Gravidutele noastre dragi - 52

Options Gravidutele noastre dragi - 52
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Irinan
Postat: Thursday, July 18, 2019 1:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/20/2018
Postari: 585
Locatia: Suceava
RalukM wrote:
Am nascut ieri la 18:18 o minune de 2940gr.Am avut emotii mari dar a fost totul bine intr un final.

Felicitari. Sa ti traiasca printesa si tie recuperare usoaraCheek Kiss
Cata123
Postat: Thursday, July 18, 2019 1:46 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 324
Locatia: Bucuresti
RalukM wrote:
Am nascut ieri la 18:18 o minune de 2940gr.Am avut emotii mari dar a fost totul bine intr un final.

Felicitari !!!!!! Multa sanatate la amandoua, recuperare rapida si sa fiti sanatoase !!! hearts
Ella123
Postat: Thursday, July 18, 2019 2:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/9/2018
Postari: 1116
Locatia: Ploiesti
simmo wrote:

Buna,
Si eu am avut in trimestrul I tensiune ridicata (chiar foarte mare) pe una din arterele uterine. Mi s-a marit doza de aspenter (luam alternativ 75 cu 150). In trimestrul II si III s-a reglat tensiunea pe artere, insa la ultimul eco mi-a iesit bebe mai slabut cu 6 zile (dpdv al gramajului estimat; cu toate ca am vazut la 2 gravidute care au aproximativ aceeasi varsta in sarcina ca si mine, ca bebe avea cam tot la fel).
E posibil ca hematologul sa te puna sa repeti analizele de sange (stiu ca persoanele care fac clexane, fac si analiza de anti-fxa, insa nu toti doctorii opteaza si pentru aceasta varianta).
Eu zic ca nu este de speriat ca este mai mic cu 5 zile (mie mi s-a zis ca atat cat este diferenta de maxim o saptamana, sa nu ma ingrijorez).
Am emotii la urmatorul eco (care este peste 3 saptamani), sa nu fi crescut diferenta fata de varsta gestationala.
multumesc simmo. Ce aveam emo?ii pana acum... Dar ?i eu sunt în aceea?i situa?ie.. tot peste 3 sapt control.. O sa mi rod unghiileuff multa sanatate
Andra09
Postat: Thursday, July 18, 2019 3:15 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 260
Locatia: Bistrita
Ella123 wrote:
multumesc simmo. Ce aveam emo?ii pana acum... Dar ?i eu sunt în aceea?i situa?ie.. tot peste 3 sapt control.. O sa mi rod unghiileuff multa sanatate

Ai mai facut si ceva analize de sange? eu tot repet hemoleucograma, fibrinogen, aptt, inr si d-dimerii. Toate sunt in limita, numai d-dimerii putin peste limita (500) si eu ii am 525, dar am inteles ca in trimestrul 2 pot ajunge pana la max 1400... maine trebuie sa merg pt monitorizarea colului si as insista sa masoare si rezistenta pe artere. Oare nu ar iesii si din analize daca nu ar fi ceva in regula? cred ca sunt mega paranoica
simmo
Postat: Thursday, July 18, 2019 3:43 PM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 425
Andra09 wrote:

Ai mai facut si ceva analize de sange? eu tot repet hemoleucograma, fibrinogen, aptt, inr si d-dimerii. Toate sunt in limita, numai d-dimerii putin peste limita (500) si eu ii am 525, dar am inteles ca in trimestrul 2 pot ajunge pana la max 1400... maine trebuie sa merg pt monitorizarea colului si as insista sa masoare si rezistenta pe artere. Oare nu ar iesii si din analize daca nu ar fi ceva in regula? cred ca sunt mega paranoica

Buna,
Din experienta iti zic ca analizele de sange au iesit usor modificate, dar mi s-a spus ca in sarcina se mai intampla sa existe diferente fata de parametrii normali.
Poti sa ai analizele de sange ok si tensiune ridicata pe artere sau invers. In principiu, daca ai tensiunea ridicata si se mentine asa pe tot parcursul sarcinii este posibil ca bebe sa ramana in urma (dar nu este o regula; corpul fiecareia este dfiert). Cred ca asta a fost si motivul pentru care la tine doctorul a zis ca nu ti le masoara atata timp cat bebe e in parametrii.

Acum la mine DDimerii au fost 1.100 (dar mi s-a zis ca inca este ok).

Ella, am uitat sa precizez ca in primul trimestru majoritatea gravidutelor au tensiunea ridicata pe artere sau una din ele. Sunt mari sanse sa se regleze in trimestrul II.
Si eu cred ca o sa-mi rod unghiile...ma mai linisteste ca il simt pe bebe si imi autoinduc ca este bine. Cand o sa incepi sa-l simti si tu pe bebe , o sa te mai linistesti putin.
CrisM
Postat: Thursday, July 18, 2019 4:06 PM

Intrat: 11/17/2017
Postari: 387
Locatia: Pitesti
Felicitari Raluca! Sa fie bebelina sanatoasa si mancacioasa, iar tie recuperare rapida!
Andra09
Postat: Thursday, July 18, 2019 4:21 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 260
Locatia: Bistrita
Multumesc mult de raspuns Simmo... nu stiu daca ies intreaga psihic dupa sarcina asta
Ella123
Postat: Thursday, July 18, 2019 4:29 PM

Intrat: 5/9/2018
Postari: 1116
Locatia: Ploiesti
Andra09 wrote:
Multumesc mult de raspuns Simmo... nu stiu daca ies intreaga psihic dupa sarcina asta
da. Am acelasi sentiment.. uff mi a dat sa fac d dimerii si homeocisteina sper sa zic bine. Si mâine vedem ce îmi mai da hematologul. Va ?in la curent.
Adina Mariana
Postat: Thursday, July 18, 2019 8:32 PM

Intrat: 8/16/2017
Postari: 4282
Locatia: Sibiu
Fetelor voi ati patit sau este normal sa ma doara burta dar nu in interior ci in exterior cand ma imbrac,aplec,intorc in pat de pe o parte pe alta,cand ma pun pe wc.E o senzatie nasoala si am observat ca doar acum de vreo 3 saptamani de cand a inceput sa creasca burta mai tare simt.Vai ca va spun sincer ca mie putin teama de la 30 sapt.in sus sa fac fatza cu brio in ultimele 2 luni cand e cel mai greu.Este atat de nou totul si uneori sunt ft.speriatauff
Bella_Tm
Postat: Thursday, July 18, 2019 10:56 PM

Intrat: 2/23/2018
Postari: 453
Locatia: Timisoara
Fetelor cu trombofilie, eu am facut lunar analizele dr d-dimeri si anti factor Xa. In baza acestor analize am ajuns de la Clexane de 0.4 de la testul pozitiv pana la 0.8 in ultimele 2 luni de sarcina. Rezistenta pe arterele uterine era ok, in grafic. Poate nu ar strica sa verificati si anti factor Xa pe langa restul.
Multa bafta!
Bella_Tm
Postat: Thursday, July 18, 2019 11:00 PM

Intrat: 2/23/2018
Postari: 453
Locatia: Timisoara
https://cursdepuericultura.ro/curs-de-puericultura/ poate va e de folos - curs de puericultura online.
blu88
Postat: Thursday, July 18, 2019 11:11 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 310
Locatia: BUCURESTI
am fost si eu ieri la morfo pentru trim 3 ... bebe este bine a stat bineinteles numai sa nu ii vedem fata :))) are 2055 kg, mai maricel a zis dr si mi s-a mutat data prob a nasterii pe 2 sept.. asa ca din ce in ce mai mult mi se adevereste ca eu o sa nasc la sf lui august am eu o presimtire :))))
blu88
Postat: Thursday, July 18, 2019 11:16 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 310
Locatia: BUCURESTI
fetelor este vreo prob cu site-ul nu ma lasa sa intru pe profilul meu ....
BC1828
Postat: Friday, July 19, 2019 12:10 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/6/2018
Postari: 194
Locatia: München
blu88 wrote:
fetelor este vreo prob cu site-ul nu ma lasa sa intru pe profilul meu ....

Eu am putut...nu am intampinat nici o problema
Ella30
Postat: Friday, July 19, 2019 12:16 AM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1025
RalukM wrote:

Minune mica si frumoasahearts sa cresti mare si voinica si sa ii bucuri pe mami si pe tatihearts
Recuperare rapida, mamicopupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed