Gravidutele noastre dragi - 53

Options Gravidutele noastre dragi - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alle.p
Postat: Wednesday, September 11, 2019 8:20 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1460
Locatia: Petrila
AndreV wrote:
Fetele... De curiozitate, cam cati bani ati cheltuit pe analize/consultatii/cheltuieli bebe... Stiu ca asta depinde si de bugetul fiecaruia, incerc si eu sa-mi fac o idee, cam cat "costa" in Romania sa ai un copil, ca m-am uitat la unele lucruri, si te ia cu ameteala cand vezi preturileLol

Pe mine a a doua sarcina m-a ajuns la 7000 lei. Aprox 3500 analizele si controalele si tot pe atât pastilele. Eu am si luat pastile multe si scumpe.
Pt bebe nu stiu sa spun, nu am cheltuit mult pt ca am primit o gramada de lucruri. (Patu?, leagan, hainute, paturici)
La: uite lista cu ch pt analize si controale
Progesteron+beta 90
Beta 50
Control 5s 170
Control 7s 170
Analize bioclinica 7s  239
Analize bioclinica 8s 312 (dr u)
Secretii medlife 8s 253
Analize beta+papp 10s 152 lei
Morfo 1 400 lei
Control 14s 90 lei
Analize toxo 19s 98 lei
Control 19s 120 lei
Analize urocultura +col 96 lei
Morfo 2 400 lei
Ddi+urocultura  116 lei
Eco 25s 90 lei
Eco 26s 150 lei
Control 34s 90+150
Analize 36s 250
Nella
Postat: Wednesday, September 11, 2019 8:22 AM

Intrat: 11/17/2017
Postari: 1030
Locatia: Iasi
BC1828 wrote:

Nella eu i-am cumparat deocamdata asta...sper ca va fi okNuStiu

Multumesc frumos pt raspuns, eu abia ieri m-am trezit ca am nevoie ?i de haine groase ?i la câte modele sunt în magazine e tare greu de ?tiut care vor folosi cu adevarat ?i care nu.
AndreV
Postat: Wednesday, September 11, 2019 8:58 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/2/2018
Postari: 311
Locatia: Timi?
Alle.p wrote:

Pe mine a a doua sarcina m-a ajuns la 7000 lei. Aprox 3500 analizele si controalele si tot pe atât pastilele. Eu am si luat pastile multe si scumpe.
Pt bebe nu stiu sa spun, nu am cheltuit mult pt ca am primit o gramada de lucruri. (Patu?, leagan, hainute, paturici)
La: uite lista cu ch pt analize si controale
Progesteron+beta 90
Beta 50
Control 5s 170
Control 7s 170
Analize bioclinica 7s  239
Analize bioclinica 8s 312 (dr u)
Secretii medlife 8s 253
Analize beta+papp 10s 152 lei
Morfo 1 400 lei
Control 14s 90 lei
Analize toxo 19s 98 lei
Control 19s 120 lei
Analize urocultura +col 96 lei
Morfo 2 400 lei
Ddi+urocultura  116 lei
Eco 25s 90 lei
Eco 26s 150 lei
Control 34s 90+150
Analize 36s 250

Alle, multumesc frumos! computerlove
Nu par sume foarte mari, dar se aduna, dar nu-i bai, sanatos sa fieLol
Andra09
Postat: Wednesday, September 11, 2019 9:32 AM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 332
Locatia: Bistrita
AndreV wrote:
Fetele... De curiozitate, cam cati bani ati cheltuit pe analize/consultatii/cheltuieli bebe... Stiu ca asta depinde si de bugetul fiecaruia, incerc si eu sa-mi fac o idee, cam cat "costa" in Romania sa ai un copil, ca m-am uitat la unele lucruri, si te ia cu ameteala cand vezi preturileLol

Asa aproximativ pana acum:
Analize trombofilie 2500 lei
Eco 5 sapt 100 lei
Eco 8 sapt 100 lei
(Eco 8 sapt la alt medic 200 lei)+150 lei drumul
Analize 250 lei
Eco 13 sapt 200 lei + 150 lei drum
Eco 18 sapt 200 lei + 150 lei drum
Analize 200 lei
Eco 22 sapt 100 (nu morfologie)
Analize 200 lei
Plus medicamentele la care am pierdut sirul ras
Înca nu am cumparat nimic pt bebe.
Adina Mariana
Postat: Wednesday, September 11, 2019 11:43 AM

Intrat: 8/16/2017
Postari: 4485
Locatia: Sibiu
AndreV wrote:
Nu stiu cum este dincolo dar mie mi se pare ft.scump in Romania si faza e ca nu am beneficiat de nici o decontare.Parca in alte tari gravidele beneficiaza de multe gratuitati.Si eu am cheltuit ft.multi bani.Analizele de trombofilie,cele necesare in primul trimestru,al doilea si al treilea,alte analize suplimentare lunare gen Tsh si DDI cu care am eu probleme.Apoi consultatiile cate 200 lei chiar 250 pe eco.Medicamentele si ce tratamente am facut iarasi se strang lunar sa le tot cumperi.De exemplu numai cutia de femibion si magne b6 pe luna este in jur de 110 lei plus altele.Asta doar ce imi amintesc..daca mai pun si camera lui bebe si tot ce am luat pt.el ma ia cu capul.Asa luna de luna am luat cate ceva altfel nu imi permiteam toate odata.Oricum facand o medie de cand am ramas cu tot (si aici nu pun cei 3 ani de incercari,stimularile,iui,analize care au fost cam 150 milioane) am cheltuit pana in prezent vreo 70,80 milioane si inca mai am de luat una,alta gen caruciorul si wrap inca nu am luat..urmeaza.Dar nu mai conteaza cand ma gandesc prin ce am trecut aia 3 ani de incercari...bani se fac,se duc.Noi sa fim sanatosi...numai ca nah..pacat ca macar la capitolul analize nu avem si noi niste reduceri macar daca decontari nu sau la medicamente orice,un ajutor acolo.Nu stiu cei care nu isi permit cum fac...cred ca strictul necesar doar.
Adina Mariana
Postat: Wednesday, September 11, 2019 11:57 AM

Nella wrote:
Fetelor va rog sa ma ajuta?i cu ni?te pareri, mai ales cele ce a?i avut bebei nou nascu?i iarna. Ce fel de plapumioare a?i cumparat? V-a folosit salopetica din aia cu manu?i, gluga, groasa ca de eschimos? Nu ?tiu ce hainu?e sa cumpar pt.sezonul rece, am hainu?e doar pt casa ca sa zic asa, body-uri, pantalona?i, bluzi?e, dar mai departe nu am idei ce sa mai cumpar NuStiu
Eu am luat asa salopeta dar habar nu am ce ii dau pe el cand iesim din spital.Eu cred ca este prea grosuta pt.octombrie dar am cumparat-o pt.iarna.Inca ma gandesc daca sa io dau aia sau sa iau alte hainute pt.iesirea din spital.Si eu am hainute mai multe pt.in casa si am primit de la nepotel si grosute dar sunt chiar pt.plina iarna.Mai vad eu ce ii mai iau pt.aceasta toamna.Mie si greu ca nu prea stiu marimea si cu cate kg se va naste.Nici nu stiu daca imi mai face eco pana nasc ca de acuma numai la spital ma chiama si acolo nu face eco numai monitorizare pe burtica.Dar o sa intreb doctorita pt.ca ultimul eco a fost la 33 sapt si avea 2390..macar un eco sa mai faca sa am o idee...chiar as vrea sa stiu daca a trecut de 3 kg sau nu.Nella gandeste-te asa la ce ar avea nevoie si dute in magazin si cand vezi acolo lucrusoare iei ce crezi tu ca e mai bine pt.bebe.Sunt multe lucruri de luat si sunt sigura ca te vei descurca,si eu asa facpupici

Adina Mariana attached the following image(s):
img_20190911_094313-600x800.jpg

Adina Mariana
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:07 PM

AlexandraRr wrote:

Eu pe asta am avut-o iarna trecuta cand era mica si mi-a placut tare mult https://m2.hm.com/m/ro_ro/productpage.0734932002.html . Am mai avut si altele mai subtiri tot de la h&m si toate mi-au placut.
Caciulite eu am avut de genul asta
https://m2.hm.com/m/ro_ro/productpage.0764751002.html iar ca si fular asa am avut si voi lua si iarna asta la fel
https://m2.hm.com/m/ro_ro/productpage.0739987001.html .
Daca vrei sa iesi cu carutul poti lua si un sac pentru carucior, noi mergem si ne incalzim dar ei stand intr-un loc simt altfel temperatura. Eu nu am iesit cu caruciorul pana nu s-au facut vreo 20 de grade Lol am plimbat-o doar in wrap dar acolo trebuie altfel imbracat copilul pentru ca se incalzeste si de tine.
Pentru casa am folosit muuuuult salopete, erau cele mai practice sau body+pantalon cu botos iar noaptea o puneam in sac de dormit, nu am folosit paturi, nici nu se recomanda la nou nascuti patura pentru ca exista riscul de sufocare. Saculet daca iei sa fie marimea potrivita. Eu am folosit ca si grosime de 2,5 tog iarna cand in casa sunt aproximativ 22 grade.
Ce frumoasa este salopeta.Imi place culoarea multcoeur imi poti spune te rog ce wrap pt.nou nascuti ai luat si cum te-ai descurcat sa il porti pe bebe?si daca l-ai purtat din primele zile de viata?eu vreau sa il port si imi place ft.mult aceasta modalitate dar inca nu stiu ce fel de wrap sa iau.Sunt ft.multe si nu ma pricep si nu vreau sa iau si sa nu fie ok nici pt mine nici pt.bebe.Stiu ca sunt cele lenny dar acuma nu imi permit unul atat de scump.Tu wrap tesut,elastic ai luat?
AlexandraRr
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:17 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2709
Adina, nu te baza pe ce iti spune la eco. Mie la ultima ecografie la 37 de saptamani mi-a zis ca are 3300 si am nascut-o cu 2500... umblam urmatoarea zi dupa ce am ajuns acasa dupa haine prin oras pentru ca toate ii erau mari. Eu te sfatuiesc sa nu cumperi foarte multe acum, dupa ce se naste daca nu ai timp sa iesi poti la cumparaturi poti comanda acasa pentru ca vei sti marimea.

Eu am nascut pe 28 octombrie si era cald afara, externarea ne-a facut-o la pranz cand era si soare si am scos-o in body+pantaloni+ combinezon subtire. Oricum combinezonul ii era maaaaare pentru ca era marimea 56 (m-am luat dupa ce mi-a zis dr la eco si ea a purtat in prima luna 44, avea 48cm) si fiind cald l-am lasat desfacut, era ca o paturica Lol

Asa am avut dar a fost cald pentru salopeta asta https://m2.hm.com/m/ro_ro/productpage.0750481003.html.
Nella
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:23 PM

Intrat: 11/17/2017
Postari: 1030
Adina Mariana wrote:
Eu am luat asa salopeta dar habar nu am ce ii dau pe el cand iesim din spital.Eu cred ca este prea grosuta pt.octombrie dar am cumparat-o pt.iarna.Inca ma gandesc daca sa io dau aia sau sa iau alte hainute pt.iesirea din spital.Si eu am hainute mai multe pt.in casa si am primit de la nepotel si grosute dar sunt chiar pt.plina iarna.Mai vad eu ce ii mai iau pt.aceasta toamna.Mie si greu ca nu prea stiu marimea si cu cate kg se va naste.Nici nu stiu daca imi mai face eco pana nasc ca de acuma numai la spital ma chiama si acolo nu face eco numai monitorizare pe burtica.Dar o sa intreb doctorita pt.ca ultimul eco a fost la 33 sapt si avea 2390..macar un eco sa mai faca sa am o idee...chiar as vrea sa stiu daca a trecut de 3 kg sau nu.Nella gandeste-te asa la ce ar avea nevoie si dute in magazin si cand vezi acolo lucrusoare iei ce crezi tu ca e mai bine pt.bebe.Sunt multe lucruri de luat si sunt sigura ca te vei descurca,si eu asa facpupici

La mine e invers, numai fix pt iarna grea nu am hainu?e, dar o sa gasesc ?i inspira?ie cu siguran?a. Faina ?i Salopeta ta. love
Pt wrap eu m-am orientat spre manduca elastic. Înca nu am cumparat, dar am idee ce vreau asa cât de cât.
AlexandraRr
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:33 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2709
Adina Mariana wrote:
Ce frumoasa este salopeta.Imi place culoarea multcoeur imi poti spune te rog ce wrap pt.nou nascuti ai luat si cum te-ai descurcat sa il porti pe bebe?si daca l-ai purtat din primele zile de viata?eu vreau sa il port si imi place ft.mult aceasta modalitate dar inca nu stiu ce fel de wrap sa iau.Sunt ft.multe si nu ma pricep si nu vreau sa iau si sa nu fie ok nici pt mine nici pt.bebe.Stiu ca sunt cele lenny dar acuma nu imi permit unul atat de scump.Tu wrap tesut,elastic ai luat?

Eu pe asta l-am avut https://m.emag.ro/wrap-elastic-manduca-royal-4250371702348/pd/DV3RRKBBM/. Este wrap elastic, am luat asa pentru ca e mai grosut materialul, vine de 3 ori peste bebe si fiind frig afara a fost un avantaj, in plus mi s-a parut mai simplu de legat decat cel tesut :D

in prima luna am purtat-o foarte putin pentru ca dormea aproape non stop, se trezea doar sa manance si adormea la loc. Prima data cand am pus-o in wrap (de curiozitate a fost) avea 5 zile apoi cand au inceput colicile, refluxul etc l-am folosit foarte mult, ea dormea linistita in brate si eu puteam face inclusiv mancare cu ea dormind, ma uitam la filme, impatuream rufe, mancam etc. De la 5 luni si un pic am inceput sa o si alaptez in wrap.

In plus mi-a placut tare mult sa o tin la piept, si acum o tin mult in brate, dupa ce se trezeste mai sta cate 30-40 minute la mine in brate de fiecare data, vine singura si ma imbratiseaza si isi pune capul pe umarul meu si sta asa pana amortesc eu coeur

Las un link cu informatii despre optiunile de purtare, ce sa alegi in functie de ceea ce ti se potriveste. http://www.poarta-ma.ro/Recomandari_ep_66.html

Le: am mai folosit wrap elastic de la firma Poarta-ma si a fost si acela foarte bun. E si mai ieftin decat manduca
BC1828
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:47 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/6/2018
Postari: 228
Locatia: München
Fetelor am fost la control bebe e bine coeur creste are 877 de grame,peste 30 de cm iar colul e inchis si lung de 4.33 cm.
Am facut si testul pt toleranta la glucoza (a fost groaznic de dulce Hilar ) insa rezultatul a ie?it ok.
Am facut si ctg si acolo totul in regula cu bataile inimii bebelusului...asa ca urmatorul control e peste 4 saptamâni

AndreV
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:50 PM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 311
Locatia: Timi?
Adina Mariana wrote:
Nu stiu cum este dincolo dar mie mi se pare ft.scump in Romania si faza e ca nu am beneficiat de nici o decontare.Parca in alte tari gravidele beneficiaza de multe gratuitati.Si eu am cheltuit ft.multi bani.Analizele de trombofilie,cele necesare in primul trimestru,al doilea si al treilea,alte analize suplimentare lunare gen Tsh si DDI cu care am eu probleme.Apoi consultatiile cate 200 lei chiar 250 pe eco.Medicamentele si ce tratamente am facut iarasi se strang lunar sa le tot cumperi.De exemplu numai cutia de femibion si magne b6 pe luna este in jur de 110 lei plus altele.Asta doar ce imi amintesc..daca mai pun si camera lui bebe si tot ce am luat pt.el ma ia cu capul.Asa luna de luna am luat cate ceva altfel nu imi permiteam toate odata.Oricum facand o medie de cand am ramas cu tot (si aici nu pun cei 3 ani de incercari,stimularile,iui,analize care au fost cam 150 milioane) am cheltuit pana in prezent vreo 70,80 milioane si inca mai am de luat una,alta gen caruciorul si wrap inca nu am luat..urmeaza.Dar nu mai conteaza cand ma gandesc prin ce am trecut aia 3 ani de incercari...bani se fac,se duc.Noi sa fim sanatosi...numai ca nah..pacat ca macar la capitolul analize nu avem si noi niste reduceri macar daca decontari nu sau la medicamente orice,un ajutor acolo.Nu stiu cei care nu isi permit cum fac...cred ca strictul necesar doar.

Asta stateam sa socotesc si eu... Pana acum am dat in jur de 500 lei si am doar 8 saptamani??... Ce fac cei care nu-si permit?... Auzeam intr-o zi la stiri ca multe gravide ajung la doctor doar cand trebuie sa nasca. Atunci ma minunam, dar probabil unele chiar nu-si permit.
Andra09
Postat: Wednesday, September 11, 2019 2:52 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 332
Locatia: Bistrita
BC1828 wrote:
Fetelor am fost la control bebe e bine coeur creste are 877 de grame,peste 30 de cm iar colul e inchis si lung de 4.33 cm.
Am facut si testul pt toleranta la glucoza (a fost groaznic de dulce Hilar ) insa rezultatul a ie?it ok.
Am facut si ctg si acolo totul in regula cu bataile inimii bebelusului...asa ca urmatorul control e peste 4 saptamâni

Bravoo Bravo, bravo sa cresca mare gogosica! si eu am control saptamana viitoare, sper sa am tot vesti bune computerlove
kryssu92
Postat: Wednesday, September 11, 2019 3:49 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 10/8/2018
Postari: 149
Locatia: Bucuresti
Fetelor, va rog sa imi spuneti daca a mai patit cineva asa. Am beta aproape dubla, dar nu s-a dublat complet. Sa mai sper?

kryssu92 attached the following image(s):
screenshot_20190911-152322_chrome.jpg

Ella123
Postat: Wednesday, September 11, 2019 4:06 PM

Intrat: 5/9/2018
Postari: 1155
Locatia: Ploiesti
BC1828 wrote:

ce grasunel ai si tu.sa se faca si mai mare si sanatos . Abia astept sa vad si al meu daca se apropie de 1kg la urmatorul control. Ma rog din suflet pentru ca mi s a parut cam micut data trecuta. Ma bucur ca testul de toleranta e ok.. Eu a?tept la diabetolog sa intru acum. Sarcina usoara în continuare! Cheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed