Gravidutele noastre dragi - 53

Options Gravidutele noastre dragi - 53
Subiectul anterior · Subiectul urmator
blu88
Postat: Tuesday, August 13, 2019 6:05 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 299
Locatia: BUCURESTI
Mirela.t83 wrote:

Deci totul ok! Nu e dopul?
Grasunel bebelinu! Super hearts

nuuu era secretie coeur
blu88
Postat: Tuesday, August 13, 2019 6:06 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 299
Locatia: BUCURESTI
BC1828 wrote:
Fetelor pentru ca asa cum ziceam programare la medic am doar pe 27.08 am zis ca e prea mult deja si mi-am facut o programare pe azi la o clinica specializata doar pe eco 3D/4D si mi-am vazut iar puiul care e foarte bine,a crescut si s-a dezvoltatlove
Pe langa asta poti alege sa achizitionezi un animal de plus in care baga un dispozitiv pe care in prealabil s-a inregistrat bataile inimii bebelusului.Eu fiind in Germania nu am auzit inca pana azi bataile inimii deoarece aici numa din sapt 24 fac ctg la inimioara.
Asa ca acum am plusul meu pe care ori de cate ori il apas ii aud inima puiului meucoeur

ce tareee mi-ar place si mie asa cevacoeur
simmo
Postat: Tuesday, August 13, 2019 6:39 PM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 407
blu88 wrote:

ce tareee mi-ar place si mie asa cevacoeur

Chiar ca este interesant!

Alina, din experienta anterioara cat ti l-au lasat la piept dupa nastere ?

Cum zicea si Mirela, sper ca nu vom fi cele mai ghinioniste...la voi sa stea bebe pana la termenul stabilit, iar eu sa ma prind cand intru in travaliu si cand nu mai am contractii false. Azi noapte m-am trezit cu dureri de burta (cred ca si din cauza ca am cam rasturnat casa). Am luat un nospa, am reusit sa adorm din nou si pe urma a fost ok.
Mie mi-a zis sa treaca 12h de la clexane si pot sa-mi faca epidurala. Vad ca tie ti-au zis 24h. Poate o fi si din cauza ca doza folosita la epidurala pentru nastere naturala este de 10 ori mai mica vs cezariana (asa imi spusese la consultantul preanestezic).
BC1828
Postat: Tuesday, August 13, 2019 7:46 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/6/2018
Postari: 190
Locatia: München
alina89
Postat: Wednesday, August 14, 2019 8:48 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2129
Locatia: Bucuresti
simmo wrote:

Chiar ca este interesant!

Alina, din experienta anterioara cat ti l-au lasat la piept dupa nastere ?

Cum zicea si Mirela, sper ca nu vom fi cele mai ghinioniste...la voi sa stea bebe pana la termenul stabilit, iar eu sa ma prind cand intru in travaliu si cand nu mai am contractii false. Azi noapte m-am trezit cu dureri de burta (cred ca si din cauza ca am cam rasturnat casa). Am luat un nospa, am reusit sa adorm din nou si pe urma a fost ok.
Mie mi-a zis sa treaca 12h de la clexane si pot sa-mi faca epidurala. Vad ca tie ti-au zis 24h. Poate o fi si din cauza ca doza folosita la epidurala pentru nastere naturala este de 10 ori mai mica vs cezariana (asa imi spusese la consultantul preanestezic).

Cam 2-3 min mi l-a lasat sa il pup putin, mainile le aveam imobilizate. Daca il lasa pe sot la nastere poate sa va faca poze atunci cand ti-l/o da, noua ne-a facut o asistenta, dar nu le-am mai recuperat Cray daca sotul nu participa va astepta in fata la neonatologie unde sunt adusi nou nascutii sa il poata vedea pe geam.

Cand am venit in postoperator mi l-au adus pe sot impreuna cu bebe si mi l-au pus la san, cam 10 min au stat si am facut atunci o poza. Apoi procedura lor e sa ii dea lp pana te muta in salon, ceea ce mi se pare aiurea adica macar la 3 ore de il aduceau decat deloc.. eu am stat cam 10 ore la postoperator si mi l-au mai adus odata tarziu pt ca apoi abea dimineata il mai aduc. (5-6 cam asa) nu stiu daca s-a mai schimbat ceva de atunci, dar la naturala cred ca te muta direct in salon si sigur il poti vedea mai des si mai mult timp.

La cezariana e peri-rahi-anestezie, deci poate sunt complicatiile mai mari si din cauza asta trebuie sa treaca minim 24h. Contractii si eu am f des, e pietroi burtica mea. Aseara nu mi-am dat seama si am facut injectia intrun vas de sange si tasnea sange intruna, asa m-am speriat.. oricum greu mai fac in burtica pt ca seara este ff umflata burtica si abea gasesc unde sa fac pliul.. dar ma descurc, nu vreau in mana/picior.
simmo
Postat: Wednesday, August 14, 2019 11:20 AM

Intrat: 6/19/2018
Multumesc Alina.
Eu as fi vrut sa nu taie cordonul ombilical imediat (sa il lase atasat macar 30s - 1 min, dupa nastere). Nu am prea multe pretentii, dar asta este un aspect care mi-l doresc (in ideea, daca se poate). Azi am fost din nou la consult si ginecologul mi-a zis ca daca nu sunt complicatii (gen bebe sa aiba nevoie de aspiratie, orice alta ingrijire neonantologica urgenta pe moment), poate sa mai astepte pana la taierea cordonului.
In rest, bebe este bine, in continuare mai mic (acum cu o saptamana fata de ultimul cm). Stomacul este micut (corespunde cu 33s2z...doctorul zicea ca posibil sa semene cu mine). Alte motive pentru aceasta discrepanta nu avea: fluxurile sunt ok, placenta usor imbatranita (dar nu cat sa ne ingrijoram; este normal pentru aceasta varsta in sarcina), lichidul amniotic in continuare la limita inferioara.
Acum are 2491 g (+/- 364 marja).

LE: sotul nu vrea sa asiste la nastere; sunt oarecum de acord cu el pentru ca nu am impresia ca o sa fie o imagine prea placuta pentru el. :)

Te admir pentru curajul de a mai face injectiile in burta. Avand in vedere ca pentru mine au fost o noutate, prima oara m-am dus la camera de garda sa-mi spuna cum se fac si unde. Mie mi-au spus ca pot sa le fac in mana sau picior, avand in vedere sarcina avansata...uneori mai dau si eu rateuri, in ideea ca ma invinetesc local sau imi ramane un punct rosu in zona in care am facut injectia.
Andra09
Postat: Wednesday, August 14, 2019 12:47 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 255
Locatia: Bistrita
BC1828 wrote:
Fetelor pentru ca asa cum ziceam programare la medic am doar pe 27.08 am zis ca e prea mult deja si mi-am facut o programare pe azi la o clinica specializata doar pe eco 3D/4D si mi-am vazut iar puiul care e foarte bine,a crescut si s-a dezvoltatlove
Pe langa asta poti alege sa achizitionezi un animal de plus in care baga un dispozitiv pe care in prealabil s-a inregistrat bataile inimii bebelusului.Eu fiind in Germania nu am auzit inca pana azi bataile inimii deoarece aici numa din sapt 24 fac ctg la inimioara.
Asa ca acum am plusul meu pe care ori de cate ori il apas ii aud inima puiului meucoeur

Cat de frumos Love. Sa fiti sanatosi si sa creasca mare!
BC1828
Postat: Wednesday, August 14, 2019 3:44 PM

Intrat: 6/6/2018
Postari: 190
Locatia: München
Andra09 wrote:

Cat de frumos Love. Sa fiti sanatosi si sa creasca mare!

A fost cea mai frumoasa experienta din viata mea de pana acum coeur
Multumesc asemenea iti doresc si tie...bebe sa creasca mare si amandoi/amandoua (ca parca nu stiai inca sexul bebelusului) sa fi?i sanatosi/sanatoasecomputerlove
Anitta76
Postat: Wednesday, August 14, 2019 5:47 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 328
Buna fetelor. Voi va confrunta?i sau v-ati confruntat cu umflarea picioarelor? Eu aproape ca nu mai pot incalta nimic si ma sperie ca mai am ceva pana nasc si nu o sa mai pot merge macarbounce bounce bounce
Iulia13
Postat: Wednesday, August 14, 2019 6:35 PM

Intrat: 11/8/2017
Postari: 478
Anitta76 wrote:
Buna fetelor. Voi va confrunta?i sau v-ati confruntat cu umflarea picioarelor? Eu aproape ca nu mai pot incalta nimic si ma sperie ca mai am ceva pana nasc si nu o sa mai pot merge macarbounce bounce bounce

O daLol si inca ce picioare umflate am avut ,însa nu asa devreme in sarcina ,ultimele 2-3 saptamani s-au umflat. Numai puteam purta mai nimic ..pale si acum am picioarele mai mari si nu ma mai incap unii papuci de dinainte(s-au desumflat complet ,dar sunt mai late parca )
Claudiaileee
Postat: Wednesday, August 14, 2019 9:40 PM

Intrat: 11/24/2017
Locatia: Spania
AndreV wrote:
Mul?umesc frumos pentru lamurire! campfire
eu am fost la 4 ?i nu s-a vazut nimic , iar mai apoi am fost 5 saptamâni ?i s-a vazut un punctule? ! Bravoo
Andra09
Postat: Thursday, August 15, 2019 3:11 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 255
Locatia: Bistrita
Multumesc BC1828! da, nu stim înca, am un bebic tare secretos, dar nu conteaza, sanatos/a sa fie si sa stea cât mai aproape de termen.computerlove
AndreV
Postat: Thursday, August 15, 2019 5:28 PM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 247
Locatia: Timi?
Claudiaileee wrote:
eu am fost la 4 ?i nu s-a vazut nimic , iar mai apoi am fost 5 saptamâni ?i s-a vazut un punctule? ! Bravoo

Eu am vorbit cu ea, mi-a dat tratament 2 utrogestan/zi, 1 magnosun si no-spa la nevoie. Programare am in 28, ca e foarte ocupata. Sper ca atunci deja sa se vada ceva. topai
Cata123
Postat: Friday, August 16, 2019 3:27 PM

Intrat: 11/11/2017
Postari: 315
Locatia: Bucuresti
Anitta76 wrote:

Buna, incearca sa bei multa apa si sa stai cu picioarele sus, asta cand ai timp si chef sa stai in pat, punele pe o perna. Apoi daca vrei ia ciorapi compresivi, mi se par fr buni dar eu nu i-am mai putut purta ca au venit caldurile si nu ii mai suportam, dar isi fac treaba. Cu o sapt inainte sa nasc mi se umflasera gleznele fr rau si i-am purtat vreo 7 ore sa zicem in ziua aia iar seara cand i-am scos aratau cat de cat normal. Daca i-ai suporta macar 5 ore pe zi cred ca ti-ar face bine.
AndreV
Postat: Friday, August 16, 2019 4:52 PM

Intrat: 10/2/2018
Postari: 247
Locatia: Timi?
Fetele... M-am intepat iar(la 72 ore) ca ieri a fost sarbatoare si la noi in orasel a fost inchis laboratorul... Beta 2 e 1755...Nu e prea mult? Tot socotesc si nu-mi iese nicicumLol
Utilizatori in acelasi subiect
Anitta76
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed