GAMA DUCRAY PENTRU TEN

Options GAMA DUCRAY PENTRU TEN
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ANDREEA&BIANCA
Postat: Wednesday, December 5, 2007 1:32 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
oanalaurisa wrote:

Sa-ti fie de folos! Daca ai luat si gel de curatare pentru ten,nu uita sa nu-l tii mult pe fata,il aplici ca pe o spuma de spalat fata,ca pe un sapun lichid ,( asa cum scrie pe produs) si nu-l lasi,il limpezesti.
Pupici!

Exact asa am facut cu gelul de spalat.Azi dupa ce m-am dat cu crema de la Ducray,la vreo 2 ore dupa am aplicat fond de ten,crez ca nu isi mai face crema efectul?Of cu dulciurile m-ai nimerit...mananc muuulta ciocolata!
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 3:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ANDREEA&BIANCA wrote:

Exact asa am facut cu gelul de spalat.Azi dupa ce m-am dat cu crema de la Ducray,la vreo 2 ore dupa am aplicat fond de ten,crez ca nu isi mai face crema efectul?Of cu dulciurile m-ai nimerit...mananc muuulta ciocolata!

Cum adica nu isi mai face crema efectul? Explica-mi
ANDREEA&BIANCA
Postat: Wednesday, December 5, 2007 8:01 PM

Adica ma gandesc ca se amesteca fondul de ten cu crema respectiva si nu mai are acelasi efect,nu stiu dar stiu ca multi medici dermatologi cand recomanda creme din astea interzic machiajul...
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:13 PM

ANDREEA&BIANCA wrote:
Adica ma gandesc ca se amesteca fondul de ten cu crema respectiva si nu mai are acelasi efect,nu stiu dar stiu ca multi medici dermatologi cand recomanda creme din astea interzic machiajul...

Ma gandeam ca ai observat ceva,dar ti-am zis ca fondul de ten nu prea merge cu tratamentul anti-acneic.pupici pupici
ANDREEA&BIANCA
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:17 PM

oanalaurisa wrote:

Ma gandeam ca ai observat ceva,dar ti-am zis ca fondul de ten nu prea merge cu tratamentul anti-acneic.pupici pupici

Ata ma gandeam si eu ca nu prea merg astea doua combinate,ma mai gandeam ca poate tu stii de ce nu merg si cat de mult diminueaza fondul de ten efectul cremei de fata...scuza-ma daca sunt prea insistenta.ras
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:24 PM

ANDREEA&BIANCA wrote:

Ata ma gandeam si eu ca nu prea merg astea doua combinate,ma mai gandeam ca poate tu stii de ce nu merg si cat de mult diminueaza fondul de ten efectul cremei de fata...scuza-ma daca sunt prea insistenta.ras

Hai sa iti zic: stii ca sunt produse pe care se specifica "non-comedogenice",adica nu favorizeaza aparitia punctelor negre si a cosurilor.Fondul de ten e unul dintre produsele care de obicei nu lasa pielea sa respire si are acest efect.
Eu zic sa-ti urmezi tratamentul si sa o lasi mai moale cu fondul de ten.

Nu esti insistenta,de aia am deschis atatea topicuri despre cosmetice,ca sa ma intrebati.pupici pupici pupici
ANDREEA&BIANCA
Postat: Thursday, December 6, 2007 9:19 AM

Bineee...o sa revin daca mai intervine ceva.By the way,a inceput sa isi faca efectul gama de produse.
stele_pe_cer
Postat: Friday, May 16, 2008 10:19 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Gama Keracnyl etse o gama dermatocosmetica de intertinere, nu un TRATAMENT pt.acnee, drept pt care aceasta gama contribuie numai la pastrarea unui ten frumos, nicidecum NU TRATEAZA acneea.DAca ai o acnee usoara, mai mult datorata menstrei, nu e nevoie de Keracnyl sau poti folosi gama doar pt intretinere.Daca ai o forma grava de acnee, keracnyl nu te va ajuta prea mult.

Dermatologii recomanda ca tratament antiacneic sa nu fie impiedicat de produse de make-up, pt ca astfel se obtin rezultate mai rapid.Plus ca sunt anumite medicamente (cum ar fi Roaccutane) care kiar e bine sa fie folosite in anumite conditii si sa fie respectate o serie de lucruri.

In rest, gama Keracnyl poate merge nemaipomenit de bine impreuna cu un fond de ten foarte bun, special destinat tenului mixt/gras si/sau cu probleme, neaparat sa fie specificat pe el necomedogen.

Exista fonduri de ten care lasa pielea sa respire.In general cele in forma light sunt cele mai bune.Pt tenul cu mari probleme acneice exista gama foarte buna si foarte scumpa COvermark.Au mai multe tipuri d eproduse, toate pt tenul acneic.

Alimentatia poate fi un factor care sa influenteze agravarea acneei, dar in general acneea are alte cauze care trbuie depistate si tratate.Ciocolata se pare ca nu are nimic de-a face cu acneea, nici dulciurile.In skimb consumul exagenrat de condiemnte, de carnuri, in general aglomerarea de toxine in organism produce diferse eruptii.Dar mai sunt si cauze hormonale (dereglari produse si de sarcina/nastere), poate fi ereditar (unul din parinti are ten cu probleme si copilul il poate mosteni), o ingrijire necorespunzatoare a tenului (dormitul cu fata nedemakiata, folosirea unor produse nepotrivite tenului, foloisrea produselor care contin alcool), mai poate fi vinovata apa cu care ne spalam, aerul poluat.

As mai adauga in privinta Keracnyl-ului, gel de spalare: e bine sa fie evitata zona okilor, gelul usuca tenul, deci e bine ca dupa spalarea cu gel fata sa beneficieze de o crema (din aceeasi gama eventual) si in 1-2 minute poate fi aplicat un fond de ten bun.Pudra imacsste tneul, in skimb fixeaza fondul de ten.

Atentie mare la demkiere: tenul se demakiaza tot cu produse non-comedogene, pana cand isketa demakianta ramane alba.Asta presupune utilizarea unei cantitati mari de demakiant, dar merita.Dupa demakiere, daca gama nu are tonic, se spala fata cu gel din nou si se aplica o crema usor hidratanta pt seara.Ducray are crema Ictyane non-comedogena, dar poate fi mult prea grasa pt un ten mixt.

Succes in lupa cu acneea!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed