gingii dureroase

Options gingii dureroase
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA&BIANCA
Postat: Monday, June 11, 2007 2:32 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Buna,sunt noua pe aici!Am si eu o intrebare!Stie cineva ce anume se poate da unui bebel pe care il dor gingiile inafara de panadol sau inel gingival?
Darria
Postat: Monday, June 11, 2007 3:15 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Se pot folosi geluri. Enumar in ordinea calitatii(sau cel putin asa am inteles): osanit, dentinox sau calgel. Dar stii ft. bine ca depinde si de cum reactioneaza bb la un produs.

Editare. uite exista un sub. despre dintisori:
http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=2762&p=1 poate ai timp sa citesti.
ANDREEA&BIANCA
Postat: Monday, June 11, 2007 3:21 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
cool mersi mult Darria,dar gelurile astea nu se dua dupa varsta de 6 luni?flowers
Darria
Postat: Monday, June 11, 2007 3:32 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Pediatra si med. de fam. mi-au spus ca pot folosi cate un pic doar daca o doare.

dentinox stiu ca se poate folosi la ac. varsta - chiar am primit rec. pt. el de la pediatra si med. de fam. Intrebasem cand avea vre-o 4 luni, vazusem ca la alti copilasi apareau dintisorii si ne asteptam dar au venit la 8 luni ras
calgel se poate folosi la copilasi > 3 luni
osanit: nu stiu
Lilly of the valley
Postat: Monday, June 11, 2007 5:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
se mai poate folosi si glicerina boraxata in care s-a introdus o singura picatura de xilina. unele farmacii au produsul gata preparat.
Miri
Postat: Monday, June 11, 2007 9:50 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si ie mi-a preparat farmacista o solutie pentru explozia dentara, are efect destul de bun, pentru ca am probat-o pe propria-mi masea de minte, cand nu am mai rezistat .ras
sousourel
Postat: Monday, June 11, 2007 10:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Noi de la 4 luni si jumatate am folosit Calgel si il folosim in continuare. Despre glicerina boraxata nu am auzit lucruri bune, nu am certitudini, dar lui V nu i-am dat in gurita cu asa ceva.
ciocolatzica
Postat: Tuesday, March 25, 2008 3:12 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 3/17/2008
Postari: 178
puiul meu tine toata ziua pumnii in gurita si cand ii bag degetul in gura ma strange tare,tare.Oare ii ies dintisorii?
eu folosesc glicerina boraxata cu nistatin pt curatarea limbii,ca sa nu faca stomatita.
oanalaurisa
Postat: Tuesday, March 25, 2008 3:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ciocolatzica wrote:
puiul meu tine toata ziua pumnii in gurita si cand ii bag degetul in gura ma strange tare,tare.Oare ii ies dintisorii?
eu folosesc glicerina boraxata cu nistatin pt curatarea limbii,ca sa nu faca stomatita.

S-ar putea...nu are nici o gingiuta umflata? N-ai reusit sa vezi cumva? Este varsta la care da, ar putea iesi ceva...
dya
Postat: Tuesday, March 25, 2008 4:02 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
ciocolatzica wrote:

Daca nu are gingiuta umflata atunci nu cred ca sunt dintisori ci o noua descoperire aceia de a musca . Iti spun asta ca si Cezara mea le are cu muscatul.sic pupici

Oana tu ce fel de gel gingival o sa folosesti pentru Mira , adica la voi la farmacie care se cumpara mai bine? Eu vreau sa achizitionez unul pentru a avea pe ce pune mina cind o sa fie nevoie si nu stiu de care sa iau.Iti multumesc.pupici
ciocolatzica
Postat: Tuesday, March 25, 2008 4:04 PM

pai m am uitat ,nu e umflata dar se vede asa alb,se vad dintisorii jos,dar inca nu au iesit
petro
Postat: Wednesday, March 26, 2008 5:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Si noi avem aceeasi problema: are tendinta de a musca, isi baga manutele in gurita de parca ar fi descoperit ceva, imi ia chiar si degetul meu si se freaca pe gingiuta cu el, dar n-am simtit nimic umflat sau semne ca ar trebui sa-i iasa dintii. La controlul de sapte luni (adica saptamana trecuta) mi-a spus pediatra ca are simptome de eruptie dentara si chiar si raceala care a facut-o de curand ar putea sa ne anunte dintisori, pentru ca nu s-a auzit nimic cand l-a ascultat cu stetoscopul si n-a facut temperatura. E nu stiu ce sa mai cred, cand avea 5 luni l-am dus intr-o seara la ora 8 la control ca ma innebunise cu maraieli si frecat pe gingii cu tot ce prindea in mana. Si tot eruptie dentara mi-a spus ca ar putea fi, dar n-am vazut nimic in gurita lui. L-am mai facut cu Dentinox cand mi se parea ca nu mai poate, dar am inteles ca si gelurile astea dupa un timp nu-si mai fac efectul daca se obisnuiesc cu ele. Asa ca ii dau sa roada pe cate o bucata de paine din cand in cand, are jucarii din cauciuc si asta e. Suportam ca si pe noi ne-au suportat altii. Asteptam si noi sa vedem cand vor apare ca sa sarbatorim.confeti
mamica23
Postat: Wednesday, March 26, 2008 6:40 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
dya wrote:

Daca nu are gingiuta umflata atunci nu cred ca sunt dintisori ci o noua descoperire aceia de a musca . Iti spun asta ca si Cezara mea le are cu muscatul.sic pupici

Oana tu ce fel de gel gingival o sa folosesti pentru Mira , adica la voi la farmacie care se cumpara mai bine? Eu vreau sa achizitionez unul pentru a avea pe ce pune mina cind o sa fie nevoie si nu stiu de care sa iau.Iti multumesc.pupici

La Ervin iau iesit deja doua dintziuci(jos),si acum e umflat si sus,plange si plange,plangebanghead banghead banghead ,nu mai suportnervi.I-am cumparat inel gingival,gel : DENTINOX,cica la noi in farmacii doar acesta se gaseste.E egal cu zero,degeaba ii ung gingia,si-l masez.
Asta este,daca n-am plans la colici,recuperam acuma.
ciocolatzica
Postat: Wednesday, March 26, 2008 8:09 PM

oooooooooooo,aveti 5 luni si deja aveti 2 dintzuci?Bravo...........multi inainte si da ne si noua macar unul ca nu avem cu ce sa papam
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, March 26, 2008 8:13 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
mamica23 wrote:

La Ervin iau iesit deja doua dintziuci(jos),si acum e umflat si sus,plange si plange,plangebanghead banghead banghead ,nu mai suportnervi.I-am cumparat inel gingival,gel : DENTINOX,cica la noi in farmacii doar acesta se gaseste.E egal cu zero,degeaba ii ung gingia,si-l masez.
Asta este,daca n-am plans la colici,recuperam acuma.

la noi nu a mers nici un fel de gel, dar am avut mult succes cu un preparat de glicerina boraxata si anestezina cu nu stiu ce minune. preparatul a fost facut de un medic stomatolog pe care noi o iubiiim mult
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed