FURUNCULELE

Options FURUNCULELE
Subiectul anterior · Subiectul urmator
taki
Postat: Saturday, May 13, 2006 6:16 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Furunculul este o inflamatie la nivelul pielii. Este practic o buba cu puroi. De altfel, popular, furunculul se mai numeste si buboi.
Acesta apare mai ales pe fata, ceafa si spate. Furunculul poate dura de la cateva zile pana la cativa ani (apare periodic).
Tinerii, bolnavii de rinichi si cei cu diabet zaharat sunt predispusi la furunculoza.
Daca aveti furuncul, este important sa schimbati zilnic lenjeria de corp si cea de pat. Totodata, mancati cat mai sanatos. Evitati dulciurile, produsele de patiserie, branzeturile fermentate, pestele, vanatul, organele, vinul, cafeaua si sucurile acidulate. Beti multe lichide, in special ceaiul de salvie care ajuta la dezintoxicarea organismului.

taki attached the following image(s):
113524.jpg

AdrianaC
Postat: Tuesday, August 14, 2007 3:39 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Un furuncul inseamna neaparat infectie cu stafilococul auriu? Daca da, o fi bine sa il tratezi de la inceput cu antibiotic pentru asa ceva?
Fluturas
Postat: Tuesday, August 14, 2007 5:20 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
eu am avut acum vreo 5 ani unul pe spate.credeam ca e cos asa ca mama mi-a "strans" furuncul-ul.a doua zi la fel,pana cand a vazut ca ceva nu e in regula,ca nu e cos.abea atunci ne-am dat seama ce e.atunci era o crema neagra(nu mai stiu cum se numeste( si cu aia m-am dat.m-a tinut cateva zile bune si mi-a ramas o pata alba acolo,pe care si acum o am
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, August 14, 2007 7:27 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu am avut unul in copilarie. Am aplicat miere de albine si varza, toata infectia a iesit la exterior si a fost foarte usor de indepartat. Nu a mai recidivat!
Andi&Mariuca
Postat: Tuesday, August 14, 2007 9:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Adriana, nu vreau sa vorbesc prostii dar eu stiu ca, de regula, responsabil de furunculoza este un stafilococ desi nu stiu care soi ca sunt asa de multe...fool

eu am avut cred ca cel putin 15 in adolescenta si va spun cu toata sinceritatea ca este ceva INFIORATOR!plans banghead nu stiu nici in ziua de azi ce a declansat aceasta furunculoza care, din fericire, nu a mai recidivat de vreo 10 ani si chiar nu imi doresc pale am avut pe mana, pe picior, pe abdomen, pe spate, undeva spre rinichi... sunt groaznic de dureroase si nu e de joaca cu ele. in mod normal, cand iti apare asa ceva trebuie sa te duci la chirurg ca sa incizeze colectia de puroi si sa o curete si se face tratament local si sistemic, in functie de gravitatea lui. eu am ales sa nu ma duc si bine am facut pt ca i-as fi batut pe aia pe acolo in mod cert (am si eu o pb cu acele si bisturiele pale ) si m-am tratat acasa singura, folosind leacuri babesti si sfaturile mamei care este asistenta. eu mi-am pus o cataplasma facuta din ou, ulei, spirt, faina (nu mai retin exact reteta dar pot sa o aflu dc este cineva interesat) si aceea face minuni. plus curatarea colectiei purulente in conditii de igiena maxima.

se mai poate aplica la locul infectiei si ceapa coapta in cuptor, este un remediu extraordinar de bun de asemenea. pur si simplu colecteaza in cateva ore toata infectia. singura conditie este ca trebuie pusa cat mai fierbinte pe locul afectat, atat ca sa fie suportabila.

nasoala boala. banghead plans
Alina
Postat: Wednesday, August 15, 2007 9:38 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Catinca timp de un an de zile s-a confruntat cu asa ceva. Am zis ca mor, sunt groaznice, din toate punctele de vedere. Ultima data i-am luat proba si, da, a iesit stafiloloc auriu. L-am tratat cu antibiotic injectabil si timp de 2 luni am facut de doua ori pe saptamana polidin. Ii ieseau cam la 4 luni, sper sa-l fi sterilizat. A fost o adevarata trauma pentru ea. Noroc ca a facut injectiile cumintica, mititica si a avut ceva injectii. Popular se spune ca nu scapi pana nu faci noua, parca.
Primul furuncul i-a iesit in martie 2006 si am ajuns la bisturiu, dragut, nu? Ultimul, chiar sper ca ultimul, l-a facut de Paste 2007.
Nu doresc nimanui sa treaca prin ce-am trecut eu.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 15, 2007 1:55 PM

Postari: 6678
Eu am avut furuncul in copilarie 7 sau 9, nu mai tin minte.Insa retin ca nu mai stateam bine de olitza, asa ma obisnuisem din era furunculeleor (eu am avut pe fund).Apoi, 20 si ceva de ani mai tarziu, mi-a iesit unul la axila, in timp ce eram in Franta.Nu am necesitat nici un tratament acolo, insa pe drumul de intoarcere furunculul deja era numai bun de operat.M-am incapatanat sa nu ma operez si, la 3 zile de la revenirea in tara a trebuit sa ajung tot la operatia mult promisa.Fara anestezie, pe viu.Nu a fost mai rau decat o nastere, dar nici prea placut.Pansatul a fost super neplacut, timp e o sapatamana.In fiecare zi, la aceeasi ora imi scotea din ditamai gaura un pasnament luuung si mi-l skimba cu un altul.Procedura de indesare a pansamentului nu era kiar neplacuta cat de...scoatere a lui...ce se lipea si provoca durere.Nu am ramas cu semn...o mica cicatrice alba, ca o dunga mica, insesizabila.In aceeasi perioada, in autocar cu noi, a fost un baiat cu un furuncul langa gura.El a trebuit sa fie operat in Franta.E posibil sa-l fi luat de la el, sau sa fi fost pura coincidenta, cert este ca nu am mai facut de atunci.Si tot din ce imi aduc aminte, inainte de plecarea in Franta, exact cu o seara inainte imi iesise un fir de par sub piele si eu l-am scos.Exact in colul cu pricina a iesit furunculul.
AdrianaC
Postat: Wednesday, August 15, 2007 3:56 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Cred ca e tare neplacut intradevar. Multumesc Domnului ca m-a ferit pana acum de asa ceva. Cautam pe net dupa stafilococul auriu si am dat si peste asta si am zis ca e un subiect ce merita discutat, pentru ca din ce am mai gasit si eu, destul de multa lume se confrunta sau s-a confruntat cu asa ceva, ba chiar pot sa apara si la sugari uff
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 15, 2007 10:24 PM

Sau mai grav...stafilococul auriu se poate sa il iei in timpul sarcinii si tratamentul medicamentos poate afecta imunitatea fatului.Eu am luat stafilococul auriu din maternitate la a doua internare si in penultima luna de sarcina am facut tratament ca sa pot naste natural.In timpul nasterii naturale stafilococul auriu se poate transmite fatului.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, August 15, 2007 11:16 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
brrrrr, Stele!plans povestea ta m-a infiorat si mai nasol!!!! inseamna ca eu am fost un caz fericit daca nu am ajuns la medic de urgenta!banghead

apropo de furuncul la sugari...am tras o spaima nasoala cand era Andi mic, bebe mic, de vreo cateva lunite acolo...ii iesise in barba un cosulet initial minuscul... nu il "zgandarise" nimeni (cum sa faci asa ceva la un copil mic?) si totusi se dezvolta ceva de speriat de la o zi la alta pana a ajuns sa fie un ditamai cosul plin de puroi...cand am vazut ce evolutie rapida are (furunculele de obicei au evolutie f rapida, uneori in ore efectiv se vede colectia purulenta care pleaca de la un punct mic si ajunge la o chestie puker) , m-am impacientat (avand deja experienta mea anterioara cu ele) si am chemat medicul acasa. acesta m-a sfatuit sa ii curat barbia cu betadine apoi cu doua bete de urechi sterile sau doua comprese sterile, dupa igiena riguroasa a mainilor, sa ii storc acel cos si apoi sa ii pun din nou pe el betadine si, eventual, baneocin unguent. am facut chestia asta vreo 2 zile la rand pt ca se tot aduna puroi dar am scapat fara a degenera in furuncul. slava Domnului!angel

Alina, imi pare rau de Catinca, mititica de ea! eu stiu cat de groaznic e!plans
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, August 15, 2007 11:22 PM

Andismom wrote:
brrrrr, Stele!plans povestea ta m-a infiorat si mai nasol!!!! inseamna ca eu am fost un caz fericit daca nu am ajuns la medic de urgenta!banghead

EI, tu ai fost inteligenta si ai recurs la babisme, nu ca mine, de se rugau colegele de serviciu de mine sa pun varza cu nu stiu ce, si eu nu si nu, ca nu pun "mizerii", ca las' ca trece si altfel.Si "altfel" a trecut.Acum, nu zic ca n-a fost bine dupa operatie, dar deh...
mommy
Postat: Thursday, August 16, 2007 10:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu am avut o perioada pe la 12 ani in care imi ieseau furuncule unul dupa altul, pe pulpa piciorului la spate. Si ma chinuiau ingrozitor, nu mai puteam sta pe scaun, iar mama ma teroriza sa scoata ceva din ele si nu iesea decat greu si cu dureri infioratoare. Am scapat dupa ce mi-a zis o baba sa pun frunza de muscata. Nu credeam in leacuri babesti, dar la durerile pe care le aveam as fi pus orice. Frunza de muscata mi-a scos tot puroiul afara de pe o zi pe alta, fara stoarcere, fara nimic, pur si simplu iesea, nu-mi venea sa cred. Intr-un final nu mi-au mai aparut, desi sunt sigura ca am avut un stafilococ si desi nu am luat nici un antibiotic, nimic.
Alina
Postat: Thursday, August 16, 2007 1:12 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Andismom wrote:
Alina, imi pare rau de Catinca, mititica de ea! eu stiu cat de groaznic e!plans

Iti multumesc pentru gandurile tale, Anca. Da, cuvintele sunt de prisos. Ma rog la Dumnezeu sa-l fi sterilizat, nu stiu daca fiica mea ar mai putea trece printr-un cosmar de genul asta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed