Gravidutele noastre dragi - 54

Options Gravidutele noastre dragi - 54
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanatm
Postat: Monday, October 21, 2019 8:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 984
Locatia: TM
Georgy06 wrote:
Fetelor, voi cand ati cumparat carut, scoica? Eu ma tot invart si as lua si parca nu as lua inca. Dar bagajul de maternitate cand l-ati avut gata?

Buna Georgy, eu le-am cumparat pe la 28-30 sapt, ceva de genul. Iar pt bagaj le aveam pregatite toate la 35 sapt cand mi-a zis doctorul ca din momentul ala ma pot astepta oricand sa nasc.
Georgy06
Postat: Monday, October 21, 2019 9:03 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/26/2018
Postari: 184
Locatia: Braila
oanatm wrote:

Buna Georgy, eu le-am cumparat pe la 28-30 sapt, ceva de genul. Iar pt bagaj le aveam pregatite toate la 35 sapt cand mi-a zis doctorul ca din momentul ala ma pot astepta oricand sa nasc.

Multumesc tuturor! Am comandat pana la urma scoica dorita, o urmaream de ceva timp si am zis sa profit ca am gasit-o la pret mai bun.abia astept sa ajunga. Carutul mai poate astepta o luna doua. O sa incep sa ma uit de cele necesare pentru bagaj, patut si ce mai trebuie, ca sunt destule.
simmo
Postat: Monday, October 21, 2019 9:45 AM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 554
Nella, scuze ca rad, dar nu mai scapi de propunerea de oferta. Numai tie iti scrie Lol
Nella
Postat: Monday, October 21, 2019 10:45 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/17/2017
Postari: 1165
Locatia: Iasi
sigpachdi wrote:

Buna ziua, numele meu este Irina si va cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producatoare a Magnerot, Worwag. Compania are obligatia de a colecta date legate de siguranta tuturor produselor comercializate, în interesul pacientilor care le utilizeaza. În cazul în care sunteti de acord, va rugam sa transmiteti aici sau pe adresa office@ sigurantapacientului.ro datele dumneavoastra de contact. Acestea vor ramâne confidentiale si nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

Buna ziua! Nu este prima oara când sunt abordata de un reprezentant ?i mi-a? dori respectuos sa nu ma mai deranja?i cu astfel de mesaje.
Nella
Postat: Monday, October 21, 2019 10:47 AM

simmo wrote:
Nella, scuze ca rad, dar nu mai scapi de propunerea de oferta. Numai tie iti scrie Lol

Da, deja ma simt agasata, nu mai pronun? numele pastilelor pe care le iau ca se tin reprezentan?ii a?tia ca raia de capre.
Crazy
Adina Mariana
Postat: Monday, October 21, 2019 11:05 AM

Intrat: 8/16/2017
Postari: 4827
Locatia: Satu Mare
AndreV wrote:

Adina, cand ai vreme si daca ai chef, ne povestesti cum a fost nasterea? Mie parca imi place mai mult sa va citesc pe voi decat youtube. Alea sunt regizate, cele povestite de voi sunt intamplari reale??
Andre a fost bine,deja se uita incet.Pana ieri spuneam ca nu mai vreau copii,acuma deja sunt constienta ca este doar o zi doua de indurat si dupaia ai pt.o viata minune de bebe langa tine.Chiar merita.La mine a fost mai grea nasterea pt.ca am stat 20 ore in travaliu.12 acasa si 8 la spital.La spital am mers cand am avut contractiile din 6 in 6 minute nu mai repede ca nu are rost.Mergi mai repede daca cumva ti se rupe apa.Mie apa nu mi so rupt numa inainte cu 2 ore sa nasc.Eu am ajuns la spital duminica la 4:30 dupamasa,m-au pus pe monitor sa vada contractiile si bataile la bebe.Dupaia m-au lasat asa sa astept ca cica mai dureaza.La personalul de la spital ma asteptam sa aiba mai mare grija de tine dar nah...m-am simtit tare singura.Apoi la 1:30 mi so rupt apa,m-au dus in sala de nasteri,am impins de 3 ori dar nu am reusit,inca nu se vedea nici capucul asa ca am mers inapoi in sala de travaliu si acolo am tot asteptat in dureri sa se intample ceva.Ma asteptam la o perfuzie cu oxitocina macar sa grabeasca ceva dar...nu mi-au dat.Intr-un final dupa 2 ore am simtit ca trebuie sa imping si m-au dus inapoi in sala de nastere.Din pacate a iesit tare greu.Dupa 30 min.mi-au pus perfuzie cu oxitocina si dupa alte 10 minute am reusit sa nasc.Cordonul lui bebe era scurt si poate de aceea a iesit asa greu.Eram stoarsa de puteri deja dar ma ajutat asistenta sa imping mai usor apasandu-ma tare pe burta sus.Apoi au urmat cusaturile ca mi-a facut epiziotomie destul de dureroase a fost cum ma cusut desi cica mi-a dat anestezie eu tot am simtit cum baga acu si trage firul si dupa am stat pe targa 2 ore cu o perfuzie si abia apoi pe salon.Dupa l-am cerut pe bebe dupa 4 ore sa il alaptez si dupa 7 ore mi lo adus in salon de totului.Cam asta e fost.Nu este usor dar a meritat tot.Ca o paranteza..nu recomand cine naste natural sa se ridice de pe pat primele 6 ore.Eu m-am ridicat dupa 4 ore ca vroiam pipi si am ametit atat de tare ca am lesinat.Noroc cu infirmiera care ma tinut si ma stropit cu apa pe jos sa imi revin.Dupa cele 6 ore a fost mult mai bine.
AndreV
Postat: Monday, October 21, 2019 12:58 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/2/2018
Postari: 374
Locatia: Timi?
Adina Mariana wrote:
Andre a fost bine,deja se uita incet.Pana ieri spuneam ca nu mai vreau copii,acuma deja sunt constienta ca este doar o zi doua de indurat si dupaia ai pt.o viata minune de bebe langa tine.Chiar merita.La mine a fost mai grea nasterea pt.ca am stat 20 ore in travaliu.12 acasa si 8 la spital.La spital am mers cand am avut contractiile din 6 in 6 minute nu mai repede ca nu are rost.Mergi mai repede daca cumva ti se rupe apa.Mie apa nu mi so rupt numa inainte cu 2 ore sa nasc.Eu am ajuns la spital duminica la 4:30 dupamasa,m-au pus pe monitor sa vada contractiile si bataile la bebe.Dupaia m-au lasat asa sa astept ca cica mai dureaza.La personalul de la spital ma asteptam sa aiba mai mare grija de tine dar nah...m-am simtit tare singura.Apoi la 1:30 mi so rupt apa,m-au dus in sala de nasteri,am impins de 3 ori dar nu am reusit,inca nu se vedea nici capucul asa ca am mers inapoi in sala de travaliu si acolo am tot asteptat in dureri sa se intample ceva.Ma asteptam la o perfuzie cu oxitocina macar sa grabeasca ceva dar...nu mi-au dat.Intr-un final dupa 2 ore am simtit ca trebuie sa imping si m-au dus inapoi in sala de nastere.Din pacate a iesit tare greu.Dupa 30 min.mi-au pus perfuzie cu oxitocina si dupa alte 10 minute am reusit sa nasc.Cordonul lui bebe era scurt si poate de aceea a iesit asa greu.Eram stoarsa de puteri deja dar ma ajutat asistenta sa imping mai usor apasandu-ma tare pe burta sus.Apoi au urmat cusaturile ca mi-a facut epiziotomie destul de dureroase a fost cum ma cusut desi cica mi-a dat anestezie eu tot am simtit cum baga acu si trage firul si dupa am stat pe targa 2 ore cu o perfuzie si abia apoi pe salon.Dupa l-am cerut pe bebe dupa 4 ore sa il alaptez si dupa 7 ore mi lo adus in salon de totului.Cam asta e fost.Nu este usor dar a meritat tot.Ca o paranteza..nu recomand cine naste natural sa se ridice de pe pat primele 6 ore.Eu m-am ridicat dupa 4 ore ca vroiam pipi si am ametit atat de tare ca am lesinat.Noroc cu infirmiera care ma tinut si ma stropit cu apa pe jos sa imi revin.Dupa cele 6 ore a fost mult mai bine.

Draga de tine, cât te-ai chinuit si tu! computerlove Dar acum esti acasa cu puiul tau, si cred ca te topesti de dragras

Dar jur ca nu pot intelege oamenii care lucreaza in spitale. Nu ii obliga nimeni sa lucreze acolo. Daca nu-ti place, nu-ti convine, reprofileaza-te. Fa altceva, dar nu-ti bate joc de oamenii care merg acolo, ca nici unul nu merge de drag, sau de cat ii e de bine...
blu88
Postat: Monday, October 21, 2019 1:08 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 354
Locatia: BUCURESTI
Adina Mariana wrote:

Adina , ma bucur ca in sfarsit ai minunea mult dorita , este normal dupa asa nastere sa nu mai vrei pe moment ... mi-e mi sa rupt apa repede si dupa 5 ore ca nu ma dilatam mi-a bagat oxitocina... dar a fost groaznica... cusaturile si taietura si eu le-am simtit cu tot cu anestezie aveam impresia ca mi-a facut 100 de cusaturi si ca nu mai termina... pe mine ma luat la baie abia dupa 5 ore dar inainte m-a pus sa mananc si a mers asistenta cu mine la baie cu usa deschisa... nu m-a lasat sa ma ridic pana nu i-am spus ca sunt ok si nu sunt ametita .... depinde f mult de personal,,, acum cel mai important este ca sunteti bine <3 abia astept sa vad poza cu bebe cand vei fi pregatita sa ne arati coeur coeur coeur coeur
Adina Mariana
Postat: Monday, October 21, 2019 4:23 PM

AndreV wrote:

Draga de tine, cât te-ai chinuit si tu! computerlove Dar acum esti acasa cu puiul tau, si cred ca te topesti de dragras

Dar jur ca nu pot intelege oamenii care lucreaza in spitale. Nu ii obliga nimeni sa lucreze acolo. Daca nu-ti place, nu-ti convine, reprofileaza-te. Fa altceva, dar nu-ti bate joc de oamenii care merg acolo, ca nici unul nu merge de drag, sa de cat ii e de bine...
Da...ma topesc.E perfectLove Nici eu nu inteleg oamenii din spitale.Nu mai au rabdare deloc si nu se pun si in pielea ta ele cum s-ar simti.La noi e renovat spitalul pe sectia de nasteri dar din pacate personalul la fel de infect desi chiar speram ca o sa fie mult mai bine.Am fost tratata cu indiferenta si m-am simtit ft.singura.Noroc ca bebe mi-a dat putere sa nu cad in ceva depresie ca usor poti cadea in situatii de genul.Si nu am dat absolut nici un ban la nimeni,nu mi so parut ca a meritat careva.Cum sunt tratata asa tratez si eu la randul meu.
Adina Mariana
Postat: Monday, October 21, 2019 4:29 PM

blu88 wrote:

Adina , ma bucur ca in sfarsit ai minunea mult dorita , este normal dupa asa nastere sa nu mai vrei pe moment ... mi-e mi sa rupt apa repede si dupa 5 ore ca nu ma dilatam mi-a bagat oxitocina... dar a fost groaznica... cusaturile si taietura si eu le-am simtit cu tot cu anestezie aveam impresia ca mi-a facut 100 de cusaturi si ca nu mai termina... pe mine ma luat la baie abia dupa 5 ore dar inainte m-a pus sa mananc si a mers asistenta cu mine la baie cu usa deschisa... nu m-a lasat sa ma ridic pana nu i-am spus ca sunt ok si nu sunt ametita .... depinde f mult de personal,,, acum cel mai important este ca sunteti bine <3 abia astept sa vad poza cu bebe cand vei fi pregatita sa ne arati coeur coeur coeur coeur
Da...nu a fost usor dar am scapat cu bine asta e tot ce conteaza.Asa am simtit si eu la cusaturi,tot aveam reflex sa imi imping fundul in sus cand baga acul si moasa tot imi spunea sa nu tot merg in sus ca nu ajunge sa ma coase si i-am spus ca ce crede ca vreau eu?daca ma doare..e din reflex.Ce mo inervatbanghead si eu am mancat ceva putin eugenie dupa ce mo adus in salon dar se pare ca nu a fost suficient.Asa ma dus asistenta pana la baie si sa fac cu usa deschisa dar nu am ajuns pana acolo ca mi so rupt filmul.In schimb nu mi-a spus asistenta ca sa stau unpic si in fund,eu cum m-am ridicat,direct in miscare si nah...asta so intamplat.Bine spui,depinde mult de personal.Bine ca am scapat.Acum sa mai treaca si cusaturile astea si sangerarea si sa ma pot bucura de bebe in voie.
Cata123
Postat: Monday, October 21, 2019 4:30 PM

Intrat: 11/11/2017
Postari: 404
Locatia: Bucuresti
Nella wrote:

Da, deja ma simt agasata, nu mai pronun? numele pastilelor pe care le iau ca se tin reprezentan?ii a?tia ca raia de capre.
Crazy

Nella, dar ce solicitata esti Big Laugh
Mi-am adus aminte ca ma suna de la o firma de asigurari recent si imi face super-propunere, am ascultat si cand m-a intrebat ce parere am, am zis ca nu ma intereseaza absolut deloc. Apoi intreaba, dar starea dumneavoastra de sanatate nu va intereseaza? Si zic si eu, absolut deloc, beau, fumez, nu merg la doctor :)) a fost nevoit sa renunte..Lol ma deranjeaza cand te ia de prost asa, sa fie ca ei neaparat..
Nella
Postat: Monday, October 21, 2019 7:53 PM

Cata123 wrote:

Nella, dar ce solicitata esti Big Laugh
Mi-am adus aminte ca ma suna de la o firma de asigurari recent si imi face super-propunere, am ascultat si cand m-a intrebat ce parere am, am zis ca nu ma intereseaza absolut deloc. Apoi intreaba, dar starea dumneavoastra de sanatate nu va intereseaza? Si zic si eu, absolut deloc, beau, fumez, nu merg la doctor :)) a fost nevoit sa renunte..Lol ma deranjeaza cand te ia de prost asa, sa fie ca ei neaparat..

Sincer la fel pa?esc ?i eu ?i cu telefoanele de banci cu varii oferte,sau sondaje de opinie. Am impresia ca îmi invadeaza spa?iul ?i timpul. Nr de telefon este personal, îl dau cui vreau ?i vb cu cine vreau, nu în?eleg de unde atâta tupeu câte odata pe ace?ti agen?i. La fel ?i aici, în?eleg e forum liber, nu avem intimitate, dar la cât de hormonale ?i de stresate de ale noastre suntem, ne mai agaseaza ?i cu chestii de genul asta...
Anitta76
Postat: Monday, October 21, 2019 8:15 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 540
Fetelor voi de pe ce site.uri ati mai comandat hainute ptr bebei? Se potrivesc marimile? Aveti un sfat de unde sa cumpar si eu prosopel de baie si paturica ptr bebe? Nu prea ma pricep, nu stiu ce material ar trebui sa fie...voi ati folosit vreo crema ptr sani inainte de nastere?
computerlove
AlexandraRr
Postat: Monday, October 21, 2019 8:53 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2867
Anitta76 wrote:
Fetelor voi de pe ce site.uri ati mai comandat hainute ptr bebei? Se potrivesc marimile? Aveti un sfat de unde sa cumpar si eu prosopel de baie si paturica ptr bebe? Nu prea ma pricep, nu stiu ce material ar trebui sa fie...voi ati folosit vreo crema ptr sani inainte de nastere?
computerlove

Prosoape eu am de la babyOno si sunt ok, bumbac, absorb repede, au si capison. Eu am comandat de la bebetei, emag sau in magazinele noriel am gasit. Sfatul este sa iei direct marimea 100*100 cm, am avut si mai mici si le-am folosit foarte putin timp, celelalte le folosesc si acum, dupa 1 an, nu s-au deteriorat deloc dupa atatea spalari si uscari. Am mai folosit la inceput si scutece din finet, tot marimea 100*100, sunt foarte moi si mi s-au parut mai blande cu pielea bebelusului decat prosoapele.

Haine am luat pentru noi nascut foaaaarte multe de pe daninaline.ro, cand sunt reduceri ajunge un body cu maneca lunga de exemplu 6-7 lei. Materialul este ok, bumbac, primele 3 luni 99%din haine au fost de la ei. Sunt si magazine fizice in mai multe orase, nu trebuie doar online.
H&m iar sun ok dar sunt mai mari decat la majoritatea magazinelor, c&a mai am si corespund marimile. Un site cu haine care-mi plac foarte mult este Karababy, si acum iau de la ei hainute, imi place materialul foarte mult. Din pepco am primit cateva dupa ce am nascut dar nu mi-au placut, s-au scamosat doar la prima spalare, fara a fi purtate si i le-am mai dat prin casa dar comparand pretul cele de pe daninaline au fost mai ieftine si mai de calitate.

Paturica eu am luat de pe nichiduta una extra soft si era foarte calduroasa, o puneam in zilele mai reci cand o plimbam in carut. La somn nu am folosit patura.

Inaine de nasterea dadeam cu bio oil pe sani pentru a fi pielea hidratata, dupa ce am nascut mi-a fost buna o crema cu lanolina pura de la lansinoh, repara repede leziunile create de atasarea incorecta a bebelusului.

Spor la cumparaturi :D
Anitta76
Postat: Monday, October 21, 2019 9:41 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 540
AlexandraRr wrote:

Prosoape eu am de la babyOno si sunt ok, bumbac, absorb repede, au si capison. Eu am comandat de la bebetei, emag sau in magazinele noriel am gasit. Sfatul este sa iei direct marimea 100*100 cm, am avut si mai mici si le-am folosit foarte putin timp, celelalte le folosesc si acum, dupa 1 an, nu s-au deteriorat deloc dupa atatea spalari si uscari. Am mai folosit la inceput si scutece din finet, tot marimea 100*100, sunt foarte moi si mi s-au parut mai blande cu pielea bebelusului decat prosoapele.

Haine am luat pentru noi nascut foaaaarte multe de pe daninaline.ro, cand sunt reduceri ajunge un body cu maneca lunga de exemplu 6-7 lei. Materialul este ok, bumbac, primele 3 luni 99%din haine au fost de la ei. Sunt si magazine fizice in mai multe orase, nu trebuie doar online.
H&m iar sun ok dar sunt mai mari decat la majoritatea magazinelor, c&a mai am si corespund marimile. Un site cu haine care-mi plac foarte mult este Karababy, si acum iau de la ei hainute, imi place materialul foarte mult. Din pepco am primit cateva dupa ce am nascut dar nu mi-au placut, s-au scamosat doar la prima spalare, fara a fi purtate si i le-am mai dat prin casa dar comparand pretul cele de pe daninaline au fost mai ieftine si mai de calitate.

Paturica eu am luat de pe nichiduta una extra soft si era foarte calduroasa, o puneam in zilele mai reci cand o plimbam in carut. La somn nu am folosit patura.

Inaine de nasterea dadeam cu bio oil pe sani pentru a fi pielea hidratata, dupa ce am nascut mi-a fost buna o crema cu lanolina pura de la lansinoh, repara repede leziunile create de atasarea incorecta a bebelusului.

Spor la cumparaturi :D

Iti multumeac mult ptr raspunsuri, chiar imi sunt de folos! Ptr somn ce anume ai folosit daca nu paturica?
Doamne am impresia ca nu stiu nimicccc si ce am sa fac eu cand voi ajunge cu bebe acasa ca nu ma pricep nici sa fac niste cumparaturi...uff ras ras
Utilizatori in acelasi subiect
Nella,Ramona89
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed