Gravidutele noastre dragi - 46

Options Gravidutele noastre dragi - 46
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delia.c.yaya
Postat: Friday, September 14, 2018 5:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1557
Locatia: IT (Bt)
AlexandraRr wrote:

Asa mi se fac si mie cand stau mult in picioare sau pe scaun insa acum se umfla brusc si cam fara motiv. Sper sa treaca, cel mai rau imi este cu greturile si varsaturile, am varsat deja de 4 ori astazi, nu credeam ca este posibil sa slabesti in trimestrul 3 ;)) abia astept sa fac analizele si sa ajung la medic, nici nu am mancat nimic ciudat plus ca toata sarcina am mancat 99% din cazuri mancare gatita de mine, nu la restaurant, sper sa fie ceva trecator :-<

Stai linistita! E normal sa se intoarca greturile. Si eu de la 32s pana pe la 36 vomitam ...dupa pana am nascut am ramas cu starea de greata continua.
AlexandraRr
Postat: Friday, September 14, 2018 6:51 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 1518
Locatia: Iasi
delia.c.yaya wrote:

Stai linistita! E normal sa se intoarca greturile. Si eu de la 32s pana pe la 36 vomitam ...dupa pana am nascut am ramas cu starea de greata continua.

Super :)), o sa imi fac provizii de ghimbir si menta, asta ma ajuta la inceputul sarcinii :)
AlexandraRr
Postat: Friday, September 14, 2018 8:00 PM

Cum mai esti, Oana? grup
oanatm
Postat: Friday, September 14, 2018 8:58 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 802
Locatia: TM
AlexandraRr wrote:
Cum mai esti, Oana? grup

Multumesc de intrebare,sunt bine,sunt acasa...luni merg din nou la control. Nu mai am contractii,nu dureri.
Dia_N
Postat: Friday, September 14, 2018 9:02 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/19/2018
Postari: 268
Locatia: Bucuresti
Fetelor, voi ce perna de gravida aveti? Ma tot uit si nu stiu ce sa iau.
Azi am mai dat o tura prin Lidl, sunt indragostita de promotia lor cu hainutele de bebe, zic ei cu bumbac bio. Blushing Nu m am putut abtine si am luat caciulite, body uri, museline.. coeur
AlexandraRr
Postat: Friday, September 14, 2018 9:38 PM

oanatm wrote:

Multumesc de intrebare,sunt bine,sunt acasa...luni merg din nou la control. Nu mai am contractii,nu dureri.

Se tine de sotii micuta ta :)) ma bucur ca sunteti bine, poate te lasa sa te odihnesti in weekend ca sa fii fresh luni :*
oanatm
Postat: Friday, September 14, 2018 9:41 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/8/2017
Postari: 802
Locatia: TM
AlexandraRr wrote:

Se tine de sotii micuta ta :)) ma bucur ca sunteti bine, poate te lasa sa te odihnesti in weekend ca sa fii fresh luni :*

Daa,chiar se tine de sotii. Are un plan bine pus la punct. O lasam sa faca ce vrea,o sa vina cand considera ea ca e momentul.
maria2013
Postat: Friday, September 14, 2018 9:42 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 1704
Locatia: Constanta
Dia_N wrote:
Azi am mai dat o tura prin Lidl, sunt indragostita de promotia lor cu hainutele de bebe, zic ei cu bumbac bio. Blushing Nu m am putut abtine si am luat caciulite, body uri, museline.. coeur

La recomandarea Alexandrei, eu am comandat-o pe aceasta. Sunt super multumita de ea! Prima si cea mai rapida "realizare" e ca nu am mai avut dureri de spate!
https://www.somnart.ro/produs/perna-pentru-gravide-mami-fluturas
AlexandraRr
Postat: Friday, September 14, 2018 9:44 PM

Dia_N wrote:

Eu pe asta o am de mult tare :))
https://www.somnart.ro/produs/perna-pentru-gravide-mami-model-jungle?gclid=EAIaIQobChMI1dvsmZK73QIViE8YCh0GfA4YEAAYASAAEgKzPvD_BwE
Acum vreo 2 saptamani cand am scos husa sa o spal am tras mai tare si s-a rupt putin dar am cusut-o :)) in rest pot spune ca inca imi place la nebunie, nu am avut dureri de spate deloc dupa ce am inceput sa o folosesc, pe mine ma ajuta mult si o pot folosi si pentru alaptat si sa o pun pe marginea patului ca sa stau linistita ca nu cade bebe, este lunga :))
Ce frumos ca ati luat hainute, eu cu greu ma abtin si tot ii cumpar cate ceva, sunt constienta ca nu voi folosi foarte multe dar sunt asa dragute, pacat ca ei cresc repede la inceput :))) eu nu am gasit niciodata nimic la lidl, nu stiu cum voi gasiti :))
GeorgianaB
Postat: Friday, September 14, 2018 9:45 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 284
Dia_N wrote:

Dia, ai putea sa mergi prin magazine sa vezi pernele de gravide si astfel sa iti faci o idee despre ce iti place. Eu am una care nu este foarte voluminoasa, pufoasa, are forma aceea de U dar as fi preferat una mai lata. Personal nu am folosit-o foarte des pt ca noaptea ma foiesc si mai mult ma enerveaza sa trag perna de gravide dupa cum ma intorc :))) asa ca folosesc o perna normala si este mult mai comod.
In schimb sotului meu ii place f mult perna de gravide hohot are asa un talent sa o infasoare in jurul lui cand doarme

Te inteleg in legatura cu shoppingul pt bebe, eu tot trec prin mall, prin bebetei, la mothercare etc si mai cumpar cate o paturica frumoasa, scutecel colorat, in seara asta dupa cursul de puericultura am luat niste sisteme de infasat foarte faine si placute la atingere coeur
fluturash26
Postat: Friday, September 14, 2018 10:11 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 2093
Locatia: iasi
AlexandraRr wrote:

O sa imi fac azi cand ajung acasa o parte, haine pentru copil o sa pun dupa ce le spal si calc pe toate, restul cred ca am in mare cam ce imi trebuie, eu sper sa nu fie cazul dar macar sa dorm linistita :))
Esti curajoasa :)) sigur va fi bine dar iti poti lua cu tine bagajul pentru maternitate si actele de la medic, le lasi in masina dar macar sa fii relaxata ras

Oricum la tine mai este ceva timp e inca devreme dar daca ai ce iti trebuie poti pregati.
Inca nu te-ai apucat de spalat nu? Pana acum is bine, sper sa ajung cu bine in Iasi duminica :D nu am mai avut timp sa iau bagaj nimicLol
fluturash26
Postat: Friday, September 14, 2018 10:12 PM

Mgeorgiana85 wrote:

O sa ma intorc, usor usor. Luna asta nu merg, nici nu am raspuns la telefon. In 6 oct trebuie sa ma duc obligat fortat ca am mireasa 3 nase...si in rest voi merge vreo 2 zile pe sapt dimineata pana una alta si cam atat. Vreau sa ajung cat mai repede acasa sa stau cu bebe.

da pai e bine doua zile pe saptamana cateva ore...Acum cat are nevoie de tine sa ii fii aproape :D
fluturash26
Postat: Friday, September 14, 2018 10:15 PM

AlexandraRr wrote:
Fetelor, eu de 3 zile am din nou greturi si varsaturi ca in primul trimestru, ma trezesc inclusiv noaptea sa vars, din somn ma ia. Pe langa astea mi se umfla foarte tare degetele de la maini, picioarele si ametesc de abia ma tin pe picioare. Am masurat toata saptamana tensiunea, chiar de mai multe ori pe zi si nu depaseste 110/70, imi este frica putin de preeclampsie, luni merg sa fac analizele la sange si urina dar nu stiu ce sa mai iau sau sa fac pana atunci, de cand ajung acasa trebuie sa stau doar in pat, nu pot face nimic :( ati patit asa?

Vai ce aiurea, si mie imi mai e asa rau dar nu am ajuns pana in faza aia...Tensiunea e ok, eu aveam cand am luat 12/9...fa analizele si vezi da eu cred ca ti s-au intors starile de rau din primul trimestru si atata..oricum e naspa daca va fi asa pana la sf sarcinii
Dia_N
Postat: Friday, September 14, 2018 10:26 PM

Intrat: 4/19/2018
Postari: 268
Multumeeesc! Poate ma duc prin BebeTei in wk end. Daca nu, o s o iau pe cea de la Somnart. De cateva zile mi e tare greu sa dorm, ma doare spatele si nu mi gasesc pozitie. Plus ca ma mai trezesc ca ma sucesc pe burta uff

Georgiana, crede ma ca mi e frica sa intru in BebeTei, Mothercare sau oricare alt magazin de genul :))
GeorgianaB
Postat: Friday, September 14, 2018 10:42 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 284
Dia_N wrote:
Multumeeesc! Poate ma duc prin BebeTei in wk end. Daca nu, o s o iau pe cea de la Somnart. De cateva zile mi e tare greu sa dorm, ma doare spatele si nu mi gasesc pozitie. Plus ca ma mai trezesc ca ma sucesc pe burta uff

Georgiana, crede ma ca mi e frica sa intru in BebeTei, Mothercare sau oricare alt magazin de genul :))

Sa stii ca ai putea sa arunci un ochi si sa iti faci o idee despre ce ai putea sa cumperi din fiecare. La mothercare au produse de calitate, sunt ceva mai scumpe decat in alte magazine, dar poti prinde niste reduceri chiar bune. Si cele de la next sunt foarte frumoase si placute la atingere. Din experienta iti spun ca pe mine m-a ajutat sa analizez piata pana sa dau iama in magazine, nu este vorba neaparat de buget, dar poti lua multe si sa nu le poarte, tot o sa iti para rau :))
Noi deja am inceput sa primim diverse, parca au auzit ca ma pun pe spalat, calcat hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed