gingii dureroase

Options gingii dureroase
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Friday, July 25, 2008 1:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
nu e un standard general valabil pt. iesitul dintilor, dar pt. canin cred ca e mult prea devreme. sau faci confuzie. cred ca ies incisivii laterali. de regula caninii ies dupa 18 luni.
cryss26buc
Postat: Friday, July 25, 2008 3:06 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
eu sunt patita cu gingiile dureroase si cu dintisorii de cand s a nascut si a tolerat fff bine si ajutat in acelasi timp Dentinox gel dat de 2-3 ori pe zi si Bonisan super bun pt dintisori si colici dat de 5-6 ori pe zi cateva picaturi sunt foarte multumita.bounce
cryss26buc
Postat: Friday, July 25, 2008 3:09 PM

si mariuta nu ma mai mira nimic la iesitul dintisorilor fiecare copil e unic si ii iese diferit dintisorul nu trebuie sa ne mai miram asta e clar..evolueaza foarte repede copii din ziua de azipupici
lifeinhim
Postat: Friday, July 25, 2008 3:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Nu cred ca e vorba de canin, ciocolatica.

Ordinea normala a eruptiei este:
-incisivii centrali jos -1
-incisivii centrali sus -2
-incisivii laterali sus -3
-incisivii laterali jos -4
-premolari sus -5
-premolari jos -5
-canini sus -7
-canini jos -8
-molari jos -9
-molari sus -10

Deci pana la canini mai aveti, prima data iese premolarul (prima maseluta).

Uite si o schema orientativa cu varsta de iesire si de cadere a dintilor:

Mela
Postat: Friday, July 25, 2008 4:13 PM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
lui Mihaita i-au aparut in ordine toti dintisorii,de aproximativ 2 saptamani au iesit caninii de sus si cel din dreapta jos,au venit 3 odata,nu va spun cat de marait a fost.am crezut ca am scapat de plansete,dar azi-nopate a fost teroare,azi m-am uitat in gurita lui si se pregateste sa iasa si caninul din stanga jos,eu abia astept sa scapam odatauff
ciocolatzica
Postat: Friday, July 25, 2008 8:41 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/17/2008
Postari: 178
mariuta wrote:
nu e un standard general valabil pt. iesitul dintilor, dar pt. canin cred ca e mult prea devreme. sau faci confuzie. cred ca ies incisivii laterali. de regula caninii ies dupa 18 luni.

nu,nu cred ca fac confuzie,asa cum am spus ,sus,dupa incisivu inferior in partea dreapta e gingiuta umflata si se vede incisivul superior si apoi dupa el este caninul,si acela se vede,inca nu au iesit
Lilly of the valley
Postat: Friday, July 25, 2008 8:58 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
ciocolatzica wrote:

nu,nu cred ca fac confuzie,asa cum am spus ,sus,dupa incisivu inferior in partea dreapta e gingiuta umflata si se vede incisivul superior si apoi dupa el este caninul,si acela se vede,inca nu au iesit

pentru mine e destul de clar, e un incisiv lateral.
pentru edificare ai o fotografie pusa de lifeinhim.
inferior - se refera la partea de jos a maxilarului (mandibula)
superior - partea de sus a maxilarului.
nu exista incisiv superior sau incisiv inferior.
dupa cum vezi din imagini ei sunt perechi.
astfel, in partea de jos ai 2 incisivi centrali (pe mijloc), 2 incisivi laterali (de o parte si de alta a incisivilor centrali), 2 canini, 2 premolari si 2 molari. la fel si in partea de sus. ordinea in care ies este in imagini (orientativ)
dya
Postat: Friday, July 25, 2008 9:24 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Oana pupici computerlove
Lifeinhim super schemele firstprize pupici , deocamdata noi suntem in grafic. ras
lifeinhim
Postat: Friday, July 25, 2008 10:18 PM

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
ciocolatzica wrote:

Daca te referi la dintii cu numarul 3 in schema, sunt incisivii laterali.
clalina
Postat: Monday, October 25, 2010 11:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
Buna eu am observat la bebelusha mea o mica vanataie pe gingia de sus, mentionez ca nu i-au iesit dintisorii poate sa fie din cauza eruptiei? Voi ati vazut la bebei asa? Si mai am o problema ii cam miroase gurita.
carmenn
Postat: Tuesday, November 2, 2010 10:59 PM

Eu folosesc cu succes la baietelul meu in perioada eruptiei dentare OSANIT. Din pacate nu se gaseste la noi in farmacii, eu am luat din Germania, mi-a trimis cineva. Insa am vazut de vanzare pe okazii.ro daca va intereseaza dati un search acolo dupa osanit. Mi-am mai luat si eu tub de curand ca s-a terminat si nu putem fara. Pretul mi s-a parut ok avand in vedere ca are efect.
PrincessLilou
Postat: Friday, November 5, 2010 4:48 AM

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
aoleuuu...sophie a inceput de la 4 luni sa baleasca la greu, sa roada tot ce apuca; nu mai spun ca trebuie aproape sa o las cu barbetica la gat ca se face una de la bale. si mai nou a invatat sa isi bage degetelul in gura si se freaca ea pe gingiute cum a vazut la mami si la tati. scumpa mea mica si desteapta coeur

dar ma gandesc acum: noi cred ca suntem la inceput,nu? inca nu se trezeste noaptea de la gingiute si nici nu am istericale de plans prin casa, desi mi-e teama ca o sa apara. si ziceti ca pana la 9 luni nu iese nimic? plans plans
plang eu de durerea ei. uff
Ramona8
Postat: Monday, January 24, 2011 12:05 AM

Buna fetelor, tot cautând pe internet informatii despre acest Osanit am intrat pe mai multe forumuri. Din pacate se vinde la un pret nesimtit având în vedere ca în Germania pretul este de 5 euro.Este una Carmen care îl lauda pe toate forumurile si am vazut ca si aici si tot ea te trimite pe okazii chipurile ca altcineva îl are de vânzare si ca ea l-a folosit cu succes. Nu spun ca nu e bun, ca m-am interesat dar, pretul pe care îl ceri Carmen este exagerat de nesimtit. Rusine sa îti fie ca te halosesti si ceri de 3-4 ori pretul, profitând ca la noi nu se gaseste.
Adina
Postat: Friday, May 4, 2012 9:45 PM

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Mamici oficial capitulez!! Fetita mea a implinit marti 3 luni. De vreo 2 saptamani a inceput sa saliveze abundent si sa-si bage pumnisorii in gura. De ieri a inceput cu plansete, mai bine zis urlete de nu am putut s-o stapanesc nici in brate. Azi m-am destupat umpic la minte si i-am dat pe gingie cu Dentinox. Dupa vreo 10 minute liniste timp de 2 ore dupa care iar!!!banghead banghead Am pipait gingia de jos si e deja crapata! Nu e prea devreme pt dinti la varsta ei??? Nu stiu ce sa i mai fac pt ca e prea mica si nu stie sa tina in manute inelul acela gingival. Imi vine sa plang si eu odata cu ea. Am fost la farmacie si Dentinox mi-au dat dar vad ca nu prea ajuta... VA rog...help!maseluta maseluta
sweet angel
Postat: Sunday, May 6, 2012 7:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
adina nu e devreme , de fapt depinde de copii ,alti se nasc cu cate un dintisor, si alti nici la un an nu au inca nici unul. deci e posibil.
la noi se gasesc niste fiole de camilia naturale care calmeaza rapid copilul, eu nu am avut probleme deloc cu copilul de la dintisori.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed