ania, mai bine intrebi Dr ca sa te linistestipupici .

Monica , Ruth pupici pupici pupici .
Ruth
Postat: Friday, July 27, 2012 1:51 PM

Intrat: 9/4/2011
Postari: 1263
koko sa ti fie de binecomputerlove
taty ma bucur ca sunteti ok si k te ai linistit in privinta rezultatelor analizelor
cat despre greutate, eu cu Abel am luat 10 kg pe toata sarcina cu bebe cu tot, acum am depasit 10 kg de mult(in ultimele 3 saptamani am luat 6 kg) si mai am pana in septembrie,eu cred k depinde si de inaltimea mamici, dr meu a zis k is ok( chiar acum venim de la medicul de fam si m a masurat, cantarit si de alea)acuma tu trebuie sa te hranesti pt bebe nu ti face griji pt kg le dai dupa joscomputerlove
pupici pentru bebici
giulia_mamik
Postat: Friday, July 27, 2012 2:03 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Woow Koko,sunt derutataalcool !Tu deja trebuie sa nasti?!Pai cand a trecut timpul asta?Woow si pe 18ras ?Eu sunt nascuta pe 17 topai .Poate nasti mai devremeras .Cert e ca o sa ai un leut dolofan sic .Nastere usoara(presupun ca nasti normal)pupici computerlove .

Taty,nici tu nu mai ai mult!Tu prin septembrie-octombrie nasti ,nu?Si de ce sa ai grija de kg?Pai cate ai pun pana acum?pupici
Sarcina usoara tuturorpupici computerlove
koko2008
Postat: Friday, July 27, 2012 2:44 PM

Taty, iubita, acu'ce sa faci?sa nu mai papi...asta e coeur Eu am luat pana acum 16kg ras si mai pun...si eu si bebe.Bine ca sunteti OK si tu si bb.1,4 kg e bine sa sti pupici
Da , bb e grasunel ras pupa mama la falcute( vom semana hohot hohot Falci 1 si 2)Cam cat ar mai pune in 3 saptamani? Stiti?Sper sa nu sara de 4kg.
Ruth pupici
Ania , la al doilea bb simti totul mai intens...asa a fost si la mine si la Taty...si cred ca si la celelalte fete. Oricum poti intreba medicul, ca sa stai linistita.
Giulik mai am 3 saptamani. Pe 18 e DPN dar dr spune ca ne intalnim mai devreme...e asezat pe iesire...mititelul si s ar putea sa se rupa membranele...vedem. Mi se pare si mie cam devreme, dar abe astept topai

Burtici computerlove computerlove
mirela74chris
Postat: Friday, July 27, 2012 3:03 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Ce bebei grasunei aveti voi acolo.computerlove

Koko ,in mod normal,bebe ar pune si pana 500 g intr-o aptamana,in ultima luna de sarcina.Asa ca va fi un barbatel in toata regula.Si eu am avut asa burtica la Razvan si a avut 4,4 kg.ras Sanatos sa fie,ca iese cand ii vine timpul.

Taty ma bucur ca ati vazut fatzuca de pui frumos.Altfel nici nu ar putea fi,cu cine sa semene.Kg ,ce-i drept,se dau mai greu jos dupa o varsta,dar se poate,asa ca bucura-te in continuare de burtica si de emotii.Restul grijilor lasa-le pe mai tarziu.computerlove pupici

Sarcini usoare burticipupici
IoanaAlexandra
Postat: Friday, July 27, 2012 3:40 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/21/2012
Postari: 324
Locatia: ...Maramures...
...salutare fetelor...am fost si eu la control...totul e ok...doar anemie...asa ca mi-a prescris fier...bebele misca mereu...e o jucausa acum...azi am fost la un curs tinut de medicul sef al sectie de ginecologie si am ramas uimita de felul in care vede el nasterea...e un doctor super...chiar nu credeam ca pot exista asa doctorii care sa puna in primul rand nevoile bebelusului si al mamei...la noi in Romania nu cred ca un doctor ar fi vorbit asa despre nastere...cred ca acesta experienta va fi total diferita fata de prima pentru ca in viziunea celor de aici totul trebuie sa vina natural si instinctual...tatal copilului are dreptul sa asiste la nastere...ai dreptul sa tipi ...sa urli fara ca vreo asistenta sa se uite ciudat la tine sau sa comenteze...ei incurajeaza nasterea normala fara anestezie epidurala...doar in cazuri exceptionale fac cezariana...pentru ca ei considera ca o mama este capabila sa ajute sa aduca pe lume un copil...doctorul a mai spus ca nu trebuie sa privim contractia ce pe o durere ci ca pe un pas in intampinarea copilului nostru...cu cat contractia e mai mare cu atat o ne apropiem de momentul in care o sa tinem in brate mica minune...aici imediat dupa nastere iti dau copilul in brate si te pun sa-l alaptezi pentru ca ei vad nastere nu ca pe o separare dintre mama si bebe...ci tocmai ca pe o apropiere...
ce mult am scris...dar chiar am fost impresionata de modul de gandire a doctorilor de aici...si inca ceva..."noua luni de viata intrauterina sunt egali cu noua luni de viata extrauterina"---inca un lucru care mi-a placut a fost referirea la faptul ca noi am devenit deja mame din momentul conceptie copilului si nu ca vom deveni mame dupa nastere...
...sper ca nu v-am plictisit...peste cateva saptamani avem intalnire cu pediatrul si psihologul...o sa va mai tin la curent...
...va doresc o linistita...racoroasa...si odihnitoare...computerlove
TatyKS
Postat: Friday, July 27, 2012 4:54 PM

Ruth, multumesc burticuta !

Giulia, pana acum am luat 11 kg
.
Koko, in ultima luna am luat 2kg ... ma gandesc ca in 2 luni si putin n-oi lua 10 kg ?!ras . Citeam ca bebeii ar lua in ultimele saptamani aproximativ 150-250 grame pe saptamana;
Auzi la tine falci 1 si 2 hohot ... pupam falcute de grasunel.pupici pupici

Mirela, pupici pupici asa e eu nu ma gandesc, se gandesc altii la ele ras . Ooo ce baietel mare ai avut ... si sotul meu s-a nascut cu 4,5 kg alcool ... sper bubu meu sa nu semene cu tati ca numai vreau sa nasc normal.
aurishta
Postat: Friday, July 27, 2012 5:02 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
IoanaAlexandra wrote:
..dar chiar am fost impresionata de modul de gandire a doctorilor de aici...si inca ceva..."noua luni de viata intrauterina sunt egali cu noua luni de viata extrauterina"---inca un lucru care mi-a placut a fost referirea la faptul ca noi am devenit deja mame din momentul conceptie copilului si nu ca vom deveni mame dupa nastere...
Daaaa, chiar de asta nu mi s-a parut nu-stiu-ce eveniment nasterea in sine, copilul a fost al meu si eu am fost mama lui inca din prima clipa a conceptiei. Nasterea am vazut-o ca pe o etapa; am asteptat-o, desigur, dar n-am perceput-o ca pe "marea intalnire". M-a impresionat mentalitatea doctorului tau.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed