Gravidutele noastre dragi - 50

Options Gravidutele noastre dragi - 50
Subiectul anterior · Subiectul urmator
RalukM
Postat: Monday, April 15, 2019 1:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/24/2014
Postari: 1086
Alle stai bine.. Eu am 11+, daca nu si mai mult, am ajuns la 74kg...avantajul meu, sa zic asa, ca sa mai ies din depresie, e ca sunt si inaltuta dar chiar si asa... Crazy
Alle.p
Postat: Monday, April 15, 2019 1:54 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1302
Locatia: Petrila
Eu sunt mica de înal?ime. 74 Am si eu acum.
Medicul tau urmare?te cre?terea în greutate?
Al meu ma intreaba si noteaza la fiecare control, pt ca abateri mari de la normal pot indica probleme. Adica daca chiar manânci mai mult, e normal sa pui mai mult, dar daca manânci tot ca inainte, nu e ok sa pui atât. Intreaba medicul la urmatorul control
Cata123
Postat: Monday, April 15, 2019 1:55 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/11/2017
Postari: 202
Locatia: Bucuresti
Eu in momentul asta cred ca am 17 kg in plus Hilar dar in ultimele 2 luni cam 2 kg am mai luat, adica la burta care s-a marit, in rest nu am mai adaugat nimic si asa sper sa ramana :))) a trebuit sa mananc ca mi se facea greata daca nu mancam.. singura mea bucurie e ca nu am nicio vergetura si nu cred ca mai apar acum in maxim 3 sapt cat mai am, macar cu atata lucru sa ma laud si eu..oricum din prima zi dieta scrie pe mine, stiu eu ce treb sa mananc ca sa slabesc, nu imi fac probleme, numai sa vina ziua aia odata !
blu88
Postat: Monday, April 15, 2019 2:01 PM

Intrat: 11/22/2018
Postari: 101
Locatia: BUCURESTI
eu am pus decat 3 kg pana acum.... fata de prima sarcina , dar pana la 4 luni nu prea am putut sa mananc mai nimic
RalukM
Postat: Monday, April 15, 2019 2:10 PM

Intrat: 1/24/2014
Postari: 1086
Alle.p wrote:
Eu sunt mica de înal?ime. 74 Am si eu acum.
Medicul tau urmare?te cre?terea în greutate?
Al meu ma intreaba si noteaza la fiecare control, pt ca abateri mari de la normal pot indica probleme. Adica daca chiar manânci mai mult, e normal sa pui mai mult, dar daca manânci tot ca inainte, nu e ok sa pui atât. Intreaba medicul la urmatorul control

Alle nu monitorizeaza greutatea, el imi zice ca nu par asa mare.. La prima sarcina am facut testul de glucoza a iesit f bine, la urmatoare imi monitoriza doar glicemia care oricum e la limita inferiora. El mi a zis ca asa sunt eu, asa se manifesta corpul meu in sarcina, retin f multa apa in tesuturi. Nu mananc mai mult ca de obicei. Mie mi e ciuda ca nu pot controla aspectul asta in sarcina. La prima am avut 30kg,a 2a 25+ acum sa vedem.
Mor de ciuda cand vad gravidute slabeLol
Alle.p
Postat: Monday, April 15, 2019 4:31 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1302
Locatia: Petrila
Raluca, important este sa fi tu si bebe bine. Kg vin si pleaca. Doar fi atenta la glicemie si la tensiune .
Irinan
Postat: Monday, April 15, 2019 6:11 PM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 231
Locatia: Suceava
RalukM wrote:

Alle nu monitorizeaza greutatea, el imi zice ca nu par asa mare.. La prima sarcina am facut testul de glucoza a iesit f bine, la urmatoare imi monitoriza doar glicemia care oricum e la limita inferiora. El mi a zis ca asa sunt eu, asa se manifesta corpul meu in sarcina, retin f multa apa in tesuturi. Nu mananc mai mult ca de obicei. Mie mi e ciuda ca nu pot controla aspectul asta in sarcina. La prima am avut 30kg,a 2a 25+ acum sa vedem.
Mor de ciuda cand vad gravidute slabeLol

Eu la fiecare sarcina iau foarte multe kg, la baiat am luat 30 kg, iar pana in prezent am luat deja 20 kg.. la baietel am depus putin efort dar am slabit toate kg.. asa ca nu imi fac probleme, sanatoase sa fim, sa ajungem la termen si sa avem bebei sanatosi ca de slabit om slabi noi
Adina Mariana
Postat: Monday, April 15, 2019 7:17 PM

Intrat: 8/16/2017
Postari: 3574
Locatia: Sibiu
Buna fetelor.Am o intrebare daca ma puteti ajuta.Voi ce va faceti daca aveti dureri de masele?desi mi-am facut dantura cu un jumatate de an inainte sa raman,de azi ma doare o masea.Sunt depasita de situatie,nu stiu ce sa fac,parca cum trec orele tot mai tare ma doare.Ce sa fac?nu pot sa cred ca trec prin astaplans sunt ca o disperata pt ca mie teama ca nu imi va trece si nu vreau sa ii fac rau lui bebe cu anestezie la stomatolog.Oare daca merg la stomatolog imi poate face ceva?sau nu?eu asa nu o sa rezist pana nascCray
Cata123
Postat: Monday, April 15, 2019 7:35 PM

Intrat: 11/11/2017
Postari: 202
Adina Mariana wrote:
Buna fetelor.Am o intrebare daca ma puteti ajuta.Voi ce va faceti daca aveti dureri de masele?desi mi-am facut dantura cu un jumatate de an inainte sa raman,de azi ma doare o masea.Sunt depasita de situatie,nu stiu ce sa fac,parca cum trec orele tot mai tare ma doare.Ce sa fac?nu pot sa cred ca trec prin astaplans sunt ca o disperata pt ca mie teama ca nu imi va trece si nu vreau sa ii fac rau lui bebe cu anestezie la stomatolog.Oare daca merg la stomatolog imi poate face ceva?sau nu?eu asa nu o sa rezist pana nascCray

Buna, imi pare rau ca ai probleme, imi imaginez ce urat poate fi.. eu nu ma pricep la asta dar zic sa te duci la dentist si va stii el ce sa faca, sigur sunt tratamente care sunt permise in sarcina, ca doar nu o sa stai cu dureri atatea luni. Daca e un doctor bun, va stii el ce e bine sa iti dea.
Multa sanatate hearts
AlexandraRr
Postat: Monday, April 15, 2019 7:54 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2385
Locatia: Iasi
Adina Mariana wrote:

Nu amana vizita la stomatolog, poate sa iti repare maseaua fara anestezie si daca e nevoie de antibiotic sunt o parte permise in sarcina, nu merita sa stai asa, exista solutii :* sper sa rezolvi repede :*
Adina Mariana
Postat: Monday, April 15, 2019 8:08 PM

Cata123 wrote:

Buna, imi pare rau ca ai probleme, imi imaginez ce urat poate fi.. eu nu ma pricep la asta dar zic sa te duci la dentist si va stii el ce sa faca, sigur sunt tratamente care sunt permise in sarcina, ca doar nu o sa stai cu dureri atatea luni. Daca e un doctor bun, va stii el ce e bine sa iti dea.
Multa sanatate hearts
Cred ca orice suporti in sarcina dar asta nu ai cum.Durerea de dinti mi se pare cea mai naspa din cate exista.Si imi este ciuda pt.ca mereu mergeam odata pe an sa imi fac dantura fara sa am dureri ca spuneam ca daca cumva raman sa nu am treaba in sarcina si uite ca....desi am facut tot am.Multumesc pt.raspuns.Medicul meu stomatolog este in concediu,deci va trebui sa merg la altul dar asa am sa facpupici
Adina Mariana
Postat: Monday, April 15, 2019 8:12 PM

AlexandraRr wrote:

Nu amana vizita la stomatolog, poate sa iti repare maseaua fara anestezie si daca e nevoie de antibiotic sunt o parte permise in sarcina, nu merita sa stai asa, exista solutii :* sper sa rezolvi repede :*
Multumesc pt.raspunspupici Asa am sa fac.Acuma am vb.cu ginecologul si mi-a spus sa iau un paracetamol simplu si sa merg la stomatolog daca nu ma lasa.Am luat pt.prima data paracetamol de cand am ramas...poate ma mai lasa unpic.Oricum maine sun la un stomatolog sa ma ia cat mai repede sa nu se agraveze si mai mult.De la durere partea de jos parca imi este amortita.
AlexandraRr
Postat: Monday, April 15, 2019 8:20 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2385
Locatia: Iasi
Adina Mariana wrote:
Multumesc pt.raspunspupici Asa am sa fac.Acuma am vb.cu ginecologul si mi-a spus sa iau un paracetamol simplu si sa merg la stomatolog daca nu ma lasa.Am luat pt.prima data paracetamol de cand am ramas...poate ma mai lasa unpic.Oricum maine sun la un stomatolog sa ma ia cat mai repede sa nu se agraveze si mai mult.De la durere partea de jos parca imi este amortita.

Te cred, sunt oribile durerile de masea/dinti :( sa te faci bine repede :*
Adina Mariana
Postat: Monday, April 15, 2019 8:47 PM

AlexandraRr wrote:

Te cred, sunt oribile durerile de masea/dinti :( sa te faci bine repede :*
Multumesc scumpapupici
GeorgianaB
Postat: Monday, April 15, 2019 8:47 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/15/2018
Postari: 847
Adina Mariana wrote:

Exista anestezic compatibil cu sarcina si oricum solutia nu se injecteaza in sange ci langa os. Daca amani tot acolo vei ajunge,va reaparea durerea, este mai usor sa tratezi in stadiu incipient. Stiu ca sunt medici care refuza tratamentele in cazul femeilor insarcinate dar nu este ok,le este frica si nu sunt corect informati.
Eu sunt stomatolog si am realizat interventii inclusiv in ultimul trimestru, chirurgicale chiar, fara absolut nicio problema, nu am cerut decat acordul ginecologului ca un fel de consimtamant intre medici.
Utilizatori in acelasi subiect
Adina Mariana,simmo
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed